University of Lincoln

Relacja z wyjazdu na University of Lincoln

20.05.2016

Pod koniec maja miał miejsce kolejny ekscytujący wyjazd zespołu Smart Prospects. Tym razem zawitaliśmy w Lincoln, klimatycznym miasteczku położonym w hrabstwie Lincolnshire na wschodzie Anglii.

Nasza podróż zaczęła się od wyjazdu z Bradford, gdzie studiują nasi ambasadorzy: Marta Palczewska i Filip Eyoum. Na miejsce dotarliśmy jeszcze przed południem i bez zwłoki udaliśmy się na teren kampusu University of Lincoln. Pierwszym odwiedzonym przez nas budynkiem była szkoła zarządzania, gdzie spotkaliśmy się z naszą studentką – Klaudią Rutkowską. Zaprowadziła nas ona na teren Students’ Union, a stamtąd, przewodzeni przez reprezentanta uniwersytetu, udaliśmy się na teren nowo wybudowanego Student Accommodation. Mieliśmy również okazję przyjrzeć się innowacyjnemu wydziałowi inżynierii oraz informatyki a także studenckiemu sport centre. Cały kampus rozłożony jest wzdłuż rzeki przecinającej miasto Lincoln i dzieląc je na Downhill oraz Uphill.

Korzystając z krótkiej przerwy w zwiedzaniu, zdecydowaliśmy się odwiedzić pobliską kawiarnię. Ta okazała się niezwykle urokliwym miejscem, doskonałym na odpoczynek. Mając okazję zaobserwować lokalną kulturę, zaczęliśmy rozmowę o różnicach między Yorkshire, a Lincoln. Klaudia podkreśliła, że jest to miejsce, w którym brak jest większego zróżnicowania etnicznego i w którym z początku trudno się zaaklimatyzować. Zaznaczyła ona jednak, że wraz z biegiem czasu i głębszym zrozumieniem tamtejszych obyczajów, można poczuć się częścią lokalnej społeczności.

Po powrocie na kampus, udaliśmy się do biblioteki, a następnie do budynku wydziału mody oraz sztuki i architektury. Mieliśmy tam okazję zostać świadkami przygotowań do Lincoln Fashion Week, w które zaangażowani byli studenci wspomnianego fakultetu. Dodatkowo, przyglądaliśmy się pracowniom tego kierunku oraz zwiedziliśmy aktualną wystawę. Przechodząc przez tarasy łączące wydziały mody z architekturą i sztuką, usłyszeliśmy kilka ciekawostek dotyczących zabudowania miasta – z każdego budynku na terenie Lincoln widoczna musi być umiejscowiona w górnej części miasta katedra. Stąd wcięcia i tarasy w licznych budynkach uniwerku. Na koniec zwiedzania wspomnianego kompleksu udaliśmy się do pracowni artystycznych i architektonicznych, łączących dostęp do najnowszej technologii z tradycyjnymi narzędziami. Powrót na kampus odsłonił przed nami kolejną fascynującą stronę Lincoln.

Ostatnim punktem naszej jednodniowej wycieczki był spacer po mieście. Lincoln cechuje wyjątkowy klimat – niemalże na każdym budynku powiewają angielskie flagi, dumnie prezentujące przywiązanie jego mieszkańców do tradycji i historii. Spacerując przy rzece Witham, zdecydowaliśmy udać się do najbardziej rozpoznawalnego punktu architektonicznego tego miasta, czyli wspomnianej już wcześniej Lincoln Cathedral. Wybudowana w wieku XI, jest trzecią pod względem wielkości katedrą mieszczącą się w Wielkiej Brytanii. Mieliśmy szczęście, że w momencie, w którym tam przybyliśmy, odbywała się próba chóru, nadająca wnętrzu  jeszcze bardziej niezwykłej atmosfery. Pełni wrażeń po tej krótkiej, ale jakże dynamicznej wycieczce, zatrzymaliśmy się w lokalnym pubie, gdzie pracuje Klaudia.

Jest to najstarsze tego typu miejsce w Lincoln, gdzie szanując prośbę Klaudii, porozumiewaliśmy się między sobą w języku angielskim. Czekając na taksówkę, cieszyliśmy się ostatnimi chwilami spędzonymi w tym czarującym miasteczku, rozmawiając o naszych doświadczeniach z roku pobytu na Wyspach.