Wszystko o XII Kongresie Polskich Stowarzyszeń Studenckich w UK - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

Wszystko o XII kongresie polskich stowarzyszeń studenckich w UK

Czyli o jednym z najciekawszych wydarzeń dla Polaków na wyspach.
Brytyjski system edukacji wyższej uważany jest za drugi najlepszy na świecie. Nic więc dziwnego, że uniwersytety w Wielkiej Brytanii mają wśród swoich studentów setki tysięcy osób z całego świata – z czego od wielu lat Polacy tworzą bardzo liczną studencką mniejszość. Na szczęście jest to jeden z tych wypadków, kiedy ilość idzie w parze z jakością! Odległość od domu, tęsknota, poczucie jedności i chęć wzajemnego wspierania się to główne powody, dla których polskie stowarzyszenia na wszystkich brytyjskich uczelniach, jak i ogólnokrajowa federacja zrzeszająca te społeczności regularnie organizują wydarzenia, fora, kongresy i konferencje – a wszystko to dla polskich studentów na Wyspach.

Najstarszą tego typu imprezą z najdłuższą tradycją jest Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii (Congress of Polish Student Societies in the UK), a w tym artykule dowiesz się na czym polega to wydarzenie i dlaczego jego kolejna edycja powinna być jednym z Twoich najważniejszych punktów w kalendarzu na rok 2019.
OK, przejdźmy do rzeczy!

Historia, forma i założenia kongresu

Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii zainicjował w 2007 roku Zbigniew Pełczyński – profesor wykładający politykę w latach 1957-1992 na University of Oxford, u którego uczyli się m.in. Bill Clinton czy Radosław Sikorski.

Impreza odbywa się co roku w trakcie jednego ze styczniowych, lutowych lub marcowych weekendów i organizowana jest przez polskie stworzyszenia studenckie z różnych brytyjskich uczelni. Jak dotąd były to Polish Societies z uniwersytetów w Oxfordzie, Londynie, Edynburgu, Manchesterze, Cambridge, Leicester (czyt. lester), Lancaster, Glasgow i Warwick.

Założeniem kongresu jest zebranie jak największej liczby polskich studentów na Wyspach, aby ci mogli:

  • budować studencką społeczność i tworzyć nowe przyjaźnie na całe życie;
  • poznać się i wymienić swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami, wiedzą;
  • wspólnie dyskutować o przyszłości Polski w kontekście edukacji, biznesu, ekonomii, polityki czy kultury;
  • umocnić pozycję społeczności polskiej poza granicami ojczyzny;
  • poznać pracodawców i zwiększyć swoje możliwości zawodowe na polskim jak i zagranicznym rynku.

Kogo i czego możesz się spodziewać?

Kongres jest jednym z najciekawszych studenckich wydarzeń dla Polaków na Wyspach. Niewątpliwie warto zapisać jego datę w swoim kalendarzu! 

Każdy kongres jest inny, jednak podlega pewnym schematom. Można go podzielić na 5 głównych sekcji: 

  • Panele podczas których odbywają się dyskusje na wielu różnych polach m.in. o bieżącej polityce krajowej, o sztuce i jej przyszłości, czy szeroko rozumianym biznesie i technologii. W poprzednich latach najważniejszymi gośćmi kongresu byli między innymi: Radosław Sikorski, Mateusz Morawiecki, Aleksander Kwaśniewski, Maciej Orłoś, Mateusz Damięcki, Maciej Stuhr czy Jacek Rostowski. 
  • Wygłoszenie głównej mowy przez ważną osobowość z Polski o temacie przewodnim kongresu (tzw. Keynote Speaker). Zwykle dotyczy to przyszłości polskich studentów brytyjskich uczelni.
  • Workshopy z firmami bądź osobistościami obecnymi na kongresie. Jest to genialna okazja, aby zaczerpnąć fachowej wiedzy od ludzi biznesu, teatru, polityki czy sztuki. Dodatkowo, warsztaty pozwalają na zdobycie bezcennych kontaktów, które mogą w przyszłości zaowocować współpracą. Firmy, które można było spotkać do tej pory to m.in.: Adamed, PwC, OC&C, Bain&Company, Allegro. Co ważne, to fakt, że na warsztaty należy aplikować z dużym wyprzedzeniem, gdyż cieszą się one ogromną popularnością wśród uczestników kongresu.
  • Networking! Niewątpliwie jest to część, z której skorzystasz najbardziej. Kongres jest miejscem, podczas którego możesz poznać niesamowitych ludzi z różnych środowisk. Dzięki wsparciu spotkanych osób, Twoja kariera może wejść na poziom, o którym przed kongresem nawet nie śniłeś/aś.
    Oprócz kontaktów biznesowych, możecie nawiązać również te osobiste – podczas przerw na lunch czy kawę między panelami i warsztatami. Z doświadczenia poprzednich uczestników możemy stwierdzić, że te znajomości i współpraca trwają do dziś!
  • Piątkowa impreza i sobotni bal!
    Co roku, pod koniec pierwszego dnia kongresu (co przypada w piątkowy wieczór) organizowana jest impreza dla wszystkich uczestników wydarzenia. Ma ona miejsce zwykle w zarezerwowanym wcześniej barze czy sali. Dobę później odbywa się bal, który każdego roku ma swój motyw przewodni oraz dress code. Bal jest punktem kulminacyjnym każdego kongresu. Po wspólnie spędzonym czasie na panelach, czy warsztatach jest to chwila, gdy wszyscy mogą napić się lampki wina, potańczyć, zintegrować.

Do tej pory mieliśmy okazję brać udział m.in. w balu maskowym w historycznym Domu Tudorów nieopodal Cambridge czy balu o tematyce Szalone Lata 20. (Roaring Twenties) w Warwick Castle.

Dlaczego Konres w Oxfordzie będzie wyjątkowy?

Kongres w Oksfordzie 15-16 lutego 2019 roku będzie wyjątkowy z kilku względów. Po pierwsze, wraca on do swoich korzeni za hasło konferencji przyjmując motto profesora Pełczyńskiego “Zawsze łączyć”. Kongres od samego początku pełni funkcję platformy integrującej polskich studentów w Wielkiej Brytanii. To właśnie wyróżnia go spośród innych tematycznych konferencji. Jest to rola tym ważniejsza, że polscy studenci rozrzuceni są pomiędzy ponad 100 uniwersytetów w Anglii, Szkocji i Walii. Chcielibyśmy, aby tegoroczny Kongres jednoczył ludzi z wielu środowisk, reprezentujących odmienne poglądy, różne dziedziny wiedzy i nauki czy życiowe historie.

Ponadto, uczestnictwo w Kongresie otworzy także możliwość doświadczenia architektury i klimatu Oksfordu, który jest jednym z ciekawszych historycznie miejsc w Anglii. Oksford to niewielkie miasto, którego centrum stanowi zabudowa uniwersytetu. Dzięki temu zwiedzanie jest proste, a transport między konferencją a hostelem czy pokojem znajomych zajmuje kilka minut.

Warto również dodać, że po raz pierwszy piątkowa impreza ma zamienić się w koncert jednej ze znanych polskich gwiazd!

Wyjazd na Kongres

Jeśli zdecydujesz się uczestniczyć w XII Kongresie, pojawią się dwa pytania:

  • Jak dojechać do Oksfordu?
  • Gdzie zatrzymać się, kiedy już tam dotrę?

Odpowiedzią na pierwsze pytanie jest zakup biletów autokarowych lub kolejowych z dużym wyprzedzeniem. Warto skorzystać z portali takich jak Megabus lub Trainline, które oferują bilety z bardzo dużymi zniżkami.

Bilety na Kongres będzie można kupić już dwa miesiące przed rozpoczęciem wydarzenia. Koniecznie śledź oficjalną stronę Kongresu na Facebook’u, na którym już niebawem pojawi się oficjalne facebook’owe wydarzenie.

Jeżeli chodzi o zakwaterowanie, istnieje wiele możliwości:

  • po pierwsze, organizatorzy Kongresu organizują tzw. couch surfing udostępniając miejsca noclegowe u studentów Oksfordu, którzy zgodzą się przyjąć gości;
  • po drugie, organizatorzy rezerwują też dużą pulę łóżek w oksfordzkim hostelu dla osób chętnych do mieszkania z całą grupą kongresowiczów;
  • po trzecie, można zdecydować się na wynajem pokoju w jednym z licznych hoteli czy w mieszkaniach poprzez AirBnB lub booking.

Dlaczego musisz być częścią tegorocznego Kongresu?

Odpowiedź jest bardzo prosta – dla ludzi! Atmosfera kongresu jest niezwykle przyjazna i sprzyja nawiązaniu nowych znajomości, zarówno biznesowych jak i tych osobistych. Niezwykle ważne w budowaniu naszego światopoglądu są dyskusje z osobistościami, które uchodzą za autorytety w swoim środowisku. Kongres to nie tylko dobra zabawa, ale i szansa na poszerzenie swoich horyzontów.

Dwa lata temu kilkoro aplikantów pisało sprawozdanie z kongresu. Zakończyli je takimi słowami:

Nawiązaliśmy całą masę wspaniałych znajomości, które w dalszym ciągu trwają. Czym był dla nas Kongres? Dla licealistów – niezdecydowanym pomógł się zdecydować. Dla studentów – pozwolił na poznanie nowych ludzi, porównanie wrażeń, możliwość podzielenia się z młodszymi znajomymi doświadczeniem. Dla Smart Prospects – pokazał, że jesteśmy społecznością”.

A skoro już jesteśmy przy społeczności… Jako nasz aplikant z pewnością wiesz jak bardzo ją cenimy – w końcu to dzięki niej istniejemy! Naszym zdaniem Kongres jest idealnym miejscem do budowania i umacniania jej, dlatego też w tym roku postanowiliśmy zostać sponsorem wydarzenia, w tym piątkowej koncertowej imprezy!

Dlatego też zachęcamy Cię gorąco do przyjazdu na kolejny Kongres Polskich Społeczności Studenckich w Wielkiej Brytanii (który odbędzie się w Oxfordzie w dniach 15-16 lutego 2019 roku) i poznania nas a także setek polskich studentów na Wyspach, w tym studentów Smart Prospects. Do zobaczenia!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Personal statement na studia w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się jak napisać list motywacyjny na studia w Wielkiej Brytanii, jakich błędów nie popełniać oraz jak zacząć pisać personal statement.
Czytaj więcej

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia w Wielkiej Brytanii?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐