W jakim przypadku dodatkowy tytuł naprawdę może pomóc?
W niektórych sytuacjach ukończenie studiów wyższych może przynieść ogromne korzyści. Przykładowo jeśli swoją karierę zamierzasz rozpocząć w zawodzie tłumacza, pracownika socjalnego, architekta, psychologa czy nawet meteorologa, pamiętaj, że w tych przypadkach dodatkowy tytuł naukowy będzie pożyteczny. Ba! Czasem nawet niezbędny. W obliczu oblegania miejsc pracy przez młodych ludzi, pracodawcy wymagają jak najlepszego wykształcenia od swoich przyszłych pracowników. Jest to pewnego rodzaju “naukowa walka”, gdyż każdy chce zdobyć pożądane stanowisko. Natomiast w przypadku innych ścieżek zawodowych, gdzie tytuł magistra staje się konieczny, niezbędna jest kontynuacja edukacji w formie stworzenia pracy naukowej, tzw. doktoratu. Dlatego też warto określić się jak najwcześniej, dokładnie sprecyzować swoje ambicje i cele, by przygotować się jak najlepiej.
Dlaczego studia podyplomowe mogą Cię wyróżnić?
W niektórych dziedzinach, przeważnie jeśli chodzi o przedmioty ścisłe, poza zrobieniem licencjatu masz rownież masz możliwość podjęcia dodatkowego, jednorocznego kursu magisterskiego. Możesz również od razu podjąć się czteroletnich studiów, które ostatecznie pozwolą Ci otrzymać tytuł magistra (master’s degree). Analogicznie jeśli ukończyłeś kierunek związany z fizyką, wówczas otrzymujesz tytuł MPhys, z chemią – Mchem. Mówi się, że tytuły te stworzone są po to, aby zmobilizować potencjalnego doktoranta na uzyskanie należnego tytułu, tj. PhD- Doctor of Philoshopy, który przynosi ogromny prestiż.
W dzisiejszych czasach przemysł i środowisko akademickie w Wielkiej Brytanii chętniej przyjmują kandydatów ukierunkowanych na zdobycie tytułu magisterskiego, gdyż stanowią oni mocniejszy filar w branży, aniżeli ich koledzy po trzyletniej nauce. W inżynierii wiele kursów odgórnie trwa cztery lata, co pozwala zdobyć tytuł MEng (Master In Engineering), a także wiele niezbędnych kwalifikacji, aby otrzymać miano biegłego inżyniera. Zasadniczo istnieje duża różnica między byciem „profesjonalnym inżynierem”, a osobą, która zyskała pierwszy stopień w tej dziedzinie.