Finanse na studiach Anglii

Wszystko o kredycie studenckim na czesne w Anglii

W tym artykule dowiesz się o:

 • warunkach, jakie należy spełnić, aby otrzymać kredyt na czesne w Anglii,
 • sposobie aplikowania o kredyt i wsparciu, jakie może zaoferować Ci Smart Prospects, 
 • terminach aplikowania o kredyt studencki na czesne
 • warunkach spłaty kredytu.

Studia w Wielkiej Brytanii – brzmi świetnie, prawda? Wiele osób zafascynowanych studiowaniem na wyspach przedwcześnie rezygnuje ze swojego pomysłu ze względu na brak wiedzy o kwestiach finansowych związanych ze studiami w UK. Najczęściej popełnianym błędem jest myślenie o kredycie na czesne, jak o typowym długu, który będzie ciążył na absolwencie przez wiele przyszłych lat lub o samej przeprowadzce jak o wydaniu kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Kredyt studencki na czesne w Anglii

Czesne w Anglii wynosi na większości uczelni £9250 rocznie. Należy pamiętać jednak, że na studia w UK otrzymuje się rządowy kredyt studencki. Kredyt jest przyznawany bez konieczności sprawdzenia historii kredytowej czy posiadania poręczyciela. Nie obciąża również rodziny studenta i nie ogranicza jego swobód.

Kredyt przysługuje na odpowiednią ilość lat studiów + 1 rok zapasowy (w razie, gdybyś np. oblał/a rok studiów i musiał/a powtarzać), tj.:

 • 4 lata – w przypadku 3 lat zwykłych studiów licencjackich + 1 rok zapasowy
  lub
 • 5 lat – w przypadku:
  a) 3 lat studiów licencjackich + rok zerowy + 1 rok zapasowy
  b) 3 lat studiów licencjackich + 1 rok za granicą lub roczny staż + 1 rok zapasowy
  c) 4 lat studiów jednolitych (3 lata licencjata + 1 rok magisterki) + 1 rok zapasowy
  lub
 • 6 lat – w przypadku:
  a) 3 lat studiów licencjackich + rok zerowy + 1 rok za granicą lub roczny staż + 1 rok zapasowy
  b) 4 lat studiów jednolitych (3 lata licencjata + 1 rok magisterki) + 1 rok za granicą lub roczny staż + 1 rok zapasowy
  c) 4 lat studiów jednolitych (3 lata licencjata + 1 rok magisterki) + rok zerowy + 1 rok zapasowy
  lub
 • 7 lat – w przypadku 4 lat studiów jednolitych (3 lata licencjata + 1 rok magisterki) + rok zerowy + 1 rok za granicą lub roczny staż + 1 rok zapasowy

Warunki otrzymania kredytu

Aby otrzymać kredyt studencki na wszystkie lata studiów, należy spełnić wszystkie poniższe warunki:

 • być obywatelem Unii Europejskiej,
 • nie mieć na swoim koncie rozpoczętych studiów licencjackich na uczelni publicznej,
 • nie mieć na swoim koncie tytułu licencjata/inżyniera zdobytego na uczelni publicznej lub prywatnej.

Jeżeli studia, które odbyłeś, były na uczelni prywatnej, nie wpływa to w żaden sposób na otrzymanie kredytu studenckiego, o ile nie uzyskałeś żadnego tytułu (licencjata/inżyniera).

Jeżeli rozpocząłem wcześniej studia na uczelni publicznej…

Możliwe, że nie wszystko jeszcze stracone! Otóż:

 • jeśli rozpocząłeś tylko jeden rok studiów na uczelni publicznej (nieważne czy bezpłatnych czy płatnych), kredyt przysługuje Ci na wszystkie lata studiów z wyłączeniem roku zapasowego (np. w wypadku, gdybyś nie zdał któregoś roku – co w przypadku studentów z Polski praktycznie nigdy się nie zdarza),
 • jeśli rozpocząłeś 2 lata studiów na uczelni publicznej (nieważne czy bezpłatnych czy płatnych), kredyt przysługuje Ci na wszystkie lata studiów, z wyłączeniem roku zapasowego oraz roku pierwszego – oznacza to, że czesne za pierwszy rok studiów, musisz opłacić z własnej kieszeni,
 • jeśli rozpocząłeś 3 lata studiów na uczelni publicznej (nieważne czy bezpłatnych czy płatnych) bez uzyskania tytułu, będziesz musiał opłacić pierwszy i drugi rok studiów z własnej kieszeni,
 • jeśli uzyskałeś tytuł licencjata na studiach na jakiejkolwiek(!) uczelni, nie przysługuje Ci kredyt na żaden rok studiów licencjackich w Anglii oraz żadne finansowanie czesnego w Walii, Irlandii Północnej oraz Szkocji.
  Na szczęście, pozostają Ci jeszcze studia magisterskie w Anglii, o których szerzej możesz poczytać tutaj! 🙂

Aplikowanie o kredyt studencki (z naszym wsparciem)

Rząd brytyjski musi wiedzieć, że chcesz, aby Twoje studia zostały pokryte przez student loan. W tym celu, co roku, organizacja rządowa udostępnia specjalne formularze, które należy wypełnić komputerowo, a następnie je wydrukować, podpisać i wysłać pocztą na podany w formularzu adres.

Aby ułatwić Wam ten proces, my co roku przygotowujemy specjalną instrukcję, która pokazuje krok po kroku, jak wypełnić poszczególne rubryki. Ponadto, odpowiadamy na wszelkie pytania i wątpliwości oraz sprawdzamy formularze przed ich wysłaniem, aby nasi aplikanci mieli pewność, że niczego nie przeoczyli i nie popełnili żadnego błędu.

Poprawne uzupełnienie podania oraz spełnienie warunków (jesteś obywatelem Unii Europejskiej i nie rozpocząłeś wcześniej więcej niż 1 rok studiów), gwarantuje Ci, że otrzymasz kredyt studencki na wszystkie lata studiów w Anglii.

Kiedy aplikuje się o kredyt studencki?

O kredyt studencki na czesne w Anglii, aplikuje się dopiero po wybraniu swoich uczelni firm i insurance (o których szerzej możesz poczytać tutaj). Żeby móc wybrać swoje dwa główne wybory, trzeba najpierw wysłać aplikację UCAS do uniwersytetów oraz otrzymać od nich wszystkie odpowiedzi. Najwcześnie, za aplikowanie o kredyt studencki, można zabrać się w okolicy kwietnia przed rozpoczęciem studiów (dopiero wtedy organizacja rządowa udostępnia aktualne wnioski do uzupełnienia).

Pierwszy deadline aplikacji o kredyt jest pod koniec maja roku rozpoczęcia studiów w Anglii. Ten termin gwarantuje, że uczelnia dostanie pieniądze za studenta na czas.

Po tym terminie nadal można aplikować – Student Finance przyjmuje podania o kredyt studencki aż do 9 miesięcy od rozpoczęcia studiów. Jest to jednak “dobry gest” ze strony SFE, a nie ze strony uczelni. Uniwersytety niestety nie lubią czekać tyle czasu, aż otrzymają za studenta pieniądze na czesne. Późne składanie podania o kredyt (w szczególności dawno po rozpoczęciu roku akademickiego) może skutkować ciągłymi ponagleniami ze strony uczelni, prośbami o zapłacenie za czesne z własnej kieszeni bądź nawet zawieszeniem studenta.

Jak uczelnia otrzymuje pieniądze za studentów?

Warto pamiętać o tym, że nigdy nie zobaczysz na oczy pieniędzy, które pożyczasz od Student Finance England.

Po rozpatrzeniu Twojej aplikacji przez organizację rządową, otrzymasz list potwierdzający, że kredyt studencki Ci przysługuje. W tym liście zawarte będą również szczegóły dotyczące tego kiedy i jakie sumy otrzyma za Ciebie Twój uniwersytet. Zazwyczaj wygląda to tak:

 • pierwsza rata – nieco ponad 2 tys. funtów w okolicy listopada
 • druga rata – nieco ponad 2 tys. funtów w okolicy stycznia/lutego
 • trzecia rata – nieco ponad 4 tys. funtów w okolicy kwietnia/maja

Rezygnacja ze studiów a kredyt studencki

Jeżeli zrezygnujesz ze studiów przed ich rozpoczęciem, to kredyt zostanie automatycznie anulowany i nie będziesz zobowiązany do spłacania czegokolwiek.

Z kolei, jeżeli zrezygnujesz z edukacji wyższej na Wyspach w trakcie trwania studiów, jesteś zobowiązany do spłacenia tylko takiej kwoty, jaką do tej pory otrzymała za Ciebie uczelnia.

Spłacanie odbywa się oczywiście na tych samych warunkach, jak w przypadku osoby, która ukończyła studia.

Warunki spłacania

Spłacanie kredytu rozpoczyna się po studiach DOPIERO i TYLKO wtedy, gdy rozpocznie się pracę i gdy zarobki absolwenta przekroczą £1750 miesięcznie, jeśli będzie on pracował w UK lub około 3000 PLN miesięcznie, jeśli wróci po studiach do kraju. Dopiero kiedy przekroczy takie progi zarobków, od sumy powyżej podanych progów automatycznie potrącane jest tylko 9% miesięcznie.

Dla prostego przykładu załóżmy, że absolwent brytyjskiej uczelni podjął się po studiach pracy w Polsce i zarabia około 4000 PLN miesięcznie brutto. Ponieważ próg spłaty to około 3000 PLN, więc 4000 – 3000 = 1000 PLN, od którego odliczamy 9% co wynosi 90 PLN miesięcznie.

Jeśli absolwent pozostanie po studiach w UK, to spłaty przedstawiają się w następujący sposób:

Roczne zarobkiMiesięczne zarobkiMiesięczna rata kredytu
Mniej niż £21000Mniej niż £1750£0
£22000£1833£7
£25000£2083£30
£30000£2500£67
£35000£2916£105
£40000£3333£142

Dodatkowo, kredyt zostaje umarzany po:
– 30 latach od pierwszego kwietnia po ukończeniu studiów (Anglia i Walia),
– 25 latach od pierwszego kwietnia po ukończeniu studiów (Irlandia Północna).

Dzięki takim warunkom duża część absolwentów brytyjskich uczelni nie spłaca swojego kredytu do końca, gdyż ten się zwyczajnie przedawnia! Najważniesze warunki kredytu na czesne o których należy pamiętać to:

 • Forma spłat – Nie musisz się martwić, że w którymś momencie zapomnisz o kredycie, jednocześnie ściągając na siebie windykatora. Przyszli pracodawcy będą automatycznie odliczać ratę co miesiąc z Twojej wypłaty (przed potrąceniem podatku) zanim jeszcze ta trafi na Twoje konto!
 • Kredyt studencki a zdolność kredytowa – Kredyt studencki nie powinien mieć w przyszłości wpływu na Twoją zdolność kredytową, chyba że Twoja historia kredytowa będzie mocno nadwyrężona nadmiernymi obciążeniami.
 • Kredyt studencki a wyprowadzka za granicę – Jeżeli po ukończeniu studiów zechcesz na stałe wyjechać do innego kraju, będziesz zobowiązany poinformować o tym Student Loans Company i wypełnić formularz Overseas Income Assessment.
 • Kredyt studencki a studia magisterskie – Na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii nie było możliwości uzyskania rządowego kredytu studenckiego na takich samych warunkach, jak na studia licencjackie aż do 2016 roku. Od teraz można otrzymać maksymalnie £10000 na pokrycie czesnego za ‘magisterkę’. Dowiedz się więcej na ten temat na stronie specjalnie poświęconej temu tematowi.

Porozmawiaj o tym z nami, pomożemy Ci

Jak widać, początkowo niezrozumiałe kwestie finansowe związane ze studiowaniem w Wielkiej Brytanii w rzeczywistości nie są takie straszne.

Odezwij się do nas, połączymy Cię z konsultantem oraz rówieśnikami w podobnej sytuacji i podzielimy się wiedzą i doświadczeniem. Planowanie i dopełnianie wszelkich formalności dotyczących studiów, finansów czy mieszkania okaże się o wiele bardziej zrozumiałe i proste.

Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie

WAŻNA INFORMACJA!
Z powodu rekordowej ilości aplikacji, jakie napłynęły do nas w tym roku oraz w celu upewnienia się, że nasi aplikanci dostają wsparcie najwyższej jakości, w okresie od 13 do 15 stycznia nie przyjmujemy Personal Statements do sprawdzenia, a 15 stycznia - referencji.

Nadal przyjmujemy nowych aplikantów, lecz tylko tych, którzy mają swoje Personal Statements i referencje gotowe do wysłania oraz którzy uzyskają od nas wcześniejszą akceptację przez e-mail: [email protected] Referencje lub personal statement mogą zostać przyjęte w tym okresie tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Pamiętaj, że nadal można wysyłać z nami aplikacje w pierwszym terminie (przed 15 stycznia), jednak nie będziemy w stanie przyjąć Twoich prac do sprawdzenia.

Osoby, które nie zdążą z aplikowaniem na studia w Wielkiej Brytanii w pierwszym terminie, wciąż mogą liczyć na naszą pomoc w aplikacji w drugiej turze - do 30 czerwca! :)
Rekrutacja na studia w Anglii, zaczynające się w 2017 roku
trwa do 30/06/2017!
Otrzymaj wsparcie typu 'PREMIUM' oraz dostęp do pełnej zawartości portalu całkowicie bezpłatnie!
Rekrutacja na studia w Anglii, zaczynające się w 2018 roku
rozpoczęta!
Aplikuj z nami na najlepsze brytyjskie uniwersytety