Dlaczego niektóre kierunki są do siebie podobne, ale mają inną nazwę?

Studia w Wielkiej Brytanii - Poradnik

Dlaczego niektóre kierunki są do siebie podobne, ale mają inną nazwę?

Wybór pięciu kierunków może być niełatwą decyzją, szczególnie jeśli mamy do czynienia z tymi o innych nazwach, ale podobnych lub bardzo zbliżonych opisach. Czytaj między wierszami i unikaj wyboru złych kursów przez przypadkową nazwę.

Jak kierunek został nazwany?

Nie stresuj się, jeśli wybrane przez Ciebie kierunki mają inne nazwy na każdym uniwersytecie. Podobne kursy mogły zostać nazwane inaczej w każdej szkole, nazwy innych mogły zostać niedawno zmienione jako rezultat popraw i ulepszeń stosowanych przez uczelnię. Najczęściej zawartość kursu pozostaje nienaruszona, a zmianie ulega tylko nazwa. Jednakże miej na uwadze, że nie zawsze taka sama zawartość kursu kryje się pod podobnie brzmiącymi nazwami. Zarządzanie sportem i teoria sportu mogą skupiać uwagę na dwóch zdecydowanie różnych tematach. Diabeł tkwi w szczegółach! Pamiętaj, aby przeczytać opis kursu dogłębnie kilka razy i wybrać najlepszy kierunek dla Ciebie na podstawie tych informacji!

Oto kilka nazw, które są najbardziej mylące:

– Business a Management
Kierunek, który kiedyś nazywał się po prostu „biznesem” i składał się między innymi z ekonomii, marketingu, księgowości, finansów, statystyki, w ostatnich latach został rozbity na osobne kursy o innych nazwach.

Rezultat? Wiele kierunków o zmienionych nazwach zawiera podobne moduły.

– Management Degrees
Uniwersytety szukające uczniów z wysokimi wynikami często oferują opcję kierunku „management”, gdy w rzeczywistości jest to kierunek biznesowy. Inne uczelnie oferują podobnie brzmiące kursy jak na przykład business management, business and management czy business administration. Prawda, że łatwo się pogubić?

– Specialist Management Degrees
Hospitality management, events management, leisure management. Można tak długo wymieniać, a wszystkie kursy tak naprawdę są do siebie zbliżone bardziej, niż Ci się wydaje. Jedyne, co je różni, to nazwa. Zanim wybierzesz konkretny kierunek, znajdź jak najwięcej informacji o każdym i wybierz najlepszy dla siebie.

– Marketing Degrees
Kierunek biznesowy zawsze zawiera w sobie elementy marketingu. Oczywiście możliwe jest też studiowanie wyłącznie kierunku marketingowego – może się jednak okazać, że podczas pierwszego roku studiów będziesz uczyć się dokładnie tego samego, co studenci biznesu. To samo dotyczy kierunków związanych z księgowością czy finansami.

– Biochemistry a Biomedical Sciences
Kierunek powiązany z biochemią pokryje obszary związane z genetyką, biologią czy chemią organiczną. Zauważysz, że istnieją kursy takie jak biomedyka, mikrobiologia, farmakologia czy nauka o mózgu. Wszystkie są powiązane z jedną nauką, ale kryją się pod innymi nazwami i różnią się minimalnie.

Więcej podobnych kierunków.

Z pewnością natkniesz się na wiele innych grup kierunków o różnych nazwach, ale zawierających te same przedmioty. Grupy te są alternatywą dla osób, które nie są w 100% nastawione na konkretny kierunek czy przedmiot lub dla tych, którzy szukają kursów z wyższymi/niższymi warunkami przyjęcia:

The Creative Critics: zawierające literaturę angielską, teatr, historię sztuki, amerykanistykę

The Sociologists: zawierające socjologię, kryminalistykę, antropologię, politykę społeczną

The Philosophers: zawierające studia związane z religiami, teologię, filozofię, stosunki międzynarodowe

The Engineers: zawierające inżynierię mechaniczną, elektryczną, elektroniczną, budownictwa lądowego,

The Geographers: zawierające geologię, geografię, planowanie, zarządzanie nieruchomościami

Rada dla aplikantów!

Jeśli Twoje wybory w UCAS to głównie mieszanka kierunków związanych z biznesem, zastanów się, co jest dla Ciebie lepsze: kurs typowo biznesowy czy też powiązany, jak na przykład zarządzanie. Upewnij się również, że Twój personal statement dotyczy konkretnego kierunku, który chcesz studiować. Jeśli Twoim celem jest np. farmakologia, wykaż się zainteresowaniem tą dziedziną.

Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie