Co po licencjacie w UK w świetle Brexitu i pandemii? Magisterka, praca, a może gap year? - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Co po licencjacie w UK w świetle Brexitu i pandemii?

Magisterka, praca, a może gap year?

Brexit zdecydowanie pokrzyżował plany edukacyjne wielu osobom – w końcu odebrane zostało finansowanie nowym studentom i przyjezdnym bez statusu osiedleńca. Pandemia również dorzuciła swoje pięć groszy, zmuszając obecnych studentów do nauki zdalnej, odbierając możliwość korzystania w pełni z uroków i możliwości oferowanych do tej pory przez brytyjskie uczelnie.

Jedno jest natomiast pewne: jeśli skończyłeś/aś już licencjat lub jesteś na ostatnim roku oraz masz status (pre-)settled, to magisterka w UK z rządowym dofinansowaniem stoi dla Ciebie otworem i jest niezaprzeczalnie dobrym pomysłem na 2021 rok. Oto powody dla których tak uważamy:

Hybrid teaching dzięki szczepieniom

Wielka Brytania, podobnie jak wiele innych krajów, wdrożyła już akcję szczepienia swoich mieszkańców, co pozwoli wkrótce na zrezygnowanie z wielu wprowadzonych dotychczas restrykcji. W konsekwencji tego, studia powrócą w pewnym stopniu do stanu sprzed pandemii, kiedy to zajęcia odbywały się na kampusie.

Jeśli kończysz właśnie swój licencjat, a zdecydujesz się na roczną magisterkę na jednej z brytyjskich uczelni, to w pewnym sensie nadrobisz “stracony” trzeci rok, który przeniesiony został w pełni do rzeczywistości on-line.

Choć część zajęć może w dalszym ciągu pozostać w trybie zdalnym, to warto zwrócić uwagę na fakt, że wg The Higher Education Policy Institute, ponad 50% studentów była zadowolona z zajęć on-line na swoich uczelniach.

Pandemia zmieniła wiele – ale nie wszystko na gorsze

Ogromna część uczelni jest bardzo sceptycznie nastawiona do przywrócenia wykładów w dawnej formie, nawet gdy będzie już można spotykać się w dużych grupach. Wszystko wskazuje na to, że najlepszy system edukacji wyższej w Europie zostanie niejako zrewolucjonizowany, a studenci spędzą więcej czasu w małych grupach i będą skupiać się przede wszystkim na tzw. task-based exercises. Naszym zdaniem jest to świetna wiadomość a tego typu rodzaj wykładania zajęć będzie o wiele bardziej efektywny i przyniesie uczniom więcej korzyści.

Take your chances and be competitive! 😉

Prawda jest taka, że – czy tego chcesz, czy nie – jeśli posiadasz status (pre-)settled, to jesteś w niewielkiej, acz uprzywilejowanej grupie osób, które mogą kontynuować swoją edukację w murach brytyjskich uniwersytetów na starych warunkach, czyli z relatywnie atrakcyjnymi kosztami nauki oraz rządowym finansowaniem.

Nasza rada: skorzystaj z tej możliwości, po prostu. 🙂 Kryzys i rosnące bezrobocie zdarzały się w przeszłości, więc tym bardziej uważamy, że magisterka może Ci teraz tylko pomóc. Sam licencjat w obecnych czasach może okazać się niekoniecznie wystarczający, a na rynku pracy jest o co walczyć.

Magisterka to coś więcej…

Studia magisterskie na Wyspach są głębokim doświadczeniem edukacyjnym, o wiele bardziej wymagającym niż licencjat. Jak wspomnieliśmy wyżej, z tytułem magistra zdobytym na jednej z najlepszych europejskich uczelni, będziesz mieć o wiele większe szanse podczas szukania wymarzonej pracy dla absolwentów studiów.

Ponadto, magisterkę w UK możesz zrobić z kierunku różniącego się od Twojego dotychczasowego a nawet, w niektórych przypadkach, z totalnie innego w ramach conversion courses. Dzięki temu nie tylko rozwiniesz swoje specjalistyczne umiejętności i wiedzę, ale i polepszysz swoje CV o ten jeden ważny punkt.

Na koniec…

Smart Prospects nieustannie pracuje i wspiera studentów w aplikacji na studia – również magisterskie! 🙂 Dlatego jeśli chcesz porozmawiać o procesie rekrutacji na magisterkę w UK, wyborze odpowiedniego kierunku, dostępnych uczelniach czy o jakiejkolwiek innej kwestii, napisz do nas śmiało na messengerze. I pamiętaj, jesteśmy tu dla Ciebie!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Wszystko o studiach magisterskich w Anglii

Dowiedz się więcej na temat studiów magisterskich w jednym z najlepszych systemów edukacji na świeci
Czytaj więcej

Referencja na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się wszystkiego na temat listu referencyjnego wymaganego na studia w UK i sprawdź jak otrzymać interaktywny szablon dla swojego referenta.
Czytaj więcej

Jak opłacić i wysłać podanie UCAS na studia w UK?

Masz już gotowy personal statement? Dowiedz się ile kosztuje wysłanie aplikacji UCAS oraz jak i kiedy opłacić aplikację na studia w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐