Proces aplikacji na studia w Anglii a w Polsce - różnice

Jeżeli czytasz ten artykuł, oznacza to, że albo rozważasz studiowanie w Wielkiej Brytanii, albo podjęłaś/podjąłeś już tę decyzję i pragniesz upewnić się, że jest ona najlepszą z możliwych. W tym artykule poznasz 6 różnic, pomiędzy warunkami rekrutacji na studia w Polsce i w UK.
OK, przejdźmy do rzeczy!

W jaki sposób przebiega aplikacja?

Brytyjskie uczelnie, aby ułatwić proces aplikacji zarówno kandydatom jak i sobie, stworzyły internetowy system UCAS, który pozwala założyć konto i uzupełnić poszczególne sekcje a także daje możliwość posiadania maksymalnie 5 wyborów (5 uczelni po jednym kierunku studiów, 5 kierunków studiów na jednej uczelni lub inne kombinacje typu 2 kierunki na jednej uczelni i 3 uczelnie po jednym kierunku).

Wszystko więc odbywa się na jednej platformie internetowej i nie wymaga wychodzenia z domu, w przeciwieństwie do aplikacji na polskie uniwersytety.

Dokumenty potrzebne podczas rekrutacji

Jak zapewne wiesz, uczelnie w UK rozpatrują każde podanie indywidualnie. Dzięki Twojemu personal statement, czyli listowi motywacyjnemu oraz referencji napisanej przez Twojego nauczyciela, masz dużo większe szanse dostania się na wymarzony kierunek. W przypadku, kiedy Twoje wyniki z matury nie są do końca dobre, dzięki tym dodatkowym dokumentom masz szansę dostać się na wybraną uczelnię.

Co więcej, kierunki artystyczne wymagają od kandydatów odpowiedniego portfolio, którym również możesz się “wybronić”. Te kursy, jak i typowo humanistyczne wymagają również (bardzo przyjaźnie prowadzonej) rozmowy kwalifikacyjnej, która odbywa się przez telefon, Skype lub osobiście, dzięki czemu masz dodatkową szansę, by przekonać władze uczelni, iż jesteś idealnym kandydatem.

Twoje osiągnięcia, pasje i aspiracje są zawsze brane pod uwagę, kiedy aplikujesz na studia w Wielkiej Brytanii!

W Polsce system jest niestety bardziej restrykcyjny i nie daje szans maturzystom, którzy napisali słabiej maturę, dostania się na uczelnię z wysokimi wymaganiami punktacyjnymi.

System rekrutacji na brytyjskie uczelnie nie dyskwalifikuje takich kandydatów. Uczeń, który słabiej napisał maturę, może okazać się dobrym studentem, który świetnie sobie radzi w nowych warunkach nauczania, jest bardziej kreatywny, twórczy, a w przyszłości szybko znajduje pracę i realizuje się zawodowo. Uczelnie w Wielkiej Brytanii doskonale o tym wiedzą i dają szansę takim osobom!

Progi przyjęć, punktacje

Każda uczelnia w Polsce ma swoje wytyczne przeliczania punktów procentowych z matury. Różni się to w zależności od uczelni i kierunku, na który się aplikuje. Brak jednolitego systemu przeliczania punktów procentowych z matury powoduje, że kandydaci aplikują na kilka uczelni, co wiąże się z dużymi kosztami opłaty rekrutacyjnej.

Uczelnie w UK mają bardziej klarowny system, wymagają określonego wyniku w procentach lub w skali centylowej z podanych wcześniej przedmiotów na dany kierunek. Oczywiście, każda z uczelni będzie miała inne wymagania, w zależności od jej prestiżu, ale kandydaci mogą sprawdzić przed aplikowaniem, ile procent jest potrzebne na dany kierunek.

Dla przykładu, najlepsze brytyjskie uczelnie przyjmują z wynikami maturalnymi rzędu 3×75-90% z rozszerzeń albo nawet ze średnią z 3 rozszerzeń na 80/85%. Pozostałe wymagają od 2 rozszerzeń po 55-65% każde do 1 rozszerzenia na 50%.

Jeśli nie jesteś pewny/a jakie wymagania ma wybrana przez Ciebie uczelnia, napisz do nas na FB lub na [email protected] Znamy wymagania wszystkich brytyjskich uniwersytetów na pamięć!

Terminy na aplikację oraz decyzję ze strony uczelni a także sam proces decyzyjny

Podanie na studia w Wielkiej Brytanii (przez system UCAS) składać można nawet rok przed rozpoczęciem studiów, co sprawia, że proces decyzyjny jest zdecydowanie szybszy. Brytyjskie uczelnie przyjmują podania:

  • do 15 października roku poprzedzającego rok rozpoczęcia studiów – jeśli aplikujesz na medycynę, weterynarię, dentystykę lub University of Oxford albo University of Cambridge,
  • do 15 stycznia roku rozpoczęcia studiów – jeśli chcesz zaaplikować w pierwszym terminie lub jeśli aplikujesz na szkockie uczelnie oraz najbardziej prestiżowe angielskie,
  • do 30 czerwca roku rozpoczęcia studiów – jeśli chcesz zaaplikować w drugim terminie na większość angielskich uczelni,
  • po 30 czerwca roku rozpoczęcia studiów – jeśli chcesz wziąć udział w UCAS Clearing, bo nie spełniłeś wymagań maturalnych postawionych przez uczelnię, bądź dopiero teraz zainteresowałeś się studiami w Wielkiej Brytanii.

Aplikowanie jeszcze przed podejściem do matury jest bardzo sensownym rozwiązaniem – uczelnie analizują Twoje dane oraz personal statement i referencje napisane przez nauczyciela a także wyniki przewidywane z matury. Na tej podstawie, brytyjskie uniwersytety wystawiają jedną z 3 odpowiedzi:

  • oferta warunkowa – najczęściej wystawiana – jest to oferta od uczelni, zawierająca warunki dot. matury i ewentualnych innych egzaminów, które kandydat musi spełnić, aby się dostać,
  • oferta bezwarunkowa – wystawiana zazwyczaj kandydatom, którzy są już po maturze lub zachwycili swoją aplikacją komisję rekrutacyjną – uczelnia wystawia ofertę, w której informuje, że nie wymaga od kandydata niczego i chętnie przyjmie go już teraz,
  • odrzucenie – uczelnia odrzuca kandydata, jeśli ten nie spełnia wymagań uczelni.

Jeżeli zdecydujesz się na złożenie podania w pierwszym terminie, odpowiedź od wszystkich uczelni otrzymasz do końca marca, co daje więcej czasu na ewentualną zmianę zdania lub spokojną głowę podczas uczenia się do matury.

W Polsce kandydaci muszą dokonać rejestracji w systemie ERK oraz wnieść opłaty rekrutacyjne między 23 maja, a 6 lipca. Wiąże się to z przedwakacyjnym stresem oraz brakiem elastyczności terminowej, jak w przypadku brytyjskich uniwersytetów.

Decyzja o przyjęciu – czy musisz pojawić się osobiście na uczelni?

Aplikując na uczelnie w Polsce, wraz z decyzją o przyjęciu należy pojawić się osobiście w uczelnianym biurze rekrutacji, w celu podpisania umowy i dostarczenia wszelkich brakujących dokumentów.

Władze brytyjskich uczelni zdają sobie sprawę, że dla większości studentów jest to związane z podróżą i kosztami, dlatego w UK wszystkie brakujące dokumenty i oryginały dostarczasz później, podczas swojego pierwszego tygodnia na wymarzonych studiach w Anglii. Zwykle rozpoczęcie roku akademickiego na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii zaczyna się w połowie września lub na początku października. Dzięki temu, masz więcej czasu na skompletowanie wszelkich brakujących dokumentów oraz przetłumaczenie, przez tłumacza przysięgłego, wyników matury (w przypadku typowej, polskiej matury).

Opłata wpisowa/aplikacyjna

Wbrew pozorom, aplikacja na studia w UK nie musi wiązać się z dużymi kosztami!

Opłata wpisowa na brytyjskie uniwersytety jest stała, w przeciwieństwie do uczelni w Polsce, gdzie koszt opłaty wpisowej regulowany jest, co roku przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Co więcej, za każdą aplikację na polską uczelnię, musisz zapłacić osobno. Opłata wpisowa na uczelnie w UK wynosi jednorazowo £25 za 2-5 uczelni lub £20 za 1 wybór.

Podsumowując…

Jak widzisz, jest wiele różnic między procesem aplikacji na studia w Wielkiej Brytanii, a w Polsce. Jednak, to do Ciebie należy decyzja, którą drogę wybierzesz. Jeśli postawisz na tę brytyjską, koniecznie skorzystaj z naszej pełnej i bezpłatnej pomocy w aplikacji na wszystkie uczelnie w UK!

Jak zacząć? Najlepiej od założenia bezpłatnego konta w Panelu Aplikanta na naszej stronie!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Grupy tematyczne Smart Prospects na Facebooku

Smart Prospects to przede wszystkim społeczność. Poznaj nasze grupy tematyczne na Facebooku, w tym grupy dotyczące mieszkania, pracy, finansów i miast
Czytaj więcej

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia w Wielkiej Brytanii?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Studia licencjackie w UK – Rekrutacja i przeprowadzka – krok po kroku

Dowiedz się wszystkiego o krokach aplikacji, naszym wsparciu jak i również co zrobić po aplikacji na studia w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Płn.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
UWAGA: Ostatnia szansa na finansowanie studiów w UK to nabór na styczeń 2021 Dowiedz się więcej

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐