Jak aplikować na studia w Wielkiej Brytanii?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • na co zwrócić szczególną uwagę w każdym kroku,
  • gdzie znaleźć więcej informacji na temat każdego kroku (linki w tekście),
  • dlaczego warto zapewnić sobie najlepsze możliwe (nasze) wsparcie w całym procesie.

Większości kandydatom wydaje się, że studia w Wielkiej Brytanii są poza ich zasięgiem głównie z powodu wysokich wymagań czy kosztówNic bardziej mylnego! Znacząca ilość absolwentów polskich szkół średnich zdaje maturę na wystarczająco wysokim poziomie, co umożliwia aplikowanie na bardzo dobre brytyjskie uczelnie.

Ponadto, prawie każdy maturzysta zna język angielski na tyle dobrze, że uzyskanie certyfikatu językowego nie jest ogromnym wyzwaniem (jeśli w ogóle takowy jest wymagany, to najlepiej zrobić to latem po maturze – już po aplikacji na studia w UK).

Pamiętaj, że na studia w UK aplikuje się przed maturą, a oferty miejsc na uczelniach są warunkowe. Innymi słowy, aplikacja to rezerwacja (z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem) miejsca na studiach, która się materializuje w momencie zdania matury na wskazanym przez dany uniwersytet poziomie.

I co najważniejsze, obywatelom Unii Europejskiej przysługują finanse na pokrycie kosztów studiów. Jak wygląda proces aplikacji na studia w UK? Szczegóły poniżej, a w międzyczasie pamiętaj, że cokolwiek w tym kierunku robisz, najlepiej jest skorzystać z naszego całkowicie bezpłatnego i nieograniczonego wsparcia. 

Wybierz jeden kierunek i pięć uczelni

Najlepiej jest aplikować na 5 takich samych lub bardzo podobnych kierunków na 5 uczelniach, mających różne wymagania rekrutacyjne. Ważne jest, aby były to wybory strategicznie przemyślane i zaplanowane. Zapytaj konsultanta Smart Prospects, czy dokonane przez Ciebie wybory maksymalizują Twoje szanse, aby dostać się na możliwie najlepszą uczelnię.

Napisz dobrze swój Personal Statement

List motywacyjny na studia w UK odpowiada na szereg pytań typu: dlaczego aplikujesz na dany kierunek i dlaczego to Tobie powinno zostać przydzielone miejsce. List musi więc być napisany zgodnie z kilkoma obowiązującymi zasadami. Poproś nas o bezpłatny interaktywny szablon i listę rad. Pomożemy Ci w edycji dokumentu i upewnimy się, że robi dobre wrażenie.

Zdobądź referencję od nauczyciela

List rekomendujący od nauczyciela lub korepetytora, który dobrze zna Twoje zdolności, osiągnięcia i potencjał, będzie niezbędny. Tak samo jak Personal Statement, referencje dobrze jest napisać zgodnie z określonymi wymaganiami. Odbierz od nas bezpłatny szablon i przekaż swojemu nauczycielowi, który później odda je nam do sprawdzenia.

Wypełnij aplikację UCAS online

UCAS to instytucja administrująca systemem składania wniosków na studia pierwszego stopnia na uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii. Każdy kandydat pragnący dostać się na studia w UK, musi założyć konto online na stronie UCAS i wypełnić na niej swoje podanie. W procesie aplikacji na studia w UK obowiązują różne ważne terminy, a formularz został zaprojektowany dla użytkowników z całego świata, co sprawia, że miejscami stanowi nie lada wyzwanie. Na szczęście stworzyliśmy precyzyjną instrukcję “krok po kroku”, która pozwoli Ci skutecznie przejść przez ten proces w 20 minut.

Wybierz zarówno swoją priorytetową jak i zapasową uczelnię

Gdy już w systemie UCAS track otrzymasz odpowiedzi od wszystkich uczelni, należy wybrać spośród nich dwie i odrzucić pozostałe. Wybór firm i insurance choices to bardzo ważna decyzja; jeśli podejmiesz ją pochopnie, możesz nie dostać się na żadną uczelnię lub dostać się na taką, której poziom nie będzie odpowiadać Twoim możliwościom. Istotnym jest, aby poradzić się doradcy akademickiego w tej kwestii. Uważaj na opinie mało doświadczonych osób lub źródeł z internetu a także organizacji, które współpracują z określonymi uniwersytetami – jej pracownicy nigdy nie będą obiektywni.

Zdobądź finansowanie studiów

W Wielkiej Brytanii system edukacji wyższej ma znacząco inny sposób finansowania, co czyni go wysoce efektywnym i konkurencyjnym na świecie. Wiąże się to jednak z dodatkowym procesem aplikacyjnym. Wielu aplikantów popełnia tutaj proste błędy, które przedłużają proces i powodują niepotrzebny stres oraz problemy. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat procesu i terminów.

Zdaj maturę i wyjedź wcześnie

Teraz głównym wyzwaniem będzie przygotowanie się do matury i do wyjazdu. Zalecamy używanie metod efektywnego uczenia się podczas przygotowań do egzaminu maturalnego oraz gromadzenie funduszy na wyjazd i pierwsze tygodnie pobytu w UK.

Jeśli po maturze poczujesz, że najprawdopodobniej spełniłeś oczekiwania, które postawiła przed Tobą uczelnia, polecamy spakować się i wyjechać do Wielkiej Brytanii możliwie jak najszybciej. W ten sposób dasz sobie możliwość pracy i zarobku oraz przełamiesz barierę językową i kulturową przed rozpoczęciem studiów. Ponadto, będziesz mógł ubiegać się o kredyt na utrzymanie dla studentów w Anglii, o którym szerzej przeczytasz tutaj.

Pojaw się na uczelni przed rozpoczęciem semestru

Przyjedź wcześniej, aby zarejestrować się na uczelni i zaznajomić się z kampusem. Tydzień przed rozpoczęciem roku akademickiego to tak zwany “Freshers’ Week“, czyli imprezy, integracja i aklimatyzacja. Poznasz swoich współlokatorów oraz dziesiątki, jeśli nie setki nowych ludzi z całego świata. Jeśli chcesz, połączymy Cię z zaprzyjaźnionymi studentami na Twoim uniwersytecie jeszcze przez przyjazdem. Tutaj zacznie się Twoja przygoda!

Aplikuj z najlepszym możliwym wsparciem

Jak widać powyżej, w całym procesie będzie sporo informacji do znalezienia i przetrawienia oraz bardzo ważne kroki do przejścia. W dodatku na samej aplikacji się nie skończy i bardzo przydatne będzie wsparcie nie jednego konsultanta, ale całego zespołu SP jak i całej kilktysięcznej społeczności absolwentów oraz obecnych i przyszłych studentów.

Aby zapewnić sobie tę możliwość, zwyczajnie skontaktuj się z nami – najlepiej przez messengera (FB), chatbox w prawym dolnym rogu tej strony bądź e-mail [email protected] ! A jeśli chcesz od razu przejść do rzeczy, to zwyczajnie załóż konto w Panelu Aplikanta u góry tej strony, zaloguj się tam i uzupełnij dane a następnie poczekaj na wiadomość od nas z analizą całej Twojej sytuacji i propozycjami dot. najlepszych uczelni, na które masz szanse się dostać!

Pamiętaj, że tylko z nami wsparcie od samego podjęcia decyzji o studiach na Wyspach aż po ich koniec, jest nieograniczone, bezpłatne, bez umów i haczyków oraz w zasięgu kilku kliknięć.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Wszystko o rocznym stażu na studiach w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się wszystkiego o rocznym stażu na studiach w UK, podczas którego nie tylko zdobywasz doświadczenie z zakresu swoich studiów ale i zarabiasz.
Czytaj więcej

Wszystko o procesie aplikacji na studia magisterskie w Anglii

Myślisz o aplikacji na magisterkę w Anglii? Dowiedz się wszystkiego na temat całego procesu.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐