Składanie podania na studia w Wielkiej Brytanii

jak zapewnić sobie sukces?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • jak zdobyć dobre referencje,
  • jak przygotować się na wszystkie okoliczności,
  • jak uniknąć problemów z płatnością za aplikację systemowi UCAS.

Właśnie zdałeś sobie sprawę z tego, że studia w UK to możliwie najlepsza ścieżka dla ambitnej, inteligentnej młodej osoby, takiej jak Ty. Wyobraź sobie, że pozostał już tylko miesiąc do terminu wysłania aplikacji UCAS. Warto więc zadbać, by żadne niespodziewane problemy nie przeszkodziły Ci w dotrzymaniu tego terminu, stając tym samym na drodze do Twojej edukacji w Wielkiej Brytanii. Świadomość wyzwań, jakie na Ciebie czyhają, może pomóc Ci uniknąć niepotrzebnego stresu i nerwów. Poniżej kilka rad co zrobić, by osiągnąć sukces.

Skontaktuj się odpowiednio wcześnie z doradcą edukacyjnym

Przed dokonaniem wyboru studiów, jednego z najważniejszych wyborów w życiu, warto poradzić się doświadczonego doradcy. W Polsce, z kilkoma wyjątkami, nie ma wielu instytucji zajmujących się wczesnym doradztwem akademickim. Jeśli miałeś tyle szczęścia, aby móc skorzystać z takiego wsparcia (Smart Prospects oferuje je bezpłatnie wszystkim aplikantom), upewnij się, że zarezerwowałeś wystarczająco dużo czasu na przygotowanie i wdrożenie odpowiedniego dla Ciebie strategicznego planu rozwoju. To skomplikowane przedsięwzięcie, które może całkowicie zmienić Twoje spojrzenie na własną przyszłość, warto więc potraktować je poważnie. Pomożemy Ci z tym, jeśli nie obudzisz się w ostatniej chwili. Jeśli jednak nie miałeś szczęścia na nas ‘wpaść’ wcześniej lub czujesz, że nie potrzebujesz już niczego więcej wybierać, weryfikować czy planować, nie ma problemu – zajmiemy się procesem aplikacji ekspresowo.

Referencja to jedna z najważniejszych części aplikacji

Pamiętaj, żeby zadbać o pozostawienie chwili nauczycielowi ze swojej szkoły (tudzież uczelni), który musi wystawić Ci referencję. Warto ustalić z referentem termin, w jakim chciałbyś otrzymać gotowy list tak, byś bez stresu mógł wysłać kompletną aplikację. Jeśli w ostatniej chwili okazało się, że Twój nauczyciel nie jest w stanie wystawić Ci referencji, powinieneś jak najszybciej poszukać innego, który dobrze Cię zna i jest w stanie zrobić to rzetelnie – pamiętaj, że referencja jest ważną informacją, której uczelnie nie są zobowiązane rozpatrywać, jeśli zostaną wysłane osobno po terminie.

Ubezpiecz się na wypadek błahych problemów technicznych

Jak wszyscy dobrze wiemy, technologia nie jest niezawodna, co może stanowić duży problem przy aplikacji poprzez system UCAS składanej w ostatniej chwili. Właśnie dlatego lepiej wysłać ją wcześniej – odkładanie tego na ostatnią chwilę oznacza spore ryzyko – nie chcesz przecież, aby jednodniowy brak internetu przysporzył Ci tak ogromnego stresu! Największym problemem naszych aplikantów jest zazwyczaj płatność online za aplikację UCAS. Przygotuj najlepiej dwie różne karty płatnicze na tę okazję (nie muszą być Twoje). 

Ok, udało się. I co dalej?

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem i wysłałeś swoją aplikację pomyślnie – gratulacje! Teraz musisz tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać na odpowiedź swojego uniwersytetu – otrzymasz ją w przeciągu od kilku dni do kilku tygodni. Wydawać by się mogło, że masz chwilę na odpoczynek, jednak spodziewaj się niespodziewanego. Uczelnia może poprosić o weryfikację referencji a czasem nawet o świadectwo gimnazjalne (lub licencjat, jeśli aplikujesz na studia magisterskie). Zdarzają się też niespodziewane, nieformalne rozmowy telefoniczne, zaproszenia na interview lub prośby o rozwianie drobnych niejasności. Nie panikuj, jeśli zadzwoni telefon z brytyjskim numerem, spokojnie odbierz, wysłuchaj i odpowiedz jeśli wszystko zrozumiałeś, ewentualnie poproś o telefon w innym terminie lub o e-mail. Kolejny ciekawy moment nastąpi, gdy otrzymasz odpowiedzi od wszystkich wybranych przez siebie uczelni… Życzymy Ci oczywiście samych pozytywnych ofert! 

Rada dla aplikantów!

Jeśli chcesz, aby Twój proces aplikacji przebiegł pomyślnie, zgłoś się do nas! Dobrze mieć kogoś, kto wszystko wyjaśni, pomoże w każdej kwestii i dopilnuje, żeby Twoja aplikacja trafiła do wybranych przez Ciebie uczelni przed ważnym terminem. Pamiętaj, że nasza pomoc jest bezpłatna, bez umów i bez haczyków! 🙂

 

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Szukanie pracy to praca sama w sobie – historia i rady Asi dot. pracy w Anglii

Sprawdź na czym polega szukanie pracy w UK oraz praca przez agencję i dowiedz się dlaczego szukanie pracy to “praca sama w sobie”.
Czytaj więcej

Kompletny poradnik aplikanta na studia w UK

Sprawdź nasz kompletny poradnik aplikanta na studia licencjackie w Wielkiej Brytanii i dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć o procesie aplikacji
Czytaj więcej

Wszystko o pracy dla studentów jako barista w Starbucksie, Caffè Nero i Costa Coffee

W tym artykule dowiesz się na czym polega praca baristy i jak dostać się do kawiarni takiej jak Starbucks, Costa Coffee oraz Caffè Nero na Wyspach.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐