Jak aplikować na studia w Anglii? Wymagania - Smart Prospect

Jak wygląda proces aplikacji na studia w Anglii?


W tym artykule dowiesz się:

  • o krokach, jakie należy przejść w procesie aplikacji na studia w UK,
  • na co zwrócić szczególną uwagę w każdym kroku,
  • gdzie znaleźć więcej informacji na temat każdego kroku (linki w tekście),
  • dlaczego warto zapewnić sobie najlepsze możliwe (nasze) wsparcie w całym procesie.

Większości kandydatom wydaje się, że studia w Wielkiej Brytanii są poza ich zasięgiem głównie z powodu wysokich wymagań czy kosztów. Nic bardziej mylnego! Znacząca ilość absolwentów polskich szkół średnich zdaje maturę na wystarczająco wysokim poziomie, co umożliwia aplikowanie na bardzo dobre brytyjskie uczelnie.

Ponadto, prawie każdy maturzysta zna język angielski na tyle dobrze, że uzyskanie certyfikatu językowego nie jest ogromnym wyzwaniem (jeśli w ogóle takowy jest wymagany, to najlepiej zrobić to latem po maturze – już po aplikacji na studia w UK).

Pamiętaj, że na studia w UK aplikuje się przed maturą, a oferty miejsc na uczelniach są warunkowe. Innymi słowy, aplikacja to rezerwacja (z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem) miejsca na studiach, która się materializuje w momencie zdania matury na wskazanym przez dany uniwersytet poziomie.

I co najważniejsze, obywatelom Unii Europejskiej przysługują finanse na pokrycie kosztów studiów. Jak wygląda proces aplikacji na studia w UK? Szczegóły poniżej, a w międzyczasie pamiętaj, że cokolwiek w tym kierunku robisz, najlepiej jest skorzystać z naszego całkowicie bezpłatnego i nieograniczonego wsparcia. 

Wybierz jeden kierunek i pięć uczelni

Najlepiej jest aplikować na 5 takich samych lub bardzo podobnych kierunków na 5 uczelniach, mających różne wymagania rekrutacyjne. Ważne jest, aby były to wybory strategicznie przemyślane i zaplanowane. Zapytaj konsultanta Smart Prospects, czy dokonane przez Ciebie wybory maksymalizują Twoje szanse, aby dostać się na możliwie najlepszą uczelnię.

Napisz dobrze swój Personal Statement

List motywacyjny na studia w UK odpowiada na szereg pytań typu: dlaczego aplikujesz na dany kierunek i dlaczego to Tobie powinno zostać przydzielone miejsce. List musi więc być napisany zgodnie z kilkoma obowiązującymi zasadami. Poproś nas o bezpłatny interaktywny szablon i listę rad. Pomożemy Ci w edycji dokumentu i upewnimy się, że robi dobre wrażenie.

Zdobądź referencje od nauczyciela

List rekomendujący od nauczyciela lub korepetytora, który dobrze zna Twoje zdolności, osiągnięcia i potencjał, będzie niezbędny. Tak samo jak Personal Statement, referencje dobrze jest napisać zgodnie z określonymi wymaganiami. Odbierz od nas bezpłatny szablon i przekaż swojemu nauczycielowi, który później odda je nam do sprawdzenia.

Aby zobaczyć dalszą część tego artykułu, musisz być zalogowany. Zaloguj się klikając tutaj. Jeśli nie masz jeszcze konta na naszej stronie, możesz je założyć klikając tutaj. Pamiętaj, że możesz z nami aplikować na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii, a nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna.

Wypełnij aplikację UCAS online

UCAS to instytucja administrująca systemem składania wniosków na studia pierwszego stopnia na uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii. Każdy kandydat pragnący dostać się na studia w UK, musi założyć konto online na stronie UCAS i wypełnić na niej swoje podanie. W procesie aplikacji na studia w UK obowiązują różne ważne terminy, a formularz został zaprojektowany dla użytkowników z całego świata, co sprawia, że miejscami stanowi nie lada wyzwanie. Na szczęście stworzyliśmy precyzyjną instrukcję “krok po kroku”, która pozwoli Ci skutecznie przejść przez ten proces w 20 minut.

Wybierz zarówno swoją priorytetową jak i zapasową uczelnię

Gdy już w systemie UCAS track otrzymasz odpowiedzi od wszystkich uczelni, należy wybrać dwie uczelnie i odrzucić pozostałe. Wybór firm i insurance choices to bardzo ważna decyzja; jeśli podejmiesz ją pochopnie, możesz nie otrzymać oferty od żadnej uczelni lub dostać się na taką, której poziom nie będzie odpowiadać Twoim możliwościom. Istotnym jest, aby poradzić się doradcy akademickiego w tej kwestii. Uważaj na opinie mało doświadczonych osób lub źródeł z internetu.

Zdobądź finansowanie studiów

W Wielkiej Brytanii system edukacji wyższej ma znacząco inny sposób finansowania, co czyni go wysoce efektywnym i konkurencyjnym na świecie. Wiąże się to jednak z dodatkowym procesem aplikacyjnym. Wielu aplikantów popełnia tutaj proste błędy, które przedłużają proces i powodują niepotrzebny stres oraz problemy. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat procesu i terminów.

Zdaj maturę i wyjedź wcześnie

Teraz głównym wyzwaniem będzie przygotowanie się do matury i do wyjazdu. Zalecamy używanie metod efektywnego uczenia się podczas przygotowań do egzaminu maturalnego oraz gromadzenie funduszy na wyjazd i pierwsze tygodnie pobytu w UK.

Jeśli po maturze poczujesz, że najprawdopodobniej spełniłeś oczekiwania, które postawiła przed Tobą uczelnia, polecamy spakować się i wyjechać do Wielkiej Brytanii możliwie jak najszybciej. W ten sposób dasz sobie możliwość pracy i zarobku oraz przełamiesz barierę językową i kulturową przed rozpoczęciem studiów. Ponadto, będziesz mógł ubiegać się o kredyt na utrzymanie dla studentów w Anglii, o którym szerzej przeczytasz tutaj.

Pojaw się na uczelni przed rozpoczęciem semestru

Przyjedź wcześniej, aby zarejestrować się na uczelni i zaznajomić się z kampusem. Tydzień przed rozpoczęciem roku akademickiego to tak zwany “Freshers’ Week“, czyli imprezy, integracja i aklimatyzacja. Poznasz swoich współlokatorów oraz dziesiątki, jeśli nie setki nowych ludzi z całego świata. Jeśli chcesz, połączymy Cię z zaprzyjaźnionymi studentami na Twoim uniwersytecie jeszcze przez przyjazdem. Tutaj zacznie się Twoja przygoda!

Aplikuj z najlepszym możliwym wsparciem

Jak widać powyżej, w całym procesie będzie sporo informacji do znalezienia i przetrawienia oraz bardzo ważne kroki do przejścia. W dodatku na samej aplikacji się nie skończy i bardzo przydatne będzie wsparcie nie jednego konsultanta, ale całego zespołu SP jak i całej społeczności absolwentów oraz obecnych i przyszłych studentów.

Aby zapewnić sobie tę możliwość, zwyczajnie skontaktuj się z nami – najlepiej przez Facebook’a, chatbox w prawym dolnym rogu tej strony bądź e-mail [email protected] ! A jeśli chcesz od razu przejść do rzeczy, to zwyczajnie załóż konto w Panelu Aplikanta u góry tej strony, uzupełnij tamtejsze 3 formularze diagnostyczne i poczekaj na wiadomość od nas z analizą całej Twojej sytuacji i propozycjami dot. studiów!

Pamiętaj, że tylko z nami wsparcie od A do Z jest nieograniczone, bezpłatne i w zasięgu kilku kliknięć. Zapraszamy! 🙂


Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie