Marta
University of Essex
LLB Law

Studia w Anglii a związek w Polsce

- początki Marty na University of Essex

Studia to kolejny piękny rozdział w życiu każdego młodego człowieka. To zdecydowanie najlepszy okres, aby, nie posiadając żadnych zobowiązań, ostatecznie się wyszaleć, ale również znaleźć właściwą ścieżkę życiową.

Moje wspaniałe doświadczenie z University of Essex zaczęło się tuż przed wyczekiwaną przez wszystkich studniówką, kiedy to koleżanka zaprosiła mnie do polubienia strony Smart Prospects. Od tego czasu, wszystko zmieniło się o 180 stopni, i była to najcudowniejsza zmiana w całym moim życiu.

8 dni przed deadline’em aplikacji…

Napisanie Personal Statement było dla mnie wyścigiem z czasem, ponieważ zorientowałam się o możliwości studiowania za granicą dokładnie osiem dni przed ostatecznym terminem. Mimo to, potrafiłam się spiąć, streścić całą siebie w jednym liście motywacyjnym i przejść przez aplikację w witrynie UCAS w wyznaczonym czasie. Muszę przyznać, że z początku nie brałam tego przedsięwzięcia na poważnie – byłam pewna, że nie jestem w stanie spełnić wymagań żadnego porządnego uniwersytetu i całe moje marzenia o studiowaniu w Wielkiej Brytanii legną w gruzach, a ja zostanę w nielubianych przeze mnie Katowicach. 

Wyczekiwanie na oferty od uniwersytetów

Pozytywne odpowiedzi z uniwersytetów zaczęły przychodzić szybciej, niż się tego można było spodziewać, a życie w klasie maturalnej, a także prywatne, toczyło się dalej. Nie dając sobie większych szans, cieszyłam się z każdego odzewu, lecz w głębi serca czekałam na ten najlepszy ze wszystkich pięciu, na które zaaplikowałam – University of Essex.

Świadomość tego, że ma się zamiar opuścić rodzinne miasto jest dla wielu ludzi przerażająca; nie wspominając o wyjeździe z kraju. Nie chciałam, aby reszta rodziny i wszyscy znajomi wiedzieli jakie mam plany, bo sama miałam wątpliwości, czy mimo tego, iż uzyskałam Conditional Offer, będę mogła studiować na Essex. Zaskoczyło mnie przede wszystkim podejście uniwersytetu do aplikanta – liczne listy z uczelni, herbata i folia bąbelkowa przed egzaminami, oraz przekonanie, że ktoś już tam na nas czeka.

Sprawy osobiste zaczęły dawać o sobie znać…

Mimo tego, że sama cieszyłam się z moich małych sukcesów, sprawy osobiste dawały o sobie znać. Każdy, kto jest obecnie w związku i chciałby wyjechać na studia do Wielkiej Brytanii, na pewno zadaje sobie pytanie, czy dobrze robi podejmując taką decyzję. Ja byłam w podobnej sytuacji, która skończyła się rozstaniem, czego zupełnie nie żałuję.

Będąc z kimś w związku potrzebujemy zrozumienia drugiej osoby, co do celów, aspiracji i marzeń, a także czego oczekujemy od życia – może czegoś więcej niż dojeżdżania autobusem godzinę w jedną stronę na uczelnie i siedzenia tam do 18:00? Nie mogłam pozwolić, aby to, na co tak bardzo mocno pracowałam, nagle legło w gruzach przez egoizm drugiej strony. Ktoś mógłby powiedzieć, że to ja jestem winna – można się kłócić, w zależności od tego, jakie mamy priorytety. Ja wreszcie chciałam coś zmienić w moim odwiecznym, rutynowym świecie i zdobyć ten kolejny świat, który znajdował się tuż obok mnie.

Wszystkie moje cierpienia się opłaciły, kiedy natrafiłam na niesamowitą osobę zdającą sobie sprawę z tego, że moim marzeniem jest studiować za granicą. Obiecaliśmy sobie jedno – będziemy dawać z siebie wszystko, aby nic nie zrujnowało naszego uczucia i do dziś jesteśmy razem! Polecam, więc, wszystkim przemyślany dobór partnera – troskliwego, rozumiejącego i równie ambitnego.

Jak poradziłam sobie sama w obcym kraju?

Pierwsze tygodnie na uczelni nie były usłane różami. Byłam zupełnie sama. Bez drugiej połówki obok, bez przyjaciół, rodziny, ani znajomych Polaków. Zupełnie inny język, kultura i całe społeczeństwo. Jednak nie minął miesiąc, a ja czułam się jak w domu i zakochałam się na zawsze w University of Essex. Uczelnia zapewnia pomoc w aklimatyzacji w nowym środowisku dla ”freshers’ów” w postaci Peer Mentorów, którzy starają się, aby pierwszy rok był choć trochę łatwiejszy i przyjemniejszy. Sami uczniowie organizują mnóstwo imprez i wydarzeń, na których po prostu trzeba być. Istnieje też wiele przeróżnych stowarzyszeń sportowych i innych, np. Make Up Society, Polish Society, a nawet Real Ale, Beer, Cider & Pie Society.

Z perspektywy czasu…

Obecnie, jestem po pierwszym, niepowtarzalnym roku prawa na University of Essex. Samo studiowanie nie było proste, ale było wyzwaniem i przyjemnością. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że czuję się spełniona i jestem niesamowicie zadowolona z mojego wyboru. To był najtrudniejszy z wyborów, jakie przyszło mi mieć w moim krótkim życiu, ale odmienił je na lepsze. Sprawił, że studia nie polegają tylko na codziennym chodzeniu na wykłady i zajęcia, ale na uczestniczeniu w życiu studenckim i ciągłym rozwijaniu się uczelni.

Podsumowując…

Bez wątpienia powiem, że University of Essex to mój drugi dom, i mimo, że było mi ciężko rozstać się z Polską, a sprawy osobiste utrudniły mi wyjazd na studia, był to zdecydowanie najlepszy rok mojego życia.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Mieszkanie na studiach w UK – akademik czy prywatne mieszkanie?

Dowiedz się wszystkiego o prywatnym mieszkaniu na studiach w Wielkiej Brytanii a także o uczelnianych i prywatnych akademikach.
Czytaj więcej

Studia licencjackie w UK – Rekrutacja i przeprowadzka – krok po kroku

Dowiedz się wszystkiego o krokach aplikacji, naszym wsparciu jak i również co zrobić po aplikacji na studia w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Płn.
Czytaj więcej

Zanim rozpoczniesz pracę nad personal statement

Personal statement to niemal najważniejszy element Twojej aplikacji, sprawdź na co zwrócić uwagę.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
Koniec finansowania studiów w UK po 2020 roku - co dalej i jakie zostały opcje? Sprawdź klikając tutaj

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐