Czy warto robić magisterkę w Wielkiej Brytanii?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • czy warto zdobywać tytuł magistra i kiedy jest on niezbędny,
  • czym się kierować przy wyborze wymarzonego uniwersytetu,
  • jak możesz zwiększyć swoje szanse aby dostać się na studia magisterskie w UK.

Świetne wiadomości! Rząd brytyjski rozpoczął przyznawanie kredytów na czesne na studia magisterskie rozpoczynające się w 2016 roku! O ile to doskonała wiadomość dla osób, które ukończyły licencjat w Polsce, to czy podjęcie studiów magisterskich w UK dla osób, które już studiowały w UK jest opłacalne? Jest to kwestia bardzo indywidualna. Ukończone studia magisterskie mogą dać wiele możliwości, niekiedy nawet pewnego rodzaju przewagę. Jednak coraz częściej dochodzi do tego, że stają się po prostu niezbędne.

W Wielkiej Brytanii studia magisterskie trwają zazwyczaj jeden pełen rok akademicki (jeśli podejmiemy je w pełnym wymiarze godzin). Wymagają od nas nieco więcej zaangażowania, aniżeli studia licencjackie. Jednak niech nie zrazi Cię ogrom pracy, jaką trzeba wykonać, aby zdobyć wymarzony tytułu magistra. Po osiągnięciu celu – satysfakcja gwarantowana!

Obecnie mówi się, że wraz ze wzrostem liczby osób kończących pierwszy stopień studiów, nie warto poprzestawać na tym etapie. Dlatego w obawie przed “potencjalnym brakiem pracy” dążymy do tego, aby zdobyć jak najwyższe wykształcenie. Inwestycja w samego siebie to najlepsza lokata, jaką możemy założyć w młodym wieku. Jednak wgląd na obecny stan rynku pracy niekiedy sprawia, że zrezygnowani powracamy na uczelnię, aby nabyć dodatkowe kwalifikacje oraz tytuły. Ale czy jest to naprawdę konieczne?

W jakim przypadku dodatkowy tytuł naprawdę może pomóc?

W niektórych sytuacjach ukończenie studiów wyższych może przynieść ogromne korzyści. Przykładowo jeśli swoją karierę zamierzasz rozpocząć w zawodzie tłumacza, pracownika socjalnego, architekta, psychologa czy nawet meteorologa, pamiętaj, że w tych przypadkach dodatkowy tytuł naukowy będzie pożyteczny. Ba! Czasem nawet niezbędny. W obliczu oblegania miejsc pracy przez młodych ludzi, pracodawcy wymagają jak najlepszego wykształcenia od swoich przyszłych pracowników. Jest to pewnego rodzaju “naukowa walka”, gdyż każdy chce zdobyć pożądane stanowisko. Natomiast w przypadku innych ścieżek zawodowych, gdzie tytuł magistra staje się konieczny, niezbędna jest kontynuacja edukacji w formie stworzenia pracy naukowej, tzw. doktoratu. Dlatego też warto określić się jak najwcześniej, dokładnie sprecyzować swoje ambicje i cele, by przygotować się jak najlepiej.

Dlaczego studia podyplomowe mogą Cię wyróżnić?

W niektórych dziedzinach, przeważnie jeśli chodzi o przedmioty ścisłe, poza zrobieniem licencjatu masz rownież masz możliwość podjęcia dodatkowego, jednorocznego kursu magisterskiego. Możesz również od razu podjąć się czteroletnich studiów, które ostatecznie pozwolą Ci otrzymać tytuł magistra (master’s degree). Analogicznie jeśli ukończyłeś kierunek związany z fizyką, wówczas otrzymujesz tytuł MPhys, z chemią – Mchem. Mówi się, że tytuły te stworzone są po to, aby zmobilizować potencjalnego doktoranta na uzyskanie należnego tytułu, tj. PhD- Doctor of Philoshopy, który przynosi ogromny prestiż.

W dzisiejszych czasach przemysł i środowisko akademickie w Wielkiej Brytanii chętniej przyjmują kandydatów ukierunkowanych na zdobycie tytułu magisterskiego, gdyż stanowią oni mocniejszy filar w branży, aniżeli ich koledzy po trzyletniej nauce. W inżynierii wiele kursów odgórnie trwa cztery lata, co pozwala zdobyć tytuł MEng (Master In Engineering), a także wiele niezbędnych kwalifikacji, aby otrzymać miano biegłego inżyniera. Zasadniczo istnieje duża różnica między byciem „profesjonalnym inżynierem”, a osobą, która zyskała pierwszy stopień w tej dziedzinie.

Czy licencjat nie wystarczy?

Pojawia się kolejne pytanie: czy nie wystarczy ograniczyć się tylko do trzyletnich studiów licencjackich? Historycznie, w Wielkiej Brytanii stosunkowo niewielka liczba pracodawców zwykła wymagać tytułu magistra od absolwentów studiów licencjackich odbytych w Wielkiej Brytanii. W ich przypadku najczęściej zdarza się, że wymagania do wykonywanego zawodu sprowadzają się zaledwie do sprecyzowania potrzebnych umiejętności dodatkowych, zdobytych w trakcie dobrej jakości staży. Często używanym argumentem jest stwierdzenie, iż spotykając się w pracy z czymś nowym, należy indywidualnie podejść do tematu. W dzisiejszych czasach dostępność różnorakich źródeł i chęć samokształcenia się ludzi młodych stanowi częste zjawisko.

Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, że świeżo upieczony magister znajduje taką samą pracę, jak kolega kończący studia licencjackie. W takim wypadku sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wyższy tytuł będzie miał istotny wpływ na przyszła karierę. Prawdopodobieństwo, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej usłyszymy pytanie „W jaki sposób rozwijał pan swój potencjał?” może być takie samo, jak to, że pojawi się prośba o „wymienienie posiadanych tytułów i kwalifikacji”.

Weźmy pod uwagę Statystyki absolwentów z 2012 roku. Ponad 120 000 osobom, które ukończyły studia licencjackie, uzyskany tytuł okazał się być w zupełności wystarczający, aby otrzymać pracę. Z reguły osiągając określony wiek (21-24 lat), uczniowie postawieni są przed ważnym akademickim wyborem, gdyż mogą podjąć studia doktoranckie. Wracając do statystyk: wskaźnik bezrobocia studentów, którzy osiągnęli ów wiek i pierwszy stopień naukowy, jednocześnie nie podejmując się dalszego kształcenia, wahał się w przedziale od 8-9% (dla absolwentów zatrudnionych w przeciągu 6 miesięcy po ukończeniu kursu). Co ciekawe, statystyki dotyczące lepiej wykształconych osób – magistrów – są identyczne ze statystykami dla ludzi z niższym stopniem naukowym. 

I kiedy nie chodzi tylko o pracę…

Podsumowując, dla osób które ukończyły studia w Wielkiej Brytanii tytuł magistra to nie konieczność, aczkolwiek ogromny plus. Dla osób po studiach licencjackich w Polsce, studia magisterskie w UK to możliwość uzupełnienia umiejętności i kwalifikacji, które mogą pomóc w budowaniu kariery w miedzynarodowym środowisku. Dlatego rozpatrzenie swojej sytuacji indywidualnie może przynieść najlepszy rezultat. To czy rzeczywiście powinieneś starać się o dodatkowy tytuł, jest Twoją decyzją. Kiedy weźmiemy pod uwagę wymogi przyszłego zawodu, będziemy w stanie dokonać odpowiedniego wyboru. Coraz częściej wiele osób chce edukować się jak najdłużej, gdyż po prostu sprawia im to radość. W takich przypadkach dodatkowy rok na uczelni to czysta przyjemność, która niesie za sobą pozytywny dodatek. W szczególności teraz, kiedy sposób finansowania wysokiej jakości studiów jest ofertą nie do odrzucenia.

Jak wybrać i złożyć podanie na studia magisterskie?

Dla wszystkich osób zainteresowanych najważniejszą kwestią będzie wybór kierunku i uczelni. Jeżeli chodzi o kierunek to jest to oczywiście sprawa bardzo indywidualna. Aby dokonać możliwie najlepszego wyboru, serdecznie zachęcamy i zapraszamy do konsultacji w tej kwestii. W przypadku wyboru uczelni proszę pamiętać, że w Wielkiej Brytanii jest 126 uniwersytetów znajdujących się w głównych rankingach, takich jak ten publikowany przez The Times. Uczelnie mają bardzo różne wymagania rekrutacyjne i ceny kursów. W dodatku bardzo ważna jest kwestia wyboru miasta, w którym będziesz studiować. Wybór uczelni to istotna, indywidualna i skomplikowana sprawa. Nie należy się przy tym sugerować ‘uczelniami partnerskimi’ organizacji, które oferują nam pomoc w wyborze i składaniu podać. Uniwersytet powinno się dobierać możliwie najlepszy do naszych możliwości i potrzeb. Również w tej kwestii Smart Prospects oferuje pełne, nielimitowane i bezpłatne wsparcie. Zapraszamy do konwersacji!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

10 rzeczy, które ułatwią Ci przeprowadzkę na studia do Wielkiej Brytanii

Stresujesz się wyjazdem na studia? Czujesz się kompletnie nieprzygotowany do zmiany miejsca i otocze
Czytaj więcej

Kompletny poradnik aplikanta na studia w UK

Sprawdź nasz kompletny poradnik aplikanta na studia licencjackie w Wielkiej Brytanii i dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć o procesie aplikacji
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
Koniec finansowania studiów w UK po 2020 roku - co dalej i jakie zostały opcje? Sprawdź klikając tutaj

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐