Uniwersytety w Londynie

Finanse na studiach Anglii

Koszty i finansowanie studiów licencjackich w Anglii – co musisz wiedzieć?

W tym artykule dowiesz się o:

 • kapitale początkowym, jaki będzie potrzebny, żeby rozpocząć studia,
 • miesięcznych kosztach utrzymania w trakcie studiów, 
 • kosztach i sposobie finansowania czesnego, czyli kredycie studenckim,
 • dostępnych źródłach środków na utrzymanie,
 • wsparciu jakie może zaoferować Smart Prospects.

Studia w Wielkiej Brytanii – brzmi świetnie, prawda? Wiele osób zafascynowanych studiowaniem na wyspach przedwcześnie rezygnuje ze swojego pomysłu ze względu na brak wiedzy o kwestiach finansowych związanych ze studiami w UK. Najczęściej popełnianym błędem jest myślenie o kredycie na czesne, jak o typowym długu, który będzie ciążył na absolwencie przez wiele przyszłych lat lub o samej przeprowadzce jak o wydaniu kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Kapitał początkowy

Ile pieniędzy potrzebujesz przed rozpoczęciem studiów?

 • doradztwo edukacyjne, pomoc przy aplikacji na dowolne uczelnie i wsparcie przed rozpoczęciem studiów a także w ich trakcie ze strony Smart Prospects: £0
 • proces aplikacji poprzez stronę UCAS: £12 (na 1 uczelnię) lub £23 (na 2-5 uczelni)
 • egzamin językowy IELTS (jeśli Twoja uczelnia taki wymaga): ok. £120
 • mieszkanie (depozyt i min. 2 miesiące czynszu) oraz pozostałe koszty utrzymania po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii (rezerwa na 2 miesiące): sugerowane £1200 jeśli poza Londynem – £2000 jeśli w Londynie.

Razem na aplikację, wyjazd i pierwsze 2 miesiące czynszu i utrzymania: minimum £1212 poza Londynem lub £2143 w Londynie. To kwota, którą przyszły student będzie musiał pozyskać, aby móc wyjechać do UK i rozpocząć tu studia.

Miesięczny koszt utrzymania w trakcie studiów

Liczony od drugiego miesiąca po przyjeździe:

 • zakwaterowanie: £60 – £200 / tydzień (w zależności od lokalizacji – w mniejszych miastach bądź tych na północ od Londynu, ceny zamykają się w £100, natomiast w Londynie same akademiki wynoszą do £200)
 • utrzymanie: £40 – £80 / tydzień
 • przyjemności, rozrywka: £20 – £150 / tydzień (w zależności od preferencji)
 • czesne: w całości pokrywane przez rządowy kredyt studencki (szczegóły poniżej)

Razem wydatki miesięczne po pierwszych dwóch miesiącach od przyjazdu: minimum £480 poza Londynem lub aż do ponad £1700 w Londynie. Taki miesięczny budżet w trakcie studiów będzie trzeba utrzymywać z pracy part-time (w mniejszych miastach i tych na północ od Londynu), z oszczędności, ze stypendiów czy od rodziny, a najlepiej to z połączenia tych wszystkich źródeł.

Po studiach…

Spłata kredytu studenckiego: w zależności od zarobków, spłaty zaczynają się gdy zaczniesz zarabiać więcej niż £1750 miesięcznie (więcej informacji poniżej).
Zobaczmy co zrobić, aby w pełni korzystać z życia studenckiego w Wielkiej Brytanii i nie martwić się o finanse.

Kredyt studencki na czesne

Czesne w Anglii wynosi na większości uczelni £9250 rocznie. Należy pamiętać jednak, że na studia w UK otrzymuje się bezwarunkowo rządowy kredyt studencki, przysługujący wszystkim obywatelom Unii Europejskiej, którzy nie rozpoczęli wcześniej studiów pierwszego stopnia (sprawa komplikuje się, jeśli rozpocząłeś wcześniej studia, zwłaszcza 2 lata lub więcej – napisz do nas po szczegóły). Kredyt jest przyznawany bez konieczności sprawdzenia historii kredytowej czy posiadania poręczyciela. Nie obciąża on rodziny studenta i nie ogranicza jego swobód.

Warunki spłacania

Spłacanie kredytu rozpoczyna się po studiach DOPIERO i TYLKO wtedy, gdy rozpocznie się pracę i gdy zarobki absolwenta przekroczą £1750 miesięcznie, jeśli będzie on pracował w UK lub około 3000 PLN miesięcznie, jeśli wróci po studiach do kraju. Dopiero kiedy przekroczy takie progi zarobków, od sumy powyżej podanych progów automatycznie potrącane jest tylko 9% miesięcznie. Dla prostego przykładu załóżmy, że absolwent brytyjskiej uczelni podjął się po studiach pracy w Polsce i zarabia około 4000 PLN miesięcznie brutto. Ponieważ próg spłaty to około 3000 PLN, więc 4000 – 3000 = 1000 PLN, od którego odliczamy 9% co wynosi 90 PLN miesięcznie. Ta kwota będzie automatycznie pobierana od wypłaty. 

Jeśli absolwent pozostanie po studiach w UK, to spłaty przedstawiają się w następujący sposób:

Roczne zarobki Miesięczne zarobki Miesięczna rata kredytu
Mniej niż £21000 Mniej niż £1750 £0
£22000 £1833 £7
£25000 £2083 £30
£30000 £2500 £67
£35000 £2916 £105
£40000 £3333 £142

Dodatkowo, kredyt zostaje umarzany po:
– 30 latach od pierwszego kwietnia po ukończeniu studiów (Anglia i Walia),
– 25 latach od pierwszego kwietnia po ukończeniu studiów (Irlandia Północna).

Dzięki takim warunkom duża część absolwentów brytyjskich uczelni nie spłaca swojego kredytu do końca, gdyż ten się zwyczajnie przedawnia! Najważniesze warunki kredytu na czesne o których należy pamiętać to:

 • Forma spłat – Nie musisz się martwić, że w którymś momencie zapomnisz o kredycie, jednocześnie ściągając na siebie windykatora. Przyszli pracodawcy będą automatycznie odliczać ratę co miesiąc z Twojej wypłaty (przed potrąceniem podatku) zanim jeszcze ta trafi na Twoje konto!
 • Kredyt studencki a zdolność kredytowa – Kredyt studencki nie powinien mieć w przyszłości wpływu na Twoją zdolność kredytową, chyba że Twoja historia kredytowa będzie mocno nadwyrężona nadmiernymi obciążeniami.
 • Kredyt studencki a wyprowadzka za granicę – Jeżeli po ukończeniu studiów zechcesz na stałe wyjechać do innego kraju, będziesz zobowiązany poinformować o tym Student Loans Company i wypełnić formularz Overseas Income Assessment.
 • Kredyt studencki a studia magisterskie – Na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii nie było możliwości uzyskania rządowego kredytu studenckiego na takich samych warunkach, jak na studia licencjackie aż do 2016 roku. Od teraz można otrzymać maksymalnie £10000 na pokrycie czesnego za ‘magisterkę’. Dowiedz się więcej na ten temat na stronie specjalnie poświęconej temu tematowi.

Pieniądze na utrzymanie

Poza opłaceniem czesnego, warto również pomyśleć o zapewnieniu sobie godnych warunków do życia. Poza otrzymaniem częściowego wsparcia finansowego od rodziny, w Wielkiej Brytanii jest kilka sposobów na pozyskanie pieniędzy, które pomogą Ci w utrzymaniu się.

 • Part-time job – istotne jest, abyś znalazł pracę dorywczą. Pomagają w tym uniwersytety a także najróżniejsze agencje. Najniższa stawka godzinowa w przypadku, gdy masz mniej niż 21 lat wynosi £5,30. Powyżej tej granicy, wzrasta ona do £6,70. Dzięki temu możesz zarobić pieniądze na dużą część swoich wydatków, a nawet utrzymać się samodzielnie, zwłaszcza, że student na brytyjskiej uczelni spędza średnio 15h tygodniowo na zajęciach. Reszta wolnego czasu to idealna okazja na pracę (oczywiście poza nauką).
 • Scholarships – innym sposobem na uzyskanie gotówki są stypendia oferowane przez uczelnie. Pamiętać należy, że stypendium to ‘nagroda’ za osiągnięcia w nauce. Wymagania różnią się w zależności od szkoły, natomiast jedno jest pewne: większość z nich można spełnić, nawet o tym nie wiedząc. Dla przykładu, na jednej uczelni, studenci z Polski, którzy mają średnią z matur pisemnych rzędu 70% kwalifikują się na £6000 stypendium oraz £1500 tzw. ‘bursary’. Pieniądze te są wypłacane przez okres trwania studiów, to znaczy że student otrzymuje £2500 rocznie.
 • Maintenance loan – jeśli jesteś już w Wielkiej Brytanii i pracujesz, masz duże szanse na uzyskanie statusu migrant worker, co daje możliwość otrzymania do £8300 rocznie dodatkowego kredytu na utrzymanie. Jeśli jesteś tegorocznym maturzystą, możesz przyjechać na Wyspy Brytyjskie kilka miesięcy przed rozpoczęciem studiów aby podjąć dowolną pracę zarobkową i postarać się o migrant worker status, ale z powodu krótkiego okresu przed studiami, rozwiązanie to nie pozwala mieć pewności powodzenia.  

Porozmawiaj o tym z nami, pomożemy Ci

Jak widać, początkowo niezrozumiałe kwestie finansowe związane ze studiowaniem w Wielkiej Brytanii w rzeczywistości nie są takie straszne. Najważniejszy jest kapitał początkowy, gdyż w trakcie studiów można w wielu przypadkach zapewnić sobie dobre warunki używając oszczędności, wsparcia rodziny oraz pracując i zarabiając na własne utrzymanie. Oczywiście są droższe i tańsze miejsca w których można studiować oraz zdarzają się sytuacje spoza naszej kontroli, więc bardzo ważne jest aby ocenić swoje możliwości, dobrze wybrać uczelnię oraz zaplanować swój budżetu. Nasi aplikanci mogą liczyć na takie właśnie wsparcie jako część pełnej i bezpłatnej usługi którą oferujemy. Odezwij się do nas, połączymy Cię z konsultantem oraz rówieśnikami w podobnej sytuacji i podzielimy się wiedzą i doświadczeniem. Planowanie i dopełnianie wszelkich formalności dotyczących studiów, finansów czy mieszkania okaże się o wiele bardziej zrozumiałe i proste.

Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie

© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Re-centre, Richmond Road, Bradford, BD7 1DP, UK.
Regulamin / Kontakt
WAŻNA INFORMACJA!
Z powodu rekordowej ilości aplikacji jakie napłynęły do nas w tym roku i aby upewnić się że nasi aplikanci dostają wsparcie najwyższej jakości, w okresie od 10 do 15 stycznia przestajemy przyjmować Personal Statements do sprawdzenia od osób, które nie posiadają konta UCAS z naszym buzzword .

Nadal przyjmujemy nowych aplikantów, lecz tylko tych którzy mają swoje Personal Statements i referencje gotowe do wysłania i uzyskają od nas wcześniejszą akceptacje prze e-mail.

Nasz buzzword i automatyczna możliwość zostania naszym aplikantem zostaną odblokowana 15 stycznia po godzinie 18 czasu brytyjskiego.

Osoby, które nie zdążą w pierwszym terminie wciąż mogą liczyć na naszą pomoc w aplikacji na późniejszy termin.
Rekrutacja na studia w Anglii, zaczynające się w 2017 roku
trwa do 30/06/2017!
Otrzymaj wsparcie typu 'PREMIUM' oraz dostęp do pełnej zawartości portalu całkowicie bezpłatnie!