Jakie studia wybrać?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • jakie trendy możemy obecnie zaobserwować na rynku pracy,
  • jak znaleźć odpowiednią dziedzinę, uczelnię oraz otoczenie,
  • jak dobrze wybrane studia przyczynią sie do Twojego rozwoju i dlaczego podejmowanie wyzwań pozwoli Ci się wyróżnić.

Wybór studiów to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć. Niezależnie, czy masz na to jeszcze dwa lata, rok, czy kilka miesięcy – już teraz warto wiedzieć, czym się kierować przy wyborze studiów, a także jakie kierunki brać pod uwagę.

Wybór studiów w dużej mierze może wpłynąć na  Twoje przyszłe życie – gdzie będziesz pracować i ile zarabiać, jakimi ludźmi będziesz się otaczać oraz czy osiągniesz sukces zawodowy. Jak zatem podjąć tak ważną decyzję? Może zacząć od przemyślenia, co w życiu lubisz najbardziej, co Cię interesuje i co daje Ci największą satysfakcję? A może należy przeanalizować przede wszystkim swoje cechy charakteru? W końcu mówi się, że to jakie studia wybierzesz powinno być zgodne z Twoim charakterem i zainteresowaniami. No i w końcu, czy warto rozważyć nie tylko polskie uczelnie, ale także uczelnie w UK, bądź w innych krajach?

Jak się okazuje, znaczna większość młodych ludzi zwyczajnie nie została odpowiednio przygotowana do świadomego, strategicznego wyboru na dalszej ścieżce swojego rozwoju. Zamiast doszukiwać się przyczyn takiego stanu rzeczy, najlepszym rozwiązaniem jest wspomóc cały proces w odpowiedni sposób. Przygotowaliśmy do tego celu specjalne, bezpłatne szablony, którymi chętnie się dzielimy (napisz do nas z prośbą o udostępnienie).

Poniżej dzielimy się również kilkoma myślami przewodnimi, przydatnymi w dokonywaniu rozsądnych wyborów studiów. Pamiętaj, że możesz też z nami o tym porozmawiać osobiście, gdy będziesz gotowy.

Czym kierować się przy wyborze studiów?

Z pewnością nie obecną sytuacją na rynku pracy. Wybierając kierunek studiów, musisz pamiętać, że ta decyzja będzie miała długofalowe konsekwencje.

Obawy związane z procesem usamodzielniania się oraz presja rodzinna, społeczna i ekonomiczna nakazują młodym Polakom szukać rozwiązań, które zapewnią im bezpieczeństwo finansowe, stabilność, poczucie wartości i przynależności. Sprawia to, że studia intuicyjnie traktowane są jako ubezpieczenie od wyzwań niezależnego życia w kraju rozwijającym się. Będąc kształtowanym w dużej mierze przez swoje środowisko oraz zasób dostępnej wiedzy, młodzi ludzie podejmują wybory edukacyjne dyktowane przez rynek pracy ‘tutaj i teraz’. Jest to potencjalnie nieefektywna, a nawet zgubna strategia.

Jeśli Twoją główną motywacją przy wybieraniu studiów jest przyszła praca, to zastanów się, czy specjalizacja, którą rozważasz, będzie potrzebna za 5, 10, a nawet 15 lat. Weź ponadto pod uwagę zachodzące zmiany technologiczne, społeczne i ekonomiczne a także dynamikę tych zmian. Poczytaj o najnowszych trendach technologicznych; pomyśl, jakie mogą być skutki obecnego gospodarowania zasobami ludzkimi i naturalnymi a także jakie nowe potrzeby mogą zostać wygenerowane na ich skutek.

Inwestuj w przyszłość – Twoją przyszłość!

Świat zmienia się nieustannie i szybko. Rozwój technologiczny jest w dużej mierze odpowiedzialny za większość zmian socjoekonomicznych jak i ekologicznych. W niedalekiej przyszłości czekają nas nowe wyzwania, ale również możliwości.

World Economic Forum przewiduje, że sześć głównych megatrendów technologicznych, które już się rozpoczęły, będą miały kluczowy wpływ na społeczeństwo w niedalekiej przyszłości:

  • jeszcze większy niż obecnie wzrost znaczenia Internetu w codziennym życiu ludzi na całym świecie,
  • eksplozja powszechnego dostępu do nowoczesnej infrastruktury cyfrowej w krajach rozwijających się,
  • the “Internet of Things”, czyli podłączenie otaczającego nas świata fizycznego do sieci,
  • wzrost znaczenia “Big Data”, implementacja sztucznej inteligencji, rozwój robotyki oraz automatyzacja,
  • ekonomia współpracy, która dzięki nowym rozwiązaniom zmieni sposób w jaki pracujemy i konsumujemy,
  • zdolność do ‘masowej indywidualizacji’ dzięki 3D printing, które pozwoli niemal każdemu stać się twórcą.

Z badań przeprowadzonych przez firmę PayScale na zlecenie magazynu Forbes wynika, że najbardziej przyszłościowe pod względem wysokości zarobków oraz zapotrzebowania na specjalistów z branży, będą kierunki ścisłe. W czołówce plasują się kierunki inżynieryjne, informatyczne i biomedyczne. Szczególnie pożądani są także specjaliści z zakresu fizyki, środowiska, telekomunikacji, matematyki stosowanej oraz automatyki i interakcji w relacji człowiek-komputer.

Część spośród wymienionych wcześniej kierunków, to te cieszące się także rosnącym powodzeniem wśród polskich maturzystów. Niestety te uznane za tzw. „kierunki przyszłościowe”, są wciąż mało dostępne lub słabo rozwinięte na naszym rynku edukacyjnym. Na szczęście nie ma już granic – Polska jest w UE i możemy studiować w Europie, gdzie tylko chcemy. Dlatego też, gdy rozważasz jakie studia wybrać, pomyśl o opcjach dostępnych za granicą, głównie w Wielkiej Brytanii.

Postaw wszystkie na swoje mocne strony!

Zajrzyj w głąb siebie. Jeśli w tym momencie nie wiesz jeszcze, co chcesz robić w życiu, nie martw się – nie Ty jeden tak masz. Czasami potrzeba wielu lat, abyśmy dowiedzieli się, w czym czujemy się najlepiej oraz co nam najlepiej wychodzi. Być może w tym momencie nie masz jeszcze pojęcia o istnieniu dziedzin, w których możesz być dobry.

Z całą pewnością niektóre przedmioty szkolne idą Ci lepiej niż inne, a do tego masz jakieś hobby, które chciałbyś rozwijać. Zastanów się więc jakich umiejętności wymagają od Ciebie przedmioty szkolne, które są dla Ciebie najciekawsze i z których osiągasz najlepsze wyniki. Wiedza na ten temat jest niezwykle ważna w procesie wybierania studiów, ponieważ profesja dopasowana do Twoich umiejętności i cech osobowości istotnie zwiększy Twoje szanse osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Znając swoje zalety, możesz podjąć decyzję o wyborze studiów, bazując na swoich mocnych stronach i dopasować je do dostępnych kierunków studiów. Jeśli samemu ciężko Ci to zrobić, porozmawiaj z naszym doradcą. W czasie takiego spotkania wykonasz kilka testów predyspozycji, które wskażą nam Twoje mocne i słabe strony a także zawężą grupę specjalizacji do tych, które najbardziej współgrają z Twoją osobowością.

Celuj w nieprzeciętność!

Nie bądź “przeciętniakiem”, podejmij wyzwanie i wyróżnij się. Przeanalizuj życiorysy osób odnoszących najbardziej spektakularne sukcesy w dziedzinie, którą się interesujesz – z pewnością zauważysz, że odnalazły one pasję w swojej pracy i poświęciły się jej, często nawet kosztem rodziny i znajomych.

Gdy zdecydujesz się podążać za swoją pasją, musisz być świadomy jeszcze paru istotnych kwestii. Pasje dość często się zmieniają – upewnij się zatem, że jesteś gotów zgłębiać je przez większość swojego życia a także, że Twoje zainteresowanie nie jest jedynie powierzchowne. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, zapoznaj się z programem studiów, jakie wybierasz oraz z realiami karier, które bierzesz pod uwagę i pomyśl, czy zajęcia, które oferuje uczelnia oraz obowiązki w przyszłej pracy faktycznie wydają Ci się być atrakcyjne. Upewnij się, że praca, której chcesz się podjąć w przyszłości, faktycznie ma tyle wspólnego z Twoją pasją, ile zakładasz.

Myślisz, że próbujemy zniechęcić Cię do podążania za swoimi marzeniami? Absolutnie nie. Chcemy tylko, aby Twójwybór studiów był świadomy. Przeciętny człowiek w ciągu całego swojego życia spędza w pracy aż 80 tysięcy godzin. Dlatego stojąc przed wyborem zajęcia, które będziesz wykonywać tak długo, warto pomyśleć także i o tym, aby praca ta przynosiła Ci satysfakcję. Jak wskazują badania, jednym z najważniejszych czynników wpływających na satysfakcję z pracy jest jej znaczenie dla społeczeństwa. Wybierając studia, nie ograniczaj się i pomyśl, jak wiele dobrego możesz uczynić dla społeczeństwa, będąc inżynierem, naukowcem, czy politykiem.

Pracuj ciężko!

“Stań się zamożny i dziel się” – mówi profesor Oxfordu. Warto zainwestować w kierunek studiów, który da Ci możliwość budowania lukratywnej kariery, dzięki której będziesz w stanie dzielić się przyszłym bogactwem. Poprzez sensowny altruizm możesz zmaksymalizować swój pozytywny wpływ na świat, jednocześnie zdobywając dużą satysfakcję oraz wdzięczności innych ludzi.

Tę zdobywającą popularność ideę zaproponował w 2011 roku młody profesor filozofii z Oxfordu, Will MacAskill. Fundamentalne założenia tej idei zyskały uznanie nie tylko wielu wpływowych postaci świata nauki i polityki, ale także dobroczyńców. 80000hours.org oraz Giving What We Can – organizacje założone przez MacAskilla otrzymały łącznie ponad 400 milionów dolarów datków przeznaczonych na wsparcie tej szczytnej idei. 

Co ciekawe, idea promowana przez MacAskilla nie sprowadza się do promowania pracy charytatywnej. Przeciwnie, MacAskill sugeruje, aby podążać możliwie jak najbardziej lukratywną ścieżką kariery, która pozwoli zmaksymalizować swój przychód już na początkowych etapach kariery, a następnie przeznaczyć część zysków na cele charytatywne. Także gdy zastanawiasz się jakie studia wybrać, warto też wziąć poprawkę na pieniądze.

Kieruj się swoją intuicją – nie słuchaj innych!

Rób to, co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu. Co w przypadku kiedy Twoje zainteresowania nie znajdują się w żadnej z wcześniej wymienionych dziedzin, a Twój wymarzony kierunek studiów nie wpisuje się w listę kierunków przyszłości? Nie przejmuj się tym i studiuj to, co Cię interesuje i jest zgodne z Twoją osobowością.

Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu” – słowa te zostały wypowiedziane przez Konfucjusza setki lat temu i w wielu przypadkach są one wciąż aktualne. Jak wykazują badania, studenci, którzy wybrali studia zgodne ze swoimi zainteresowaniami, dużo rzadziej znajdują świetnie płatne prace, jednak w odróżnieniu od rówieśników uczących się rzeczy niezgodnych z zainteresowaniami i umiejętnościami, częściej osiągają satysfakcję z tego, co w życiu robią. 

Dlaczego tak się dzieje? Wybierając studia, które sprawiają Ci przyjemność i Cię interesują, masz większą motywację, przez co nauka przychodzi łatwiej. W rezultacie, po ukończeniu takich studiów, odnajdujesz się z łatwością w swojej dziedzinie. Pamiętaj jednak, że decydując się na profesję, na którą zapotrzebowanie jest stosunkowo małe, musisz mieć otwarty umysły i starać się znaleźć swoją niszę.

Wybierz studia w innym środowisku!

Komfort psychiczny, przyzwyczajenie, stabilność – trzej zabójcy rozwoju. Idąc na studia, nie powinieneś myśleć jedynie o dyplomie, który otrzymasz po ich ukończeniu oraz pracy, którą Ci zagwarantują. Myśl o szeroko pojętym rozwoju, o osobistej transformacji. Nie pozwól, aby konformizm odebrał Ci życiową szansę na wybór dobrych studiów.

Studia to coś znacznie więcej, niż wykształcenie kierunkowe i szansa na dobrą pracę. Studia powinny nauczyć Cię funkcjonowania we współczesnym świecie, poprzez naukę samodzielnego i krytycznego myślenia a także rozwiązywania problemów i szybkiego dostosowywania się do zmian. Wybierając studia, zastanów się, czy system edukacji i wsparcia jest na najwyższym poziomie, możliwym dla Ciebie do osiągnięcia. Rozważ dostępne alternatywy.

Pomyśl o możliwościach rozwoju oferowanych przez otoczenie. Sprawdź, czy uczelnia dysponuje odpowiednią kadrą i zapleczem a także czy jest wystarczająco silnie związana z interesującą Cię branżą i posiada w niej kontakty niedostępne dla innych. Dowiedz się również, jaka jest polityka danej uczelni – czy daje ona studentom dużą niezależność, dostęp do nowoczesnych technologii oraz możliwości rozwoju naukowego i zawodowego?

Rozważ studia w Wielkiej Brytanii!

Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej? Polska to najlepszy kraj na świecie ale… “Obecnie niemal co drugi młody Polak ma wyższe wykształcenie. Niestety, ilość nie szła w parze z jakością – wiele uczelni stało się fabrykami niewiele wartych dyplomów. Boom edukacyjny w naszym kraju nie odpowiedział na potrzeby rynku pracy i nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy.” – z raportu Fundacji im. Lesława A. Pagi

Brytyjskie uczelnie z drugiej strony, od ponad 100 lat przyciągają studentów z całego świata atrakcyjnym, dopasowanym do potrzeb zmieniającego się świata programem nauczania, doświadczoną kadrą naukową a także wysokim poziomem nauczania. Jeśli chcesz więc studiować na kierunku, który zagwarantuje Ci sukces zawodowy, warto, abyś poważnie pomyślał o studiach w Wielkiej Brytanii. 

Myślisz, że to mrzonki? To wcale nie jest niemożliwe – co roku tysiące polskich studentów wyjeżdża do Wielkiej Brytanii, studiując na najlepszych uczelniach świata. Skontaktuj się z nami, a chętnie Ci doradzimy, jak uzyskać informacje na temat brytyjskich uczelni, jak się na nie dostać i jak to wszystko sfinansować.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
Koniec finansowania studiów w UK po 2020 roku - co dalej i jakie zostały opcje? Sprawdź klikając tutaj

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐