Bath Spa University

Oliwia

Bath Spa University
Psychology BA

Cześć wszystkim! Mam na imię Oliwia i studiuję na pierwszym roku w Bath Spa University. W Anglii mieszkam od prawie trzech lat. Po ukończeniu liceum w Polsce wyjechałam do Anglii, żeby dorobić sobie trochę na studia. Później, studiowałam przez rok – prawo w Warszawie, ale od prawie samego początku wiedziałam, że to nie jest kierunek dla mnie. Poza tym zakochałam się w Anglii i po pierwszym roku prawa wiedziałam, że chcę wrócić na wyspy na stałe.

Proces aplikacji na studia w Anglii

Cały proces składania papierów i nawet samo wybranie uczelni nie jest łatwą sprawą. Nie wiem czy dałabym radę ogarnąć to wszystko bez pomocy Smart Prospect. W każdym razie kiedy już wiesz, że masz zagwarantowane miejsce na swojej wymarzonej uczelni, reszta idzie już z górki. Nie ma się czego bać i nie ma co słuchać znajomych czy rodziny, że to niebezpieczne albo że sobie nie poradzisz, bo ja wiem, że skoro ja dałam radę to Ty też dasz! 🙂 Moim zdaniem życie w Anglii jest dużo łatwiejsze.

Kilka słów o samych studiach

Studiując na pierwszym roku zazwyczaj masz zagwarantowane miejsce w akademiku. W zależności od miasta, w którym będziesz studiować, akademik może kosztować więcej lub mniej. Bath, miasto w którym ja obecnie studiuję, jest dość drogie. Akademiki kosztują sporo, ale moim zdaniem warto. Masz okazję poznać fajnych ludzi, uczelnia organizuje dużo gier i zabaw. Poza tym, jesteś kilka kroków od uczelni – dosłownie. Mój akademik (pokój z łazienką) kosztuje mnie tygodniowo 144 funty.

Ja studiuję psychologię I jestem bardzo zadowolona z tego kierunku jak i z uczelni. Co mi się bardzo podoba w angielskim systemie nauczania jest to, że jest dużo zaliczeń wszelkiego rodzaju. Nie ma tylko egzaminów, ale są również prezentacje grupowe, essay’e, debaty, pisanie raportów, a więc możemy się wiele nauczyć i doświadczyć różnych technik nauczania. Mamy dużo zajęć praktycznych, które przygotowują nas do wykonywania przyszłego zawodu.

Uczelnia również oferuje wymiany międzynarodowe oraz możliwość aplikowania do Globalcitizenship.  Ja sama jestem członkiem tej organizacji więc mogę wam powiedzieć, że jest to bardzo fajne doświadczenie, które pozwala poznać wielu interesujących ludzi. W przyszłym zaś roku wybieram się do Stanów Zjednoczonych w ramach wymiany międzynarodowej.

Praca i kwestie finansowe

Bath to piękne, zabytkowe miasto. Jest to typowo studenckie i turystyczne miasteczko. Nie jest trudno znaleźć part time job, a pracodawcy dostosowują godziny do Twojego planu zajęć. Średnio przyznają 8-godzinny kontrakt, ale jeśli uzgodnisz z pracodawcą, że chcesz pracować więcej godzin, nie powinno być żadnego problemu.

Jeśli chodzi o kwestię pieniążków, która jak wszyscy wiemy spędza nam sen z powiek, powiem tak oszczędzajcie ile się da w Polsce. Super jeśli możecie liczyć na pomoc rodziców, zawsze się przyda. Osoby, które może już wcześniej mieszkały lub mieszkają w Anglii i są aktywni zawodowo, mogą się ubiegać o maintaince loan. Ja tak zrobiłam i przyznali mi 8.000 tysięcy funtów rocznie. W Bath jeśli żyjesz oszczędnie możesz się wyrobić w 30 funtach tygodniowo, jeśli chodzi o jedzenie.

Ważna kwestia – Brexit

Poruszę jeszcze jedną kwestię, którą jest Brexit. Ja sama jak na razie nie odczułam żadnych zmian czy dyskryminacji. Nie ma żadnej paniki wśród Polaków, których znam mieszkających na wyspach. Każdy robi swoje i się nie przejmuje, więc wy też się nie martwcie.

Podsumowując…

Jak sami, widzicie warto studiować w Anglii, ponieważ człowiek uczy się sam siebie. Uczymy się polegać na samym sobie, uczymy się życia. Mamy okazję doświadczyć rzeczy których nie bylibyśmy w stanie doświadczyć w Polsce. Nie zrozumcie mnie źle – kocham swój kraj, ale uważam, że Anglia w sferze edukacji ma o wiele więcej do zaoferowania.

Inne przydatne artykuły