Terminy rekrutacji na studia w Wielkiej Brytanii

Mimo, iż wydaje się to mało intuicyjne, rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się rok przed uzyskaniem wyników z matury. UCAS rozpoczyna przyjmowanie podań już w połowie września, a pierwszy ogólny “deadline” to 15 stycznia roku, w którym chcesz rozpocząć studia (wyjątkiem są studia na Oxbridge i studia medyczne (med/vet/dent), na które podanie trzeba złożyć do 15 października roku poprzedzającego rok rozpoczęcia studiów). Niektóre kursy związane ze sztuką i designem mają deadline 24go marca.

Jeśli z jakichkolwiek powodów nie udało Ci się złożyć podania przed pierwszym terminem, to nic straconego. Na większości bardzo dobrych uczelni aplikacje rozpatrywane są aż do 30. czerwca tego samego roku, w którym zaczynają się studia.

Wszystkie aplikacje złożone po 30tym czerwca, automatycznie przechodzą do procesu ‘UCAS Clearing’, w ramach którego można ubiegać się o wolne miejsca na kursach. Zazwyczaj pozostaje ich bardzo wiele i jest w czym wybierać. Nierzadko można nawet dostać się na świetne uczelnie z wynikami poniżej progów przyjmowania. Clearing trwa od sierpnia aż do października tego samego roku, w którym rozpoczynają się studia.

Dla osób, które mają już wyniki z matury (maturzyści zeszłoroczni, studenci), cały proces jest o wiele łatwiejszy i szybszy, ponieważ uczelnia nie musi czekać do czerwca na dosłanie przez Ciebie wyników i może podjąć decyzję w bardzo krótkim czasie.
OK, przejdźmy do rzeczy!
15/10

MED/VET/DENT + Oxbridge

termin składania podań na Oxford, Cambridge oraz medycynę, stomatologię i weterynarię i inne medyczne kierunki.

15/10
15/01

Pierwszy deadline

pierwszy formalny termin składania podań na studia licencjackie (większość uczelni przyjmuje podania aż do 30. czerwca, “bez gwarancji rozpatrzenia”).

15/01
25/02

UCAS Extra

jeśli złożyłeś/aś podanie na 5 kursów, ale nie otrzymałeś żadnej pozytywnej odpowiedzi, masz możliwość wybrania jednej dodatkowej uczelni.

25/02
24/03

Kierunki artystyczne

termin na kierunki artystyczne. Uwaga! Niektóre uczelnie wymagają składania podań do 15. stycznia – sprawdź informacje na stronie swojej uczelni; niektóre wciąż przyjmują podania aż do 30/06.

24/03
01/05

Termin TWOJEJ odpowiedzi

ostateczny termin Twojej odpowiedzi (wyboru firm i insurance choice), jeśli dostałeś decyzje wszystkich uniwersytetów przed 31 marca.

01/05
02/05

Termin odpowiedzi uczelni

Do tego dnia muszą odpowiedzieć uczelnie na podania złożone do 15/01.

02/05
06/06

Termin TWOJEJ odpowiedzi

ostateczny termin Twojej odpowiedzi (wyboru firm i insurance choice), jeśli otrzymałeś decyzje od uniwersytetu przed 2 maja.

06/06
20/06

Termin TWOJEJ odpowiedz

ostateczny termin Twojej odpowiedzi (wyboru firm i insurance choice), jeśli otrzymałeś decyzje wszystkich uniwersytetów do 6 czerwca.

20/06
30/06

Drugi deadline aplikacji

aplikacje wysłane po tym terminie biorą udział w UCAS Clearing.

30/06
04/07

UCAS Extra Deadline

Ostatni dzień na dodanie wyboru “UCAS Extra”

04/07
05/07

Wyniki IB, start UCAS Clearing

Wyniki matury międzynarodowej (International Baccalaureate). Od tego dnia można również aplikować przez UCAS clearing

05/07
11/07

Deadline odpowiedzi uczelni

Do tego dnia muszą odpowiedzieć uczelnie na podania złożone do 30/06.

11/07
18/07

Termin TWOJEJ odpowiedzi

ostateczny termin Twojej odpowiedzi (wyboru firm i insurance choice), jeśli otrzymałeś decyzje wszystkich uniwersytetów do 11 lipca. Jeśli nie podejmiesz decyzji, Twoja aplikacja weźmie udział w drugiej rekrutacji (Clearing).

18/07
15/08

Wyniki A-levels

Dzień wyników matury brytyjskiej.

15/08
31/08

Deadline spełnienia warunków

Do tego dnia uczelnie mają czas na aktualizacje oferty z warunkowej na bezwarunkową (po dostarczeniu im przez Ciebie wyników).

31/08
20/09

Ostatni termin wysłania aplikacji

Ostatni termin aplikacji UCAS (Clearing) na start studiów w następnym miesiącu.

20/09
22/10

Wyniki Clearing

ostateczny termin dodania wyboru UCAS Clearing i wyniki drugiej rekrutacji (Clearing).

22/10

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak znaleźć pracę podczas studiów w Anglii? – Rady Justyny z Essex

Dowiedz się jak przygotować się do szukania pracy podczas studiów w Wielkiej Brytanii, aby żadna sytuacja już na Wyspach Cię nie zaskoczyła!
Czytaj więcej

Mieszkanie na studiach w UK – akademik czy prywatne mieszkanie?

Dowiedz się wszystkiego o prywatnym mieszkaniu na studiach w Wielkiej Brytanii a także o uczelnianych i prywatnych akademikach.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
UWAGA: Ostatnia szansa na finansowanie studiów w UK to nabór na styczeń 2021 Dowiedz się więcej

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐