Klaudia
University of Leicester
Economics BSc

Jak naprawdę wygląda studenckie życie w Anglii?

oczami Klaudii z Leicester

Czym kierują się młodzi ludzie jeśli chodzi o wybór swoich wymarzonych studiów – co jest ich celem, co chcą osiągnąć i co chcą z nich wynieść? To ten czas, kiedy większość zaczyna myśleć już poważniej o swojej przyszłej karierze, skupiając się na swoich zainteresowaniach i rozważając co zadowoli ich wewnętrzne ambicje, a tym samym pozwoli osiągnąć odpowiedni poziom życia po studiach. Dodatkowym czynnikiem, który wpłynął na moją decyzję, było pragnienie przeżycia przygody, która wyposaży mnie w bogaty bagaż doświadczeń, dzięki któremu łatwiej poradzę sobie w każdej sytuacji życiowej. I tak skończyłam studiując ekonomię na jednym z uniwersytetów angielskich, z czego do dziś jestem bardzo szczęśliwa.

Studia w Anglii to nie tylko nauka

Studia to ostatni szczebel, na który wspinamy się przed ostatecznym ‘zanurzeniem się’ w życie dorosłe. Wydaje się, że system edukacyjny wielu krajów w dzisiejszych czasach zapomniał o swojej pierwotnej misji, która tak bardzo jest ważna w brytyjskim systemie nauczania. Już od pierwszego dnia uczelnie te starają się przygotować swoich uczniów do dorosłego życia i kariery – od tego też zależy ich sukces i prestiż. Dlatego też, wielki nacisk kładzie się na rozwój umiejętności miękkich, niezbędnych w każdej sferze życia. Według mnie studia nie powinny być tylko nauką teorii, którą od zawsze jest nam wpajana. Ważne jest, aby zdobytą wiedzę aplikować do życia, wiedzieć po co się ja nabywa, używać jej i dzięki temu widzieć jakiś cel i sens tego wszystkiego. 

System edukacji, jak i życie studenckie w Anglii na pewno różni się od tego w Polsce. Esencja samego studiowania za granicą mieści w sobie znacznie więcej niż się wydaje. Kończąc zagraniczny uniwersytet, wychodzisz na świat z dużo szerszym spektrum doświadczeń i umiejętności. Studiując w Anglii, uświadomiłam sobie, ze tutaj zawsze mam czas na wszystko (na naukę, rozwój personalny, sport, życie prywatne, a w tym imprezy), nawet jeśli pracuje do 15/20 godzin w tygodniu (co pozwala z łatwością samodzielnie mi się utrzymać). Jeśli dobrze zarządzasz swoim czasem, jesteś w stanie osiągnąć bardzo dobry balans życiowy i dzięki temu korzystać z życia w jeszcze większym stopniu.

Życie studenckie…

…jest tutaj bardzo ciekawe! Ludzie inaczej podchodzą do życia, jak i do samych studiów – inna jest mentalność. Do tego, istnieje wiele różnych sposobów, w jaki można się rozwijać i to wszystko zależy tylko od tego, jak to wykorzystasz. Możesz angażować się w różne stowarzyszenia, które powstają w wyniku zebrania się ludzi ze wspólnymi zainteresowaniami lub w wyniku zwykłej chęci rozwoju poszczególnych umiejętności. Możesz zostać przewodniczącym stowarzyszenia, skarbnikiem, sekretarzem lub stworzyć swoje własne. Uniwersytet przygotuje Cię do każdego etapu przyszłego procesu rekrutacyjnego.

Istnieją tez specjalnie programy rozwojowe, które uczą Cię poszczególnych umiejętności, takich jak przemawianie publiczne, ‘sprzedawanie siebie’ czy negocjacji, oraz programy sponsorowane przez samych pracodawców, które często odwiedzają kampus. Jest także możliwość otrzymania profesjonalnego mentoringu, a jeśli marzysz o założeniu własnej firmy, do tego także otrzymasz dofinansowanie i wsparcie na każdym kroku. Stosunkowo łatwo jest także zdobyć pracę – obecnie jestem asystentką projektu ekonomicznego w moim departamencie, a także ambasadorem mojego uniwersytetu.

Możesz też pracować przy różnych projektach biznesowych rozpoznawanych międzynarodowo, brać udział w różnych konkursach, czy po prostu dołączyć do stowarzyszeń np. kulturowych (nordyckiego, karaibskiego), gdzie masz szansę zdobyć wiedzę, której nigdy nie posiądziesz czytając jakiekolwiek książki. 

Wyjątkowe znajomości, a nawet przyjaźnie z całego świata

Wielokulturowość jest kolejnym wielkim atutem tutejszego studiowania. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele możesz się nauczyć od ludzi odmiennych narodowości – zmienić swoje podejście do życia, stać się bardziej otwartym – szczególnie jeśli zdecydujesz się z nimi zamieszkać. Przyszła praca przy międzynarodowym projekcie, czy organizacji nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.

Często możesz się zdziwić, poznając osobę kompletnie innej narodowości, jak bardzo jesteście podobni, jak bardzo się rozumiecie. Kultura nie jest wcale barierą, chodzi o osobowość i zrozumienie drugiego człowieka. Po pewnym czasie zauważasz, że masz tylu bliskich znajomych, a nawet ‘bratnich dusz’, którzy pochodzą z tak odległych zakątków świata.

Ambitne polskie społeczności

Na większości uniwersytetów istnieją także stowarzyszenia polskich studentów. Spotkanie osoby swojej narodowości wśród tylu różnorodnych kultur jest pokrzepiające. Dla mnie praktycznie każdy Polak którego spotykam tutaj jest jak rodzina. Zauważam jeszcze silniejsze poczucie przywiązania do mojej narodowości, przynależność do tej grupy ludzi, którzy mają taką sama mentalność, ten sam sposób bycia, myślenia. Do tego dzięki różnym konferencjom, czy kongresom organizowanych dla studentów polskich z całego UK, mam wiele okazji, aby poznać ambitnych rodaków z innych uniwersytetów, co jest bardzo budujące i inspirujące. Nas wszystkich nazwałabym taka ‘Polonią Studencką’, gdyż jest tyle rzeczy które nas łączy. Już sama decyzja studiowania tutaj wyniknęła z jakichś wyższych motywacji – zapewne podobny zestaw cech popchnął nas do danej decyzji (m.in. ciekawość świata, niska awersja do ryzyka, chęć rozwoju, otwartość). Nie ma nic bardziej motywującego, niż poczucie przynależności do młodych Polaków, którzy dążą do jakichś wyższych celów, chcą się rozwijać i osiągnąć coś więcej.

Krótkie podsumowanie

Uczuciem, które najbardziej doceniam dzięki wyjechaniu na studia za granicę, jest nieopisana wolność jakiej doznałam dzięki podróży samej w sobie. Ciągła konieczność polegania na sobie, z dala od komfortu domu, wśród nieznajomych, potrafi nas drastycznie zmienić – sprawić, że jesteśmy jeszcze bardziej zdeterminowani, aby wyjść po swoje i osiągnąć to, w czym widzimy głębszy sens. Posiadanie przyjaciół z całego świata, których zawsze możemy odwiedzić, z którymi łączy nas tak wiele i których normalnie nigdy byśmy nie poznali. Do tego poczucie niezależności, poczucie że możemy wszystko, że zawsze sobie poradzimy, robiąc to co kochamy z ludźmi, których kochamy. Cały ten bagaż doświadczeń i wszyscy ludzie, których poznałam na mojej drodze – to jest cos bezcennego. Każda osoba i każde doświadczenie wpływa na to kim jesteśmy. Im więcej widzimy, im więcej wiemy, tym bardziej otwierają nam się oczy, stajemy się mądrzejsi, szukamy i pragniemy jeszcze więcej.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Wszystko o studiach magisterskich w Anglii

Dowiedz się więcej na temat studiów magisterskich w jednym z najlepszych systemów edukacji na świeci
Czytaj więcej

Wszystko o procesie aplikacji na studia magisterskie w Anglii

Myślisz o aplikacji na magisterkę w Anglii? Dowiedz się wszystkiego na temat całego procesu.
Czytaj więcej

Studia licencjackie w UK – Rekrutacja i przeprowadzka – krok po kroku

Dowiedz się wszystkiego o krokach aplikacji, naszym wsparciu jak i również co zrobić po aplikacji na studia w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Płn.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
UWAGA: Ostatnia szansa na finansowanie studiów w UK to nabór na styczeń 2021 Dowiedz się więcej

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐