Studia w Wielkiej Brytanii - Poradnik

Konto w banku bez proof of address na studiach w Wielkiej Brytanii


W tym artykule dowiesz się:

 • co możesz użyć jako proof of address do założenia konta w brytyjskim banku;
 • jakie brytyjskie konto w banku możesz założyć jeszcze w Polsce bez proof of address;
 • jakie konta są warte uwagi, jeżeli masz już odpowiedni proof of address;
 • czy warto i można założyć konto studenckie.

Od 2017 roku założenie konta w tradycyjnym brytyjskim banku świeżo po przyjeździe (bez proof of address) stało się niemożliwym. Oczywiście, konto w brytyjskim banku będzie Ci potrzebne aby:

 • otrzymywać wypłaty (pracodawca nie będzie przelewać Ci wypłaty na polskie konto, gdyż przelewy zagraniczne kosztują i są niewygodne zarówno dla pracodawcy jak i dla Ciebie);
 • wykonywać przelewy (za rachunki lub czynsz);
 • wziąć abonament o telefon lub internet.

Na szczęście sprawdziliśmy dla Ciebie wszystkie dostępne opcje i opisaliśmy je w tym artykule – bez względu na to, czy masz proof of address, czy też nie.

Aby zobaczyć treść tego artykułu, musisz być zalogowany. Zaloguj się klikając tutaj. Jeśli nie masz jeszcze konta na naszej stronie, możesz je założyć klikając tutaj. Pamiętaj, że możesz z nami aplikować na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii, a nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna.

Pełna treść tego artykułu – czyli informacje dot. kont bankowych, porady jak otworzyć brytyjskie konto w banku bez proof of address itd. – dostępna jest dla naszych zalogowanych aplikantów, dopiero po wysłaniu aplikacji na studia. Nawet jeśli nie aplikowałeś/aś z nami, możesz poprosić o dostęp klikając poniżej.

Czym jest proof of address?

Proof of address to oficjalny list respektowany przez brytyjski bank, w którym widnieje Twoje imię i nazwisko a także brytyjski adres. Jest to podstawowy warunek do założenia konta w brytyjskim banku. Do proof of address zalicza się:

 • council tax bill;
 • umowa o mieszkanie/akademik;
 • list z NIN – z właściwym NIN, nie z informacją dot. spotkania;
 • rachunek z Twoim imieniem i adresem;
 • list od uczelni potwierdzający Twój adres;
 • list od pracodawcy z potwierdzeniem Twojego adresu.

Zwykle potrzebny jest tylko jeden list z powyższej listy.

Alternatywa dla tradycyjnych kont

Brytyjskie konto możesz otworzyć nawet będąc jeszcze w Polsce. Dla tradycyjnych kont bankowych istnieją świetne (i bezpieczne) alternatywy, takie jak Revolut lub Loot. Skupimy się na Revolut, ponieważ jest to (naszym zdaniem) najlepsza dostępna opcja nie tylko na pierwsze konto bankowe bez proof of address ale i na podróże zagraniczne.

Konto Revolut, to usługa bankowa, dająca Ci standardowe rachunki w ponad 100 różnych walutach (m. in. GBP, EUR, PLN itd). Do konta Revolut otrzymujesz również kartę debetową, którą będziesz mógł/mogła używać do płacenia wszędzie – dokładnie tak jak w przypadku karty z tradycyjnego banku.

Posiadając konto Revolut możesz również wymieniać waluty z poziomu aplikacji, kupując np. funty czy euro na swoje podróże i wyjazdy a także wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii i zabierając ze sobą złotówki wymienione na funty. Przy transakcjach za granicą możesz liczyć na rzeczywisty i bez-prowizyjny kurs przewalutowania (w wypadku, gdy płacisz w walucie, której nie posiadasz w swoim wirtualnym portfelu) bez żadnych dodatkowych opłat.

Konto Revolut jest całkowicie darmowe i otwiera się je online – Revolut nie ma żadnej fizycznej placówki, do której możesz wejść. Nie ma to jednak żadnego znaczenia!

Kliknij tutaj, aby założyć brytyjskie konto Revolut – jeszcze w Polsce (co gorąco polecamy zrobić, aby zminimalizować ilość formalności do załatwienia na Wyspach i ułatwić sobie pierwsze tygodnie po przeprowadzce).

A gdy już będziesz mieć proof of address…

…będziesz mógł/mogła założyć konto w tradycyjnym banku. Te konta:

 • są wciąż darmowe – bez względu na przychód/dochód*;
 • mają placówki na terenie całej Wielkiej Brytanii;
 • czasami oferują dodatkowe bonusy jak np. oprocentowanie oszczędności, bonus za używanie karty lub direct debits itd.

Często też, możesz otrzymać dodatkowe pieniądze za otworzenie lub zmianę konta bankowego.

Świetną ofertę tradycyjnych kont bankowych (wymagających proof of address) mają takie banki jak:

 • Nationwide
  Możesz otrzymać £100 za otworzenie konta z polecenia; przy stałym przychodzie masz możliwość oprocentowania oszczędności 5% do £2500. Konto można założyć online.
 • TSB
  Przy regularnym przychodzie £500 miesięcznie, otrzymasz bonus £5 miesięcznie za 2 direct debits (ustawione automatyczne płatności np. za abonament w sieci telefonicznej czy nawet za siłownię), £5 miesięcznie za używanie karty, oraz do 3-5% oprocentowania oszczędności do £1500. Konto można założyć online.

___________

*Przychód/obrót na koncie może być warunkiem tylko do otrzymania ewentualnego bonusu od banku za używanie konta. Posiadając konto w brytyjskim banku, budujesz swoją historię i zdolność kredytową, jak również ułatwiasz sobie w przyszłości wynajęcie mieszkania, wzięcie umowy o internet/telefon lub nawet kartę kredytową.

Konto studenckie

Nie ma potrzeby, sensu i możliwości otwierania konta studenckiego w Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim, aby je otworzyć, banki wymagają historii zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii od przynajmniej 3 lat, a jedynym “dodatkiem” do kont studenckich są opcje overdraft (debet) i/lub czasami darmowe karty railcards (zniżki na pociągi).

Podsumowując…

Jak widzisz, mimo przeszkód na drodze do założenia konta w tradycyjnym brytyjskim banku, znaleźliśmy i przetestowaliśmy na sobie wszystkie dostępne opcje, aby przeprowadzka na Wyspy i pierwsze tygodnie były dla Ciebie czasem pełnym nowych doznań i poznawania ludzi czy okolicy, a nie problemów związanych z “zaczynaniem życia od nowa”.

A jeżeli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas śmiało na FB lub przez maila [email protected] (preferujemy tę pierwszą opcję – jest wygodniejsza i szybsza).

Be SMART, have PROSPECTS!


Inne, przydatne artykuły