Studia w Wielkiej Brytanii - Poradnik

Czy lepsza uczelnia w UK gwarantuje lepsze prospekty kariery?

W tym artykule dowiesz się:

  • jakimi cechami powinien odznaczać się dobry uniwersytet,
  • co mówią statystyki na temat zatrudnienia po ukończeniu prestiżowych uczelni,
  • jakie są mocne strony młodych, szybko rozwijających się uniwersytetów,
  • jak wybrać dla siebie odpowiednią uczelnię.

Powszechna jest opinia, że ukończenie studiów na uniwersytecie zajmującym wysoką lokatę w rankingach i cieszącym się dużym prestiżem, jest gwarancją znalezienia w przyszłości satysfakcjonującej pracy i stwarza większe możliwości rozwoju kariery. A jak to wygląda w praktyce?

Dobra uczelnia, a dobra praca.

Przede wszystkim należy zastanowić się, co naprawdę oznacza sformułowanie “dobry uniwersytet”. Oczywiście utożsamiamy z nim uczelnie wymagające od swoich kandydatów najlepszych wyników. Są to placówki najstarsze, najpopularniejsze, budzące największy respekt wśród przyszłych studentów i – co często się zdarza – pracodawców. Warto jednak nie ograniczać oceny uniwersytetu jedynie do sprawdzenia miejsca, jakie zajmuje w rankingu. Pamiętaj, że na Twoje samopoczucie na uczelni wpływać będzie wiele czynników – od panującej podczas zajęć atmosfery po osoby, które tam spotkasz.

Dobry uniwersytet to miejsce, w którym będziesz mógł rozwijać swoje zainteresowania, spełniać się, zdobywać ciekawe doświadczenia i – co najważniejsze – miejsce, w którym będziesz mógł poczuć się szczęśliwy!

Warto również zdać sobie sprawę z tego, jak mylące może być określenie “dobra praca“. Dla niektórych będzie ono oznaczało pracę oferującą najwyższe zarobki. Inne osoby nie będą usatysfakcjonowane, nie mogąc wykorzystywać na co dzień swojej kreatywności.

Co na to statystyki?

Statystyki biorące pod uwagę strukturę zatrudnienia przemawiają wprawdzie za prestiżowymi uniwersytetami – to one posiadają najmniejszy procent bezrobotnych absolwentów, a także – co ważne – stosunkowo duży procent absolwentów pracujących na stanowiskach wymagających ukończenia określonego kierunku studiów.

Po sześciu miesiącach od uzyskania dyplomu, statystyki kształtują się następująco: średni procent bezrobotnych absolwentów najlepszych brytyjskich uczelni wynosi ok. 6.8% (w porównaniu do 8.5% dla wszystkich uczelni w Wielkiej Brytanii). Około 75% zatrudnionych posiada pracę powiązaną z kierunkiem, jaki ukończył (wskaźnik ten wynosi ok. 65% dla wszystkich uniwersytetów).

Niekiedy warto dać szansę stosunkowo młodej uczelni.

Różne uniwersytety posiadają różne silne strony: wielka, prestiżowa uczelnia będzie idealna, jeśli planujesz pracę w dużej korporacji, za granicą lub w dziedzinie badań naukowych (i zamierzasz podjąć dalsze studia doktoranckie). Młode, dynamicznie rozwijające się uczelnie mają jednak często dobre kontakty z pracodawcami – nawet jeśli nie są powszechnie uznawane za topowe, w poszczególnych dziedzinach mogą być idealnym startem do dalszej kariery.

Jeśli nie jesteś pewny, czy dany kierunek na danej uczelni jest w stanie pomóc Ci w znalezieniu satysfakcjonującej Cię pracy, nie bój się pytać! Postaraj się zorientować, jak wygląda rynek pracy w pobliżu Twojego uniwersytetu (być może zostaniesz tam na stałe?). Pamiętaj także, że jest coś, co niemal każdy pracodawca weźmie pod uwagę bardziej niż dyplom – doświadczenie zawodowe.

Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie

WAŻNA INFORMACJA!
Z powodu rekordowej ilości aplikacji, jakie napłynęły do nas w tym roku oraz w celu upewnienia się, że nasi aplikanci dostają wsparcie najwyższej jakości, w okresie od 13 do 15 stycznia nie przyjmujemy Personal Statements do sprawdzenia, a 15 stycznia - referencji.

Nadal przyjmujemy nowych aplikantów, lecz tylko tych, którzy mają swoje Personal Statements i referencje gotowe do wysłania oraz którzy uzyskają od nas wcześniejszą akceptację przez e-mail: [email protected] Referencje lub personal statement mogą zostać przyjęte w tym okresie tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Pamiętaj, że nadal można wysyłać z nami aplikacje w pierwszym terminie (przed 15 stycznia), jednak nie będziemy w stanie przyjąć Twoich prac do sprawdzenia.

Osoby, które nie zdążą z aplikowaniem na studia w Wielkiej Brytanii w pierwszym terminie, wciąż mogą liczyć na naszą pomoc w aplikacji w drugiej turze - do 30 czerwca! :)
Rekrutacja na studia w Anglii, zaczynające się w 2017 roku
trwa do 30/06/2017!
Otrzymaj wsparcie typu 'PREMIUM' oraz dostęp do pełnej zawartości portalu całkowicie bezpłatnie!
Rekrutacja na studia w Anglii, zaczynające się w 2018 roku
rozpoczęta!
Aplikuj z nami na najlepsze brytyjskie uniwersytety