Clearing, czyli rekrutacja uzupełniająca na studia w UK 2023 - na czym polega i czym różni się od tej standardowej? - Studia za granicą - w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. | Smart Prospects

UCAS Clearing na studia w UK 2023

- na czym polega rekrutacja uzupełniająca i czym różni się od standardowej?

Standardowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii rozpoczynające się w 2023 roku zakończyła się 30 czerwca. Jednak to wcale nie oznacza, że brytyjskie uczelnie nie przyjmują już na ten rok podań! Wręcz przeciwnie – nadal masz szansę załapać się na najlepsze studia w Europie na starych warunkach, jeśli masz status (pre-)settled!

Przez okres wakacyjny dostępny jest UCAS Clearing – rekrutacja uzupełniająca na uniwersytety i kierunki, na których są jeszcze miejsca. Poprzez Clearing w ciągu ostatnich lat, wielu studentów Smart Prospects dostało się na najróżniejsze uniwersytety, w tym prestiżowe należące nawet do Russell Group, co jest tylko dowodem na to, jak wiele możliwości daje ten proces aplikacji.

Podobnie jak w przypadku standardowej rekrutacji, aby zaaplikować na studia na Wyspach przez UCAS Clearing, należy założyć, uzupełnić i opłacić aplikację UCAS (tutaj znajdziesz naszą instrukcję jak to zrobić). Jest jednak parę różnic pomiędzy tymi dwoma procesami i to na nich chcielibyśmy się skupić w poniższym artykule. A więc, do rzeczy!

Wybór uczelni

Proces rekrutacji przed 30 czerwca 2023 pozwalał studentom na wybranie do 5 uczelni po jednym kierunku i oznaczenie ich na swoim koncie UCAS przed opłaceniem aplikacji.

W przypadku UCAS Clearing z kolei, konto aplikacyjne opłaca się bez wybrania uniwersytetów. Dopiero gdy podanie trafi do UCAS, wybiera się jedną uczelnię w jednym momencie (one at a time) spośród tych dostępnych w wyszukiwarce UCAS Clearing.

Przebieg rekrutacji

W obu przypadkach najpierw należy założyć i uzupełnić konto UCAS (w przypadku Clearing’u zostawia się tylko pustą sekcję CHOICES) a następnie je opłacić. Standardowa rekrutacja pozwala wysłać podanie do uczelni i oczekiwać odpowiedzi od nich w swoim UCAS Track. Jednak jeśli chodzi o UCAS Clearing, to wygląda to następująco. Po opłaceniu konta dzwoni się (lub wypełnia specjalny formularz i wysyła, jeśli takowy jest dostępny) do uczelni podając przy tym swój numer identyfikacyjny w Clearing’u, aby porozmawiać o potencjalnym przyjęciu na studia. W trakcie tejże rozmowy przedstawiciel uczelni albo wyraźnie mówi, że chce Cię w murach swojej placówki i prosi o dodanie jego uczelni jako wyboru na swoim koncie UCAS albo zwyczajnie Ci dziękuje i informuje o odrzuceniu. Jeśli usłyszysz “nie”, to pozostaje Ci tylko dzwonić do kolejnej uczelni i kolejnej – i tak do skutku, aż któraś jasno przez słuchawkę powie Ci, że Cię przyjmuje.

UWAGA!

Pamiętaj, aby NIGDY nie dodawać w swoim UCAS Track uczelni, od której nie dostało się na to pozwolenia.

TIP!

Przed zabraniem się za dzwonienie, stwórz sobie listę uczelni, na które chciał(a)byś się dostać, a które są dostępne w wyszukiwarce Clearing’owej. Następnie ustaw je w kolejności od tej najbardziej pożądanej i właśnie tej kolejności trzymaj się podczas dzwonienia.

Kiedy można aplikować?

Ta kwestia różni się odrobinę w zależności od Twojej sytuacji, a dokładniej od tego czy maturę masz już za sobą (a co za tym idzie, znasz już swoje wyniki), czy może pisałeś/aś ją dopiero w tym roku. Tak więc:

Jeśli jesteś tegorocznym/ą maturzyst(k)ą…

…i masz status (pre-)settled w UK lub jesteś w stanie opłacić studia (£10.000-£30.000 rocznie) i wizę studencką (ok. £1.500-£2.000) z własnej kieszeni to proces aplikacji przed 30 czerwca zakładał aplikowanie przed maturą tak, byś mógł/mogła otrzymać od uniwersytetów oferty warunkowe, czyli propozycję przyjęcia Cię pod warunkiem, że spełnisz odpowiednie progi przyjęć dotyczące matury jak i języka. Niestety, tegoroczny UCAS Clearing nie dopuszcza ofert warunkowych. Oznacza to, że aby móc wziąć w nim udział, trzeba mieć już swoje wyniki maturalne.

Jeśli maturę masz już dawno za sobą

…i masz status (pre-)settled w UK lub jesteś w stanie opłacić studia (£10.000-£30.000 rocznie) i wizę studencką (ok. £1.500-£2.000) z własnej kieszeni to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zabrał(a) się z naszym wsparciem za rekrutację w ramach UCAS Clearing już teraz! 🙂

Jak najlepiej przygotować się do rozmów?

Wiele zależy od tego jaka uczelnia oraz jaki kierunek Cię interesują. Pamiętaj również, że jako Smart Prospects oferujemy wsparcie we wszystkich etapach rekrutacji jak i po niej (również przez cały okres studiów) bez opłat, uczelni partnerskich, haczyków i ściemy. Dlatego też zachęcamy, abyś napisał(a) do nas na messengera tutaj w celu ustalenia szczegółów i przygotowania się możliwie najlepiej do rozmowy z brytyjską uczelnią! W końcu od tego zależy to, czy zostaniesz przyjęty/a!

I pamiętaj… be Smart, have Prospects!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Akademik czy mieszkanie? – czyli jak pozbyć się dylematu przed studiami w Wielkiej Brytanii

Sprawdź jak pozbyć się dylematu odnośnie rodzaju zakwaterowania na studiach w Wielkiej Brytanii przed ich rozpoczęciem.
Czytaj więcej

Jak zdobyć NIN niezbędny do pracy w Wielkiej Brytanii?

Aby móc legalnie pracować na terenie UK, potrzebujesz mieć wyrobiony NIN. Dowiedz się jak go zdobyć.
Czytaj więcej

Jak opłacić i wysłać podanie UCAS na studia w UK?

Masz już gotowy personal statement? Dowiedz się ile kosztuje wysłanie aplikacji UCAS oraz jak i kiedy opłacić aplikację na studia w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐