University of Glasgow

Pierwsze dni Zuzanny na University of Glasgow

Aye! Witam was z romantycznej oraz – co dziwne – słonecznej Szkocji, gdzie właśnie rozpoczyna się moja przygoda na University of Glasgow. Wciąż nie do końca wierzę, że naprawdę tu jestem i dziękuję ekipie SP za pomoc w spełnianiu marzeń!

Mój uniwersytet został założony w 1451 roku i może poszczycić się mianem czwartego najstarszego uniwersytetu w Wielkiej Brytanii. Historyczne mury, po których przechadzał się sam lord Kelvin, robią wrażenie i nietrudno uwierzyć, że to właśnie budynek uniwersytetu zainspirował J. K. Rowling do opisania pięknego zamku Hogwart. Mimo iż został zbudowany prawie 600 lat temu, uniwersytet jest bardzo nowoczesny. Świetnie wyposażone sale wykładowe i laboratoria, gdzie odbywają się zajęcia praktyczne, imponujący budynek biblioteki i zadbane tereny zielone otaczające budynki czynią University of Glasgow wymarzonym miejscem do rozwoju naukowego i kulturowego, a także towarzyskiego. Podczas Freshers’ Week miałam okazję poznać ludzi studiujących mój kierunek – Glasgow University Union zorganizował ‘wieczorek zapoznawczy’, podczas którego wszyscy zostaliśmy uraczeni darmową pizzą. Podczas całego tygodnia rozmaite koncerty, przyjęcia i quizy pomogły mi odnaleźć się w nowym środowisku i poznać osoby, z którymi będę studiować.

Sam kampus jest integralną częścią miasta – główne budynki znajdują się na University Avenue, tętniącej życiem ulicy – daje to studentom unikalną możliwość zbudowania więzi z mieszkańcami Glasgow. Na całym terenie uniwersytetu znajdują się mapy, które pomagają w dotarciu na zajęcia. Między wykładami jest piętnastominutowa przerwa, która pozwala na bezstresowe dotarcie w odpowiednie miejsce. W przypadku zagubienia zawsze mogę liczyć na pomoc któregoś ze studentów lub wykładowców, co jest naprawdę pomocne i pozwala spać spokojnie! Co więcej, na terenie kampusu (tuż naprzeciwko biblioteki) znajduje się klinika Barclay’s Medical, w której otrzymujemy darmową pomoc i opiekę medyczną. Same wykłady są niezwykle ciekawe, a wykładowcy zaangażowani w swoją pracę. Każdy z nich jest pasjonatem swojego przedmiotu i widać, że nauczanie go sprawia im radość! W razie pytań, problemów lub wątpliwości wystarczy skontaktować się mailowo z wykładowcą, do czego wszyscy nas zachęcają. Nagrane wykłady oraz materiały elektroniczne i listy wymaganych lektur mogę znaleźć w internetowym serwisie Moodle, za pomocą którego na bieżąco jesteśmy informowani o naszych kursach. Dodatkowo uniwersytet stawia nie tylko na teorię, ale i na praktykę: z każdego przedmiotu mamy zajęcia praktyczne, które odbywają się w małych, około dwudziestoosobowych grupach, co pozwala na indywidualne podejście do każdego z nas i umożliwia nam klasową integrację. Nauczyciele zachęcają nas do samodzielnego myślenia i uczą, że każde pytanie ma sens!

Biblioteka uniwersytecka jest imponująca! Jest jedną z najstarszych i największych bibliotek w Europie – 12 pięter, na których można znaleźć ponad 3 miliony książek, dzienników, artykułów on-line oraz około 800 komputerów. Czynna jest od 7 rano do 2 w nocy, i szybko stała się moim ulubionym miejscem do nauki. Sam system wypożyczania książek jest bajecznie prosty, a pracownicy biblioteki zawsze chętni do pomocy. Wypożyczyć mogę aż 30 książek, co pewnie okaże się bardzo przydatne w okresie egzaminów. Mój akademik, Cairncross House, znajduje się zaledwie 15 minut drogi od głównego budynku uniwersytetu i jest niezwykle czysty i zadbany! Droga na uniwersytet prowadzi zaś przez malowniczą i barwną aleję, tuż obok Kelvingrove Park. Miasto – powszechnie uznawane za brzydkie i niebezpieczne – zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie: to słoneczne, czyste miejsce, a dzielnice które w których przebywam są spokojne i bezpieczne.

Podsumowując, jestem bardzo szczęśliwa i dumna, że przyszło mi studiować tutaj – na University of Glasgow, w miejscu, które oferuje mi niesamowite perspektywy rozwoju. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z ofertą edukacyjną uniwersytetu i powodzenia na maturze!