Jak wybrać odpowiednią uczelnię w Wielkiej Brytanii?

W tym artykule dowiesz się:

 • czym się kierować podczas wyboru uczelni,
 • dlaczego rok stażu i wyposażenie uczelni jest istotne dla Twojej przyszłej kariery,
 • dlaczego warto skorzystać z naszej pomocy.

Wybranie odpowiedniego kierunku studiów wydaje się być często jedną z najtrudniejszych decyzji, które należy podjąć w trakcie aplikacji na brytyjskie uczelnie. W końcu to od kursu w dużej mierze zależy Twoja przyszła kariera. Nie wolno zapominać jednak, że to, czego będziesz się uczyć, jest równie ważne jak to, gdzie będziesz to robić! Jak więc wybrać odpowiedni uniwersytet i czym kierować się przy jego wyborze? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Course content, czyli moduły

Najistotniejszym kryterium podczas wybierania uczelni, powinna być zawartość kursu. Dlaczego? Otóż, mimo podobnie brzmiących nazw kierunków, ich moduły mogą znacznie różnić się od siebie w zależności od uniwersytetu, na jakim są wykładane. Poniżej przedstawiamy różnice w modułach na pierwszym roku kryminologii między dwoma szkołami – uniwersytetem w Liverpoolu oraz uniwersytetem De Montfort w Leicester.

University of Liverpool – Criminology BADe Montfort University – Criminology BA
 • Sociological Theory
 • Social Change and Social Policy In Contemporary Society 1
 • Social Change and Social Policy In Contemporary Society 2: Changing Inequalities
 • Studying Society
 • Introduction To Crime and Society
 • Controlling Crime – An Introduction
 • Introduction to Criminology
 • Research, Equality and Diversity
 • The Criminal Justice System and Its Legislative Context
 • Crime and Punishment in Contemporary Society
 • Core Areas of Psychology

W przypadku powyższego kierunku, aplikant ma do wyboru moduły opierające się na socjologicznych aspektach kryminologii oraz te czysto kryminalne, związane z przestępczością oraz systemem karnym. Warto więc poważnie zastanowić się nad tym, co dokładnie chcesz studiować i oferta jakiej uczelni najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom, aby nauka na studiach była czystą przyjemnością!

Co uczelnia oferuje w kwestii kariery?

Kolejnym czynnikiem, którego lepiej nie pomijać podczas wyboru uczelni, jest to, co można oczekiwać od niej w ramach przygotowywania studentów do przyszłego zawodu.

 • Czy oferuje rok wymiany w innym kraju?
 • Czy oferuje sandwich, bądź placement, które są niesamowitym atutem w CV każdego absolwenta? (Więcej informacji o tym, czym jest placement year / sandwich course tutaj)
 • Czy współpracuje z firmami zajmującymi się studiowaną przez Ciebie dziedziną?
 • Czy oferuje nowoczesne i odpowiednio wyposażone sale, laboratoria oraz wszelkiego rodzaju sprzęty ułatwiające zdobywanie doświadczenia podczas studiów?

Lokalizacja

Poza aspektami związanymi z samą edukacją, warto również rozważyć kwestię okolicy, w której znajduje się uczelnia. Jeśli preferujesz spokojne, nadmorskie miasteczka, uczelnie typu Lancaster University sprawią, że poczujesz się tam jak w domu. Z kolei Londyn, Newcastle, czy też Leeds to idealne miejsca dla osób szukających ciągłych wrażeń, zwłaszcza tych nocnych!

Komunikacja łącząca Twoje miasto docelowe z najbliższymi lotniskami również ma znaczenie. Ceny biletów oraz kierunki oferowane przez linie lotnicze, są kolejną istotną kwestią, gdyż z pewnością, tak jak wszystkim Polakom na brytyjskich uczelniach, czasem zdarzy Ci się zatęknić za ojczyzną oraz rodziną i przyjaciółmi.

Reputacja

Najbardziej wiarygodnym źródłem podającym informacje dotyczące reputacji uczelni są rankingi. Nie opieraj jednak swojego wyboru tylko na nich. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule o rankingach.

Pamiętaj również, że niedawno założona uczelnia wcale nie musi być gorsza od innych tylko dlatego, że nie ma długoletniej tradycji. Młodym uniwersytetom, które jeszcze nie wyrobiły sobie odpowiedniej reputacji, bardzo zależy na rozwoju i nowoczesnym podejściu do studenta, dlatego warto dać im czasem szansę!

Wszelkiego rodzaju koszty

Skoro już wiesz, że czesne nie jest takie straszne, jak mogłoby się wydawać (ze względu na korzystny kredyt studencki), warto zastanowić się nad budżetem, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na życie, transport związany z powrotami do Polski oraz komunikację miejską. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, rozważ ofertę na pobliskich lotniskach, ale nie zapominaj też o kosztach związanych z utrzymaniem (przykładowo, w Londynie i okolicy, są one 2-5 razy wyższe niż w miastach takich, jak Newcastle, Sheffield, Norwich czy Leicester). Przemyśl także kwestię komunikacji miejskiej. Jeśli zamierzasz studiować w większym mieście, dowiedz się ile kosztują bilety okresowe. Alternatywnie, możesz zaopatrzyć się w rower!

Zdobądź również informacje na temat możliwości pracy part-time – czy łatwo takową znaleźć, w jakim sektorze jest jej najwięcej, jakie są średnie zarobki i czy Twoja przyszła uczelnia pomaga w jej poszukiwaniach. Dzięki dobrze płatnej pracy, spokojnie będziesz mógł się utrzymać na studiach bez dodatkowych pomocy finansowych!

Nigdy nie zostaniesz z wyborem uczelni sam!

Jeśli masz problem z wyborem uniwersytetu, zawsze możesz poprosić o naszą profesjonalną oraz bezpłatną pomoc. Mieszkamy i pracujemy w Wielkiej Brytanii, a co za tym idzie, mamy bezpośredni kontakt ze wszystkimi uczelniami i jesteśmy świadkami ich nieustannych zmian. Doskonale znamy również realia życia na Wyspach, więc pomoc, jaką Ci oferujemy, jest w pełni rzetelna i wiarygodna!

Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie

WAŻNA INFORMACJA!
Z powodu rekordowej ilości aplikacji, jakie napłynęły do nas w tym roku oraz w celu upewnienia się, że nasi aplikanci dostają wsparcie najwyższej jakości, w okresie od 13 do 15 stycznia nie przyjmujemy Personal Statements do sprawdzenia, a 15 stycznia - referencji.

Nadal przyjmujemy nowych aplikantów, lecz tylko tych, którzy mają swoje Personal Statements i referencje gotowe do wysłania oraz którzy uzyskają od nas wcześniejszą akceptację przez e-mail: [email protected] Referencje lub personal statement mogą zostać przyjęte w tym okresie tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Pamiętaj, że nadal można wysyłać z nami aplikacje w pierwszym terminie (przed 15 stycznia), jednak nie będziemy w stanie przyjąć Twoich prac do sprawdzenia.

Osoby, które nie zdążą z aplikowaniem na studia w Wielkiej Brytanii w pierwszym terminie, wciąż mogą liczyć na naszą pomoc w aplikacji w drugiej turze - do 30 czerwca! :)
Rekrutacja na studia w Anglii, zaczynające się w 2017 roku
trwa do 30/06/2017!
Otrzymaj wsparcie typu 'PREMIUM' oraz dostęp do pełnej zawartości portalu całkowicie bezpłatnie!
Rekrutacja na studia w Anglii, zaczynające się w 2018 roku
rozpoczęta!
Aplikuj z nami na najlepsze brytyjskie uniwersytety