Rozmowy kwalifikacyjne na studia w UK - doświadczenia studentów

Studia w Wielkiej Brytanii - Poradnik

Rozmowy kwalifikacyjne na studia w UK – doświadczenia studentów

Jesteś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i nie wiesz czego oczekiwać? Aby pomóc Ci przygotować się, poprosiliśmy obecnych studentów, aby opowiedzieli o swoich doświadczeniach.

Prowadzący różnią się od siebie – pamiętaj, aby mieć otwarty umysł

Każda z pięciu rozmów była inna. Część prowadzących wolało porozmawiać, aby dowiedzieć się więcej o Twoich zainteresowaniach związanych z tematem studiów, inni skupili się na sprawdzeniu wiedzy a reszta robiła testy odnoszące się do wiedzy maturalnej czy sprawdzających logiczne myślenie. Poradziłbym, abyś poszedł na rozmowę kwalifikacyjną nie “nastawiając się”, a mając otwarty umysł, aktywnie słuchając i w miarę możliwości wyczerpująco odpowiadając na zadane pytania.
Student I roku fizyki, Leeds University

Prowadzący skierują Cię w dobrą stronę

Cały proces był nieformalny i bezstresowy, z krótką dyskusją na temat listu motywacyjnego, tego dlaczego chciałbyś studiować właśnie ten kierunek oraz parę praktycznych pytań o wiedzę, którą myślisz że będziesz posiadać po ukończeniu studiów. Tak naprawdę nie ma się co martwić pytaniami, ponieważ dostaniesz wskazówki, które popchną Cię w dobrą stronę, jeśli utkniesz.
Student II roku Nauk Społecznych, University of Cardiff

Obustronny proces – czy ta uczelnia jest właściwa dla Ciebie?

Mój prowadzący był bardzo przystępny i chętny do rozmowy. Rozmowa rekrutacyjna pozwoliła mi zdecydować, czy jest to odpowiednia uczelnia i przedmiot studiów dla mnie. Podsumowując, było to bardzo przydatne. Raczej pozytywne doświadczenie, zdenerwowanym czy zmartwionym.

Student II roku Lingwistyki, University of Warwick

Zadawaj pytania

Rozmowa rekrutacyjna była określona jako nieformalna, ale i tak większość osób ubrała się dość elegancko. W przeciwnym wypadku spotkanie byłoby relaksujące. Bądź przygotowany na typowe pytania takie jak – “Dlaczego ten kierunek?”, ‘Czy będziesz w stanie poradzić sobie z nakładem pracy podczas studiów?” – co więcej warto przygotować sobie parę własnych pytań. Do tego na koniec dostaliśmy jeszcze słodycze i kawę!

Student I roku Psychologii, University of Essex

Grupowa rozmowa rekrutacyjna

Były dwie części spotkania – grupowa i indywidualna. Grupowa była dla mnie nowym doświadczeniem i sporym wyzwaniem. Moja rada jest prosta: bądźcie sobą, doceniajcie wkład innych, tak samo jak swój.

Student I roku Terapii Mowy, City University

Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie