Wszystko o ubezpieczeniu zdrowotnym i opiece zdrowotnej w Wielkiej Brytanii

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • co zrobić zaraz po przyjeździe na Wyspy w związku z ubezpieczeniem zdrowotnym;
 • jaka opieka zdrowotna przysługuje Ci na Wyspach i za co nie musisz a za co musisz płacić.

Jeżeli przygotowujesz się do wyjazdu na studia w Wielkiej Brytanii, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i skorzystaj z naszych porad dot. opieki zdrowotnej. Ponadto, dowiedz się jakie usługi w przypadku choroby lub wypadku możesz otrzymać na terenie Wielkiej Brytanii oraz które są darmowe, a za które trzeba zapłacić. Poznaj również inne opcje związane z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym w UK, z jakich możesz skorzystać.

Co musisz załatwić przed wyjazdem na Wyspy?

Aby zobaczyć pełną treść tego artykułu, musisz być zalogowany. Zaloguj się klikając tutaj. Jeśli nie masz jeszcze konta na naszej stronie, możesz je założyć klikając tutaj. Pamiętaj, że możesz z nami aplikować na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii, a nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna.

Dostęp do grup tego artykułu dostępny jest dla naszych zalogowanych aplikantów, dopiero po wysłaniu aplikacji na studia. Dowiesz się w nim między innymi o tym co musisz załatwić oraz jak zabezpieczyć się przed wyjazdem na studia w UK. Nawet jeśli nie aplikowałeś/aś z nami, możesz poprosić o dostęp klikając poniżej.

Aby zapewnić sobie dostęp do podstawowej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii na pierwsze tygodnie, wystarczy, że wyrobisz jeszcze przed przeprowadzką (w Polsce) kartę EKUZ.

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza Twoje prawo do otrzymywania bezpłatnych publicznych świadczeń zdrowotnych na terenie wielu europejskich krajów (w tym Wielkiej Brytanii). Karta EKUZ wydawana jest w Polsce przez NFZ i jest całkowicie bezpłatna. Może być wydana dla każdej osoby ubezpieczonej w Polsce (której przysługują świadczenia NFZ na terenie Polski). O tym jak wyrobić kartę można przeczytać dokładnie tutaj: http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/.

Co musisz zrobić zaraz po przeprowadzce?

W pierwszym tygodniu po przeprowadzce na Wyspy, postaraj się znaleźć najbliższą przychodnię, a najlepiej pójść do przychodni “uczelnianej”, czyli znajdującej się na kampusie Twojego uniwersytetu. W punkcie rejestracji poproś o formularz rejestracyjny, następnie wypełnij go (będą potrzebne Twoje podstawowe dane) i oddaj. Dzięki temu, w ciągu miesiąca przyjdzie do Ciebie list z Twoim NHS number – tzw. numer NFZ, który jest dowodem na to, że zarejestrowałeś/aś się w przychodni oraz w której (na wypadek, gdybyś wylądował/a w szpitalu) i faktycznie przysługuje Ci bezpłatna opieka zdrowotna na terenie Wielkiej Brytanii.

Studia i praca w Wielkiej Brytanii

W momencie rozpoczęcia studiów w Wielkiej Brytanii, czyli tak naprawdę zostania studentem brytyjskiej uczelni, jesteś automatycznie ubezpieczony/a – czyli nie jest Ci już tak naprawdę potrzebna karta EKUZ. To samo dzieje się, gdy zaczynasz pracę na Wyspach. Nie oznacza to jednak, że jako student i pracownik masz “podwójne” ubezpieczenie. Zwyczajnie masz dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii tak jak inni, co oznacza, że możesz korzystać z:

 • bezpłatnych wizyt u lekarza rodzinnego;
 • bezpłatnego pobytu w szpitalu.

Na czym dokładnie polega bezpłatna opieka zdrowotna?

Dzięki karcie EKUZ czy zwyczajnemu statusowi studenta i/lub pracownika w Wielkiej Brytanii, przysługuje Ci bezpłatny dostęp do:

 • lekarza rodzinnego (tzw. GP – General Practitioner) – możesz się do niego umówić poprzez dzwonienie do swojej przychodni lub stawienie się przy punkcie rejestracji (szczegóły znajdziesz na stronie swojej przychodni);
 • lekarzy specjalistów (ze skierowaniem od lekarza rodzinnego);
 • pełnej opieki szpitalnej (w przypadku poważnej choroby, wypadku, operacji itd.).

Niestety, opieka dentystyczna jest finansowana przez NHS (brytyjski odpowiednik NFZ) tylko częściowo. Oznacza to, że każda wizyta u dentysty kosztuje. Są trzy rodzaje stałych opłat za wizyty:

Band 1
 • Usługa:
  – przegląd jamy ustnej, w tym wszystkich zębów;
  – zdjęcia rentgenowskie (wykonane na miejscu);
  – porady higieniczne;
  – usuwanie kamienia;
  – fluoryzacja.
 • Koszt £19.70
 • obejmuje to również sytuację, w której potrzebujesz pilnej wizyty u dentysty.
Band 2
 • Usługa:
  – wszystko, co wymienione w Band 1;
  – plombowanie;
  – leczenie kanałowe;
  – usunięcie zębów.
 • Koszt: £53.90
Band 3
 • Usługa:
  – wszystko, co wymienione w Band 1 i 2;
  – zakładanie koronki;
  – zakładanie mostku;
  – poważna odbudowa zęba;
  – wykonywanie protezy.
 • Koszt: £233.70

UWAGA! Powyższe ceny dotyczą pełnej usługi, a nie jednorazowej wizyty, czyli od pierwszej wizyty po ostatnią wizytę kończącą leczenie.

Osoby zwolnione z płacenia za wizyty u dentysty to przede wszystkim:

 • osoby poniżej 18 roku życia;
 • osoby poniżej 19 roku życia, uczące się full-time;
 • kobiety w ciąży i w ciągu 12 miesięcy po porodzie;
 • osoby, które znalazły się w szpitalu przez dolegliwość związaną z zębami (pod warunkiem, że posiadają podstawowe ubezpieczenie).

Dodatkowe ubezpieczenia

Jeżeli chcesz i masz takie możliwości (głównie finansowe), możesz ubezpieczyć się prywatnie w firmach typu Aviva, Zurich czy Metlife od wypadków, złamań, śmierci czy pobytu w szpitalu (na całym świecie). Koszt zależy od oferty, jaką się wybierze i oscyluje w granicach £10-£40 miesięcznie.

Podsumowując…

Jeżeli wyrobisz sobie kartę EKUZ jeszcze w Polsce, a zaraz po przeprowadzce na Wyspy udasz się do uczelnianej przychodni i zarejestrujesz się, nie musisz się praktycznie martwić ubezpieczeniem zdrowotnym i dostępem do opieki zdrowotnej. Możesz cieszyć się najlepszymi latami swojego życia, wiedząc, że w razie jakiejkolwiek choroby czy wypadku, nie zostaniesz na lodzie i nie będziesz musiał/a płacić fortuny za opiekę lekarską.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas śmiało na messengerze (FB) lub przez maila [email protected] (preferujemy tę pierwszą opcję – jest wygodniejsza i szybsza).

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Zanim rozpoczniesz pracę nad personal statement

Personal statement to niemal najważniejszy element Twojej aplikacji, sprawdź na co zwrócić uwagę.
Czytaj więcej

Grupy tematyczne Smart Prospects na Facebooku

Smart Prospects to przede wszystkim społeczność. Poznaj nasze grupy tematyczne na Facebooku, w tym grupy dotyczące mieszkania, pracy, finansów i miast
Czytaj więcej

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐