Po wysłaniu aplikacji UCAS

jak wybrać uczelnie firm oraz insurance?

Dostałeś/aś już oferty od wszystkich brytyjskich uniwersytetów, na które złożyłeś/aś podanie poprzez platformę UCAS? A więc przyszedł czas, aby odpowiedzieć na oferty w formie wybrania ofert firm & insurance. To polega na wybraniu jednej uczelni pierwszego wyboru i drugiej uczelni zapasowej, a tym samym – na odrzuceniu pozostałych.

Dowiedz się kiedy oraz w jaki sposób należy to zrobić, aby zmaksymalizować swoje szanse na dostanie się na wymarzone studia.

Aby zobaczyć pełną treść tego artykułu, musisz być zalogowany. Zaloguj się klikając tutaj. Jeśli nie masz jeszcze konta na naszej stronie, możesz je założyć klikając tutaj. Pamiętaj, że możesz z nami aplikować na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii, a nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna.

Dostęp do artykułów związanych z etapami po wysłaniu aplikacji, jak wybór firm i insurance, dostępny jest dla naszych zalogowanych aplikantów, dopiero po wysłaniu aplikacji na studia. Nawet jeśli nie aplikowałeś/aś z nami, możesz poprosić o dostęp klikając poniżej.

Deadline wyboru firm & insurance

Na wybranie firm and insurance choices zawsze jest określony czas. Deadline jednak różni się w zależności od tego, kiedy otrzymałeś/aś ostatnią ofertę. Dla roku aplikacyjnego 2020, wygląda to następująco:

  • jeśli wszystkie oferty pojawiły się w Twoim UCAS Track przed 31 marca, termin wyboru firm & insurance to 1 maja;
  • jeśli wszystkie oferty pojawiły się w Twoim UCAS Track przed 2 maja, termin wyboru firm & insurance to 6 czerwca;
  • jeśli wszystkie oferty pojawiły się w Twoim UCAS Track przed 6 czerwca, termin wyboru firm & insurance to 20 czerwca;
  • jeśli wszystkie oferty pojawiły się w Twoim UCAS Track przed 11 lipca, termin wyboru firm & insurance to 18 lipca.

Swój aktualny deadline znajdziesz zawsze na górze po zalogowaniu w UCAS Track.

Jeżeli nie odpowiesz na swoje oferty w UCAS Track na czas, zostaną one automatycznie odrzucone przez UCAS.

Wybierz swój firm choice

Skup się przede wszystkim na swoim wyborze numer jeden, aczkolwiek nie bój się, że możesz nie spełnić wymagań. Firm choice powinien być ambitny, zwłaszcza pod względem progów przyjęć.

Zastanów się jednak, czy masz realne szanse przekroczyć progi ustalone przez daną uczelnię. Wszyscy dobrze wiemy, że matura potrafi zaskoczyć. Pewnego dnia jeden z aplikantów zapytany, jakich wyników oczekuje na maturze, odpowiedział: “To już nie ode mnie zależy, ale od arkuszy egzaminacyjnych”.

Jeśli spełnisz wymagania tej uczelni, wtedy miejsce jest Twoje. Upewnij się zatem, że naprawdę chcesz spędzić tam kilka lat swojego życia.

Wybierz swój insurance choice

Twój wybór insurance powinien być „opcją-ubezpieczeniem”. Opcją, która nie jest aż tak ambitna jak firm choice, ale która całkowicie Cię zadowala.

Wybierz więc uczelnię, która ma niższe progi przyjmowania kandydatów. Dzięki temu, jeśli nie spełnisz wymagań swojego firm choice, wciąż będziesz mieć szanse dostać się na studia w Wielkiej Brytanii!

Jeżeli na firm choice wybierasz ofertę unconditional, nie potrzebujesz insurance choice, więc zwyczajnie go nie wybieraj.

Jeżeli na firm choice wybierasz ofertę z niskimi progami przyjęć, a wszystkie inne mają progi przyjęć wyższe, zwyczajnie nie wybieraj insurance choice. Wybieranie uczelni zapasowej ma sens tylko wtedy, gdy jej progi przyjęć są niższe od progów uczelni nr 1.

Zanim podejmiesz wybór – skonsultuj swoje oferty

Wybór ofert to bardzo ważny i ekscytujący krok. Nie śpiesz się więc – jeśli dokonasz nieodpowiedniego wyboru, możesz postawić się w trudnej sytuacji.

  1. Wróć do artykułu o wyborze uniwersytetów;
  2. Skonsultuj swoje wybory z doświadczonymi doradcami edukacyjnymi. Smart Prospects z przyjemnością pomoże Ci przeanalizować wszystkie opcje, zarówno pod względem wymagań i Twoich umiejętności, jak również innych spraw, które wcześniej mogły umknąć uwadze – napisz do nas na FB, alternatywnie użyj maila [email protected].

Ponadto, jeśli masz taką możliwość, odwiedź wszystkie uczelnie – to najlepszy sposób, aby poznać miejsca i ludzi. Jeśli nie możesz przyjechać, znajdziemy dla Ciebie obecnego studenta danego uniwersytetu, byś mógł/mogła otrzymać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania – warto skorzystać również z naszych grup na FB dot. konkretnych miast i uczelni.

Czy mogę później zamienić swoje oferty?

Wybór uczelni firm i insurance powinien być bardzo przemyślany. W momencie spełnienia progów uczelni firm, należy rozpocząć studia na tej uczelni, mimo spełnienia również warunków uczelni zapasowej.

Jeśli jednak po jakimś czasie stwierdzisz, że naprawdę wolisz rozpocząć studia na uczelni zapasowej aniżeli tej pierwszego wyboru, skontaktuj się z nami przez FB lub maila [email protected]. Powiemy Ci jak do tego podejść i jakie kroki należy podjąć, aby zamienić swoje wybory miejscami. Niestety, jest to zwykle bardzo długi proces, gdyż uczelnie pierwszego wyboru nie są chętne do współpracy w takiej sytuacji.

Co jeśli nie spełnię wymagań uczelni firm?

Jeśli nie spełnisz progów postawionych przez uczelnię firm tylko o kilka % lub pół punktu z IELTS, nadal jest szansa, że uczelnia firm przymknie na to oko i mimo tego Cię przyjmie. Skontaktuj się z nami przez FB lub maila [email protected], aby dowiedzieć się jakie kroki podjąć w takiej sytuacji.

A jeżeli nie spełnisz wymagań obu uczelni…

W takiej sytuacji pozostaje Ci UCAS Clearing. Dzięki niemu możesz dostać się na uniwersytety, które dysponują wolnymi miejscami na interesujących Cię kierunkach. Nie martw się, często zostaje sporo ciekawych ofert! Twój doradca ze Smart Prospects na pewno pomoże znaleźć Ci coś satysfakcjonującego! W razie czego, skontaktuj się z nami przez messengera (FB) lub maila [email protected].

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Mieszkanie na studiach w UK – akademik czy prywatne mieszkanie?

Dowiedz się wszystkiego o prywatnym mieszkaniu na studiach w Wielkiej Brytanii a także o uczelnianych i prywatnych akademikach.
Czytaj więcej

Personal statement na studia magisterskie w UK

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii oraz jakich błędów nie popełniać w pisaniu tego listu.
Czytaj więcej

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐