Satisfaction scores, czyli wszystko o wynikach zadowolenia studentów

Uczelnie w Wielkiej Brytanii prezentują niezwykle wysoki poziom kształcenia – to wiadomo nie od dziś. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy pozycja w rankingu uczelni przekłada się na zadowolenie studentów?

National Student Survey

Podczas swojego pobytu na uniwersytecie kursanci regularnie wypełniają kwestionariusze, z których informacji korzystają zarówno uczelnie, jak i kluby studenckie, by stworzyć lepsze warunki dla podopiecznych. Jedną z nich jest coroczna ankieta zwana National Student Survey (w skrócie NSS), mająca za zadanie uzyskać wiele kluczowych odpowiedzi od studentów ostatniego roku. Pytania dotyczą między innymi ich opinii na temat wielu aspektów uczelni, zaczynając od nauczania, aż po osobiste możliwości rozwoju.

Aby te informacje zostały opublikowane, co najmniej połowa studentów musi wziąć udział w ankiecie. Z tej racji dane są bardzo wiarygodne.

Gdzie znaleźć ich wyniki?

Na stronie ‘Which? University’ możesz znaleźć wyniki w postaci ‘student scores’. Są one obliczane, używając informacji z NSS wraz ze wskazaniem, czy uzyskany rezultat jest wysoki, średni lub niski w porównaniu do różnych uniwersytetów. Jest to dobry sposób, by pokrótce sprawdzić, czy uczelnia cieszy się dobrą opinią uczniów.

Ujrzysz również ocenę zadowolenia studentów. Jest to procent osób usatysfakcjonowanych ze swojego kierunku. Dostępny jest również przekrój pytań zadanych w ankiecie. Obejmują one zdanie kursantów na różne tematy, na przykład:

– otrzymywanie opinii odnośnie prac od nauczycieli,

– obiekty takie, jak biblioteka, czy pracownia komputerowa,

– jak ciekawi ludzie tworzą dany przedmiot.

Czy opowieści studentów są wiarygodne?

Ze statystyk łatwo stworzyć pozytywną reklamę, dlatego mimo iż są one przydatne, nigdy nie zastąpią dnia otwartego, podczas którego istnieje możliwość rozmowy twarzą w twarz z aktualnymi studentami. Jednakże pamiętaj o kilku ważnych rzeczach:

– opinie te zawsze będą subiektywne. Na zadowolenie ze studiów wpływa wiele czynników, niekoniecznie związanych z samą uczelnią.

– nie mają oni porównania, ponieważ rzadko zdarza się, aby studenci pobierali nauki na więcej niż jednej uczelni.

– na jednym uniwersytecie możesz usłyszeć wiele różnych opinii na temat poszczególnych  kursów, oraz wydziałów. Pamiętaj, że nie każda uczelnia oferuje taki sam poziom na wszystkich kierunkach. Jest to szczególne ważne przy podejmowaniu decyzji, na jakiej uczelni pragniesz studiować.

Jak jeszcze mogę sprawdzić zadowolenie studentów na danej uczelni?

Oczywiście NSS nie jest jedyną formą badań satysfakcji uczniów, jednak jako jedyna odbywa się na terenie całego kraju. Właśnie dlatego informacje na niej oparte są rzetelne. Jeśli jednak potrzebujesz większej ilości wiedzy, uczelnie organizują wewnętrzne badania zadowolenia. Mogą one zawierać inne, być może bardziej szczegółowe informacje, na temat odczuć studentów, jednak obejmują mniejsze grono ludzi. Miej to na uwadze, a z pewnością podejmiesz dobrą, świadomą decyzję o wyborze przyszłego uniwersytetu. Powodzenia!

Rozmowy kwalifikacyjne – doświadczenia studentów

Jesteś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i nie wiesz czego oczekiwać? Aby pomóc Ci przygotować się, poprosiliśmy obecnych studentów, aby opowiedzieli o swoich doświadczeniach.

Prowadzący różnią się od siebie – pamiętaj, aby mieć otwarty umysł

Każda z pięciu rozmów była inna. Część prowadzących wolało porozmawiać, aby dowiedzieć się więcej o Twoich zainteresowaniach związanych z tematem studiów, inni skupili się na sprawdzeniu wiedzy a reszta robiła testy odnoszące się do wiedzy maturalnej czy sprawdzających logiczne myślenie. Poradziłbym, abyś poszedł na rozmowę kwalifikacyjną nie “nastawiając się”, a mając otwarty umysł, aktywnie słuchając i w miarę możliwości wyczerpująco odpowiadając na zadane pytania.
Student I roku fizyki, Leeds University

Prowadzący skierują Cię w dobrą stronę

Cały proces był nieformalny i bezstresowy, z krótką dyskusją na temat listu motywacyjnego, tego dlaczego chciałbyś studiować właśnie ten kierunek oraz parę praktycznych pytań o wiedzę, którą myślisz że będziesz posiadać po ukończeniu studiów. Tak naprawdę nie ma się co martwić pytaniami, ponieważ dostaniesz wskazówki, które popchną Cię w dobrą stronę, jeśli utkniesz.
Student II roku Nauk Społecznych, University of Cardiff

Obustronny proces – czy ta uczelnia jest właściwa dla Ciebie?

Mój prowadzący był bardzo przystępny i chętny do rozmowy. Rozmowa rekrutacyjna pozwoliła mi zdecydować, czy jest to odpowiednia uczelnia i przedmiot studiów dla mnie. Podsumowując, było to bardzo przydatne. Raczej pozytywne doświadczenie, zdenerwowanym czy zmartwionym.

Student II roku Lingwistyki, University of Warwick

Zadawaj pytania

Rozmowa rekrutacyjna była określona jako nieformalna, ale i tak większość osób ubrała się dość elegancko. W przeciwnym wypadku spotkanie byłoby relaksujące. Bądź przygotowany na typowe pytania takie jak – “Dlaczego ten kierunek?”, ‘Czy będziesz w stanie poradzić sobie z nakładem pracy podczas studiów?” – co więcej warto przygotować sobie parę własnych pytań. Do tego na koniec dostaliśmy jeszcze słodycze i kawę!

Student I roku Psychologii, University of Essex

Grupowa rozmowa rekrutacyjna

Były dwie części spotkania – grupowa i indywidualna. Grupowa była dla mnie nowym doświadczeniem i sporym wyzwaniem. Moja rada jest prosta: bądźcie sobą, doceniajcie wkład innych, tak samo jak swój.

Student I roku Terapii Mowy, City University