Terminy rekrutacji na studia w Wielkiej Brytanii

Mimo, iż wydaje się to mało intuicyjne, rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się rok przed uzyskaniem wyników z matury. UCAS rozpoczyna przyjmowanie podań już w połowie września, a pierwszy ogólny “deadline” to 15 stycznia roku, w którym chcesz rozpocząć studia (wyjątkiem są studia na Oxbridge i studia medyczne (med/vet/dent), na które podanie trzeba złożyć do 15 października roku poprzedzającego rok rozpoczęcia studiów). Niektóre kursy związane ze sztuką i designem mają deadline 24go marca.

Jeśli z jakichkolwiek powodów nie udało Ci się złożyć podania przed pierwszym terminem, to nic straconego. Na większości bardzo dobrych uczelni aplikacje rozpatrywane są aż do 30. czerwca tego samego roku, w którym zaczynają się studia.

Wszystkie aplikacje złożone po 30tym czerwca, automatycznie przechodzą do procesu ‘UCAS Clearing’, w ramach którego można ubiegać się o wolne miejsca na kursach. Zazwyczaj pozostaje ich bardzo wiele i jest w czym wybierać. Nierzadko można nawet dostać się na świetne uczelnie z wynikami poniżej progów przyjmowania. Clearing trwa od sierpnia aż do października tego samego roku, w którym rozpoczynają się studia.

Dla osób, które mają już wyniki z matury (maturzyści zeszłoroczni, studenci), cały proces jest o wiele łatwiejszy i szybszy, ponieważ uczelnia nie musi czekać do czerwca na dosłanie przez Ciebie wyników i może podjąć decyzję w bardzo krótkim czasie.

15 października (rok przed rozpoczęciem studiów)

Jest to ostateczny termin składania podań na:

Oznacza to, że jeśli interesują Cię studia medyczne lub jedna z uczelni “Oxbridge”, musisz napisać personal statement, zdobyć referencję od nauczyciela oraz założyć, uzupełnić i opłacić konto UCAS do 15 października roku poprzedzającego rok, w którym zamierzasz rozpocząć studia.

15 stycznia roku rozpoczęcia studiów

Jest to pierwszy deadline, czyli pierwszy termin składania podań na pozostałe brytyjskie uniwersytety i kierunki (inne niż Oxbridge oraz medyczne, weterynaria i dentystyka).

Złożenie podania (czyli napisane personal statement, zdobycie referencji od nauczyciela oraz założenie, uzupełnienie i opłacenie konta UCAS) przed 15 stycznia roku, w którym rozpoczynają się Twoje studia, gwarantuje Ci, że brytyjskie uczelnie rozpatrzą Twoje podanie.

Jeżeli nie zdążysz tego zrobić lub o studiach na Wyspach pomyślisz później – nic straconego!  30 czerwca to drugi deadline rekrutacji na większość brytyjskich uczelni.

25 lutego

Tego dnia otwiera się UCAS Extra – czyli możliwość dodania jednego wyboru w przypadku, gdy złożyłeś/aś podanie UCAS i:

•  nie otrzymałeś/aś ofert od żadnej uczelni;
  • zmieniłeś/aś zdanie i nie chcesz studiować na żadnej z wybranych uczelni.

Szczegóły na temat UCAS Extra znajdziesz tutaj.

1 maja

Jeżeli otrzymałeś/aś odpowiedzi od wszystkich uniwersytetów, na które zaaplikowałeś/aś przed 31 marca, do 1 maja musisz wybrać spośród nich uczelnię firm i uczelnię insurance.

2 maja

Jeżeli wysłałeś/aś swoje podanie UCAS przed pierwszym deadline’em, czyli przed 15 stycznia, uniwerstety są zobowiązane do wysłania Ci odpowiedzi przed 2 maja.

6 czerwca

Jeżeli otrzymałeś/aś oferty od wszystkich uniwersytetów, na które zaaplikowałeś/aś między 31 marca a 2 maja, do 6 czerwca musisz wybrać spośród swoich wyborów uczelnię firm i uczelnię insurance.

20 czerwca

Jeżeli otrzymałeś/aś oferty od wszystkich uniwersytetów, na które zaaplikowałeś/aś między 2 maja a 6 czerwca, do 20 czerwca musisz wybrać spośród swoich wyborów uczelnię firm i uczelnię insurance.

30 czerwca

Tego dnia kończy się oficjalna rekrutacja UCAS na studia w Wielkiej Brytanii. Jeżeli nie zdążyłeś/aś złożyć podania przed tym terminem – nic straconego! 🙂 5 lipca rozpoczyna się rekrutacja na wolne miejsca na brytyjskich uniwersytetach poprzez UCAS Clearing.

Szczegóły na temat UCAS Clearing znajdziesz tutaj.

4 lipca

Tego dnia kończy się możliwość wzięcia udziału w UCAS Extra, który rozpoczął się 25 lutego.

5 lipca

Tego dnia rozpoczyna się UCAS Clearing – system, dzięki któremu można zaaplikować na wolne miejsca na brytyjskich uniwersytetach.

Szczegóły na temat UCAS Clearing znajdziesz tutaj.

11 lipca

Jeżeli wysłałeś/aś swoje podanie UCAS między pierwszym deadline’em (15 stycznia) a drugim deadline’em (30 czerwca), uniwerstety są zobowiązane do wysłania Ci odpowiedzi przed 11 lipca.

18 lipca

Jeżeli otrzymałeś/aś oferty od wszystkich uniwersytetów, na które zaaplikowałeś/aś między 20 czerwca a 11 lipca, do 18 lipca musisz wybrać spośród swoich wyborów uczelnię firm i uczelnię insurance.

20 września

Tego dnia kończy się możliwość aplikowania poprzez UCAS (UCAS Clearing) na brytyjskie uniwersytety rozpoczynające swoje studia w październiku.

Inne przydatne artykuły