Dawka motywacji przed przeprowadzką do Wielkiej Brytanii na studia

Drogi Studencie / Droga Studentko!

Przyjmij nasze gratulacje z okazji dostania się na jedną z brytyjskich uczelni! Z pewnością masz wiele pytań, wątpliwości, czy obaw, ale także jesteś podekscytowany/a rozpoczęciem nowego etapu w Twoim życiu.

Dokładnie pamiętamy to uczucie i chcemy podzielić się swoim doświadczeniem. Pragniemy zapewnić Cię, że w tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań aktualnie krążących w Twojej głowie, wsparcie oraz porady, które na początku naszego pobytu na Wyspach przekazały nam przyjazne osoby. Te cenne wskazówki pomogły nam w odnalezieniu się w nowych warunkach i zorganizowaniu życia w Wielkiej Brytanii.

Nowy rozdział w Twoim życiu zaczyna się z momentem, w którym Twoja oferta została zaakceptowana przez jedną z brytyjskich uczelni. Wcale nie musisz jeszcze “stąpać nogami po angielskiej ziemi”, żeby już poczuć powiew samodzielnego życia. Od tego momentu tylko i wyłącznie Ty będziesz odpowiedzialna/y za swoje wybory. Dla wielu z Was może się to wydawać ogromnym wyzwaniem, któremu trzeba stawić czoła. Jednakże, już po kilku tygodniach sam/a przyznasz, że “nie taki diabeł straszny, jak go malują”.

Tęsknota – dotknie i Ciebie

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że po przylocie do Anglii Twoje otoczenie, znajomi oraz życie radykalnie się zmienią. Każdy z nas w takich sytuacjach może tęsknić za rodziną, znajomymi, domem, jedzeniem itp.

Z doświadczenia wiemy, że czasami ciężko jest przezwyciężyć uczucie tęsknoty. Prawda jest taka, że nie ma przepisu jak je wyeliminować, ale istnieją sposoby jak sobie z nią radzić. Anglia to nie koniec świata, tutaj też są polskie sklepy (jeżeli tęsknisz za jedzeniem), tutaj też są ludzie, wśród których znajdziesz ciekawych znajomych i przyjaciół. Technologia i internetowy zasięg obejmują każde miasto w UK, a bilety do Polski wcale nie są takie drogie, jeżeli opracujesz patent na wyszukiwanie dobrych okazji.

Pewność siebie w nowym otoczeniu

Zbliżający się rok akademicki, dla wielu z Was jest nową przygodą, ale także wielkim wyzwaniem. Czasami trudno jest odnaleźć się w nowym miejscu, wśród nowych ludzi, zaczynając swoje życie od nowa. Pamiętaj, że to, jak jesteś zmotywowany/a, jak silne są Twoje ambicje, wpływa na Twoją przyszłość i to, co osiągniesz. Musisz sam dowartościować siebie, wzmocnić pozytywnie swoje poczucie wartości. Zobacz gdzie teraz jesteś, jak dużo już osiągnąłeś/osiągnęłaś. Pokonałeś/aś np. swoje obawy, a także najbliższych, którzy nie chcieli, żebyś wyjeżdżał i studiował za granicą, bo daleko i kontakt będzie ograniczony. Więc już teraz możesz być dumny/a z siebie i być pewny/a, że później też dasz sobie radę!

Poziom języka angielskiego

Julka, asystentka konsultanta w Smart Prospects: “Pamiętam, kiedy pierwszy raz przyleciałam do UK, Baker Street w samym centrum i ja na środku chodnika. Kiedy aplikowałam na uczelnię w Londynie, poziom swojego angielskiego oceniłam na bardzo dobry, wręcz zaawansowany, gdyż musiałam zdać egzamin IELTS, potrzebnego do dostania się na wymarzoną uczelnie.

Co więcej, odkąd pamiętam, uczęszczałam na dodatkowe lekcje angielskiego, a w liceum byłam w zaawansowanej grupie. Weryfikowałam swoją znajomość języka angielskiego w praktyce podczas szkolnych wyjazdów na Erasmusa, również prywatnych podróży za granicę. Jednak wraz ze zbliżającą się datą przylotu do Londynu, coraz bardziej zaczęłam wątpić w swoje umiejętności lingwistyczne. Czym zostało to spowodowane? Myślę, że brakiem pewności siebie, lękiem przed nieznanym. Wracając do sytuacji na Baker Street… Wyobraź sobie osobę z 3 wielkimi walizkami, w samym centrum jednego z największych, europejskich miast. Prawda jest taka, że wtedy poczułam się najpierw zagubiona, osamotniona, a po kilku chwilach niesamowicie podekscytowana. Dlaczego? Zrozumiałam, że stres i wszelkie obawy stworzyłam sama, w mojej głowie. Przecież nikt nigdy nie powiedział mi, że mój angielski jest słaby, to ja sama stworzyłam tę teorie. Uświadomiłam sobie, że tylko i wyłącznie ode mnie zależy, jaki będzie nowy etap mojego życia. Natychmiast poczułam ulgę i podekscytowanie.

Moja rada dla każdego, kto czyta ten artykuł – nie bój się myśleć o sobie jak o wyjątkowym człowieku i mierzyć wysoko.

Daj sobie czas!

Myśląc o mieszkaniu, studiowaniu i życiu w UK, w pierwszej kolejności koncentrujesz się na znalezieniu mieszkania, ewentualny zakupie oysterki (odpowiednik polskiej karty miejskiej w Londynie), założeniu konta w angielskim banku itd… Jednych to ekscytuje, innych przeraża i męczy.

Można więc stworzyć listę i opracować plan, jak podejść do tych zadań, żeby udało się je wykonać w miarę szybko. Normalnym jest, że chcemy wszystkie te sprawy załatwić od razu. Z drugiej strony jesteśmy przyzwyczajeni, że w domu wiele spraw załatwiali rodzice, nie trzeba się było martwić o sprawy techniczne, zakupy, opłaty za czynsz, energię, wodę itp. Do tego miasto było nam znane i żadnym wyczynem było iść z punktu A do punktu B i załatwić daną sprawę.

Na pierwszy rzut oka w Wielkiej Brytanii wydaje się to nie lada wyzwaniem! Należy np. podczas załatwiania konta w banku najpierw sprawdzić, który bank jest najlepszy, potem zdobyć informacje na jego temat, znaleźć najbliższy wydział, umówić się na spotkanie… i tak lista zaczyna się wydłużać nawet nie przechodząc do punktu 2. Można zacząć roztkliwiać się nad tym i narzekać jak wiele jest do zrobienia czy też jak dużo mam na głowie lub po prostu potraktować to jako wyzwanie i sprawdzenie swoich umiejętności organizacyjnych.

Zapewniamy Cię, że niezależnie od tego, jak potoczy się Twoja kariera i życie, te umiejętności będą przydatne przez cały czas, każdego dnia – w pracy i w domu. Po drugie, pamiętaj żeby dać sobie trochę czasu na zaaklimatyzowanie. W końcu jesteśmy tylko ludźmi, nie maszynami! Nie ma w tym nic złego, jeżeli masz inne priorytety, zrealizuj je! Jeżeli wolisz najpierw poznać ciekawych ludzi i okolicę – zrób to! Nie ma pośpiechu!

Drogi aplikancie…

Zapewne masz wiele innych pytań, które dosłownie produkują się w Twojej głowie, niezależnie od tego czy już jesteś w Wielkiej Brytanii, czy dopiero planujesz swój przylot.

Pamiętaj, że to Ty kreujesz swoje obawy, lęki i wątpliwości. Tak samo jak je tworzysz, możesz zastąpić je czymś innym, bardziej dla Ciebie przyjemnym, lub po prostu się ich pozbyć. Potraktuj ten etap Twojego życia jako przygodę i wyzwanie. Bierz, co najlepsze, zdobywaj nowe doświadczenie, a co najważniejsze – wykorzystaj ten czas dla siebie, na swój rozwój osobisty, który z pewnością zaprocentuje w przyszłości i umożliwi Ci osiągnięcie etapu życia, jakiego pragniesz.

I pamiętaj, dzięki Smart Prospects masz dostęp do kilkutysięcznej społeczności aplikantów i obecnych studentów na Wyspach – na pewno znajdziesz na grupach kogoś z Twojego miasta czy Twojej uczelni, a może nawet – z Twojego kierunku. Może, jak setki aplikantów SP do tej pory, poznasz swoich przyszłych flatmate’ów czy poszczęści Ci się na tyle, że spotkasz swoją drugą połówkę i okaże się, że Twoje studenckie życie na Wyspach będzie o wiele łatwiejsze, niż się spodziewasz… 🙂

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Wszystko o procesie aplikacji na studia magisterskie w Anglii

Myślisz o aplikacji na magisterkę w Anglii? Dowiedz się wszystkiego na temat całego procesu.
Czytaj więcej

Zanim rozpoczniesz pracę nad personal statement

Personal statement to niemal najważniejszy element Twojej aplikacji, sprawdź na co zwrócić uwagę.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐