Pierwszy semestr na studiach w UK

W tym artykule dowiesz się:

• w jaki sposób najlepiej poznawać nowych ludzi w obcym kraju,
  • jak poradzić sobie z presją otoczenia w przypadku ograniczonych finansów,
  • ile pieniędzy potrzebujesz na start,
  • co studenci myślą o wykładach.

Mogłeś usłyszeć wiele powszechnie powtarzanych opinii o pierwszym semestrze na uczelni. Prawdopodobnie większość z nich to niesprawdzone stereotypy  powtarzane z ust do ust. Jednak nawet obecni studenci bardzo różnie oceniają pierwsze miesiące akademickiego życia. Te różnice biorą się z różnych oczekiwań. Jedni pragną zasmakować nocnego życia miasta, inni poznać wartościowych i inspirujących ludzi, a jeszcze inni skupić się tylko i wyłącznie na nauce.

Rozgość się!

Ponad połowa studentów stwierdziła, że proces znalezienia nowego zakwaterowania okazał się prostszy i szybszy niż przypuszczali. Podobne wnioski płyną z sondażu na temat nawiązywania nowych kontaktów po przybyciu na kampus. Istnieje wiele metod poznawania ludzi w nowym i obcym dla Ciebie miejscu. Począwszy od wydarzeń i imprez organizowanych przez zarząd Twojego akademika, czy władze uczelni aż po zwyczajne pukanie do drzwi nowych sąsiadów. Naturalnie ostatnia metoda wymaga pokonania niepewności i zakłopotania, jednak pamiętaj, że wszyscy jesteście w akademiku i znajdujecie się w tym samym położeniu.
Wyciśnij jak najwięcej z Freshers’ Week – nigdy później nie będziesz miał tylu możliwości zawarcia nowych znajomości przy takiej ilości wolnego czasu.

Presja otoczenia

Każdy wie, co oznacza pojęcie “studenckie życie”. Nie inaczej jest w Wielkiej Brytanii. Większość uczących się nie może pozwolić sobie na tyle wyjść, ile by chcieli, ze względu na ograniczone fundusze. Zauważalna jest również presja na nawiązywanie nowych znajomości czy ogólnie “wychodzenie na miasto”. Pamiętaj, że integracja nie musi być równoważna z wydawaniem dużych sum czy piciem alkoholu. Jest wiele ciekawszych i bardziej efektywnych sposobów na spędzanie czasu ze znajomymi i poznawanie nowych. Możesz zaprosić przyjaciół na wspólne gotowanie, zorganizować piknik czy wycieczkę rowerową. A najbardziej wartościowych i inspirujących ludzi poznasz na spotkaniach wszelakich klubów i organizacji związanych z twoimi zainteresowaniami.

Organizacje i kluby studenckie

Koniecznie dołącz gdzieś już podczas Freshers’ Week. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od klubu miłośników Prousta po społeczność rekonstruktorów historycznych. Członkostwo w organizacjach studenckich nie tylko pozwala się rozwijać i poznać wielu fascynujących ludzi, ale i znacząco zwiększa Twoją atrakcyjność na rynku pracy.

Przygotuj więcej pieniędzy niż teoretycznie potrzebujesz

Początkującym studentom często wydaje się, że są w stanie wydawać i żyć oszczędniej niż reszta. Jednak zwykle zapominają oni uwzględnić kosztu zakupu pomocy naukowych, książek czy podstawowego sprzętu domowego. Pamiętaj, że nie od razu znajdziesz pracę, więc warto mieć pewne zabezpieczenie finansowe. Jeśli jednak nie będziesz mógł sobie poradzić z zarządzaniem swoim budżetem domowym, zawsze znajdziesz odpowiednią pomoc na swojej uczelni.

Wykłady – miła niespodzianka czy przykry obowiązek?

Prawie połowa studentów uważa, że jakość wykładów przerosła ich oczekiwania. Okazały się one również bardziej interesujące i satysfakcjonujące niż początkowo sądzili. Jeśli chcesz wyciągnąć jak najwięcej ze swoich kursów, warto pojawiać się na wykładach nawet po ciężkiej nocy, gdyż w większości nie polegają one na bezmyślnym zapisywaniu słów profesora, a wspólnej budującej dyskusji nad problemem.