Studia polityczne w Wielkiej Brytanii - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Studia polityczne w Wielkiej Brytanii

Artykuł powstał dzięki współpracy z naszymi obecnymi studentami brytyjskich uczelni.

Wojtek

Northumbria University

International Relations & Politics BA

Krzysiek

De Montfort University

International Relations & Politics BA

Polityka, prawa człowieka czy relacje międzynarodowe odgrywają w naszym życiu ogromną rolę, choć na co dzień nie przywiązujemy do tego większej uwagi. Studiowanie kierunków politycznych pomoże Ci lepiej zrozumieć jak działa i współpracuje rząd, jaki wpływ na stabilność i wzrost gospodarki ma polityka kraju oraz jak prawo wpływa na nasze życie codzienne.

Zakres możliwych zawodów po studiach jest bardzo szeroki. Praca w dużych korporacjach, fundacjach, organizacjach pozarządowych a nawet w rządzie jest możliwa dla absolwenta kierunku politycznego. Polityka ma wpływ na każdy aspekt naszego życia oraz jest czynnikiem decydującym dobrobytu w państwie, wliczając w to edukację, służbę medyczną czy zatrudnienie.

Dlaczego to właśnie Wielka Brytania powinna być miejscem, w którym warto je zacząć? 
To co najważniejsze, to fakt, że posiadasz możliwość poznania różnych kultur, perspektyw czy poglądów od ludzi z niemal każdego zakątka Ziemi! Masz szansę zdobycia wiedzy od środka, od ludzi którzy przeżyli bądź widzieli wydarzenia, które będziesz miał okazję zobaczyć w internecie bądź telewizji. 
Poszerzenie horyzontów i kształtowanie Twoich poglądów oraz wiedzy to najcenniejsze nagrody studiowania kierunków politycznych w Wielkiej Brytanii.

Najpopularniejsze kierunki

Anglia znana jest ze swoich unikalnych tradycji politycznych. Kto nie słyszał o takich postaciach jak Winston Churchill albo Margaret Thatcher? Przez słynny Westminster przewinęły się tysiące wspaniałych postaci życia politycznego, które miały wpływ na kształtowanie europejskiej rzeczywistości, w której żyjemy obecnie. Czy może zatem być lepsze miejsce do studiowania nauk politycznych niż Wielka Brytania? 

Politics

Najprostszy wybór dla osób, które chcą zacząć kształcenie z dziedziny nauk politycznych. Moduły na kierunku zawierają wszystkie aspekty potrzebne do dogłębnego rozwoju w tej dziedzinie. Wprowadzenie do myśli politycznej, polityka Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej. Na tym kierunku poznamy wszystkie składniki, potrzebne do zrozumienia sytuacji politycznej, nie tylko w Wielkiej Brytanii.

Jeżeli myślimy o studiowaniu polityki, warto rozważyć kierunki łączone, które są bardzo popularne wśród studentów międzynarodowych. Oto najpopularniejsze z nich:

 • Politics & International Relations
  Kierunek bardzo popularny, głównie ze względu na szeroki zakres wiedzy, którą uzyskujemy w trakcie studiowania. Idealny kurs dla studentów, którzy chcą studiować politykę wykraczającą tematycznie poza granice Wielkiej Brytanii. Moduły takie jak globalizacja lub wprowadzenie do teorii stosunków międzynarodowych, dają szansę na uzyskanie ogromnej wiedzy na tematy polityczne i rozwijają nasze postrzeganie świata.
 • Politics & Economics
  Idealne miejsce dla osób, które chcą poznać w jaki sposób globalna sytuacja ekonomiczna wpływa na decyzje polityczne w różnych krajach. Podczas studiowania tego kierunku, studenci rozwijają swoje umiejętności rozumienia i analizowania sytuacji politycznej  w oparciu o wpływ ekonomii na proces rozwoju rządów, idei oraz rozwiązywania problemów społecznych.

International Relations

Studia stosunków międzynarodowych na brytyjskich uczelniach uczą analizy obecnej sytuacji politycznej na świecie. Rozwijają zdolność do poprawnego reagowania, wyciągania wniosków z danych wydarzeń na arenie międzynarodowej oraz uczą wskazywania ich wpływu na sprawy krajowe. 

Stosunki międzynarodowe, podobnie jak politykę, można spotkać w połączeniu z innymi kierunkami. Popularne opcje to:

 • International Relations & Language
  Kierunek, na który warto zwrócić uwagę. Studenci, otrzymując kompleksową wiedzę z zakresu stosunków międzynarodowych, mają możliwość nauki wybranego języka obcego, dostępnego w ofercie uczelni. Uniwersytety oferują możliwość nauki z szerokiej gamy języków obcych, takich jak język francuski, hiszpański, niemiecki, japoński czy mandaryński.
 • International Relations & History
 • International Relations & Journalism

Human Rights

Kierunek wykraczający poza ramy, który ciężko jest opisać jedną definicją. Studia te obejmują takie dziedziny, jak pochodzenie i źródła prawa, teologia czy historia. Wiele uniwersytetów oferuje studentom możliwość podjęcia wolontariatu w ramach tego kierunków. Studia idealne dla osób wrażliwych społecznie, które chcą nauczyć się analizowania ruchów społecznych, oraz ich wpływ na wydarzenia krajowe i międzynarodowe a także które marzą o pomaganiu ludziom z różnych zakątków świata.

European/Government Studies

Kurs pokrywający politykę, stosunki międzynarodowe, jednak skupiający się przede wszystkim na Unii Europejskiej i jej strukturach i/lub poszczególnych krajach należących do Unii Europejskiej. Tego rodzaju kierunki często oferują naukę europejskiego języka obcego, jak np. włoski, francuski, portugalski, niemiecki czy hiszpański.

PPE – czyli prestiżowy Politics, Philosophy & Economics

Co łączy Davida Camerona, Radosława Sikorskiego i Ruperta Murdocha? Wszyscy oni studiowali PPE na brytyjskiej uczelni. Kierunek ten ukończyło wiele osób życia publicznego, nie tylko w UK.
Filozofia rozwija umiejętności krytycznego analizowania wydarzeń w oparciu o etyczne zachowania osób i społeczeństw. Polityka pozwala na zrozumienie obecnych wydarzeń politycznych. Wyjaśnia działania obecnych systemów politycznych i daje podstawy dla studentów, aby mieć wpływ na ich kształtowanie. Ekonomia, natomiast, wyjaśnia w jaki sposób pojedyncze osoby, międzynarodowe firmy i instytucje oraz rządy wpływają na siebie i kształtują obecną sytuację polityczną i ekonomiczną na świecie.

Peace Studies

Studia pozwalają na zrozumienie współczesnych wydarzeń zmieniających nasz świat, takich jak kryzysy środowiskowe, społeczne nierówności lub krajowe konflikty związane z sytuacją ekonomiczną i polityczną.

Możliwości dalszej nauki

Studia drugiego stopnia nie są koniecznością, lecz mogą pozytywnie wpłynąć na dalsze zatrudnienie. W niektórych przypadkach są nawet polecane w celu wybrania swojej specjalizacji. Przykładem mogą być studia PPE (Politics, Philosophy & Economics) bądź Politics & Economics.

Master of Science (MSc) lub Master of Arts (MA)

MSc to studia dla osób, które pragną pójść o krok dalej w dziedzinie, którą studiowali na studiach pierwszego stopnia. Master of Science posiada bardziej rozwinięty komponent badawczy, niż studia Master of Arts. Niektórzy pracodawcy preferują pracowników z wykształceniem bardziej technicznym (Master of Science), aniżeli mniej technicznym Master of Arts (M.A), ponieważ to właśnie na studiach MSc stawiany jest większy nacisk na praktykę, aniżeli teorie.

W wielu przypadkach łatwo jest o przydział danego kierunku do rodzajów studiów drugiego stopnia, ze względu na ich pokrewieństwo do nauk ścisłych (Master of Science), bądź ścisłych mniej (Master of Arts). Nauki społeczne oraz ekonomię, możemy postawić po środku, gdzie ostateczny wybór – jak kierunek będzie nazwany oraz do czego będzie przykuta większa uwaga – należy do uniwersytetu.

Master of Research

MRes / MPhil jest zaawansowanym programem studiów, opartym na badaniach, który pozwala studentowi skupić się na konkretnym temacie. Można powiedzieć, że jest to tzw. Prekursor przed doktoratem. Uczelnie wykorzystują go, aby dany kandydat mógł poznać przedsmak PhD, czyli doktoratu.

Przykłady kierunków Msc, MA, MRes, MPhil:

 • MSc Political Science and Political Economy
 • MSc International Relations Theory
 • MSc International Social and Public Policy (Non-Governmental Organisations)
 • MSc Political Economy of Europe
 • MSc Political Theory
 • MA World Politics and Popular Culture
 • MA International Politics (Critical Geopolitics)
 • MA Cross-Cultural Communication and International Relations
 • MA International Political Economy
 • MRes Politics & International Studies
 • MRes Security, Conflict & Human Rights
 • MPhil War Studies

Doktorat

Oprócz studiów magisterskich (drugiego stopnia), istnieje możliwość zrobienia doktoratu (PhD), który zazwyczaj jest kontynuacją studiów Master of Research. Jest to najwyższy szczebel w edukacji absolwenta studiów politycznych, często zakończony karierą naukową oraz dalszymi badaniami.

Ścieżki kariery po studiach politycznych

Ścieżki kariery po, jak widać, szeroko pojętych studiach politycznych, dają ogromne możliwości kariery w najróżniejszych dziedzinach. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich:

Polityka

Każdy absolwent studiów politycznych marzy o tym, by na nowo kształtować społeczeństwo, brać aktywny udział w debatach i zmieniać świat na lepsze. Nikt nie mówi, że nie jest to możliwe! Po studiach politycznych w Wielkiej Brytanii drzwi do kariery w polityce, będą dla Ciebie otwarte:

 • Lobbyist
  Poprzez zapoznawanie się z członkami Parlamentu możesz wpływać na ich głosy, które bezpośrednio mogą być korzyścią dla ich wyborców.
 • Politician
  Jeżeli uda ci się wypracować mocną pozycję w środowisku, możesz zacząć sam przemawiać za swoimi pomysłami i ideami.
 • Political Consultant
  Rząd rzadko planuje decyzje bez pomocy ekspertów. Planują oni strategię działań politycznych oraz mają bezpośredni wpływ na życie obywateli (czasem nawet większe niż sami politycy)
 • możesz  także prowadzić kampanie polityczne – będziesz odpowiedzialny/a za szeroko rozumiane działania promocyjne polityków, czy nawet całej partii.

Business

Nauki polityczne idą w parze z szeroko rozumianym biznesem. Zawsze jest potrzeba na specjalistów, którzy znają i badają nastroje polityczne obywateli. Przekłada się to bezpośrednio na ich poglądy, a co za tym idzie, na ich wybory. W związku z tym możesz podjąć się następujących posad: 

 • International Business specialistZajmujesz się głównie kwestiami, które dotyczą promowania, ochrony interesów firmy, dyskusji oraz podpisywania umów, które mają na celu przyniesienie przedsiębiorstwu korzyści.
 • Market Analyst
  Jest to osoba, która gromadzi informacje o opiniach klientów na temat usług, produktów. Do tych obowiązków zalicza się również koordynowanie wszelkich projektów oraz konsultacje z klientami.
 • Public Relations Specialist
  Tutaj najważniejsze jest stricte psychologiczne podejście do klientów, dbanie o dobry “pijar” firmy tak, by móc zainteresować publikę, znane osoby bądź inne firmy, z którymi próbuje się nawiązać współpracę. Specjalista do spraw PR-u dba szczególnie o dobrą komunikację na linii firma – klient.

Media

Po studiach politycznych możesz również zgłaszać i podejmować się komentowania bieżących wydarzeń politycznych na arenach międzynarodowych i krajowych. Dzięki temu możesz znaleźć zatrudnienie w następujących dziedzinach:

 • Public Relations Specialist,
 • Investigative Journalist,
 • Editor,
 • Political Columnist/Commentator.

Education

Jest to opcja dla najbardziej wytrwałych i zakochanych w naukach politycznych! Po ukończeniu kursu PhD, możesz zacząć pracę na uczelni jako wykładowca.

Inne

Spora część absolwentów kierunków politycznych, zwłaszcza tych dot. peace studies czy human rights decyduje się działać na rzecz poszczególnych grup ludzi (np. uchodźców) zwłaszcza w krajach trzeciego świata. Zakładają wtedy własne fundacje czy organizacje pozarządowe lub zaczynają pracę dla już istniejących.

Zarobki po studiach

Określając średnie zarobki, jakie możemy uzyskać po ukończeniu studiów, musimy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Studiując nauki polityczne mamy do wyboru wiele ścieżek rozwoju kariery. Średnie płace po kierunkach politycznych wyglądaja następująco:

 • Politycy, lobbyści, „spin doktorzy”, konsultanci lub komentatorzy polityczni zarabiają średnio od £22,500 do £45,000 rocznie.
 • Praca w sektorze biznesowym jako międzynarodowy specjalista do spraw biznesu, badacz rynku lub specjaliści do spraw PR przynosi roczny zysk średnio £35,000 – £52,000.
 • Dla ludzi, którym marzy się kariera medialna, czeka też sporo kierunków rozwoju kariery, takich jak komentator polityczny, czy dziennikarz śledczy. Praca w tej dziedzinie niesie zarobki na poziomie £33,500 do nawet £69,000.
 • Analizując zarobki po kierunkach politycznych należy zwrócić uwagę, że suma średnich zarobków jest bardzo zróżnicowana w zależności od rodzaju i specyfikacja wykonywanego zawodu.

Studiując politykę i kierunki pokrewne ważne jest to, że kierunki te dają szeroką paletę możliwości rozwoju kariery, dzięki czemu osoba kończąc studi,a może połączyć pasję i pracę zawodową. Należy zwrócić uwagę, że praca po studiowaniu nauk politycznych często wiąże się z koniecznością angażowania w sprawy pożytku publicznego, które wymagają dużo poświęcenia i wiedzy, ale często mogą nie spełniać naszych finansowych oczekiwań.

Wymagania na kierunki polityczne

Większość uniwersytetów nie wymaga określonej grupy przedmiotów potrzebnej do dostania się na wybrany kierunek. W takim przypadku matura, na przykład z polskiego, również może liczyć się w procesie rekrutacji, tak samo jak matura z matematyki, WOS-u czy historii.

Niemniej jednak, aby zrobić naprawdę dobre wrażenie na komisji podczas aplikacji na studia czy też aby osiągać wysokie wyniki i dostać się na staż już w trakcie studiów, jeszcze przed rekrutacją na studia powinieneś/powinnaś interesować się sytuacją polityczną i gospodarczą na całym świecie a także prawem, ekonomią, geografią i historią. Dlatego osoby zdające WOS, historię, matematykę czy geografią na maturze mają większe szanse udowodnić w swoim personal statement, że są odpowiednimi osobami na wybrany kierunek studiów.

Poza tym, dobrze zdana matura rozszerzona z 1-3 przedmiotów (w zależności od uniwersytetu), jest głównym wyznacznikiem do przyjęcia na kierunki związane z polityką.

Wiedza i umiejętności

Wiedza i umiejętności licealisty z Polski w zupełności wystarczają na rozpoczęcie studiów na kierunkach politycznych w Anglii. Jedynym wyzwaniem mogą okazać się moduły związane z brytyjską polityką, ponieważ osoba, która ukończyła polskie liceum, nie ma tak dogłębnej wiedzy na temat funkcjonowania brytyjskiego ustroju politycznego, w porównaniu do Anglików, którzy mają za sobą egzaminy A-levels, czyli angielską maturę.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pierwszy rok studiów w Anglii służy wyrównaniu poziomu wszystkich studentów z całego świata, więc nie ma obaw, że nie poradzimy sobie z pewnymi zagadnieniami. 

Moduły na pierwszym roku mają na celu wprowadzenie studentów do dziedziny, którą chcą studiować. Wykładowcy bardzo często, zamiast suchej teorii, starają się dać impuls do wspólnych debat na tematy polityczne. Zagadnienia są tłumaczone poprzez czynną dyskusję wszystkich studentów obecnych na zajęciach. To wszystko pozwala, nie tylko na efektywne pozyskiwanie wiedzy, ale także na budowanie pewności siebie oraz rozwój umiejętności merytorycznego przekonywania do swoich poglądów.

Doświadczenie

Jeśli celujesz w prestiżowe uniwersytety takie, jak UCL, Oxbridge, Newcastle, Manchester, Sheffield, KCL, Lancaster, Leeds, Durham czy East Anglia (choć na wszystkie inne uczelnie też Ci się to przyda), warto mieć na swoim koncie udział w:

 • MUNach (Model United Nations);
 • wolontariatach;
 • wolontariatach zagranicznych;
 • lokalnych samorządach;
 • różnego rodzaju przemówieniach.

Szukaj swojej drogi – czyli odpowiedni wybór kierunku

Studia polityczne mają to do siebie, że doświadczenie oraz umiejętności w stosunkach międzyludzkich mogą grać kluczową rolę w Twojej przyszłości. Rywalizacja na rynku może Cię przerosnąć, lecz z odpowiednim planem podczas Twoich studiów, możesz być o krok od innych! Poprzez aktywność w licznych societies bądź samorządach, nauczysz się wielu praktycznych spraw oraz nabędziesz umiejętności, które będą Twoim atutem w dalszej karierze. Oprócz tego pamiętaj, że z kolejnymi miesiącami na kursie, będziesz dostrzegał/a siebie w konkretnej dziedzinie. Pamiętaj, że studia nie muszą być takie same dla każdego, nawet jeśli jesteście na tym samym kierunku!

Foundation Year

…czyli tzw. rok zerowy. Jest to szczególnie dobra opcja dla tych, którzy nie są zadowoleni ze swoich wyników maturalnych, a chcieliby studiować łączone studia polityczne np. Politics, Philosophy & Economics bądź Politics & Economics. Pomoże Ci on poprawić kwestie, w których nie czujesz się jeszcze na tyle silny. Mówimy tu również o języku, co często jest przeszkodą dla niektórych aplikantów.
Dodatkowo, Foundation Year pozwala Ci na wdrożenie się do Twoich studiów, o rok szybciej niż inni! Dzięki temu zdobędziesz wiedzę i doświadczenie, które Twoi koledzy i koleżanki z pierwszego roku dopiero nabędą.

Placement Year, Internships

Większość uczelni oferuje na swoich kursach możliwość wzięcia roku praktyk, w którym zdobywasz bardzo cenne doświadczenie, często owocujące od razu po studiach. Wielu pracodawców po udanym roku praktyk, gwarantuje pracę od razu po ukończonych studiach. Niektórzy z nich mogą nawet opłacić Twój ostatni rok!
Warto zaznaczyć, że o wszystko musisz powalczyć i załatwić samemu, ponieważ uczelnia nie zapewni Ci miejsca w przedsiębiorstwach i innych instytucjach. Uniwersytet oferuje Ci pomoc, jednak załatwienie większości kwestii leży na Twoich rękach.
W większości przypadków staże są płatne (płatne Tobie), lecz pamiętaj, aby zwracać na to uwagę przy ich wyborze, gdyż niektóre mogą być bardziej wolontariatem.

Study Abroad

Podobnie jak Placement Year odbywa się on po drugim roku. W odróżnieniu od niego, Year Abroad jest rokiem, w którym nie pracujesz, lecz studiujesz w obcym państwie.
Wlicza się w to Erasmus, bądź wyjazdy poza Europę. Dodatkowo, jest możliwość wyjechania na jeden semestr, gdzie na drugim możesz zrobić swój placement! 

Studia polityczne w praktyce

Obecni studenci to prawdopodobnie najlepsze źródło informacji na temat wybranych studiów i kierunków. Dowiedz się, jak studia polityczne wyglądają w praktyce – oczami studentów, którzy niegdyś aplikowali na wymarzone studia ze wsparciem Smart Prospects.

Wojtek

Studiując International Relations and Politics miałem tygodniowo max. 15h zajęć na uczelni, gdzie mimo wszystko spędzałem trochę więcej czasu ze względu na projekty grupowe, bądź też samą naukę, ze względu na bogaty i natychmiastowy dostęp do wszelkich potrzebnych mi materiałów i treści. Dodatkowo wykładowcy są niesamowicie pomocni i chętni poznawania Twoich racji bądź poglądów. Czujesz, że żyją tymi studiami i obecnymi tematami na świecie razem z Tobą! Warto dodać, że brytyjskiej polityki na moich studiach jest całkiem dużo, więc trzeba być choć trochę na to przygotowany.
Jeśli chcemy mówić o czasie poza studiami to dobrze rozpisanym harmonogramem potrafiłem bez większego wysiłku znaleźć jeszcze czas na societies, których bogactwo na mojej uczelni jest naprawdę ogromne! (od surfowania po kółko fanów Harrego Pottera), życie prywatne oraz… pracę! 
Jeśli mówimy o pracy, to warto mieć już trochę doświadczenia ze względu na dużo większe szanse przyjęcia. Sam pracowałem blisko 20h tygodniowo co wystarczało na czynsz, rachunki, jedzenie i inne drobne atrakcje np. wyjścia czy ubrania.
To co może być moją największą radą dla Was, to rozwój poza uczelnią. Ogromnie polecam wyjazdy na wydarzenia typu LSE Polish Economic Forum, gdzie możecie zdobyć wartościowe kontakty, poznać świetnych ludzi oraz zakręcić się w ciekawych organizacjach bądź startupach. Samemu udało mi się znaleźć w jednym, dzięki czemu zdobywam praktyczne umiejętności jak budować własny w oparciu o rady i doświadczenie byłego dyrektora marketingu Red Bulla!
Wyjazd na studia do Wielkiej Brytanii był zdecydowanie jedną z lepszych decyzji jakich podjąłem w życiu. Nawet nie marzyłem o możliwościach, jakich na co dzień tutaj doświadczam. Życie polityczne kwitnie tutaj na całego, a razem z nim może będziesz i Ty! ?

Krzysiek

Rozpoczynając studia na De Montfort University Leicester, byłem pewien niepewności i wątpliwości związanych z moim kierunkiem (International Relations & Politics). Nie wiedziałem w jaki sposób prowadzone są wykłady, martwiłem się poziomem znajomości angielskiego i byłem zestresowany przeprowadzką do innego kraju. Po pierwszym roku w UK jestem w stanie powiedzieć, że moje obawy były często nieuzasadnione. Uczelnia bardzo ułatwiła rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu wszystkim studentom. Natomiast układ studiów pozwalał mi na połączenie studiów i pracy.
Studia w Wielkiej Brytanii bardzo zmieniają postrzeganie na kierunek, który się studiuje. Bardzo podoba mi się stosunek wykładowców do studentów. Są oni bardzo otwarci i z pasją przekazują posiadaną wiedzę. Natomiast seminary (zajęcia w kilku/kilkunasto osobowych grupach) pozwalają na pracowanie w grupie i dyskusję na tematy bieżące w polityce.
Równocześnie fakt, że ilość godzin spędzonych na wykładach, wynosiła od 12 do 15 godzin (czasami nawet mniej) pozwala mi na łączenie zainteresowań, takich jak sport, ze studiami i pracą. Zdecydowanie polecam studia polityczne na brytyjskich uczelniach!

Podsumowując…

Studia polityczne w Wielkiej Brytanii mogą być dla Ciebie genialnym startem w świat globalnej polityki i ekonomii, która jest jej nierozłącznym partnerem. 
Międzykulturowość pozwoli Ci na zrozumienie wielu spraw od podszewki, a silna pozycja UK na arenie międzynarodowej da Ci możliwość wejść w dane otoczenie od najwyższego poziomu.

Wraz z profesjonalnym i bezpłatnym wsparciem Smart Prospects możesz postawić pierwszy krok na drodze do satysfakcjonującej i opłacalnej kariery! Zacznij tak samo jak my kiedyś – od założenia konta w Panelu Aplikanta na ich stronie www.sp.edu.pl, zalogowania się tam i uzupełnienia danych. A jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, pisz do SP na messengerze (FB) i dołącz do dziesiątek ich grup na FB, w których znajdziesz nie tylko nas ale i innych studentów i aplikantów.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Grupy tematyczne Smart Prospects na Facebooku

Smart Prospects to przede wszystkim społeczność. Poznaj nasze grupy tematyczne na Facebooku, w tym grupy dotyczące mieszkania, pracy, finansów i miast
Czytaj więcej

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

Personal statement na studia w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia w Wielkiej Brytanii, jakich błędów nie popełniać oraz jak zacząć pisać personal statement.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐