Planowanie budżetu na studiach w UK – 10 rzeczy, o których warto pomyśleć

Niezwykle trudnym zadaniem może okazać się utrzymanie swoich funduszy do końca semestru. Aby zapobiec temu problemowi, najlepiej przygotować odpowiednio swój budżet na studia. Oto 10 rzeczy, o których musisz pamiętać podczas procesu planowania i które pomogą Ci w przetrwaniu studiów bez większych problemów finansowych.

Aby zobaczyć treść tego artykułu, musisz być zalogowany. Zaloguj się klikając tutaj. Jeśli nie masz jeszcze konta na naszej stronie, możesz je założyć klikając tutaj. Pamiętaj, że możesz z nami aplikować na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii, a nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna.

1. Materiały do nauki.

Rozpoczęcie nauki na studiach wiąże się z kosztami, których nie da się niestety uniknąć. W ich skład wchodzą między innymi materiały niezbędne do nauki. Aby zaoszczędzić na tym pieniądze, już na samym początku sprawdź sklepy, w których kupisz używane podręczniki i inne potrzebne książki mniejszym kosztem niż nowe. Jest też to idealne miejsce do sprzedaży swoich starych materiałów, gdy przestaną być Ci potrzebne. Koniecznie odwiedź bibliotekę. Być może znajdują się tam podręczniki, które będziesz mógł wypożyczyć. Szukaj ofert wyprzedaży dla studentów, skorzystaj ze swojej karty NUS.

2. Transport.

Nieważne czy chodzi o transport autobusem na wykłady, czy o dłuższą podróż do domu – pamiętaj, aby wliczyć to w koszty życia. Z pomocą przychodzą karty dla studentów, które zapewniają zniżki w publicznych środkach transportu.

3. Jedzenie.

Jeśli odpowiednio zaplanujesz swój budżet, nie będziesz musiał ucinać kosztów na jedzeniu. Aby to sobie ułatwić, przed wyjściem do sklepu zawsze sporządzaj listę zakupów – dzięki temu nie będziesz kupować rzeczy, które są niepotrzebne. Zamrażaj jedzenie, a w ten sposób nic nie zmarnujesz. Przed wyjściem na uczelnię przygotuj swoje posiłki samodzielnie, gdyż są zdecydowanie tańsze niż te w sklepikach studenckich.

4. Rozrywki.

Koncerty, imprezy, wieczorne wyjścia z przyjaciółmi – wszystko to kosztuje, dlatego pamiętaj, aby uwzględnić wszelkie rozrywki w planie budżetu. Szukaj niższych cen, tańszych miejsc. Nie zawsze musisz spotykać się ze znajomymi na mieście, możecie wspólnie spędzić czas w swoim domu lub akademiku – razem nigdy nie jest nudno! Istnieją również specjalne strony, jak na przykład NUS Extra, oferujące zniżki dla studentów. Ponadto organizowanych jest wiele wydarzeń, na które bilety dostępne są w niskich cenach.

5. Media.

Jeśli mieszkasz w akademiku, media takie jak woda, prąd czy gaz są zazwyczaj uwzględnione w cenie; jeśli jednak prywatnie wynajmujesz mieszkanie, wszystko to jest na Twojej głowie. Oprócz czynszu, musisz ponieść również koszty za wszystkie media. Rozważ to w swoim budżecie, zaplanuj ile miesięcznie musisz wydać. Postaraj się oszczędzać, wybieraj tańsze, ale długotrwałe żarówki, oszczędzaj wodę, zużywaj mniej energii – wszystko to korzystnie wpłynie na Twoje fundusze.

6. Internet.

Internet to kolejny koszt wliczony w zapłatę za akademik. Pamiętaj jednak o tym, jeśli mieszkasz na własną rękę. Wybierz najkorzystniejszą dla siebie ofertę, która zadowoli Cię również swoją ceną.

7. Ubezpieczenie.

Możesz być zaskoczony jeśli dowiesz się, ile tak naprawdę warte są Twoje rzeczy, takie jak laptop, smartfon czy telewizor. Upewnij się, że posiadasz na nie ubezpieczenia, mogą się przydać w przyszłości – ich koszt zaczyna się od  £10 miesięcznie.

8. Przybory toaletowe, kosmetyki.

Dopóki nie jesteś studentem pracującym na własne utrzymanie, nigdy nie dowiesz się jak w rzeczywistości droga jest pasta do zębów czy szampon do włosów. Szukaj dobrych ofert w sklepach, bo może okazać się, że Twoje ulubione kosmetyki są właśnie na wyprzedaży!

9. Ubrania.

Nie wydawaj od razu wszystkich swoich oszczędności na niepotrzebne ubrania w pierwszym miesiącu życia na uniwersytecie. Oszczędzaj poprzez zakupy na wyprzedażach, również tych dostępnych tylko dla studentów, szukaj ofert na stronach internetowych sklepów – może okazać się, że te same ubrania są tańsze niż w sklepach stacjonarnych. Rozważ również wymiany ubrań, istnieją strony, jak na przykład BigWardrobe, gdzie z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

10. Dodatkowe wydatki studentów.

Kserowanie, drukowanie, kary w bibliotekach (postaraj się ich jednak unikać!). Jeśli dodasz do siebie te małe koszty, może okazać się, że powstanie z nich ogromna suma. Jeżeli jesteś na kierunku, który wymaga stałego drukowania, oszczędniej będzie zainwestować we własną drukarkę. Pamiętaj też, aby drukować na dwóch stronach, w czarno-białych kolorach, co również pomoże zaoszczędzić.