Finanse na studiach Anglii

Koszty aplikacji i samego życia na studiach w Anglii – co musisz wiedzieć?

W tym artykule dowiesz się o:

 • kapitale początkowym, jaki będzie potrzebny, żeby rozpocząć studia,
 • miesięcznych kosztach utrzymania w trakcie studiów, 
 • kosztach i sposobie finansowania czesnego, czyli kredycie studenckim,
 • dostępnych źródłach środków na utrzymanie,
 • wsparciu jakie może zaoferować Smart Prospects.

Studia w Wielkiej Brytanii – wbrew przekonaniu wielu osób oraz w przeciwieństwie do tych w USA – są dostępne dla wszystkich bez względu na sytuację finansową.

Aby jednak odpowiednio przygotować się do kosztów związanych z procesem aplikacji, przeprowadzką i samym życiem na Wyspach, polecamy przeczytać poniższy artykuł, który porusza wszystkie aspekty dot. finansów niezbędnych do rozpoczęcia studiów w Wielkiej Brytanii.

Kapitał początkowy

Ile pieniędzy potrzebujesz przed rozpoczęciem studiów?

 • doradztwo edukacyjne, pomoc przy aplikacji na dowolne uczelnie i wsparcie przed rozpoczęciem studiów a także w ich trakcie ze strony Smart Prospects: £0
 • proces aplikacji poprzez stronę UCAS: £12 (na 1 uczelnię) lub £23 (na 2-5 uczelni)
 • egzamin językowy IELTS (jeśli Twoja uczelnia taki wymaga): ok. £120
 • mieszkanie (depozyt i min. 2 miesiące czynszu) oraz pozostałe koszty utrzymania po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii (rezerwa na 2 miesiące): sugerowane £1200 jeśli poza Londynem – £2000 jeśli w Londynie.

Razem na aplikację, wyjazd i pierwsze 2 miesiące czynszu i utrzymania: minimum £1212 poza Londynem lub £2143 w Londynie. To kwota, którą przyszły student będzie musiał pozyskać, aby móc wyjechać do UK i rozpocząć tu studia.

Miesięczny koszt utrzymania w trakcie studiów

Liczony od drugiego miesiąca po przyjeździe:

 • zakwaterowanie: £50 – £200 wraz z rachunkami / tydzień
  (w zależności od lokalizacji – w mniejszych miastach bądź tych na północ od Londynu*, ceny zamykają się w £100, natomiast w Londynie same akademiki wynoszą do £200)
 • jedzenie: £25 – £80 / tydzień
 • przyjemności, rozrywka: £20 – £80 / tydzień (w zależności od preferencji)
 • czesne: w całości pokrywane przez rządowy kredyt studencki (szczegóły w artykule dotyczącym kredytu studenckiego)

Razem wydatki miesięczne po pierwszych dwóch miesiącach od przyjazdu: minimum £550 poza Londynem lub aż do ponad £1700 w Londynie. Taki miesięczny budżet w trakcie studiów będzie trzeba utrzymywać z pracy part-time (w mniejszych miastach i tych na północ od Londynu*), z oszczędności, ze stypendiów czy od rodziny, a najlepiej to z połączenia tych wszystkich źródeł.

* miasta takie, jak: Leicester, Newcastle, Sheffield, Bradford, Liverpool, Lancaster

Po studiach…

Spłata kredytu studenckiego: w zależności od zarobków, spłaty zaczynają się gdy zaczniesz zarabiać więcej niż £1750 miesięcznie (więcej informacji w artykule dotyczącym kredytu studenckiego na czesne).

Pieniądze na utrzymanie

Poza opłaceniem czesnego, warto również pomyśleć o zapewnieniu sobie godnych warunków do życia. Poza otrzymaniem częściowego wsparcia finansowego od rodziny, w Wielkiej Brytanii jest kilka sposobów na pozyskanie pieniędzy, które pomogą Ci w utrzymaniu się.

 • Part-time job – istotne jest, abyś znalazł pracę dorywczą. Pomagają w tym uniwersytety a także najróżniejsze agencje. Najniższa stawka godzinowa w przypadku, gdy masz mniej niż 21 lat wynosi £5,30. Powyżej tej granicy, wzrasta ona do £6,70. Dzięki temu możesz zarobić pieniądze na dużą część swoich wydatków, a nawet utrzymać się samodzielnie, zwłaszcza, że student na brytyjskiej uczelni spędza średnio 15h tygodniowo na zajęciach. Reszta wolnego czasu to idealna okazja na pracę (oczywiście poza nauką).
 • Scholarships – innym sposobem na uzyskanie gotówki są stypendia oferowane przez uczelnie. Pamiętać należy, że stypendium to ‘nagroda’ za osiągnięcia w nauce. Wymagania różnią się w zależności od szkoły, natomiast jedno jest pewne: większość z nich można spełnić, nawet o tym nie wiedząc. Dla przykładu, na jednej uczelni, studenci z Polski, którzy mają średnią z matur pisemnych rzędu 70% kwalifikują się na £6000 stypendium oraz £1500 tzw. ‘bursary’. Pieniądze te są wypłacane przez okres trwania studiów, to znaczy że student otrzymuje £2500 rocznie.
 • Maintenance loan – jeśli jesteś już w Wielkiej Brytanii i pracujesz, masz duże szanse na uzyskanie statusu migrant worker, co daje możliwość otrzymania do £8300 rocznie dodatkowego kredytu na utrzymanie. Jeśli jesteś tegorocznym maturzystą, możesz przyjechać na Wyspy Brytyjskie kilka miesięcy przed rozpoczęciem studiów aby podjąć dowolną pracę zarobkową i postarać się o migrant worker status, ale z powodu krótkiego okresu przed studiami, rozwiązanie to nie pozwala mieć pewności powodzenia.  

Porozmawiaj o tym z nami, pomożemy Ci

Jak widać, początkowo niezrozumiałe kwestie finansowe związane ze studiowaniem w Wielkiej Brytanii w rzeczywistości nie są takie straszne. Najważniejszy jest kapitał początkowy, gdyż w trakcie studiów można w wielu przypadkach zapewnić sobie dobre warunki używając oszczędności, wsparcia rodziny oraz pracując i zarabiając na własne utrzymanie. Oczywiście są droższe i tańsze miejsca w których można studiować oraz zdarzają się sytuacje spoza naszej kontroli, więc bardzo ważne jest aby ocenić swoje możliwości, dobrze wybrać uczelnię oraz zaplanować swój budżetu. Nasi aplikanci mogą liczyć na takie właśnie wsparcie jako część pełnej i bezpłatnej usługi którą oferujemy. Odezwij się do nas, połączymy Cię z konsultantem oraz rówieśnikami w podobnej sytuacji i podzielimy się wiedzą i doświadczeniem. Planowanie i dopełnianie wszelkich formalności dotyczących studiów, finansów czy mieszkania okaże się o wiele bardziej zrozumiałe i proste.

Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie

WAŻNA INFORMACJA!
Z powodu rekordowej ilości aplikacji, jakie napłynęły do nas w tym roku oraz w celu upewnienia się, że nasi aplikanci dostają wsparcie najwyższej jakości, w okresie od 13 do 15 stycznia nie przyjmujemy Personal Statements do sprawdzenia, a 15 stycznia - referencji.

Nadal przyjmujemy nowych aplikantów, lecz tylko tych, którzy mają swoje Personal Statements i referencje gotowe do wysłania oraz którzy uzyskają od nas wcześniejszą akceptację przez e-mail: [email protected] Referencje lub personal statement mogą zostać przyjęte w tym okresie tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Pamiętaj, że nadal można wysyłać z nami aplikacje w pierwszym terminie (przed 15 stycznia), jednak nie będziemy w stanie przyjąć Twoich prac do sprawdzenia.

Osoby, które nie zdążą z aplikowaniem na studia w Wielkiej Brytanii w pierwszym terminie, wciąż mogą liczyć na naszą pomoc w aplikacji w drugiej turze - do 30 czerwca! :)
Rekrutacja na studia w Anglii, zaczynające się w 2017 roku
trwa do 30/06/2017!
Otrzymaj wsparcie typu 'PREMIUM' oraz dostęp do pełnej zawartości portalu całkowicie bezpłatnie!
Rekrutacja na studia w Anglii, zaczynające się w 2018 roku
rozpoczęta!
Aplikuj z nami na najlepsze brytyjskie uniwersytety