Ostatnia szansa na finansowanie studiów w UK to nabór na styczeń 2021

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • co ona w praktyce oznacza dla osób rozpoczynających studia w 2020 roku oraz dla obecnych studentów w Wielkiej Brytanii;
 • czy da się zdążyć rozpocząć studia w UK jeszcze w tym roku?
 • jaki wpływ będzie miała decyzja rządu na osoby zdające maturę i chcące rozpocząć studia w 2021 roku lub później?
 • czy przyszłoroczni maturzyści (2021) mają jakąkolwiek szansę na studia w UK z finansowaniem?
 • czy osoby, które są obecnie na 1. lub 2. roku w Polsce mogłyby się jeszcze załapać na studia w UK z pełnym finansowaniem?
 • Co z magisterką w UK i jej finansowaniem?

23 czerwca 2020 roku, brytyjski rząd oficjalnie postanowił wycofać finansowanie studiów na Wyspach dla osób z Unii Europejskiej od 2021 roku. W tym artykule jednak chcielibyśmy skupić się na tym, jakie są jeszcze dostępne opcje i jak można rozwiązać sytuację dla różnych scenariuszy, aby wciąż móc skorzystać z edukacji wyższej na najlepszych europejskich uczelniach z pełnym finansowaniem?

Co w praktyce oznacza decyzja brytyjskiego rządu?

Oznacza to, że styczeń 2021 to ostatnia szansa na rozpoczęcie studiów licencjackich lub magisterskich w Wielkiej Brytanii z pełnym finansowaniem na starych zasadach przez cały okres studiów! Na szczęście rekrutacja nadal trwa – jeszcze nic straconego! Na brytyjskie uczelnie można aplikować aż do końca roku. Napisz do nas na messengera i dowiedz się jak się za to zabrać i jakie warunki należy spełnić, żeby rozpocząć najlepsze studia w Europie póki jest to możliwe! 

Co, jeśli już studiuję w UK lub planuję zacząć w tym roku?

W takim wypadku nie musisz martwić się o finansowanie – dla Ciebie nic się nigdy nie zmieni i wszystko będzie na starych zasadach odnośnie zarówno otrzymywania finansowania na czesne i utrzymanie jak i późniejszego spłacania kredytu.

Czy zdążę z aplikacją na ten rok?

Pewnie! 🙂 Jak już o tym wspomnieliśmy, rekrutacja cały czas trwa, a my z przyjemnością pomożemy Ci dostać się do świetnych brytyjskich uczelni. Napisz do nas na messengera, abyśmy wspólnie wszystko przedyskutowali i ustalili plan akcji.

A jeśli maturę zdaję w 2021 roku lub później…

To Twój status jako aplikanta/ki będzie zmieniony z Home/EU Students na International, co wiąże się z:

 • podwyższonym czesnym do poziomu czesnego obecnych studentów przyjeżdżających na studia spoza UE; 
 • brakiem jakiegokolwiek finansowania na czesne czy utrzymanie.

Innymi słowy, rozpoczynając studia po lipcu 2021 i nie posiadając pre-settled status w UK, będziesz musiał/a opłacić studia w UK z własnej kieszeni lub zwyczajnie z nich zrezygnować. 🙁 Wyjątkiem może być sytuacja, gdzie planowo maturę piszesz konkretnie w 2021 roku, a o której piszemy w kolejnym akapicie.

Jak załapać się na kredyt studencki jeśli piszę maturę w 2021? 

Otóż, w Wielkiej Brytanii są na pewno 2 uczelnie, które przyjmują na studia licencjackie połączone z rokiem zerowym bez zdanej matury. W takim wypadku, jeśli masz już za sobą 2 klasy liceum (lub 3 technikum) możesz rozpocząć u nich studia jeszcze w tym roku i zapewnić sobie finansowanie na cały okres edukacji na starych zasadach. Podstawą takiej aplikacji jest świadectwo z tejże klasy.

Wiąże się to jednak z tym, że nie był(a)byś w stanie ukończyć szkoły średniej ani zdać matury – zwyczajnie kontynuował(a)byś studia w Wielkiej Brytanii po przedostatniej klasie szkoły średniej.

W wypadku gdy posiadasz pre-settled (lub settled) status w Wielkiej Brytanii, będziesz mógł/mogła ubiegać się o dofinansowanie studiów rozpoczynających się nawet w 2021 roku. Dokładne zasady dla takiej sytuacji są jednak dopiero ustalane przez brytyjski rząd i zaktualizujemy ten artykuł tak szybko jak zostanie to zrobione.

Jak zaaplikować na rok zerowy i rozpocząć studia przed maturą? 

To proste, zwłaszcza z naszym wsparciem, napisz do nas śmiało poprzez messengera – poprowadzimy Cię krok po kroku przez całą aplikację..

Co jeśli studiuję w Polsce? Mogę się przenieść/zacząć od nowa w UK jeszcze w tym roku?

Rozpoczęcie studiów od początku w Anglii lub Walii (Szkocja nie przyjmuje już podań) jest jak najbardziej do wykonania! 🙂

Jeśli rozpoczęłaś/rozpocząłeś w październiku 2020 studia w Polsce i nie jesteś z nich zadowolony/a – bez obaw, nie jesteś sam/a. W tym wypadku oczywiście możliwe jest przerwanie studiów w Polsce i rozpoczęcie studiów w Wielkiej Brytanii w styczniu 2021.

 • osoby, które rozpoczęły:
  • tylko 1 rok na jakiejkolwiek polskiej uczelni (publicznej lub prywatnej)
  • nawet 2 lub 3 lata (lecz ich nie skończyły), ale na uczelni prywatnej, 

mogą bez problemu jeszcze w tym roku rozpocząć studia z pełnym finansowaniem;

 • osoby, które rozpoczęły 2 lata studiów (lub więcej) na uczelni publicznej w Polsce, również mogą rozpocząć na Wyspach na starych zasadach, ale tylko w Walii, ponieważ w Anglii przez rozpoczęcie więcej niż 1 roku na uczelni publicznej w Polsce, trzeba by opłacić pierwszy rok z własnej kieszeni.

Myślisz o aplikacji?

Z naszym wsparciem bez problemu zdążysz rozpocząć najlepsze studia w Europie z finansowaniem na obecnych zasadach!

Chcesz porozmawiać?

Napisz do nas na messengera, aby przedyskutować Twoją sytuację i zobaczyć, jakie masz opcje! 🙂 Pamiętaj, zawsze możesz na nas liczyć!

A jak wygląda sytuacja z magisterką?

Podobnie jak w przypadku licencjata, styczeń 2021 to ostatnia szansa, aby móc rozpocząć studia drugiego stopnia z pomocą rządowego finansowania. Wyjątkiem są osoby, które już rozpoczęły studia licencjackie na Wyspach – dla nich finansowanie studiów magisterskich pozostaje bez zmian, na starych zasadach. 🙂

A poza tym, pomóż innym…

…i przekaż ten artykuł wszystkim, których znasz, a których może to dotyczyć. Będziemy Ci niesamowicie wdzięczni!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
UWAGA: Ostatnia szansa na finansowanie studiów w UK to nabór na styczeń 2021 Dowiedz się więcej

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐