Kończysz licencjat lub inżynierkę, ale masz już serdecznie dosyć swojej uczelni? Może chcesz spróbować czegoś nowego, zdobyć doświadczenie, dyplom z prestiżowej uczelni i podszkolić angielski? Może marzysz o karierze za granicą, ale boisz się, że Twój polski dyplom nie będzie wystarczająco rozpoznawalny na rynku pracy? W końcu być może interesuje Cię praca na uniwersytecie, ale wiesz że polska uczelnia nie jest idealnym miejscem na start kariery naukowca?
Jeśli Twoją odpowiedzią na chociaż jedno z powyższych pytań jest „tak”, jako student MSc Statistics na University of Warwick, polecam przemyślenie magisterki w Wielkiej Brytanii. Plusów tej opcji jest wiele, potencjalny minus jeden.
Dlaczego magisterka w Anglii jest lepsza?
Decyzja podjęcia magisterki w UK to przede wszystkim otwarte drzwi na najbardziej prestiżowe uniwersytety w Europie i na świecie. Oczywiście, nie każdy musi od razu studiiować na Oxfordzie, ale z jakiejkolwiek pozycji startujesz, istnieje solidna szansa, że przy odrobinie wysiłku, uniwersytet, na który jesteś w stanie się dostać w UK będzie lepszy od jego odpowiednika w Polsce.
Lepszy pod jakim względem? Przede wszystkim rozpoznawalności dyplomu. Większość pracodawców w Europie z pewnością zna takie miasta jak Birmingham czy Manchester. Czy tak samo dobrze znają Poznań, Gdańsk czy nawet Warszawę? Wątpię. Stąd studia w Wielkiej Brytanii to zdecydowany plus w kategorii zatrudnialności na rynku globalnym.
Co więcej, brytyjskie uniwersytety to przede wszystkim praktyczne podejście do nauki, coraz częściej doceniane przez wiodące firmy w Polsce. Nierzadko same przylatują na brytyjskie uniwersytety, aby na miejscu rekrutować polskich studentów, czego sam byłem nie raz świadkiem.
Środowisko, jakiego nie ma w Polsce
Jeśli myślisz o karierze akademickiej, magisterka w Wielkiej Brytanii otwiera drzwi do współpracy z wiodącymi naukowcami na świecie i pozwala na o wiele łatwiejsze nawiązanie kontaktów z potencjalnymi promotorami doktoratu.
Większość wydziałów na brytyjskich uniwersytetach to zlepki naukowców z całego świata. Ta różnorodność narodowości i specjalizacji stwarza wręcz gwarancję, że bez względu na Twoje zainteresowania, znajdziesz przynajmniej jedną osobę, która osobiście zna kogoś pracującego nad interesującym Cię tematem.
Myślę, że ten żywy akademicki „network” to kluczowa przewaga pracy w brytyjskim środowisku naukowym.
Studenckie życie na pewno Cię zaskoczy!
Nie skupiajmy się jednak tylko na pracy. Studia w Anglii to też uniwersytet dla studenta (a nie wykładowcy), świetny balans między relaksem a nauką i niesamowicie aktywne życie studenckie.
Gwarantuję, że jako student z Polski będziesz zszokowany tym, ile kreatywnych rzeczy dzieje się poza studiami. University of Warwick to ponad 300 różnych stowarzyszeń studenckich i klubów sportowych, od drużyny rugby po Game of Thrones Society.
Koszty studiów
Studia w UK kosztują. To ile kosztują zależy od uniwersytetu i kierunku, a różnice są ogromne. Mowa o rocznych kwotach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy funtów. Z pomocą jednak przychodzi tutaj oferowany na bardzo dogodnych warunkach kredyt studencki o maksymalnej wysokości £10,000. Szerzej możesz poczytać o nim na stronie Smart Prospects dot. kosztów studiów magisterskich.
W skrócie, jeśli Twoje studia kosztują mniej, możesz wziąć kredyt na dowolnie niższą kwotę, lub przeznaczyć resztę funduszy na utrzymanie.
Z drugiej strony jednak, fakt, że studia są tak drogie, jest jednym z powodów, dlaczego są też tak prestiżowe. Dzięki pieniądzom od studentów, uniwersytety nieustannie rozwijają się, rozbudowują kampusy, inwestują w najlepsze sprzęty itp.
Podsumowując…
Jednym słowem dla chcącego nic trudnego. Jako absolwent Lancaster University oraz obecny student University of Warwick, ręczę, że naprawdę warto. Warto wyjechać, warto zaryzykować, warto w swoim życiu coś zmienić i udowodnić samemu sobie, że stać nas na naprawdę wiele.