Wątpliwości dot. wybranego kierunku przed rozpoczęciem studiów w Wielkiej Brytanii

Uruchomiłaś/eś machinę swoich marzeń o studiowaniu w UK, ale nadal masz wątpliwości. W jakim punkcie swojej drogi teraz jesteś?

Znalazłeś/aś w sobie odwagę, żeby podążać za swoimi marzeniami/pragnieniami i zaaplikowałeś/aś do uczelni brytyjskich…
Udało się, Twoja oferta została zaakceptowana…
Bilet zarezerwowany lub masz w planach jego zakup w przeciągu najbliższych dni…
Wstępnie opracowałeś/aś logistyczne plany Twojego przyjazdu i zamieszkania w UK…
Z jednej strony jesteś podekscytowany/a, z drugiej strony czujesz powiew adrenaliny i strachu, bo przecież zmieniasz otoczenie, znajomych i miejsce zamieszkania…
Ale… pojawia się pewnego rodzaju niepewność, co do kierunku, który wybrałeś/aś.

W moich artykułach wiele razy podkreślałam, że myślenie stereotypowe nie zawsze pomaga i konkretnie w Twoim przypadku może się nie sprawdzić. Studia w UK są prawdopodobnie jednym z największych do tej pory wyzwań z Twoim życiu, które świadomie podjąłeś/podjęłaś.

Jest to niezaprzeczalnie powód do dumy, gdyż z pewnością wielu Twoich znajomych nawet nie odważyłoby się o tym pomyśleć.
OK, przejdźmy do rzeczy!

Czy wybrałeś/aś odpowiedni kierunek?

Wraz z zaakceptowaniem Twojej oferty przez jedną z brytyjskich uczelni, mogą pojawić się wątpliwości, co do wyboru kierunku. Zapewne zadasz sobie pytania typu: Czy na pewno jest to kierunek dla Ciebie, czy w przyszłości tym chcę zajmować się, czy po studiach znajdę ciekawą pracę, czy inni też mają takie wątpliwości?

To teraz ja zadam Tobie pytania: czy musisz znać przepis na swoją przyszłość i na tym etapie wiedzieć dokładnie czym chcesz  się zajmować w przyszłości?

Odpowiedz na te pytania jest prosta – brzmi: nie.

Kiedy nie jesteś pewny/a…

To całkowicie normalne, że po ukończeniu liceum, trudno jest podjąć decyzję o swojej przyszłości. Na tym etapie wiele osób nie wie, czym chce zajmować się w przyszłości. Na taką świadomość często potrzeba czasu, zweryfikowania swoich potrzeb z wiedzą, talentami, umiejętnościami i kwalifikacjami. Możesz rozpocząć studia na wybranym kierunku i dopiero wtedy uświadomisz sobie, że to nie jest dla Ciebie. Osobiście znam wiele przypadków, gdzie wybrany kierunek studiów okazał się nie tym, co dana osoba oczekiwała lub po prostu był to idealny moment żeby przekonać się o tym, czego nie chce się robić przez resztę życia. Te spostrzeżenia i wnioski są bardzo wskazane właśnie na początku dorosłej drogi życia, niż uświadomienie sobie kilka lat po studiach, że nie lubię swojej pracy i nie tym chciałem się zajmować. Moja rada brzmi – z każdej sytuacji zawsze jest wyjście, każde doświadczenie powinno być lekcją, z której wyciągniesz konstruktywne wnioski.

A jeżeli czujesz, że dokonałeś/aś złego wyboru…

Czasami łatwiej jest określić to, czego nie chcemy w życiu robić, niż to, czego naprawdę chcemy. Z doświadczenia wynika, że jeśli mamy listę rzeczy, których nie lubimy, łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie, czego tak naprawdę chcemy. Brzmi trochę skomplikowanie lub teoretycznie, ale sprawdza się w wielu życiowych sytuacjach.

W przypadku wyboru kierunku na studia, istotnym jest abyś pamiętała/pamiętał, że Twój wybór nie musi być tym ostatecznym. Zawsze jest możliwość przeniesienia się, zmiany kierunku lub nawet uczelni. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteś zmotywowany i zdeterminowany, żeby to osiągnąć. Jeżeli przeprowadzisz odpowiednia rozmowę z władzami uczelni przekonując ich, że zmiana będzie jak najbardziej korzystna i sprawi, że będziesz realizował/a swoje pasje i rozwijał/a talenty, wszystko da się osiągnąć.

Możliwe jest, aby zmienić kierunek w obrębie tej samej uczelni, ale należy wziąć pod uwagę dwa czynniki – wymogi innego kierunku i miejsca. Oczywistym jest, że należy spełnić wymogi dostania się na inny kierunek pod względem formalnym oraz że są jeszcze miejsca.

Co do kredytu studenckiego, jak najbardziej przysługuje on także osobom, które zmieniają kierunek.

Nie martw się!

Osobiście znam wiele osób, które zmieniły kierunek studiów lub rozpoczęły kolejny i twierdzą, że była to jedna z najlepszych decyzji na świecie. Miej na uwadze fakt, że obecny rynek pracy, niezależnie od dziedziny, jest bardzo konkurencyjny. Jest wiele osób na to samo stanowisko, więc pytanie brzmi, co zrobić, żeby to właśnie Ciebie wybrali. Odpowiedź jest prosta – jeżeli robisz to, co lubisz, co sprawia Ci radość i satysfakcję, to swoją pasją przekonasz pracodawcę, że jesteś odpowiednią osobą na wybrane stanowisko.

Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że zastanawiasz się, czy wybór kierunku studiów był tym właściwym. Na Twoim miejscu zmieniłabym ten sposób myślenia i nie obwiniała się, że masz wątpliwości. Musi być jakiś powód, dla którego zastanawiasz się czy, to dobry wybór. Czasami warto jest sobie zaufać, nawet, jeżeli nie potrafisz podać konkretnej przyczyny wątpliwości. Zdarza się, że trzeba posłuchać swojej intuicji. Jeżeli okaże się, że nie jest to kierunek dla Ciebie, pamiętaj, że zawsze jest wyjście z każdej sytuacji. Co więcej, jak wcześniej wspomniałam, zmiana lub rozpoczęcie nowego kierunku może przynieść Ci wiele korzyści. Wszystko zależy od Ciebie.

Drogi aplikancie…

Nic nie dzieje się bez przyczyny. Twój wybór danego kierunku na uczelni został z pewnością czymś uwarunkowany. Czasami warto jest sobie zaufać i przekonać się o tym, czy dany wybór był tym właściwym, czy może musisz jeszcze poszukać swojego miejsca.

Pamiętaj, że zawsze jest wyjście z każdej sytuacji. Często zdarza się tak, że to właśnie zmiany przynoszą nam oczekiwane efekty.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia w Wielkiej Brytanii?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Na czym polega praca profesjonalnego baristy? – oczami studentki w Londynie

Poznaj szczegóły pracy wykonywanej przez profesjonalnego baristę oraz sprawdź co trzeba umieć, by móc robić wysokiej jakości kawy.
Czytaj więcej

Praca w Deliveroo i UberEats jako świetna alternatywa dla studentów w Wielkiej Brytanii

Poznaj historię Karoliny i Jacka – studentów, którzy dorabiają jako dostawcy jedzenia dla Deliveroo i UberEats. Sprawdź dlaczego warto tam pracować!
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
UWAGA: Ostatnia szansa na finansowanie studiów w UK to nabór na styczeń 2021 Dowiedz się więcej

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐