University of Liverpool - prestiżowe studia w Anglii oczami Roksany

Studia magisterskie w Wielkiej Brytanii

University of Liverpool – prestiżowe studia w Anglii oczami Roksany

Roksana

Roksana

University of Liverpool
Medicine and Surgery MBChB

Cześć Wam! Nazywam się Roksana i w Anglii mieszkam już dobre kilka lat. Obecnie jestem studentką medycyny na University of Liverpool i chciałabym opowiedzieć Wam jak wygląda studiowanie a także wszelkie aspekty życia (również towarzyskiego) w tym cudownym, ogromnym mieście na północy Anglii.

Matura, a po niej… może studia w Anglii?

Wybór studiów to ważna rzecz. Przecież nie chcemy skończyć tylko z ‘papierkiem’. Już od początku swojej przygody z uniwersytetem ważne jest, by się rozwijać, posmakować zawodu lub dziedziny, w której będziemy się szkolić, po to by: zdobyć obycie na rynku pracy, praktycznych umiejętności, dostarczyć sobie regularnej dawki motywacji,  często, już we wczesnych etapach zweryfikować swoje preferencje i zaplanować dalszy rozwój zawodowy. To, jak i wiele innych korzyści płynie z wyboru studiowania za granicą. Nie muszę tu chyba wspominać o samodzielności, samospełnieniu i ciągłej jeszcze “oryginalności” pomysłu o nauce poza Polską.

Jeśli boimy się o finanse – proponuję zrobić mały ‘research’ na stronie czy też grupach FB Smart Prospects oraz przeczytać dalszą część tego artykułu. Finansowo, studia w UK są możliwe nawet dla osób nie mających zamożnych rodziców, wbrew pozorom i – o ironio – bardziej niż w Polsce.

Oczywiście nic nie spada samo z nieba, i o ile pojęcia takie jak: ambicja i ciężka praca Tobie nie są straszne, to masz większe szanse na sukces niż w Polsce. Różnica jest taka, że w Polsce wszyscy ciężko pracują i walczą o swoje, tu tylko znikoma garstka osób. A więc i łatwiej jest być docenionym i ‘łapać’ okazje, jakie oferują tutejsze uniwersytety, tutejszy system nauczania i rynek pracy.

Moja przygoda ze studiami dotyczy miasta Liverpool (opisane poniżej) i University of Liverpool. Warto jest jednak zaznaczyć, że w tym szybko rozwijającym się mieście (cuda architektoniczne i nowe innowacje oraz infrastruktura rosną jak grzyby po deszczu!) jest również kilka innych uniwersytetów: John Moores, Hope University oraz Edge Hill University. Czyli od wyboru do koloru!

Kilka słów o samym mieście

Liverpool spodobał mi się już od początku. Jest to większe miasto, ale nie ma tu aż takiego pospiechu i zgiełku jak w Londynie. Jest to miasto kultury – i niekoniecznie musisz być fanem the Beatles, by posłuchać tu dobrej muzyki na żywo. W Liverpoolu możesz posłuchać zarówno sław muzyki współczesnej (Bruno Mars), ale również posłuchać świetnych lokalnych zespołów (czy to na deptaku w mieście czy też w klimatycznym pubie). Liverpool jest również rajem dla miłośników sztuki współczesnej, teatru, malarstwa lub po prostu chodzenia po różnorakich muzeach. Bilet na nowoczesne sztuki teatralne można dostać już za 5 funtów!

Albert Dock to oczywiście obowiązkowy kierunek niemalże każdych spacerów. A Liverpool Cathedral zadziwi nawet niedowiarków. Naprawdę jest tu dużo do zobaczenia, dużo do zwiedzenia i 90% można zobaczyć/zwiedzić za darmo.

Co z mieszkaniem na studiach w Anglii?

Tak jak chyba we wszystkich studenckich miastach, Liverpool ma przeogromny wybór studenckich mieszkań różnego rodzaju. Najpopularniejsze to:

  • University Students Halls (przeważnie wypasione, nowe i z własną łazienką; są jednak zdecydowanie najdroższą opcją)
  • Private Halls (umieszczone w dobrych lokalizacjach, całodobowy personel czasem i są tańsze  – zależy od standardu, niż uniwersyteckie akademiki)
  • Shared houses/flats (wynajem pokoju w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu – przeważnie przez indywidualnego landlorda lub reprezentującą go agencję; może się okazać, że to najtańsza opcja)
Co oferuje University of Liverpool?

University of Liverpool (jak pewnie każdy uniwersytet w UK) daje ogromne możliwości rozwoju we wszystkich dziedzinach życia: od kółek naukowych poprzez darmowe warsztaty, do kółek zainteresowań (jakiekolwiek możesz sobie wymarzyć! A jeśli nie ma konkretnej grupy – z łatwością możesz ją stworzyć).

Wsparcie jest ze wszystkich stron. Nie tylko te związane z przedmiotami akademickimi, ale również i emocjonalne. Jeśli czujesz się zdołowany, przytłoczony czy masz kłopoty w związku – psycholog uniwersytecki może Ci pomóc, a jeśli potrzebujesz się komuś wyżalić w nocy, to jest dostępna linia telefoniczna dla studentów.

Uniwersytet ma dwie potężne biblioteki, których drzwi, w czasie roku akademickiego są otwarte 24/7 (oczywiście ochrona i personel są dostępni na każde zawołanie). Jedna biblioteka cechuje się tym, że ma książki z dziedzin nauk medycznych, inżynieryjnych i ścisłych, druga jest bardziej humanistyczna. Jako student University of Liverpool masz nieograniczony dostęp do dwóch bibliotek. Warto zwrócić uwagę, że często do biblioteki nie uczęszcza się tylko po to, by wypożyczyć książki (obecnie zrobiłam to tylko raz), a po to by spotkać się z przyjaciółmi (social space w każdej bibliotece), wspólnie się pouczyć, skorzystać z pomieszczeń do nauki (dostępne są również pomieszczenie typu quiet i silent, gdzie nie dopuszcza się hałasu czy rozmów). Od wyboru do koloru!

Campus, jak i samo miasto, jest mieszanką architektoniczną. Są tu budynki i nowoczesne, jak i te starsze (a niektóre nawet są wpisane w Światową Listę Unesco).

Centralnym punktem campusu jest Guild of Students, gdzie znajdują się sklepy, restauracje, puby, kawiarnie, ale również odbywają się tam spotkani kółek i grup zainteresowań, dodatkowe warsztaty oraz większe lub mniejsze imprezy.

Dodatkowo, na terenie campusu jest przychodnia lekarska – gdzie można się zarejestrować, oraz centrum fitness.

Wokół campusu jest wiele potencjalnych miejsc rozrywki (a może i pracy). Niezliczona ilość klimatycznych barów, restauracji i kawiarni. Piękna, dodaje fakt, że nad wszystkim tym górują dwie olbrzymie katedry – cuda architektoniczne Liverpoolu.

Jak radzę sobie z finansami na studiach w Anglii?

Budżetowanie jest sprawą indywidualną i zależy od dostępnych dla Was funduszy:

  • oszczędności,
  • praca part-time,
  • pożyczki studenckie,
  • rodzina.

Praca part-time jest możliwa, a ile przepracujesz, zależy od Ciebie i od intensywności kierunku studiów (niektóre kierunki wymagają mniej wkładu z naszej strony niż inne i mają mniej ‘contact hours’ – czyli zajęć, wykładów, ćwiczeń itp., lecz niektórym trzeba poświęcić więcej czasu i energii, a więc i czasu, który możemy przeznaczy na pracę, będzie mniej).

By efektywnie pogodzić pracę i studia, najlepiej dogadać się z kierownikiem/managerem już na początku i omówić grafik, czy też poprosić by w okresach egzaminacyjnych (sesja/przed sesją) była możliwość pracy w mniejszym wymiarze godzin – tak byśmy mieli czas na naukę. Utrzymanie się całkowicie z pracy part-time też jest możliwe. Oczywiście zależy to od tego, na jakim standardzie życia chcemy funkcjonować, ile zarabiamy i ile jesteśmy w stanie przepracować. Warto również wiedzieć, że niektóre miasta są droższe od innych. Liverpool oceniany jest gdzieś po środku.

Pokój w samym centrum, blisko uniwersytetów wynajmiemy za minimum 85 funtów tygodniowo. Pokoje gdzieś dalej od 65 funtów tygodniowo w górę. Warto przekalkulować sobie priorytety i to, czy warto mieszkać poza centrum (wchodzi tu sprawa transportu na uniwersytet, a niestety kwestie pedałowania na rowerze komplikuje fakt, że Liverpool jest bardzo wietrznym miastem).

Kwestia jedzenia jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od tego gdzie i jak się stołujesz. Najtańszym rozwiązaniem będą tygodniowe zakupy w markecie (TIP: znane nam z Polski markety sieci niemieckich, takie jak LIDL czy ALDI są najbardziej przyjazne studenckiej kieszeni). Do tego dodamy własne przygotowanie posiłków i przekąsek, a zmieścimy się w budżecie nawet +/- 25 funtów na tydzień. Cena oczywiście wzrasta, gdy kupujemy pojedyncze produkty w tzw. ‘corner shops’ (czyli małych sklepikach, a nie w sieciówkach) lub oczywiście kiedy stołujemy się w restauracjach czy nawet w fast-foodach!

Życie towarzyskie w Liverpoolu

W Liverpoolu zawsze coś się dzieje. Opcji jest wiele: możesz chodzić na imprezy organizowane poprzez uniwersytet i kluby przy nim działające. Słynne ‘Freshers Week’ to pasmo samych imprez, tych oficjalnych i tych nieoficjalnych. Poza uniwersytetem, jest tu mnóstwo pubów, barów, klubów studenckich, hal koncertowych i wiele innych. Liverpool to miasto tętniące życiem jeśli chodzi o imprezy . Wyboru jest wiele, i gwarantuje, że nawet osoba która imprezowania nie lubi, znajdzie tu sobie towarzyskie wydarzenia pod swój gust.
Jeśli chodzi o oszczędzanie na imprezowaniu, to warto jest imprezować w miejscach które mają tzw. ‘student discount’, czyli zniżki dla studentów. Można tam kupić naprawdę tanie drinki (np. dwa koktajle za 5 funtów).

Studia i życie za granicą

Przede wszystkim nie należy się bać! Skoro już trafiłeś/aś na stronę Smart Prospects, to zapewne przyszedł Ci do głowy pomysł studiowania za granicą. A może nawet decyzja została już podjęta? Jeśli zastanawiasz się nad studiami za granicą, to przede wszystkim pomyśl dlaczego chcesz to zrobić i jakie są Twoje motywy. Przydadzą się one gdy dopadnie Cię chandra czy nostalgia.

Nie bój się – nie jesteś sam – Smart Prospects służy Tobie radą, a poza tym na każdym kierunku znajdziesz kogoś z Polski lub też kogoś o polskich korzeniach. Oprócz tego, w mieście działa polska organizacja zrzeszająca pozytywnych i inspirujących ludzi z Polski (Merseyside Polonia) i organizująca cotygodniowe warsztaty i pogawędki dotyczące różnych tematów. Do tego na uniwersytecie działa Polish Society, gdzie organizowane są wspólne wyjścia do pubów czy imprezy.

Jeśli tęsknisz za rodziną i przyjaciółmi, pamiętaj, że we współczesnym świecie jest bardzo łatwo komunikować się i być na bieżąco z tym, co dzieje się w domu. Skype, facebook, email to tylko jedne z niewielu możliwości codziennej komunikacji.

Praktyczna wskazówka: pomyśl o zakupie drugiego telefonu (bądź weź ze sobą jakiś stary, którego nie używasz), w sieciach telefonii komórkowej typu O2 International, Lebara czy Lyca, można dzwonić na polskie numery domowe za 1p/min, na komórki 4p/mi. Nie opłaca się jednak korzystać z tych sieci w celach rozmów i wiadomości na terenie UK (stąd drugi telefon).

Liverpool ma lotnisko! John Lenon Airport (kolejne nawiązanie do wszechobecnych tu Beatelsów)  oferuje loty m.in. z liniami Ryanair, do polskich miast:  Poznań, Kraków, Szczecin, Warszawa-Modlin i Wrocławia. Dojazd na lotnisko z centrum to koszt 1.8 funta autobusem miejskim, jeżdżącym regularnie co 20 minut.

Pamiętaj, że jako student masz różnego rodzaju przywileje i jest Ci łatwiej zacząć życie za granicą. Należysz w końcu do poważnej organizacji (uniwersytet). To otwiera Ci drzwi do bezproblemowego korzystania z opieki zdrowotnej (zarejestruj się w Brownlow Student Health Centre – można to zrobić nawet online), czy po prostu do posiadania jakiegoś  “statusu” w tym kraju (prawa zmieniają się ciągle na niekorzyść Europejczyków, generalnie jesteś studentem – możesz czuć się bezpieczny).

Podsumowując…

Na koniec powiem tylko, że realizacja marzeń o studiowaniu za granicą wymaga na pewno sporo poświęceń, wyrzeczeń i odwagi.

Pamiętaj jednak: “Ból dyscypliny jest mniejszy niż ból żalu”.


Inne przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie