Jak znaleźć pracę podczas studiów w Anglii?

Rady Justyny z Essex
Pamiętam gdy jeszcze sama planowałam studia w Wielkiej Brytanii, jednym z moich największych zmartwień była kwestia utrzymania się i znalezienia pracy. Po dwóch latach mieszkania w Anglii mogę śmiało powiedzieć, że nie jest to rzecz niewykonalna, a wręcz przeciwnie! W tym artykule chciałabym się z Wami podzielić jak przygotować się do poszukiwań pracy podczas studiowania w Wielkiej Brytanii.
OK, przejdźmy do rzeczy!

Justyna

University of Essex

Politics with Human Rights BA

Podstawową sprawą jest przygotowanie – CV, list, rozmowa!

Często wydaje nam się, że CV wygląda tak samo na całym świecie, aczkolwiek nie jest to do końca prawdą. Angielskie CV znacząco różni się od polskiego, na przykład – nigdy nie znajdziemy w nim zdjęcia.

Można pomyśleć, że są to minimalne detale jednak bardzo często maja one wpływ na nasza aplikację. CV jest tak naprawdę naszą wizytówką i to właśnie od niego zależy, czy przejdziemy kolejny etap aplikacji.

Dobrym pomysłem jest zwrócenie się o pomoc do Career Centre na Waszej uczelni. Na mojej uczelni działa Career Hub, gdzie każdy student może umówić się na spotkanie z doradcą, który sprawdzi Wasze CV i w razie potrzeby skoryguje je. Czasami pracodawcy oprócz CV wymagają listu motywacyjnego i Career Hub pomaga również w tej kwestii. Kiedy ja pisałam swój cover letter, dostałam kilka szablonów, które bardzo mi pomogły. Career Hub również prowadzi różnorodne prezentacje związane z procesem aplikacji np. jak przygotować się na rozmowę o pracę. Oprócz tego Career Hub na swojej stronie internetowej zamiesza dużo ofert pracy i co jakiś czas organizuje tak zwane „careers fair”, gdzie firmy z różnych branży prezentują i odpowiadają na pytania studentów.

Ale od razu po przylocie do Anglii…

Oprócz posiadania dobrego CV musimy pamiętać, że w celu podjęcia legalnej pracy w Wielkiej Brytanii niezbędny jest National Insurance Number (NIN). Trzeba więc go wyrobić już na samym początku przyjazdu na Wyspy.

Mimo, że proces ten nie należy do najkrótszych, wiele miejsc pracy przyjmuje bez NINu, jeśli dana osoba zwyczajnie jest w trakcie czekania na niego. Wyjątkami są niestety sieciówki typu McDonald’s.

A poza NINem…

Kolejną niezbędna rzeczą do aplikowania o pracę jest posiadanie angielskiego konta bankowego i angielskiego numeru telefonicznego. Bez posiadania konta w banku pracodawca nie będzie w stanie nas zatrudnić. Założenie konta w banku nie jest jednak takie proste, dlatego najlepiej skontaktować się w tej sprawie ze Smart Prospects. Angielski numer telefonu jest Wam potrzebny ponieważ w CV musicie podać swój numer kontaktowy, a wiadomo, że jeśli będzie to numer zagraniczny, może to zniechęcić pracodawcę.

CV, NIN, konto w banku i nr telefonu są? Czas szukać pracy!

Kiedy już będziecie posiadać te wszystkie wspomniane przeze mnie rzeczy, możecie rozpocząć poszukiwania w pracy. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie strony Waszej uczelni ponieważ uniwersytety często oferują zatrudnienie studentów na bardzo korzystnych warunkach. Ja osobiście jestem zatrudniona przez moją uczelnie na stanowisku Student Ambasador. Jest to bardzo elastyczna praca i polega na reprezentowaniu uczelni na imprezach typu Dzień Otwarty i opowiadaniu na pytania aplikantów. Dodatkowo, jestem zatrudniona przez Students Union i pracuję w sklepie na kampusie. Moja stawka godzinowa to 7.20/h i w ciągu tygodnia pracuję około 15-20h, w zależności od tego jak dużo mam spraw związanych z moim kursem. Bardzo polecam aplikowanie i sprawdzenie jakie możliwości zatrudnienia są na Waszej uczeni, ponieważ są to bardzo elastyczne prace. Jeżeli planujecie pracować poza uczelnią to oprócz agencji które pomagają w znalezieniu pracy, dobrym pomysłem jest wydrukowanie swojego CV i poroznoszenia go po okolicy. Z mojego doświadczenia jak również moich znajomych wiem, że ten sposób zawsze działa. Wystarczy odwaga i pewność siebie!

Angażuj się w wolontariaty!

Chciałabym również dodać, że zajęcia typu wolontariat studencki mogą Wam również pomoc w znalezieniu pracy. W ubiegłym rok brałam udział w wolontariacie organizowanym przez moją uczelnię i polegał na odwiedzaniu lokalnej szkoły i pomaganiu uczniom z Polski w nauce języka angielskiego. Po kilku tygodniach wolontariatu dyrekcja szkoły zaproponowała mi pracę na pół etatu. Pracowałam w tej szkole przez ponad rok i było to wspaniałe doświadczenie. Pamiętajcie również, że wakacje to okres, kiedy możecie znaleźć ciekawe prace i różne praktyki, co sprawie, że Wasze CV będzie o wiele ciekawsze. Ja w wakacje pracowałam jako Centre Manager w wakacyjnej szkole językowej gdzie tygodniowo razem z moim zespołem przyjmowaliśmy około 300 uczniów. To doświadczenie wzbogaciło mnie o nowe umiejętności, które z pewnością pomogą mi w przyszłości.

Podsumowując…

Moim zdaniem podstawową sprawą jest odwaga i pewność siebie. Z mojego doświadczania wiem, że to zawsze robi wrażenie na pracodawcy. Początki mogą być trudne, ale pamiętajcie że nie można się poddawać. Starajcie się rozwijać i czerpać z możliwości, które oferuje Wam uczelnia w kwestiach pracy i kariery. Pamiętajcie również, że pracodawcy nie patrzą na długość Waszego CV, ale na to jakie umiejętności zdobyliście podczas danego doświadczenia. Czytajcie dokładnie opisy i wymagania konkretnych umiejętności i odnoście się do nich w swoim CV lub liście motywacyjnym. A jeśli macie jakiekolwiek pytanie czy problem – zgłaszajcie się do Smart Prospects! Trzymam za Was kciuki!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Wszystko o procesie aplikacji na studia magisterskie w Anglii

Myślisz o aplikacji na magisterkę w Anglii? Dowiedz się wszystkiego na temat całego procesu.
Czytaj więcej

Jak pogodzić pracę ze studiami w Anglii? – Doświadczenia Moniki z topowej uczelni

Poznaj wszystkie fakty i mity dot. pracy podczas studiów w Wielkiej Brytanii i godzenia jej z innymi obowiązkami jak i przyjemnościami.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
Koniec finansowania studiów w UK po 2020 roku - co dalej i jakie zostały opcje? Sprawdź klikając tutaj

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐