Rozmowa kwalifikacyjna o pracę

Rozmowa kwalifikacyjna o pracę na studiach w Anglii

W tym artykule dowiesz się:

• jak ważne jest samo podejście,
  • jak przygotować się do rozmowy o pracę,
  • jakich pytań możesz się spodziewać podczas rozmowy,
  • co zabrać ze sobą na spotkanie.

Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik dotyczący podjęcia pracy w UK. Posty o tym jak napisać CV oraz list motywacyjny znajdziecie już na naszej grupie ‘Praca dla studentów w UK – Smart Prospects’, tymczasem dzisiaj przedstawiamy porady odnośnie rozmów kwalifikacyjnych. Wszystko, co zostało umieszczone poniżej, jest wynikiem obserwacji oraz odbytych interviews przez obecnych studentów na Wyspach.

Aby zobaczyć treść tego artykułu, musisz być zalogowany. Zaloguj się klikając tutaj. Jeśli nie masz jeszcze konta na naszej stronie, możesz je założyć klikając tutaj. Pamiętaj, że możesz z nami aplikować na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii, a nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna.

Liczy się Twoje podejście

Aplikowałeś o pracę i teraz od sukcesu dzieli Cię już tylko rozmowa wstępna? Bez nerwów! To, że otrzymałeś taką szansę oznacza, że udało Ci się zainteresować osoby odpowiedzialne za rekrutację Twoim CV oraz Personalem. Teraz chcą Cię one tylko lepiej poznać i przekonać się, że jesteś osobą, z którą chcieliby pracować (głównie biorąc pod uwagę Twój charakter). Nawet jeśli nie masz doświadczenia, to na interview możesz pokazać im, że pomimo tego, wciąż możesz wiele wnieść do zespołu i danego miejsca pracy a także że jesteś energiczny, masz entuzjazm i szybko się uczysz – ale przede wszystkim, że chcesz się uczyć. Nikt od Ciebie nie oczekuje nie wiadomo jakiego doświadczenia – oczywiście, że lepiej byłoby pochwalić się jakąkolwiek pracą dorywczą, ale bez tego też dasz radę. Gdzieś w końcu trzeba zacząć, prawda? Także uzbrój się w pozytywne nastawienie i pewność siebie, nie zapominając o uśmiechu.

Więc jak się do interview przygotować?

Najważniejsze – i to się tyczy każdego rodzaju pracy – zrób research, zaskocz interviewers – tym, co wiesz o ich firmie, oddziale, sektorze. Jeśli jesteś ich stałym klientem – tym lepiej! Powiedz o pozytywnych aspektach, za które ich cenisz, co Cię urzekło. Może czujesz, że świetnie byś się odnalazł w tym zespole, bo ciekawi Cię praca w międzynarodowym towarzystwie? Bądź sobą i powiedz co czujesz. Nie martw się na zapas, uwierz w siebie, pokaż swój profesjonalizm i to, że łatwo nawiązujesz kontakty. Spraw, żeby osoby przeprowadzające rozmowę kwalifikacyjną Cię polubiły – Anglicy mają to do siebie, że będą starali się rozluźnić atmosferę, często za pomocą żartu. Potraktuj tę rozmowę poważnie, ale z powagą też nie warto przesadzać. W pracy, która wiąże się z ciągłym kontaktem z klientami, kluczowa jest umiejętność dogadywania się z ludźmi, tworzenia swoistych więzi oraz współpracy. Zaprezentuj się więc jako osoba, z którą chce się pracować.

Jakich pytań możesz się spodziewać?
  • Na pewno dostaniesz parę odnośnie Ciebie samego ‘Opowiedz coś o sobie’, ‘Czym się pasjonujesz?’ itp. Warto także pomyśleć nad swoimi zaletami i wadami (tutaj najlepiej jest powiedzieć o złej stronie danej zalety, kiedy przemienia się ona w wadę – np. ‘samokrytyczność’ – stawia Ci wyżej poprzeczkę, dzięki czemu nie spoczniesz na laurach, ale także może w pewnych sytuacjach hamować; na koniec dodaj, co robisz aby się z tym uporać).
  • ‘Dlaczego chcesz pracować dla tej firmy i na takiej pozycji?’ ‘Dlaczego wybrałeś właśnie ten sektor?’ ‘Z jakiego powodu to Ciebie powinni zatrudnić?’ ‘Co możesz wnieść do firmy i zespołu?’
  • Z doświadczeniem, czy bez – przygotuj sobie parę sytuacji, w których np. wykazałeś się wielozadaniowością, musiałeś szybko zaadaptować się do nowego środowiska, spotkałeś się z jakąś trudnością/stresem i jak się jej/jemu przeciwstawiłeś, pracowałeś w grupie, napotkałeś problem z przełożonym itd.
  • Mogą pojawić się także ‘scenariusze’ – czyli ‘Co byś zrobił, gdyby…?’ – w takiego rodzaju pytaniach kieruj się intuicją, myśl logicznie, przeanalizuj jakie wartości ma ta firma, jakimi zasadami się kieruje, co jest ich celem? Dostosuj swoją odpowiedź pod te kryteria czy obowiązujące prawo oraz zwyczaje.
  • Pozostałe pytania mogą być najróżniejsze – chociażby ‘Wyobraź sobie, że wygrałeś na loterii £500 i chcesz udać się z bliskimi do restauracji – co to jest za miejsce i towarzystwo?’
  • ‘A może Ty masz jakieś pytania do nas?’ Oczywiście przygotuj sobie kilka najważniejszych – mogą dotyczyć wszystkiego, co jeszcze nie zostało wspomniane podczas rozmowy – np. dobrym pytaniem jest ‘How would you describe your company culture (in 5 words)?’- To Ci pomoże ocenić, czy to na pewno jest firma, dla której chcesz pracować. Możesz spytać także o to, kto będzie Twoim przełożonym bądź jak wygląda kwestia uniformu, jakie zmiany są dostępne itp.
O czym jeszcze należy pamiętać?

Przed interview przygotuj ze sobą kopię CV (tak na wszelki wypadek – i miej ją przed sobą w trakcie rozmowy), ubierz się elegancko, pamiętaj o odpowiednim body language i dobrych manierach.

Powodzenia! W razie pytań i jakichkolwiek wątpliwości – skontaktuj się z nami! Nie zapomnij także dołączyć do naszych grup na Facebook’u, aby zawsze być na bieżąco.