Jeżeli przygotowujesz się do wyjazdu na studia w Wielkiej Brytanii, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i skorzystaj z naszych porad dot. opieki zdrowotnej. Ponadto, dowiedz się jakie usługi w przypadku choroby lub wypadku możesz otrzymać na terenie Wielkiej Brytanii oraz które są darmowe, a za które trzeba zapłacić. Poznaj również inne opcje związane z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym w UK, z jakich możesz skorzystać.
Co musisz załatwić przed wyjazdem na Wyspy?
Aby zobaczyć pełną treść tego artykułu, musisz być zalogowany. Zaloguj się klikając tutaj. Jeśli nie masz jeszcze konta na naszej stronie, możesz je założyć klikając tutaj. Pamiętaj, że możesz z nami aplikować na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii, a nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna.
Dostęp do tego artykułu dostępny jest dla naszych zalogowanych aplikantów, dopiero po wysłaniu aplikacji na studia. Dowiesz się w nim między innymi o tym co musisz załatwić oraz jak zabezpieczyć się przed wyjazdem na studia w UK. Nawet jeśli nie aplikowałeś/aś z nami, możesz poprosić o dostęp klikając poniżej.
Aby zapewnić sobie dostęp do podstawowej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii na pierwsze tygodnie, wystarczy, że posiadasz polską kartę EKUZ.
Uwaga! Karta EKUZ
Jeśli nie posiadasz karty EKUZ – generalnie w obecnym momencie aplikacja o nią (już po ukończeniu liceum) nie ma większego sensu (właściwie nie ma takiej możliwości). Dobre wieści są jednak takie, że karta EKUZ wcale nie musi być Ci potrzebna. Dlaczego?
Jak działa ubezpieczenie zdrowotne w Wielkiej Brytanii
Na chwilę obecną – wrzesień 2020 – niezależnie od brexitu, w Wielkiej Brytanii działa residency-based healthcare system. W praktyce – wszyscy mieszkańcy Wielkiej Brytanii (osoby, które mają adres zamieszkania w UK) są z automatu ubezpieczeni przez NHS (brytyjski odpowiednik NFZ) niezależnie od tego czy pracują, czy są studentem, czy szukają pracy itd. Podsumowują – mieszkasz w UK = jesteś ubezpieczony/a w UK. Ważne aby używać swój brytyjski adres jako adres zamieszkania (u lekarza czy w szpitalu gdyby nastąpiła taka okoliczność) i uznawać się za UK resident (jeśli oczywiście faktycznie masz brytyjski adres). W ten prosty sposób nie musisz się niczym przejmować. Także jeśli nie masz karty EKUZ, wcale nie musisz się obawiać czy stresować olbrzymim rachunkiem za opiekę zdrowotną – they’ve got you covered. Polecamy oczywiście na pierwsze dni wykupić sobie jakieś prywatne ubezpieczenie w razie gdyby coś się stało przed wprowadzką lub zanim będziecie faktycznie mieć adres (tydzień brzmi na sensowny czas).
Źródło informacji z powyższego akapitu.
Co powinieneś/powinnaś zrobić zaraz po przeprowadzce?
W pierwszym tygodniu po przeprowadzce na Wyspy, postaraj się znaleźć najbliższą przychodnię, często najprościej pójść do przychodni “uczelnianej”, czyli znajdującej się na kampusie Twojego uniwersytetu. W punkcie rejestracji poproś o formularz rejestracyjny, następnie wypełnij go (będą potrzebne Twoje podstawowe dane) i oddaj. Dzięki temu, w ciągu miesiąca przyjdzie do Ciebie list z Twoim NHS number – tzw. numer NFZ, który jest dowodem na to, że zarejestrowałeś/aś się w przychodni oraz w której (na wypadek, gdybyś wylądował/a w szpitalu) i faktycznie przysługuje Ci bezpłatna opieka zdrowotna na terenie Wielkiej Brytanii. NHS number może Ci się kiedyś przydać.
Do jakiej opieki zdrowotnej masz dostęp w ramach NHS:
- bezpłatnych wizyt u lekarza rodzinnego;
- bezpłatnego pobytu w szpitalu.
Na czym dokładnie polega bezpłatna opieka zdrowotna?
Dzięki karcie EKUZ czy zwyczajnemu statusowi studenta i/lub pracownika w Wielkiej Brytanii, przysługuje Ci bezpłatny dostęp do:
- lekarza rodzinnego (tzw. GP – General Practitioner) – możesz się do niego umówić poprzez dzwonienie do swojej przychodni lub stawienie się przy punkcie rejestracji (szczegóły znajdziesz na stronie swojej przychodni);
- lekarzy specjalistów (ze skierowaniem od lekarza rodzinnego);
- pełnej opieki szpitalnej (w przypadku poważnej choroby, wypadku, operacji itd.).
Niestety, opieka dentystyczna jest finansowana przez NHS (brytyjski odpowiednik NFZ) tylko częściowo. Oznacza to, że każda wizyta u dentysty kosztuje. Są trzy rodzaje stałych opłat za wizyty:
Band 1
- Usługa:
– przegląd jamy ustnej, w tym wszystkich zębów;
– zdjęcia rentgenowskie (wykonane na miejscu);
– porady higieniczne;
– usuwanie kamienia;
– fluoryzacja. - Koszt £19.70
- obejmuje to również sytuację, w której potrzebujesz pilnej wizyty u dentysty.
Band 2
- Usługa:
– wszystko, co wymienione w Band 1;
– plombowanie;
– leczenie kanałowe;
– usunięcie zębów. - Koszt: £53.90
Band 3
- Usługa:
– wszystko, co wymienione w Band 1 i 2;
– zakładanie koronki;
– zakładanie mostku;
– poważna odbudowa zęba;
– wykonywanie protezy. - Koszt: £233.70
UWAGA! Powyższe ceny dotyczą pełnej usługi, a nie jednorazowej wizyty, czyli od pierwszej wizyty po ostatnią wizytę kończącą leczenie.
Osoby zwolnione z płacenia za wizyty u dentysty to przede wszystkim:
- osoby poniżej 18 roku życia;
- osoby poniżej 19 roku życia, uczące się full-time;
- kobiety w ciąży i w ciągu 12 miesięcy po porodzie;
- osoby, które znalazły się w szpitalu przez dolegliwość związaną z zębami (pod warunkiem, że posiadają podstawowe ubezpieczenie).
Dodatkowe ubezpieczenia
Jeżeli chcesz i masz takie możliwości (głównie finansowe), możesz ubezpieczyć się prywatnie w firmach typu Aviva, Zurich czy Metlife od wypadków, złamań, śmierci czy pobytu w szpitalu (na całym świecie). Koszt zależy od oferty, jaką się wybierze i oscyluje w granicach £10-£40 miesięcznie.
Podsumowując…
Jeżeli wyrobisz sobie kartę EKUZ jeszcze w Polsce – super, jeśli nie – to też nic się nie stało. Zaraz po przeprowadzce na Wyspy udaj się śmiało do uczelnianej przychodni i zarejestruj się, używaj swojego brytyjskiego adresu jako residence address i wtedy nie musisz się praktycznie martwić ubezpieczeniem zdrowotnym i dostępem do opieki zdrowotnej. Możesz cieszyć się najlepszymi latami swojego życia, wiedząc, że w razie jakiejkolwiek choroby czy wypadku, nie zostaniesz na lodzie i nie będziesz musiał/a płacić fortuny za opiekę lekarską.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas śmiało na messengerze (FB) lub przez maila [email protected] (preferujemy tę pierwszą opcję – jest wygodniejsza i szybsza).