Planowanie budżetu na studiach w UK

10 rzeczy, o których warto pomyśleć

Niezwykle trudnym zadaniem może okazać się utrzymanie swoich funduszy do końca semestru. Aby zapobiec temu problemowi, najlepiej przygotować odpowiednio swój budżet na studia. Oto 10 rzeczy, o których musisz pamiętać podczas procesu planowania i które pomogą Ci w przetrwaniu studiów bez większych problemów finansowych.

1. Materiały do nauki

Rozpoczęcie nauki na studiach wiąże się z kosztami, których nie da się niestety uniknąć. W ich skład wchodzą między innymi materiały niezbędne do nauki. Aby zaoszczędzić na tym pieniądze, już na samym początku sprawdź sklepy, w których kupisz używane podręczniki i inne potrzebne książki mniejszym kosztem niż nowe. Jest też to idealne miejsce do sprzedaży swoich starych materiałów, gdy przestaną być Ci potrzebne. Koniecznie odwiedź bibliotekę. Być może znajdują się tam podręczniki, które będziesz mógł wypożyczyć. Szukaj ofert wyprzedaży dla studentów, skorzystaj ze swojej karty NUS.

2. Transport

Nieważne czy chodzi o transport autobusem na wykłady, czy o dłuższą podróż do domu – pamiętaj, aby wliczyć to w koszty życia. Z pomocą przychodzą karty dla studentów, które zapewniają zniżki w publicznych środkach transportu.

3. Jedzenie

Jeśli odpowiednio zaplanujesz swój budżet, nie będziesz musiał ucinać kosztów na jedzeniu. Aby to sobie ułatwić, przed wyjściem do sklepu zawsze sporządzaj listę zakupów – dzięki temu nie będziesz kupować rzeczy, które są niepotrzebne. Zamrażaj jedzenie, a w ten sposób nic nie zmarnujesz. Przed wyjściem na uczelnię przygotuj swoje posiłki samodzielnie, gdyż są zdecydowanie tańsze niż te w sklepikach studenckich.

4. Rozrywki

Koncerty, imprezy, wieczorne wyjścia z przyjaciółmi – wszystko to kosztuje, dlatego pamiętaj, aby uwzględnić wszelkie rozrywki w planie budżetu. Szukaj niższych cen, tańszych miejsc. Nie zawsze musisz spotykać się ze znajomymi na mieście, możecie wspólnie spędzić czas w swoim domu lub akademiku – razem nigdy nie jest nudno! Istnieją również specjalne strony, jak na przykład NUS Extra, oferujące zniżki dla studentów. Ponadto organizowanych jest wiele wydarzeń, na które bilety dostępne są w niskich cenach.

5. Media

Jeśli mieszkasz w akademiku, media takie jak woda, prąd czy gaz są zazwyczaj uwzględnione w cenie; jeśli jednak prywatnie wynajmujesz mieszkanie, wszystko to jest na Twojej głowie. Oprócz czynszu, musisz ponieść również koszty za wszystkie media. Rozważ to w swoim budżecie, zaplanuj ile miesięcznie musisz wydać. Postaraj się oszczędzać, wybieraj tańsze, ale długotrwałe żarówki, oszczędzaj wodę, zużywaj mniej energii – wszystko to korzystnie wpłynie na Twoje fundusze.

6. Internet

Internet to kolejny koszt wliczony w zapłatę za akademik. Pamiętaj jednak o tym, jeśli mieszkasz na własną rękę. Wybierz najkorzystniejszą dla siebie ofertę, która zadowoli Cię również swoją ceną.

7. Ubezpieczenie

Możesz być zaskoczony jeśli dowiesz się, ile tak naprawdę warte są Twoje rzeczy, takie jak laptop, smartfon czy telewizor. Upewnij się, że posiadasz na nie ubezpieczenia, mogą się przydać w przyszłości – ich koszt zaczyna się od  £10 miesięcznie. 

8. Przybory toaletowe, kosmetyki

Dopóki nie jesteś studentem pracującym na własne utrzymanie, nigdy nie dowiesz się jak w rzeczywistości droga jest pasta do zębów czy szampon do włosów. Szukaj dobrych ofert w sklepach, bo może okazać się, że Twoje ulubione kosmetyki są właśnie na wyprzedaży!

9. Ubrania

Nie wydawaj od razu wszystkich swoich oszczędności na niepotrzebne ubrania w pierwszym miesiącu życia na Wyspach. Oszczędzaj poprzez zakupy na wyprzedażach, również tych dostępnych tylko dla studentów, szukaj ofert na stronach internetowych sklepów – może okazać się, że te same ubrania są tańsze niż w sklepach stacjonarnych. Rozważ również wymiany ubrań. Istnieją strony i aplikacje, jak na przykład BigWardrobe czy Vinted, gdzie z pewnością znajdziesz coś dla siebie, a i sprzedaż nienoszone już ubrania.

10. Dodatkowe wydatki studentów

Kserowanie, drukowanie, kary w bibliotekach (postaraj się ich jednak unikać!). Jeśli dodasz do siebie te małe koszty, może okazać się, że powstanie z nich ogromna suma. Jeżeli jesteś na kierunku, który wymaga stałego drukowania, oszczędniej będzie zainwestować we własną drukarkę. Pamiętaj też, aby drukować na dwóch stronach, w czarno-białych kolorach, co również pomoże zaoszczędzić.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Kompletny poradnik aplikanta na studia w UK

Sprawdź nasz kompletny poradnik aplikanta na studia licencjackie w Wielkiej Brytanii i dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć o procesie aplikacji
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
UWAGA: Ostatnia szansa na finansowanie studiów w UK to nabór na styczeń 2021 Dowiedz się więcej

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐