Pierwsze dni Alicji na University of Huddersfield - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects
Ala
University of Huddersfield
Air Transport & Logistics Management BSc

Pierwsze dni Alicji

na University of Huddersfield

Jestem w UK trzeci tydzień i jak na razie uważam, że to była jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. Warunków tutaj nie da się porównać do tych w Polsce.

Huddersfield nie jest dużym miastem (mniej więcej 150 000 mieszkańców), ale za to jest typowo studenckie. Uniwersytet jest położony w centrum miasta, obok można znaleźć kilka klubów, pubów, wiec jeśli ktoś lubi imprezy, na pewno znajdzie coś dla siebie. W piątki i soboty wszystko jest wypełnione po brzegi. Na większe imprezy można pojechać do Leeds (20 min drogi pociągiem) lub Manchesteru (40 min). Dużym plusem jest tanie zakwaterowanie, ja mieszkam w akademiku za £75/tydzień, a znajomi mi mówili, że na mieście można wynająć pokój już za £55/tydzień. Oszczędzić tez można na transporcie, ponieważ wszędzie można dojść piechotą.

Myślałam, że moje pierwsze dni tutaj będą bardzo stresujące, ponieważ to był mój pierwszy raz w UK i jechałam sama, nie znając nikogo na miejscu. Przed wyjazdem znalazłam kilka osób z mojego akademika na Facebooku, więc wiedziałam, kogo szukać w pierwszy dzień. Na szczęście uniwersytet mega pomógł organizując Meet & Greet Service z lotniska. Dzięki temu nie musiałam się martwić transferem i od razu poznałam nowych ludzi. Bus zawiózł nas prosto do akademika i od tamtego momentu już nigdy nie byłam sama.

Mam wspaniałych współlokatorów, razem imprezujemy, uczymy się, gotujemy. Domówki są prawie codziennie. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz miałam czas tylko dla siebie. W pierwszym tygodniu starałam się poznać jak najwięcej osób, pozwiedzać miasto, założyć konto w banku, zadzwonić i umówić się na spotkanie o NIN, załatwić formalności na uczelni i zarejestrować się w przychodni. Wszystko przebiegło sprawnie i szybko. Ludzie są bardzo pomocni i przyjaźni. Mimo Brexitu nie spotkałam się z żadnym przejawem wrogości, wręcz przeciwnie. Na domówce, kiedy powiedziałam, że jestem z Polski dziewczyna tak się ucieszyła, ze pokazała mi swój tatuaż, który był po polsku. Większość ludzi tutaj ma znajomych z Polski, więc nie traktują nas gorzej. Miałam już zajęcia na uczelni i w końcu mogę powiedzieć, że uczę się czegoś, co mi się przyda i co naprawdę lubię. Wszystkie przedmioty, które mam, są bardzo praktyczne.

Na uczelni spędzam około 15 h tygodniowo. Na pracę w domu powinniśmy poświęcić dwa razy tyle. Wszystkie materiały są dostępne online – notatki, prezentacje, a nawet nagrania wykładów. W każdym pomieszczeniu są kamery, które rejestrują dźwięk i obraz. Także jak kogoś nie ma na zajęciach lub nie zrozumiał wykładowcy może sobie w domu odtworzyć wideo. Nie martwcie się o poziom angielskiego, większość studentów na moim kierunku jest spoza UK, więc wykładowcy starają się mówić wyraźnie i powtarzają kilka razy. Można też się zapisać na zajęcia z professional English lub skorzystać z pomocy Learning Development Group – maja indywidualne zajęcia, gdzie uczą jak poprawnie napisać esej lub bibliografię. Jeżeli czegoś nie umiecie, nie zostaniecie z tym sami.

Dziękuje bardzo wszystkim ze Smart Prospects, dzięki wam aplikacja na studia była bardzo prosta. Wydaje mi się, ze nawet prostsza niż na studia w Polsce. Udało mi się znaleźć mój wymarzony kierunek, dostałam wszystkie wskazówki co robić, gdzie wysłać. Mimo, ze nigdy nie byłam wcześniej w UK jak przyjechałam na miejsce nie czułam się zagubiona. Wsparcie jakie dajecie jest bezcenne.

/alicja.pngJedno marzenie spełnione, czas na kolejne! ?

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak zdobyć NIN niezbędny do pracy w Wielkiej Brytanii?

Aby móc legalnie pracować na terenie UK, potrzebujesz mieć wyrobiony NIN. Dowiedz się jak go zdobyć.
Czytaj więcej

Zanim rozpoczniesz pracę nad personal statement

Personal statement to niemal najważniejszy element Twojej aplikacji, sprawdź na co zwrócić uwagę.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐