Wszystko o studiach informatycznych w Anglii

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • jakie są możliwe ścieżki kariery po ukończeniu takich studiów,
  • czy posiadasz odpowiednią wiedzę, aby zacząć studia IT w Anglii,
  • czy jest możliwe rozpoczęcie studiów magisterskich z dziedziny IT, posiadając licencjat w innej dziedzinie.
Nowe technologie pojawiają się niemal codziennie, a zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem informatycznym rośnie z tygodnia na tydzień. Jeżeli jesteś osobą kreatywną, myślącą analitycznie i potrafiącą cieszyć się rozwiązaniem problemu, branża IT to ścieżka kariery, która stoi dla Ciebie otworem. Wybierając brytyjski uniwersytet, dodatkowo zapewniasz sobie dostęp do prestiżowego wykształcenia oraz pewność tego, że Twój przedmiot będzie nauczany z pasją i ogromnym entuzjazmem.
OK, przejdźmy do rzeczy!

Najbardziej popularne kierunki studiów IT

Computer science – najbardziej ogólny kierunek. Kurs koncentruje się na tworzeniu powiązań między teorią, a praktyką. Obejmuje on szeroki zakres wiedzy dotyczącej technologii oprogramowania, algorytmiki, logiki, sieci oraz baz danych. Jest dobrym wyborem, kiedy nie jesteśmy pewni co dokładnie chcemy osiągnąć. Kiedy ukończymy licencjat w tej dziedzinie, są dla nas otwarte wszystkie możliwe ścieżki rozwoju w danym kierunku, w tym oczywiście dowolna specjalizacja na studiach magisterskich.

Software engineering – opiera się na programie nauczania Computer Science z naciskiem na projektowanie, budowanie oraz testowanie oprogramowania. Ważnym aspektem jest częsta praca w zespołach, która pozwala na zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce oraz uczy w jaki sposób efektywnie wykorzystywać metodologie obecne we współczesnym przemyśle programowania.

Artificial Intelligence – kierunek związany z tworzeniem sztucznej inteligencji. Badanie sztucznej inteligencji jest powiązane z umięjetnościa rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji, przystosowania się do środowiska, nauki czy też komunikacji z wykorzystaniem komputerów oraz algorytmów. Łączy matematykę stosowaną, logikę, elektrotechnikę, filozofię oraz neurofizjologię. Czy myśl o stworzeniu urządzenia, które potrafi myśleć samodzielnie nie brzmi fascynująco?

Computer games design – kierunek powiązany z tworzeniem gier komputerowych. Daje możliwość uzyskania umiejętności z dziedziny designu, animacji komputerowej oraz programowania. Niektóre z kursów będą opierać się bardziej na kwestii projektowania i kreatywności, natomiast część z nich na technicznej stronie gier komputerowych, gdzie będzie wymagana znaczna wiedza w zakresie fizyki oraz matematyki. Dokładny przebieg kursu jest zawsze dostępny na stronie uniwersytetu.
Data science – stosunkowo nowy kierunek, który wraz z rosnącym zapotrzebowaniem, staje się coraz bardziej popularny. Skupia się na analizowaniu i interpretowaniu ogromnych ilości danych nieuporządkowanych, w szczególności big data. Kurs łączy w sobie moduły matematyczne oraz informatyczne.

Istnieje również wiele innych kierunków związanych z informatyką, które łączą ze sobą różne dziedziny. Przykładami mogą być:

  • Accounting, Finance and Computer Science
  • Business Information Systems
  • Computer Science and Mathematics
  • German Studies and Computing
  • Computer science and Philosophy

Przykładowe zawody, które można wykonywać po studiach IT

Administrator baz danych – osoba, która jest odpowiedzialna za tworzenie, instalowanie i zarządzanie bazą danych, czyli zbiorem różnych grup informacji danej firmy czy instytucji, zapisanych w formie cyfrowej i przetwarzanych za pomocą odpowiednich programów komputerowych.

Administrator sieci informatycznej – specjalista, który buduje, udoskonala, a przede wszystkim zarządza siecią komputerową, czyli grupą połączonych ze sobą komputerów.

Analityk systemów teleinformatycznych – osoba, która konstruuje architekturę rozwiązań systemów teleinformatycznych, umożliwiających bardziej efektywny obieg informacji, w szczególności ten związany ze wszelkimi kontaktami firmy ze światem zewnętrznym tzn. z klientami, partnerami biznesowymi, dostawcami, podwykonawcami itp.

Machine learning engineer – osoba, która odpowiada za tworzenie oprogramowania AI, na przykład, przy zastosowaniu urządzenia do nauki rozpoznawania gestów, analizy reklam lub wykrywania oszustw. Na to stanowisko w większości wypadków wymaga się ścisłej specjalizacji AI oraz wykształcenia wykraczającego poza magistra.

Programista – osoba, która pisze programy komputerowe za pomocą specjalistycznego języka programowania. Z jego pracy korzysta każdy użytkownik komputera, bo oprogramowanie to właściwie wszystkie narzędzia, jakimi posługujemy się w pracy przy komputerze, począwszy od prostych edytorów tekstu, przez gry, komunikatory internetowe, aż do skomplikowanych systemów operacyjnych.

Projektant systemów komputerowych – specjalista w zakresie budowy i oprogramowania komputerów oraz ich zastosowań. Wykonuje i nadzoruje prace koncepcyjno-projektowe systemów komputerowych różnych konfiguracji do zastosowań ogólnych i specjalistycznych, opracowuje zasady współpracy urządzeń w systemie, posługując się wymaganiami poszczególnych dziedzin zastosowań oraz dokumentacją, parametrami i właściwościami sprzętu komputerowego.

Web developer – szeroki termin, oznaczający jedną osobę zajmującą się projektowaniem, kodowaniem, szatą graficzną oraz aktualizacją witryny internetowej. Z reguły istnieje podział na frontend developerów, którzy zajmują się częścią wizualną strony, wykorzystując języki informatyczne CSS i HTML oraz backend developerów odpowiedzialnych za tworzenie oprogramowania (kodu) powstającej strony www, zapewniającego jej techniczną funkcjonalność a także nadzór nad serwerowym zapleczem oraz bezpieczeństwem i rozwojem zastosowanych rozwiązań.

Wynagrodzenie

Doskonale wiemy, że zarobki to nie wszystko – najważniejsza jest satysfakcja i radość czerpana z wykonywanej pracy. Nie mniej jednak, pensja jest również bardzo ważnym czynnikiem. Ogromną zaletą ukończenia studiów informatycznych w Wielkiej Brytanii są finanse. Wynagrodzenie w pierwszej pracy wynosi średnio 25000 funtów rocznie i wzrasta proporcjonalnie wraz z uzyskiwanym doświadczeniem.

Akredytacja wyznacznikiem jakości studiów

Kurs akredytowany to taki, który został zatwierdzony przez organizację zawodową. Oznacza to, że jego program jest zgodny z współczesnymi standardami, a uzyskane kwalifikacje są w pełni respektowane przez pracodawców. Ukończenie takiego kierunku pozwoli również na rejestrację w zawodzie. Wybierając swoją wymarzoną uczelnię, koniecznie zwróć uwagę na to, czy jest akredytowana przez organizacje takie jak: British Computer Society (BCS) czy Institution of Engineering and Technology (IET).

Jaką wiedzę i umiejętności należy mieć, aby rozpocząć studia IT?

Znaczna większość uczelni nie wymaga żadnego doświadczenia związanego z programowaniem i zagadnieniami związanymi z informatyką. Dobrze jest takowe posiadać, aczkolwiek najważniejszym aspektem rekrutacji jest udowodnienie tego, że myślisz nieszablonowo i jesteś kreatywny. Materiał na pierwszym roku studiów pozwala na łagodne rozpoczęcie swojej przygody. Z drugiej strony, jeżeli uważasz się za weterana, wykładowcy dadzą Ci możliwość pełnego rozwinięcia swojego potencjału proponując ciekawe wyzwania oraz nadprogramowe źródła wiedzy.

Conversion courses

Jeżeli posiadasz licencjat w dziedzinie, która nie jest związana z informatyką, lecz chciałbyś się kształcić w tym kierunku i nie zaczynać od nowa istnieje dla Ciebie świetne rozwiązanie. Wiele prestiżowych brytyjskich uczelni proponuje conversion course. Jest to kurs magisterski, na który może aplikować każdy, bez względu na typ studiów pierwszego stopnia. Kierunek jest przeznaczony dla osób bez doświadczenia, a jego program jest ułożony tak, by w krótkim czasie zapewnić wiedzę, która pozwoli zmaksymalizować szansę zatrudnienia w branży IT. Conversion course jest oferowany między innymi przez University of Bristol oraz Newcastle University.

Informatyka jest ogromną dziedziną dzielącą się na szereg specjalizacji. Uczelnie oferują wiele kierunków związanych z tym przedmiotem. Jeżeli martwisz się o wybór, wiedz, że początek każdej z tych dróg jest wręcz identyczny. Część kierunków ma wspólne cechy, dzięki czemu pierwszy rok większości z nich jest taki sam. Zatem bez obaw, jeżeli nie jesteś dokładnie pewny co wybrać, zmiana kursu jest możliwa.

Warto również poradzić się doświadczonego konsultanta edukacyjnego i skorzystać z jego wsparcia w całym procesie aplikacji!

Ponadto, sprawdź co o Artificial Intelligence & Computer Science myśli Sebastian, student tego kierunku, który napisał artykuł o studiach IT.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Wszystko o pracy dla studentów jako barista w Starbucksie, Caffè Nero i Costa Coffee

W tym artykule dowiesz się na czym polega praca baristy i jak dostać się do kawiarni takiej jak Starbucks, Costa Coffee oraz Caffè Nero na Wyspach.
Czytaj więcej

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

10 kierunków, których absolwenci mają najwyższe zarobki

Poznaj 10 kierunków, po ukończeniu których będziesz miał szansę na najlepsze zarobki.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.