Warning: Narrowing occurred during type inference of ZEND_FETCH_DIM_RW. Please file a bug report on https://github.com/php/php-src/issues in /home/klient.dhosting.pl/smartprospe/sp.edu.pl/public_html/wp-content/plugins/ajax-search-pro/includes/classes/search/class-asp-search-indextable.php on line 610
Magisterka w Londynie od stycznia

Magisterka w Londynie od stycznia dla osób ze statusem (pre-)settled

- wszystko, co musisz wiedzieć

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • dlaczego w ogóle warto rozważyć tę opcję;
  • na czym polegają studia i ile trwają;
  • ile kosztuje magisterka w UK i na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć;
  • jak możesz zaaplikować i na czym w ogóle polega proces aplikacji;
  • co potrzebujesz do aplikacji;
  • jakie uczelnie i kierunki oferują magisterkę ze startem w styczniu.

Skoro tu jesteś, pewnie zastanawiasz się czy to w ogóle możliwe, żeby zacząć magisterkę w Londynie i otrzymać finansowanie na nią. Odpowiedź jest prosta: tak! 🙂

Tak długo jak jesteś obywatelem/obywatelką UE ze statusem (pre-)settled i masz tytuł licencjata lub inżyniera (z jakiegokolwiek kraju, nawet z Polski), możesz rozpocząć studia magisterskie na londyńskiej uczelni nie tylko jesienią 2022 ale i już w styczniu!


Jeśli myślisz, że jest to coś, co mógłbyś/mogłabyś rozważyć, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Dlaczego warto to w ogóle rozważyć?

Magisterka w UK to wymagający i praktyczny program, dostosowany do realiów panujących w branży związanej z wybranym kierunkiem studiów. Nie bez powodu system edukacji wyższej w UK jest uważany za najlepszy w Europie i drugi najlepszy na świecie! Dzięki temu, w rok możesz otrzymać dyplom, który niesamowicie pomoże Ci na rynku pracy – nie tylko na Wyspach ale i za granicą. Z drugiej strony, w rok możesz poznać świetnych profesorów (a ci zwykle mają ogromne doświadczenie zawodowe i osiągnięcia na swoim koncie), innych ambitnych studentów z całego świata oraz osobistości z branży. Co tu dużo mówić – takie kontakty mogą być niesamowicie przydatne w przyszłości.

Wszystko, co musisz wiedzieć o magisterce w UK

Tzw. “full-time master’s degree” zajmuje z reguły rok, po którym uzyskujesz tytuł magistra z wybranego kierunku. Są pewne wyjątki od tej reguły, jak Physiotherapy, Dietetics, Social Work itd., które bazowo, jako full-time, trwają 2 lata.

Z drugiej strony, jeśli chcesz mieć więcej czasu na pracę w trakcie studiów, możesz zdecydować się na program “part-time”, którego skończenie zajmuje 2 razy więcej czasu (gdyż masz 2 razy mniej zajęć w tygodniu).

Większość przedmiotów (tzw. modules) zwykle możesz wybrać samodzielnie i dostosować je do swoich zainteresowań czy specjalizacji. Ponadto, w wielu przypadkach nie musisz pisać pracy magisterskiej – zamiast niej, możesz stworzyć portfolio, zrobić roczny staż w firmie (na którym normalnie zarabiasz) czy wziąć udział w praktycznym grupowym projekcie. Jeśli jednak zdecydujesz się na pisanie pracy, nie musisz jej na koniec bronić. Z racji, że do pisania pracy ma się przydzielonego supervisor’a, uczelnia doskonale wie czy masz jakiekolwiek pojęcie o tym, o czym pisałeś/aś przez cały rok i nie ma potrzeby udowadniania niczego. 🙂

Koszty i finansowanie magisterki w UK

Podczas przeglądania stron różnych kierunków na różnych uczelniach, możesz zauważyć, że za każdym razem są podane inne koszty. To dlatego, że nie ma jednego odgórnie ustalonego czesnego. Każdy uniwersytet decyduje ile dany kierunek będzie kosztować.

Ponadto, są 2 typy czesnego podane na ich stronach: wyższe dla studentów EU/International oraz niższe dla studentów klasyfikujących się jako UK/Home.

Dobre wieści są takie, że jeśli masz status (pre-)settled (nawet będąc obywatelem UE), masz zagwarantowane koszty nauki dla studentów Home/UK, które zwykle oscyluje w granicach £8.000-£12.000.

Dostępne finansowanie

Kolejna dobra wieść związana z posiadaniem statusu (pre-)settled to kredyt studencki. Tak, status (i brak tytułu mgr na swoim koncie) gwarantuje Ci dostępność finansowania rządowego, które nazywa się Master’s Loan. W skrócie:

  • jest to £11.570;
  • pieniądze przelewane są bezpośrednio na Twoje konto i możesz je wykorzystać w dowolny sposób – jeśli zdecydujesz się opłacić z nich czesne, to sprawa jest prosta: jeśli czesne jest niższe niż wysokość kredytu, różnica z kredytu zostaje dla Ciebie, a jeśli wyższe – różnicę musisz dopłacić z własnej kieszeni;
  • dostępność kredytu nie zależy od Twoich zarobków;
  • kredyt nie będzie miał wpływu na Twój credit score.

Spłacanie kredytu

Jest to bardzo prosta sprawa – kredyt zaczynasz spłacać tylko po skończeniu studiów i robisz to tylko wtedy, gdy zarabiasz powyżej ustalonego progu, który na tę chwilę wygląda tak: £403 tygodniowo lub £1.750 miesięcznie. Co więcej, spłacasz tylko 6% od tego, co zarabiasz powyżej tego progu.
Innymi słowy, jeśli zarabiasz mniej niż £1.750 – nie spłacasz nic. Jeśli zarabiasz np. £600 tygodniowo (próg: £403, czyli różnica wynosi: £600 – £403 = £197), to Twoja tygodniowa rata wynosi £11 (6% z £197).
Jeśli zostaniesz w UK po skończeniu studiów, nie będziesz musiał/a martwić się spłacaniem kredytu – będzie to leżeć w obowiązku Twojego pracodawcy (jedynej osoby, która będzie formalnie wiedzieć o kredycie) za każdym razem przed przelaniem Ci wypłaty.
Co więcej, po 30 latach, kredyt zostanie umorzony, bez względu czy i ile udało Ci się spłacić.

Jak i kiedy mogę aplikować na studia?

W przypadku magisterki, nie ma jednego konkretnego deadline’u. Jeśli chcesz zacząć studia w styczniu, za aplikację powinieneś/powinnaś zabrać się już teraz. Jednak, jeśli wolisz poczekać do jesieni, warto rozpocząć proces aplikacji po nowym roku, ale już teraz zabrać się za kompletowanie dokumentów.
Musisz zaaplikować do każdej uczelni bezpośrednio, co oznacza, że masz nieograniczony wybór uczelni.

Jakie są wymagania?

Ta kwestia jest nieco skomplikowana, gdyż każda uczelnia i każdy kierunek mają swoje własne wymagania. Nie mniej jednak, są 4 rzeczy, o których musisz pamiętać:

  • skan Twojego dyplomu i transkrypt ze studiów pierwszego stopnia (wszystko, co nie jest w języku angielskim, musi mieć dołączony skan tłumaczenia przysięgłego) z wynikiem odpowiadającym brytyjskiemu First (np. polskie 5.0) lub 2:1 (polskie 4.5), aby móc dostać się do najlepszych brytyjskich uczelni lub z 2:2 (polskie 4.0), aby mieć szanse na inne dobre uczelnie (polskie 3.5 też ma szanse);
  • personal statement: list motywacyjny napisany przez aplikanta w celu przekonania komisji rekrutacyjnej do przyjęcia go;
  • reference letters: listy referencyjne napisane przez tutorów z uczelni i/lub pracodawcę/managera. Zwykle wymagane są 2, w zależności od kierunku mogą to być 2 listy akademickie lub 1 akademicki i 1 z pracy;
  • IELTS 6.5 – wynik na poziomie B2 z zewnętrznego egzaminu językowego (nie trzeba go zdawać, jeśli licencjat robiło się w kraju anglojęzycznym).

Gdzie i co mogę studiować od stycznia w Londynie?

Niestety, nie wszystkie uczelnie oferują start w styczniu, a gdy to robią, oferta ich kierunków nie jest tak szeroka jak na start jesienią. Nie mniej jednak, aż 9 uczelni londyńskich przyjmuje aplikantów na styczeń i wszystkie je możesz znaleźć poniżej, razem z linkami do listy dostępnych kierunków:

Okej, ale jak zacząć?

To proste! 🙂 Napisz do nas przez messenger’a (lub e-mail: pg@sp.edu.pl – jednak messenger jest o wiele wygodniejszy i szybszy), aby przedyskutować Twoje opcje, otrzymać odpowiedzi na swoje pytania i zacząć aplikować do wybranych przez Ciebie uczelni!
Pamiętaj, nasze wsparcie zawsze było, jest i będzie bezpłatne, gdyż opłacają nas brytyjskie uczelnie. Możesz na nas liczyć na każdym etapie rekrutacji oraz podczas aplikacji o finanse jak i całego okresu studiów – podobnie jak ponad 3.000 aplikantów w przeszłości. 🙂

#beSmart #haveProspects

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Grupy tematyczne Smart Prospects na Facebooku

Smart Prospects to przede wszystkim społeczność. Poznaj nasze grupy tematyczne na Facebooku, w tym grupy dotyczące mieszkania, pracy, finansów i miast
Czytaj więcej

Referencja na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się wszystkiego na temat listu referencyjnego wymaganego na studia w UK i sprawdź jak otrzymać interaktywny szablon dla swojego referenta.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐