Wszystko o studiach inżynierskich w Anglii

Wszystko o studiach inżynierskich w Anglii


W tym artykule dowiesz się:

  • czym jest inżynieria w UK,
  • jakie specjalizacje możesz studiować,
  • czym zajmuje się inżynier,
  • jak najlepiej wyróżnić się spośród innych inżynierów,
  • czy inżynieria jest dla Ciebie.

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak jest zbudowany świat wokół Ciebie? Ile różnych aspektów brano pod uwagę przy tworzeniu najpowszechniejszych przedmiotów w Twoim otoczeniu? Inżynieria, to nie tylko konstruowanie ogromnych mostów i ponaddźwiękowych samolotów, ale również projektowanie nawet zwykłej puszki z rybami. Inżynieria jest obecna przy każdym produkcie, dlatego jest tak ważnym zawodem.

Czym jest inżynieria?

Głównym celem inżyniera jest innowacja – wprowadzenie na rynek produktów, systemów, usług, które, w skrócie, ułatwiają życie. Ponieważ działania inżyniera prowadzą do rozwoju, najważniejsze, aby on sam się nieustannie rozwijał. Dlatego o jego sukcesie decyduje w zdecydowanej większości jego praca własna. Studia, chociaż bywają wymagające, mają na celu tylko zainspirować.

Najważniejszymi umiejętnościami inżyniera są tzw. kompetencje miękkie, czyli m.in. kreatywność, komunikatywność, elastyczność, inicjatywa. To nie wiedza jest najważniejsza, bo praca inżyniera nie polega na liczeniu. Polega, natomiast, na analitycznym myśleniu; definiowaniu, rozkładaniu na czynniki pierwsze i rozwiązywaniu problemów; współpracy, działaniu w grupie, organizacji pracy i zarządzaniu; a co najważniejsze, wprowadzaniu planów w rzeczywistość. Sukcesu nie osiągnie ten, kto wymyśli najlepsze rozwiązanie, tylko ten, który wprowadzi je w życie.

Praca inżyniera będzie od Ciebie wymagała dużo pewności siebie i inicjatywy, dlatego powinieneś zacząć trenować jak najwcześniej. W swojej karierze będziesz musiał wielokrotnie wyjść przed szereg, aby zaprezentować siebie, swoje pomysły oraz działania. Istotna jest również budowa sieci kontaktów. Niesamowitych możliwości nie znajdziesz na chodniku, a najlepiej będziesz się rozwijał/ła przebywając w towarzystwie ludzi, którzy się pasjonują tym samym, co Ty.

Sektory inżynierii i najpopularniejsze kierunki studiów

Inżynieria to bardzo rozległa nauka, przez co można rozróżnić w niej kilka dziedzin. W Wielkiej Brytanii wyróżnia się 4 główne kategorie, które dzielą się na jeszcze mniejsze poddyscypliny:

  • Lądowa (Civil) – Material Science / Construction (Geotechnical, Structural, Environmental, Hydraulic) / Transportation (Traffic, Highway, Railway) oraz inne
  • Chemiczna (Chemical) – Molecular (Biomolecular)
  • Elektryczna (Electrical) – Computer (Software, Hardware, Network) / Optical / Power / Electronic (Control, Telecommunications)
  • Mechaniczna (Mechanical) – Vehicle (Aerospace, Automotive, Marine) / Manufacturing / Medical (Biomechanics, Genetics, Sports) / Acoustical (Noise Control, Vibration and Dynamics)

Do najbardziej popularnych dyplomów należą: Civil Engineering, Electrical Engineering oraz Mechanical Engineering.

Przyjmuje się również, że istnieje piąta kategoria, związana z kierunkami interdyscyplinarnymi, takimi jak: Mechatronics, Military Engineering, Nanoegineering czy Nuclear Engineering.

Zarobki

Wśród najlepiej płatnych zawodów, zdecydowanie przoduje Petroleum Engineering. Zarobki wahają się w granicach 25-35 tys. funtów rocznie. Doświadczony inżynier naftowy zarabia w granicach 55-95 tys. funtów rocznie.

Na drugim miejscu z kolei jest Nuclear Engineering, które z drugiej strony jest uważane za najbardziej stresujący sektor. Na trzecim miejscu ex aequo Aerospace Engineering wraz z Electrical Engineering. W niedalekiej przyszłości przewiduje się znaczny wzrost zapotrzebowania na inżynierów z sektorów Biomedical oraz Petroleum oraz nieco mniejszy z Environmental oraz Civil.

Na czym polega praca inżyniera?

Typowe stanowiska zajmowane przez inżynierów, to produkcja, inspekcja, elektronika i oprogramowanie, projektowanie CAD (computer aided design), R&D (research and development), logistyka oraz zarządzanie. Podstawą pracy inżyniera jest organizacja, dlatego dużą uwagę przywiązuje się do dokumentacji projektów. Ponadto, inżynier ma za zadanie ściśle współpracować z powiązanymi sektorami; zauważać potencjalne problemy i eliminować możliwości ich rozwoju; usprawniać produkty, analizować rozwiązania pod względem efektywności, kosztów oraz niezawodności, a przede wszystkim bezwzględnie zadbać o bezpieczeństwo.

Czy inżynieria jest dla Ciebie?

Podczas studiów inżynierskich zostanie przetestowana Twoja umiejętność logicznego myślenia, współpracy oraz chęć i wytrwałość samorozwoju. Musisz mieć pewność, że lubisz wyzwania. Czy to znaczy, że te studia są ciężkie? Nie. Wszystko zależy od tego, jakie wyznaczysz sobie cele. Jeżeli chcesz tylko uzyskać dyplom, nie powinieneś mieć problemu, ale jeżeli dodasz coś od siebie, to na pewno dużo na tym zyskasz. Twórz własne projekty, angażuj się w świat inżynierii również poza uniwersytetem, jeździj na konferencje i poznawaj inspirujących ludzi. Co do wyboru kierunku, postaraj się powiązać go ze swoimi dotychczasowymi zainteresowaniami. Jeżeli będziesz robił to, co lubisz, nie będziesz nazywał swoich zajęć ciężką pracą.


Inne przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie