Studia magisterskie w Wielkiej Brytanii

Oliwia

University of Birmingham
Mathematics with Business Management BSc

Cześć! Nazywam się Oliwia i studiuję w Birmingham. Jeszcze niedawno sama byłam przed przeprowadzką do Wielkiej Brytanii i tak jak większość osób z Polski wybierających się na studia do Wielkiej Brytanii, ja też szukałam pracy. W tym artykule przedstawię Wam jak mi się udawało nie znaleźć pracy, a także takie sposoby, które były skuteczne.

Jak (nie) zacząć – czyli o wysyłaniu CV

Na początek kilka słów o pracy dla studentów w Anglii. Płaca minimalna dla osoby w wieku 18 – 20 lat to £5,55/h, natomiast w wieku od 21 do 24 lat jest to £6,95/h.

Dobrym pomysłem jest napisanie CV już przed przyjazdem do UK. Spędzając pierwsze dni i tygodnie w Anglii, życie jest tak intensywne, że naprawdę ciężko wtedy się za to zabrać.

Zaczęłam wysyłać CV, będąc jeszcze w Polsce. Jednak nie miałam wtedy ani angielskiego numeru telefonu, ani National Insurance Number, czyli Numeru Ubezpieczenia Społecznego, który jest niezbędny do pracowania w UK. Można się o niego ubiegać drogą telefoniczną, a następnie udać się na wyznaczone spotkanie w Urzędzie Pracy. Jednak ja podeszłam do szukania pracy bez większego ładu i składu – po prostu wpisywałam w wyszukiwarkę: ”part-time jobs for students Birmingham” i wysyłałam podanie. Odpowiedzi nie dostałam ani jednej, choć nie twierdzę, że to nie jest możliwe, tak po prostu było w moim przypadku.

Pomoc ze strony uczelni

Po przyjeździe do UK, dowiedziałam się, że mój uniwersytet – University of Birmingham oferuje ogromne wsparcie w znalezieniu pracy dla studentów. Pracownicy Careers Network służą pomocą w pisaniu CV, procesie aplikacji i udzielają informacji jak dobrze wypaść podczas wywiadu. Oferują także wsparcie w znalezieniu stażu (płatnej praktyki zawodowej podczas wakacji) oraz pracy w UK i za granicą. Dodatkowo, na uczelni organizowanych jest wiele careers fair, gdzie firmy przedstawiają oferty pracy dla studentów. Także na stronie dostępnej dla studentów jest zamieszczanych wiele ogłoszeń ofert pracy. Ponadto, uniwersytet wspiera studentów, którzy pragną rozwinąć swoją własną działalność. Sama uczelnia oferuje wiele miejsc pracy – w kawiarni czy bibliotece, a także jako Student Ambassador (to te osoby, które m. in. oprowadzają przyszłych studentów po uniwersytecie). Miałam to szczęście, by zostać International Student Ambassador. Moja praca polega na pomocy przy organizowaniu Applicant Visit Days, a także na odpowiadaniu na pytania studentów spoza UK.

Pytajcie innych

Kolejną bardzo dobrą metodą, aby znaleźć pracę jest pytanie znajomych o to, czy może w miejscu gdzie oni pracują szef poszukuje dodatkowych pracowników. W moim przypadku było to bardzo efektywne – w ten sposób dowiedziałam się o możliwości zdobycia pracy w biurze przy druku broszur dla potencjalnych studentów, hotelu Hilton czy pływającej restauracji (obecnie pracuje właśnie tu).

Podsumowując…

Najważniejsze jest napisanie dobrego CV, a także szukanie ofert u różnych źródeł, a przede wszystkim nie poddawanie się i dążenie do celu!

Mam nadzieję, że udało mi się Wam przybliżyć w jaki sposób znaleźć pracę w Anglii. W razie jakichkolwiek pytań, piszcie śmiało do Smart Prospects!

Inne przydatne artykuły