Magda
University of Essex
Genetics & Genomics BSc

Nie wiem kim chcę być po studiach i dobrze mi z tym

doświadczenie i rady Magdy z Colchester, Essex

Wątpliwości co do wybranego kierunku przed wyjazdem na studia do Wielkiej Brytanii to coś normalnego i zrozumiałego, ale co, jeśli dopadną nas one w trakcie trwania kursu? Co, gdy brak pomysłów na życie lub przeciwnie – jest ich za dużo, by jasno określić cele? Albo, co gorsza, wszyscy dookoła wydają się mieć szczegółowy plan na najbliższą dekadę… oprócz Ciebie.

Mam tak samo!

Kiedy zaczynałam studia, myślałam, że dokładnie wiem, co chcę robić po ich ukończeniu. Jednak w połowie roku okazało się, że przedmioty, które wcześniej uważałam za nudne bądź nieprzydatne, bardzo mnie zaciekawiły, podczas gdy te, których najbardziej nie mogłam się doczekać, podobały mi się znacznie mniej. To spowodowało, że zaczęłam kwestionować wszystkie swoje decyzje jeszcze z czasów aplikacji na studia – nawet tak oczywisty dla mnie od kilku lat wybór kierunku.

Jednak potem uświadomiłam sobie coś jeszcze – nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości. Świat zmienia się cały czas, a przełom w wielu dziedzinach może dokonać się w ciągu kilku dni. Przykład? Prezentacja jednej z moich znajomych z kierunku stała się całkowicie nieaktualna po zaledwie tygodniu od jej przygotowania, wyłącznie za sprawą jednej publikacji naukowej. Co więcej, eksperci twierdzą, że 85% zawodów, które będziemy wykonywać w 2030 roku jeszcze nie istnieje, więc skąd mamy wiedzieć, co będziemy robić przez całe życie?

Dowiedz się, co Cię kręci

Wbrew temu, co powszechnie się sądzi, studia nie polegają tylko na… studiowaniu. To przede wszystkim czas na poznawanie siebie, swoich możliwości, tego, co sprawia nam przyjemność, a co nie. Ulubione działy z liceum mogą nagle zmienić się w znienawidzone i choć może to rodzić małą frustrację, tak naprawdę jest dość ekscytujące. Kto wie, jaki temat zapragnę zgłębić za rok? Niekoniecznie ten, który teraz najbardziej mi się podoba. Może wcale nie będę chciała kontynuować swojej przygody z genetyką? Jeśli tak się zdarzy, to będę przygotowana.

Umiejętność nauki jest ważniejsza niż wiedza

Pracownicy centrum karier (mojej zdecydowanie ulubionej rzeczy na University of Essex) ciągle powtarzają, że wiele zawodów dla absolwentów uczelni wyższych nie wymaga dyplomu z konkretnej dziedziny, lecz pewnego zestawu cech i umiejętności. Najbardziej liczą się tzw. transferable skills, czyli umiejętności, które można nabyć studiując dowolny kierunek, a następnie wykorzystać je w całkowicie innej branży. Ponadto każdy pracodawca chce zatrudniać osoby, które po prostu potrafią i chcą się uczyć. Dlatego warto podczas studiów podejmować zróżnicowane aktywności, nawet te na pierwszy rzut oka zupełnie niezwiązane z naszym obszarem zainteresowań. Najważniejsze to być proaktywnym – w końcu, co jest do stracenia? Każde doświadczenie czegoś uczy, a ponieważ studia to czas również na popełnianie błędów i wyciąganie z nich wniosków, ryzyko jest niemal zerowe.

Co można robić podczas studiów?

Z pewnością każda uczelnia oferuje wiele możliwości rozwoju swoim studentom, ja jednak opowiem o nich z perspektywy studentki University of Essex.

To, czego obecnie najbardziej brakuje absolwentom, to doświadczenie. Można je zdobyć dzięki różnego rodzaju stażom i praktykom, takim jak UROP (program umożliwiający pracę wraz z naukowcami w uczelnianych laboratoriach), Frontrunners (praktyki obejmujące każdy dział uczelni, zarówno akademickie, jak i dział rekrutacji czy promocji) czy Essex Interns (program praktyk realizowanych u zewnętrznych pracodawców). Wielu studentów nawet po pierwszym roku rozpoczyna takie praktyki. Ja na przykład właśnie przygotowuję swoją aplikację na letnie praktyki na Wydziale Nauk Biologicznych.

W trakcie roku akademickiego istnieje o wiele więcej innych okazji do podjęcia pracy – choćby w sklepie Unii Studenckiej albo dziale promocji uczelni jako Student Ambasador. Ważne więc, by regularnie sprawdzać dostępne oferty. Z kolei, jeśli ktoś lubi bezinteresownie pomagać innym, może zainteresować się wolontariatem (na przykład w słynnym Zoo w Colchester). Wszystkie wymienione aktywności pozwalają na wykształcenie cennych umiejętności czy spróbowanie swoich sił w różnych dziedzinach.

Nauka i employability skills

Choć, jak wspomniałam, nie tylko nauka liczy się podczas studiów, to jednak jest ich podstawowym elementem. Przyłożenie się do przedmiotów kierunkowych i zdobycie wysokich ocen procentuje, gdyż może umożliwić sukces podczas aplikacji na przykład o roczny staż w firmie, o pracy w której marzymy. Ale poza wkuwaniem przykładowej biologii można dowiedzieć się, jak zarządzać projektami, stworzyć własną stronę internetową czy rozwinąć świadomość biznesową. To wszystko dzięki Unii Studenckiej, a dokładnie jej działowi – SU Learn – od którego osobiście jestem uzależniona (spędziłam z nimi prawie 20 godzin w jednym semestrze!).

Wspomniane już przeze mnie biuro karier organizuje mnóstwo warsztatów wprowadzających studentów w podstawy networkingu, prowadzenia konta na platformie LinkedIn czy zapewniających rady dotyczące pisania CV. Oferuje ono także spotkania indywidualne dedykowane planowaniu kariery bądź pomocy w pisaniu aplikacji do pracy, a ich strona internetowa to ogromne źródło bezcennych wskazówek na różne tematy związane z zatrudnieniem.

I jeszcze jedno – cokolwiek wybierzesz z długiej listy dostępnych projektów, warsztatów, ofert pracy i tym podobnych, Twoje doświadczenie zostanie w jasny sposób przedstawione przyszłym rekruterom dzięki Big Essex Award, specjalnej nagrodzie dla proaktywnych studentów z ambicjami, by robić coś więcej niż niezbędne minimum.

Podsumowując…

Wiem, że temat, który poruszyłam, jest bardzo szeroki, a jednocześnie często stresujący, ale najważniejsze to nie dać się zwariować. Powyższy artykuł to tylko pewna podpowiedź, co można robić, by po studiach łatwiej i szybciej znaleźć pracę, nawet jeśli okaże się, że nie chcemy pracować w wyuczonym zawodzie. To także próba pocieszenia tych osób, które z paniką patrzą w przyszłość, dając się przekonać innym, że na tym etapie muszą już znać swoje powołanie. To nieprawda – prędzej czy później wszystkie elementy złożą się w jedną całość i wtedy będziesz wiedzieć. Więc eksperymentuj, odkrywaj, ucz się, popełniaj błędy, ryzykuj, bądź otwarty.

Be Smart, have Prospects.

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak znaleźć pracę podczas studiów w Anglii? – Rady Justyny z Essex

Dowiedz się jak przygotować się do szukania pracy podczas studiów w Wielkiej Brytanii, aby żadna sytuacja już na Wyspach Cię nie zaskoczyła!
Czytaj więcej

Wszystko o studiach magisterskich w Anglii

Dowiedz się więcej na temat studiów magisterskich w jednym z najlepszych systemów edukacji na świeci
Czytaj więcej

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia w Wielkiej Brytanii?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐