Składanie podania na studia w Anglii - jak zapewnić sobie sukces?

Składanie podania na studia w Anglii – jak zapewnić sobie sukces?

W tym artykule dowiesz się:

  • jak zmaksymalizować swoje szanse na sukces,
  • jak zdobyć dobre referencje,
  • jak przygotować się na wszystkie okoliczności,
  • jak uniknąć problemów z płatnością za aplikację systemowi UCAS.

Właśnie zdałeś sobie sprawę z tego, że studia w UK to możliwie najlepsza ścieżka dla ambitnej, inteligentnej młodej osoby, takiej jak Ty. Wyobraź sobie, że pozostał już tylko miesiąc do terminu wysłania aplikacji UCAS. Warto więc zadbać, by żadne niespodziewane problemy nie przeszkodziły Ci w dotrzymaniu tego terminu, stając tym samym na drodze do Twojej edukacji w Wielkiej Brytanii. Świadomość wyzwań, jakie na Ciebie czyhają, może pomóc Ci uniknąć niepotrzebnego stresu i nerwów. Poniżej kilka rad co zrobić, by osiągnąć sukces.

Skontaktuj się odpowiednio wcześnie z doradcą edukacyjnym!

Przed dokonaniem wyboru studiów, jednego z najważniejszych wyborów w życiu, warto poradzić się doświadczonego doradcy. W Polsce, z kilkoma wyjątkami, nie ma wielu instytucji zajmujących się wczesnym doradztwem akademickim. Jeśli miałeś tyle szczęścia, aby móc skorzystać z takiego wsparcia (Smart Prospects oferuje je bezpłatnie wszystkim aplikantom), upewnij się, że zarezerwowałeś wystarczająco dużo czasu na przygotowanie i wdrożenie odpowiedniego dla Ciebie strategicznego planu rozwoju. To skomplikowane przedsięwzięcie, które może całkowicie zmienić Twoje spojrzenie na własną przyszłość, warto więc potraktować je poważnie. Pomożemy Ci z tym, jeśli nie obudzisz się w ostatniej chwili. Jeśli jednak nie miałeś szczęścia na nas ‘wpaść’ wcześniej lub czujesz, że nie potrzebujesz już niczego więcej wybierać, weryfikować czy planować, nie ma problemu – zajmiemy się procesem aplikacji ekspresowo.  

Referencje to jedna z najważniejszych części aplikacji.

Pamiętaj, żeby zadbać o pozostawienie chwili nauczycielowi ze swojej szkoły (tudzież uczelni), który musi wystawić Ci referencje. Warto ustalić z referentem termin, w jakim chciałbyś otrzymać gotowe referencje tak, byś bez stresu mógł wysłać kompletną aplikację. Jeśli w ostatniej chwili okazało się, że Twój nauczyciel nie jest w stanie wystawić Ci referencji, powinieneś jak najszybciej poszukać innego, który dobrze Cię zna i jest w stanie zrobić to rzetelnie – pamiętaj, że referencje są ważną informacją, której uczelnie nie są zobowiązane rozpatrywać, jeśli zostaną wysłane osobno po terminie.

Ubezpiecz się na wypadek błahych problemów technicznych.

Jak wszyscy dobrze wiemy, technologia nie jest niezawodna, co może stanowić duży problem przy aplikacji poprzez system UCAS składanej w ostatniej chwili. Właśnie dlatego lepiej wysłać ją wcześniej – odkładanie tego na ostatnią chwilę oznacza spore ryzyko – nie chcesz przecież, aby jednodniowy brak internetu przysporzył Ci tak ogromnego stresu! Największym problemem naszych aplikantów jest zazwyczaj płatność online za aplikację UCAS (system wymaga opłaty w wysokości £23 funtów). Przygotuj najlepiej dwie różne karty płatnicze na tę okazję. 

Ok, udało się. I co dalej?

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem i wysłałeś swoją aplikację pomyślnie – gratulacje! Teraz musisz tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać na odpowiedź swojego uniwersytetu – otrzymasz ją w przeciągu 2-20 dni (jeśli czekasz dłużej – skontaktuj się z nami). Wydawać by się mogło, że masz chwilę na odpoczynek, jednak spodziewaj się niespodziewanego. Uczelnia może poprosić o weryfikację referencji a czasem nawet o świadectwo gimnazjalne (lub licencjat, jeśli aplikujesz na studia magisterskie). Zdarzają się też niespodziewane, nieformalne rozmowy telefoniczne, zaproszenia na interview lub prośby o rozwianie drobnych niejasności. Nie panikuj, jeśli zadzwoni telefon z brytyjskim numerem, spokojnie odbierz, wysłuchaj i odpowiedz jeśli wszystko zrozumiałeś, ewentualnie poproś o telefon w innym terminie lub o e-mail. Kolejny ciekawy moment nastąpi, gdy otrzymasz odpowiedzi od kilku z wybranych przez siebie uczelni… Życzymy Ci oczywiście samych dobrych ofert!

Rada dla aplikantów!

Jeśli chcesz, aby Twój proces aplikacji przebiegł pomyślnie, zgłoś się do nas! Dobrze mieć kogoś, kto wszystko wyjaśni, pomoże w każdej kwestii i dopilnuje, że Twoja aplikacja trafi do wybranych przez Ciebie uczelni przed ważnym terminem. Pamiętaj, że nasza pomoc jest bezpłatna!

Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie