Studia medialno-filmowe w Wielkiej Brytanii - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Studia medialno-filmowe w Wielkiej Brytanii

Artykuł powstał dzięki współpracy z naszymi obecnymi studentkami brytyjskich uczelni.

Julka

De Montfort University

Media Production BSc

Marta

Lancaster University

Media & Cultural Studies BA

Ola

Newcastle University

Film & Media BA

Kierunki media/tv/film w Wielkiej Brytanii przyciągają coraz więcej zainteresowanych studentów każdego roku. Ich rosnąca popularność może wynikać z tego, że media to niezwykle rozległa dziedzina nauki.

Aplikować na studia można niezależnie od przedmiotów zdawanych na maturze, a możliwości pracy są duże: marketing, reklama, PR, dziennikarstwo, film, telewizja czy radio to tylko najpopularniejsze z wyborów. Szeroka gama dostępnych opcji powoduje, że kierunków medialnych na brytyjskich uczelniach nie można zgeneralizować, tak jak często zdarza się to w przypadku polskich uniwersytetów. Te same kierunki na innych uczelniach mogą kryć się pod różnymi nazwami i na odwrót; to samo nazewnictwo może kryć kompletnie inne moduły, które zdecydowanie warto sprawdzać przed wyborem kierunku.

Wybierając uczelnie i studia medialne trzeba być przygotowanym na duży „research”, bez którego nie uda nam się dobrze wybrać kierunku. Nie mniej jednak to, jaki kierunek jest naprawdę, okazuje się dopiero po rozpoczęciu nauki. Opis na stronie internetowej uczelni nie odda w pełni charakteru studiów, nie pokaże na co kładziony jest nacisk, czy studia są bardziej teoretyczne, czy praktyczne itd. Ponadto, bardzo dużo zależy od wykładowców zatrudnionych na uczelniach i ich specjalności. Dlatego, decydując się na kierunek medialny, każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak różnorakie mogą być studia w tej dziedzinie.

Najpopularniejsze kierunki

Warto zaznaczyć, że kierunki medialne bardzo się od siebie różnią. Jedne są zdecydowanie praktyczne, inne zdecydowanie teoretyczne, istnieją też takie pomiędzy. Najpopularniejsze z nich, to między innymi:

Film Studies

Większość kierunków o tej nazwie jest teoretyczna, natomiast niektóre uniwersytety dodają też moduły praktyczne. Studenci Film Studies uczą się jak odczytać i zrozumieć film, na co zwracać uwagę podczas oglądania – często drobny szczegół może być wskazówką. Uczą się też patrzenia na kino z różnych perspektyw – filozoficznych, politycznych, kulturowych i pogłębiają wiedzę z zakresu historii filmu, dlatego w większości uniwersytetów można znaleźć w ofercie moduły związane właśnie z tymi zagadnieniami.

Media Studies / Media & Communication

Zważywszy na fakt, że media to obszerny temat, pod tą nazwą można znaleźć najróżniejsze oferty. Jako, że medium to komunikator między nadawcą, a odbiorcą – może nim być wiele rzeczy. Głównymi zagadnieniami będzie tu telewizja, radio, social media, digital marketing, film, ale pojawią się też na przykład platformy streamingowe, gry komputerowe czy socjologia. Studenci tego kierunku poznają schematy, jakimi posługują się media, aby utrzymać odbiorców, jak trafiać do poszczególnych grup społeczeństwa, jak społeczeństwo zmienia media i jak media zmieniają społeczeństwo.
Niektóre uniwersytety (np. Newcastle University) łączą oba obszary i tworzą kierunek o nazwie Film & Media studies.

Film/TV/Media Production

Kierunki takie jak Film, TV czy Media Production, w przeciwieństwie do wymienionych wcześniej, przygotowują głównie do tworzenia filmów i tym podobnych w zakresie technicznym. Co za tym idzie – mniej będzie tutaj modułów czysto teoretycznych, jak w przypadku np. filmoznawstwa. Pojawi się za to więcej praktyki, czyli pracy z kamerą, aparatem i programami. Kolejną ważną różnicą jest też to, jak wyglądają prace zaliczeniowe – zamiast pisania esejów często robi się projekty, jak na przykład wyprodukowanie reklamy, blog, reportaż, krótkometrażowy film itp. Na niektóre uczelnie przy rekrutacji wymagane jest portfolio – na szczęście większość placówek nie stawia tego typu wymogu.

Digital Media

Obszerny kierunek obejmujący grafikę komputerową, projektowanie stron internetowych, animację, a także sztuki audiowizualne. Studenci uczą się, na przykład, jak zaprojektować przejrzysty interfejs aplikacji, czy stron internetowych. Uczą się również o marketingu i advertisingu. Przeważnie potrzebne jest przy rekrutacji portfolio.

Inne dostępne kierunki

Na brytyjskich uczelniach można spotkać również mniej popularne kursy, często łączące media czy film studies z innym kierunkiem:

  • Media & Journalism
  • Marketing & Media
  • Media & Society
  • Media & Communication with Mandarin Chinese
  • Film & Creative Writing
  • Advertising (więcej na temat tego kierunku przeczytasz w artykule o kierunkach biznesowych)

Możliwości dalszej nauki

Jak w większości przypadków, studia magisterskie nie są wymagane – w przeciwieństwie do Polski, tylko niewielka liczba absolwentów studiów licencjackich stawia na dalszą edukację. Jeśli więc należysz do tej grupy i chcesz zwiększyć swoje szanse na dostanie wymarzonej pracy, warto rozważyć opcje takie, jak:

Studia drugiego stopnia (MA)

Najczęściej wybierana ścieżka dalszej nauki, czyli polska “magisterka”. Trwa rok, a gama kierunków do wyboru jest niezwykle rozległa. Z reguły studenci wybierają nauki humanistyczne, filozofię, sztukę czy nauki społeczne. Media to po części hybryda wszystkich wymienionych obszarów. 
Więcej o dostępnych kierunkach znajdziesz tu:
https://www.masterstudies.com/MA/

Doktorat (PhD)

Można go zrobić praktycznie w każdej humanistycznej dziedzinie, od socjologii, po film. Często programy doktoranckie są “research-led”, co oznacza, że w trakcie realizowania kursu prowadzi się własne badania. Doktoranci często zatrudnieni są jako wykładowcy lub kadra pomocnicza na uniwersytetach.

Ścieżki kariery po studiach

Według strony www.prospects.ac.uk, istnieje ponad 60 profesji którymi zajmować się można po ukończeniu studiów medialnych. Najpopularniejsze z nich to:

Advertising executive/planner

To praca w wielozadaniowej agencji jako pośrednik między firmą a klientem. Projektowanie, a także koordynacja kampanii reklamowych, wraz z prowadzeniem efektywnej komunikacji zarówno wewnątrz agencji jak i z klientami to główne obowiązki.

Copywriter

Odpowiada za współtworzenie kampanii reklamowych ze strony werbalnej. Tworzy hasła reklamowe, nagłówki, slogany, a także inne teksty wykorzystywane np. na ulotkach czy w reklamach telewizyjnych.

Creative director

Przewodniczy agencjom reklamowym lub departamentom marketingowym w firmach. Odpowiada za cały proces tworzenia reklamy i wizerunku. Nadzoruje pracę całego zespołu copywriterów, grafików, projektantów itp.

Marketing executive

Odpowiada za cały marketing firmy. Do rzeczy, nad którymi sprawuje pieczę należą m.in.: planowanie, reklama, PR, organizacja wydarzeń, rozwój produktów, dystrybucja, sponsoring i research.

Public Relations executive

Zarządza reputacją i wizerunkiem firmy lub jednostki. Dąży do wpłynięcia na opinię publiczną bez użycia płatnej reklamy. Generuje pozytywny odbiór i zainteresowanie mediów tradycyjnych i internetowych, lokowanie produktów, relacje z wpływowymi jednostkami itp.

Social Media manager

Realizuje strategię social media dla organizacji, firmy lub jednostki. Obsługuje portale społecznościowe, zwiększa widoczność klienta w internecie, a także zainteresowanie klientów. Produkuje content, który następnie udostępnia oraz analizuje dane i statystyki ruchu na stronach.

Sales executive

Tworzy i prowadzi kampanie promocyjne mające na celu zwiększenie sprzedaży lub wykorzystania produktu albo usługi. Jego zadaniem jest bezpośrednie i pośrednie docieranie do klienta poprzez różne strategie.

Journalist

Może pracować w dziennikarstwie zarówno internetowym jak i pisanym. Znajdowanie historii, opisywanie ich w interesujący sposób, przeprowadzanie wywiadów to tylko niektóre z wielu obowiązków w tej branży. Obecnie u dziennikarzy/dziennikarek coraz częściej ceni się umiejętności z zakresu IT, fotografii czy też tworzenia video.

Applications developer

Projektuje i tworzy aplikacje mobilne czy komputerowe. Wymaga się w tym zawodzie znajomości przynajmniej jednego języka programowania. Określanie specyfikacji, projektowanie, budowanie, testowanie oraz implementacja aplikacji to główne obowiązki.

Broadcast engineer

Pracuje z systemami broadcastowymi w telewizji, radiu i nowych mediach u boku producentów, menedżerów, prezenterów i technicznych. Do jego/jej obowiązków może należeć praca techniczna na planie, post-produkcja, praca w studiu, a także drobne naprawy sprzętu.

Filmmaker

Nagrywa i edytuje materiał filmowy tworząc końcowe produkty. Może pracować dla telewizji robiąc dłuższe produkcje czy spoty reklamowe lub w mediach internetowych, tworząc krótkie treści. Często zatrudniony/a jako freelance. Może także sprzedawać swoje materiały do baz typu “Stock”.

Photographer

Zajmuje się robieniem zdjęć oraz ich obróbką. Może pracować jako dziennikarz/dziennikarka, być zatrudniony/a w konkretnej firmie lub jako freelance. Również może sprzedawać swoje materiały do baz typu “Stock”.

Proofreader

Sprawdza, czy tworzony materiał (najczęściej tekst) jest jasny, spójny, kompletny, autorski oraz poprawny pod względem leksykalnym i gramatycznym. Przygotowuje go do publikacji.

Radio producer

Odpowiada za audio content udostępniany przez radio, internet i platformy mobilne. Jest zaangażowany/a w cały proces; od stworzenia pomysłu do ewaluacji odbioru słuchaczy. Nadzoruje prezenterów, DJów, inżynierów dźwięku i zespół IT.

UX designer

Dba o pozytywne “user experience”. Uczestniczy w projektowaniu stron i programów dla określonych grup odbiorców. Jego/jej zadaniem jest zapewnienie, że dane treści i materiały będą interesujące i łatwe w użyciu dla ludzi bez technicznej wiedzy.

Web designer

Planuje, tworzy i koduje strony internetowe używając zarówno technicznych jak i nietechnicznych umiejętności. Odpowiada za aspekt graficzny projektu oraz jego użytkowość i efektywność. Musi posiadać wiedzę z zakresu IT. 

Zarobki po studiach

Media są zagadnieniem szeroko pojętym, a ludzie pracujący przy produkcji filmów lub w telewizji to często tzw. freelancerzy. Po wyżej wymienionych kierunkach można zostać dziennikarzem, radiowcem lub reżyserem, wszystko zależy od naszych zainteresowań i wyborów. Co pomaga ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w tej branży, to na pewno doświadczenie, kontakty i niekiedy portfolio. Ogólnie rzecz ujmując:

  • zaczynając karierę po otrzymaniu dyplomu można spodziewać się zarobków w okolicach £18 tys. – £20 tys. rocznie;
  • z czasem, gdy zdobywa się więcej doświadczenia, zarobki rosną do średnio około £40 tys. rocznie;
  • na najwyższych stanowiskach, jak redaktor naczelny magazynu, producent telewizyjny, czy dyrektor kreatywny pensje sięgają nawet powyżej 70 tysięcy rocznie.

Warto dodać, że jeżeli chodzi o media, telewizję, radio, dziennikarstwo itp., dużo też może zależeć od miasta, w którym się pracuje (w Anglii w tej dziedzinie najwięcej zarabiać się będzie w Londynie).

Wymagania na kierunki medialno-filmowe

Jeśli chcesz aplikować na studia medialne, uczelnie nie wymagają zdania konkretnych matur, choć niewątpliwie, przedmioty humanistyczne, które oferują polskie licea są dobrą podstawą do pogłębiania swojej wiedzy na poziomie akademickim. Aplikując na kierunki, które określają siebie jako teoretyczne, możesz się spodziewać sporej ilości socjologii, a nawet filozofii i historii, dlatego zdając WOS czy historię, będziesz miał trochę łatwiej (pamiętaj, jednak, że uczelnie nie wymagają wcześniejszej wiedzy z zakresu tematów poruszanych na wykładach). Należy zaznaczyć, że kierunki określane jako te bardziej praktyczne (np. Media Production lub Film Production), mogą (ale zwykle nie muszą) wymagać portfolia.

Progi przyjęć

Oferty od topowych uczelni będą oscylować wokół średniej z matur wynoszącej 80-90% i prawdopodobnie będą wymagać zdania przynajmniej 3 przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Uniwersytety dobre i bardzo dobre, wymagają około 50-70% z 1 lub 2 rozszerzeń na maturze.

Wymagania językowe

Dodatkowo, będąc aplikantem z polską maturą, większość uczelni poprosi Cię o zdanie egzaminu potwierdzającego znajomość języka angielskiego. Najpopularniejszym z nich jest IELTS. Standardowa oferta to średnia 7.0 (czasem 6.5) i przynajmniej 6.5 (czasem 6.0) w każdej części egzaminu (mówienie, słuchanie, czytanie, pisanie). Jeśli spełniłeś/aś ofertę, nie powinieneś/powinnaś obawiać się o swoje umiejętności językowe. Prawdopodobnie nie będziesz miał/a problemów ze zrozumieniem wykładów. Wyzwaniem mogą być czasem artykuły i książki, które będziesz musiał czytać, ale pamiętaj – nie musisz znać każdego słowa, żeby zrozumieć ogólną ideę!

Na szczęście, sporo uczelni nie wymaga egzaminu językowego typu IELTS, pod warunkiem, że odpowiednio zdasz język angielski na poziomie rozszerzonym na maturze (60%+).

Studia medialno-filmowe w praktyce

Obecni studenci to prawdopodobnie najlepsze źródło informacji na temat wybranych studiów i kierunków. Dowiedz się, jak studia medialno-filmowe wyglądają w praktyce – oczami studentek, które niegdyś aplikowały na wymarzone studia ze wsparciem Smart Prospects.

Julka

Na pierwszym roku studiów Media Production miałam cztery moduły: Image capture, Audio Capture, Multimedia i Social Media. Uczyliśmy się obsługi aparatu, odpowiedniego dobierania ustawień w trybie manualnym, edycji zdjęć w Photoshop, edycji video w Premiere Pro, nagrywania i edycji audio, tworzenia i estetyki stron internetowych, a także jak działają Social Media.

Miałam cztery godzinne wykłady w tygodniu i cztery dwugodzinne laboratories. Ze względu na to, że nasze prace zaliczeniowe miały postać mini projektów, mieliśmy więcej czasu na ich produkcję. Spokojnie można pracować w trakcie studiów. Oczywiście, dostaliśmy też wykaz książek, które warto przeczytać – wszystkie dostępne w bibliotece uniwersyteckiej, aby potem odwołać się do nich w reportach, które towarzyszyły projektom.

Egzaminów nie miałam, jedyna forma sprawdzania wiedzy “na bieżąco”, to trzy mini testy z multimediów przeprowadzane na laboratories, w sumie stanowiły one 10% oceny końcowej.

Mój kierunek skupia się głównie na technicznym aspekcie produkcji, programach, sprzęcie i organizacji, dlatego po ukończeniu go otrzymam dyplom Bachelor of Science, a nie of Arts.

Wybrałam go właśnie z uwagi na fakt, że jest bardziej praktyczny, aniżeli teoretyczny (gdy mnie coś interesuje, potrafię czytać o tym godzinami, a do programu ciężko mi jest samemu zasiąść), dodatkowo wybierając studia nie wiedziałam do końca co chcę robić, wiedziałam tylko w jakim kierunku mniej więcej, a tutaj mam okazję popróbować różnych dziedzin.

Na pewno wybierając się na ten kierunek trzeba przygotować się na pracę własną i bycie kreatywnym, tutorzy służą pomocą i chętnie pomogą, gdy wiemy co chcemy zrobić.

Ola

Wszystko o kierunkach medialnych na mojej uczelni, Newcastle University, możesz przeczytać tu: https://www.sp.edu.pl/wszystko-o-kierunkach-medialnych-na-uczelni-top-1-w-uk-pod-wzgledem-kierunkow-media-and-communication/

Marta

Mój kierunek znajduje się w Departamencie Socjologii i sporo czerpie z tejże dziedziny nauki. Na pierwszym roku miałam ogółem tylko 3 moduły – 2 dotyczące moich minorów i jeden dotyczący mojego majora (poniżej dowiesz się czym jest minor/major), mianowicie Introduction to Media and Cultural Studies. Moduł ten podzielony był na 4 bloki tematyczne:

  • Consumption, Culture and Communication (trochę ekonomii, sporo o Karlu Marksie, zdecydowanie najtrudniejszy blok, ale również bardzo ciekawy)
  • Social Media/Social Lives (YouTube, feminizm, środowiska LGBTQ+ online)
  • Representation, Reality and Power (Reality TV, czym jest „prawda” w kontekście mediów?, kto “rządzi” mediami?)
  • Remix, Remediate, Repurpose (memy, bycie profesjonalnym amatorem online, technostalgia, retromania, viral media)

Mój cały coursework opierał się na esejach. Nie miałam żadnych prezentacji ani projektów grupowych (choć wiem, że pojawią się na drugim roku). Na tym konkretnym module eseje stanowiły 60% mojej oceny, a egzamin 40%. Egzamin również polegał na napisaniu 3 esejów. Jak widać, jeśli nie jesteś fanem czytania dużych ilości tekstu i pisania wypracowań, Media and Cultural Studies na Lancaster nie jest dla Ciebie, co nie oznacza, że medialny kierunek na innym uniwersytecie nie przypadnie Ci do gustu! Dlatego zachęcam do dokładnego zapoznania się z ofertą uniwersytetów i przestudiowania, o czym dokładnie będziesz się uczył (informacje te podane są na stronach internetowych konkretnych uczelni).

Lancaster University różni się od innych uczelni między innymi swoim systemem majorów i minorów. Większość kierunków (choć nie wszystkie) oferuje możliwość wybrania swojego minora, co odbywa się w październiku, gdy jesteś już w Lancaster, a nie podczas aplikacji. O co chodzi? Aplikując na ten uniwersytet wybierasz swojego majora, którym w moim przypadku jest Media and Cultural Studies. Parę dni po rozpoczęciu Freshers’ Week odbywają się Minor Talks, podczas których wykładowcy prezentują swoje moduły, aby studenci mogli później podjąć świadomą i jak najlepszą decyzję. Co ciekawe, wybór jest prawie nieograniczony. Jeśli chciałabym, mogłabym wziąć matematykę czy francuski jako minora. Ja zdecydowałam się na Contemporary Social Problems (moduł obowiązkowy dla studentów Social Work) oraz Religions of the Modern World (moduł obowiązkowy dla studentów Religious Studies). Studia major/minor polegają na tym, że kierunek w ramach minor obejmuje 70-75% kierunku, a kierunek minor – 25-30%.

Jak to wygląda na drugim roku?

  • Możesz porzucić swoje minory
  • Możesz kontynuować z jednym (i wtedy na dyplomie będziesz miał napisane np. Media and Cultural Studies with Religious Studies)
  • Możesz nawet zamienić swojego majora ze swoim minorem, czyli np. jeśli miałabym takie upodobanie, to mogę zrobić Religious Studies swoim majorem i Media and Cultural Studies swoim minorem.

Tak elastyczny system studiowania jest idealny dla osób, które nie są do końca pewne, co chcą studiować, a także dla tych, którzy mają po prostu szerokie spektrum zainteresowań.

A jeśli chodzi o pracę: moje tzw. „contact hours”, czyli wykłady i seminaria wynosiły 9 godzin tygodniowo. Jest to standardowa ilość godzin na kierunkach humanistycznych i społecznych na Lancaster Uni. Wykładowcy i tutorzy zadają „readingi”, czyli artykuły naukowe lub rozdziały z książek, które należy przeczytać i być w stanie rozmawiać o nich podczas seminariów. Niektórzy wykładowcy zadają również czytania przygotowujące do wykładów. Czasem jest to 20 stron, a czasem 100, a trzeba przecież jeszcze czytać do swojego „researchu” do esejów, więc mimo że moje „contact hours” nie wynosiły wiele, to spędzałam duże ilości czasu w bibliotece czytając i robiąc notatki.

Pracowałam na campusie, co niewątpliwie stanowiło ogromne udogodnienie. Z akademika do pracy szłam jedyne 5 minut! Czasem pracowałam 5h tygodniowo, a czasem 25h. Najczęściej około 12h, zarabiając 6.58 na godzinę. Moi rodzice płacili czynsz za akademik, a ja utrzymywałam się z mojej pensji, która w zupełności wystarczała.

Prawdą jest, że nie mogłam sobie pozwolić na imprezowanie 2 razy w tygodniu, a nawet co tydzień, ale nie uważam, żeby moje życie towarzyskie jakoś szczególnie na tym ucierpiało. Zdecydowanie można pogodzić studiowanie, naukę i życie towarzyskie. Balance is the key!

Podsumowując…

Decydując się na studia w zakresie szeroko pojętych mediów, filmu i TV, możesz spotkać się lekko prześmiewczym mrużeniem oczu i skonfundowanym wyrazem twarzy ze strony znajomych i członków rodziny. Niewiele osób wie, z czym to się je, więcej przygotuj się na liczne rozmowy wyjaśniające, co Ty właściwie studiujesz. Niemniej jednak, jeśli wiesz, że jest to dziedzina, którą się interesujesz, zdecydowanie zachęcamy Cię, żebyś aplikował na studia w Wielkiej Brytanii!

Faktem jest, że choć w Polsce istnieją pokrewne kierunki, to oferta jest zdecydowanie uboższa. Studiowanie na Wyspach daje Ci szansę na dokonanie wyboru, który szczerze odzwierciedla to, czym naprawdę się fascynujesz!

Wraz z profesjonalnym i bezpłatnym wsparciem Smart Prospects możesz postawić pierwszy krok na drodze do satysfakcjonującej i opłacalnej kariery! Zacznij tak samo jak my kiedyś – od założenia konta w Panelu Aplikanta na ich stronie www.sp.edu.pl, zalogowania się tam i uzupełnienia danych. A jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, pisz do SP na messengerze (FB) i dołącz do dziesiątek ich grup na FB, w których znajdziesz nie tylko nas ale i innych studentów i aplikantów.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia w Wielkiej Brytanii?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Personal statement na studia w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia w Wielkiej Brytanii, jakich błędów nie popełniać oraz jak zacząć pisać personal statement.
Czytaj więcej

Podstawowe informacje o studiach w UK

Sprawdź nasz kompletny poradnik aplikanta na studia licencjackie w Wielkiej Brytanii i dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć o procesie aplikacji
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐