FAQ Studia w UK

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania dotyczące studiów w Anglii


Aby zaoszczędzić Wam godzin szukania informacji na sieci, przedstawiamy najczęściej zadawane przez Was pytania dotyczące studiów w Wielkiej Brytanii i udzielamy na nie krótkich odpowiedzi. Koniecznie przeczytaj nasz FAQ na wczesnym etapie planowania swojej ścieżki na studia do Wielkiej Brytanii. Jeśli któraś z naszych odpowiedzi nie rozwiewa Twoich wątpliwości a nawet nasuwa Ci na myśl kolejne pytania, to serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami korzystając z chat box’u w prawym dolnym rogu tej strony. Najlepsze pytania dodamy anonimowo do naszego FAQ. Miłego przeglądania i do usłyszenia w trakcie aplikacji!

O studiach w Wielkiej Brytanii

Ile trwa rok akademicki?

Rok akademicki trwa około 8 miesięcy i składa się z 12 tygodni zajęć w każdym z dwóch semestrów, przerw świątecznych oraz sesji egzaminacyjnych. Zaczyna się pod koniec września, a kończy pod koniec maja, bądź na początku czerwca.

Ile trwają studia licencjackie?

Licencjat trwa zazwyczaj 3 lata. Jeśli jednak wybierzesz opcję sandwich course/placement year (roku płatnego stażu między drugim a trzecim rokiem studiów) bądź year abroad (roku nauki w innym kraju), studia licencjackie trwają 4 lata.

Ile trwają studia magisterskie?

Magisterka w UK trwa rok, jeśli part-time – 2 lata.

Czy w trakcie pierwszego roku studiów możliwe jest przeniesienie się na inną uczelnię?

Tak, jest to możliwe, aczkolwiek niełatwe. Więcej informacji na ten temat tutaj: https://www.sp.edu.pl/zmiana-kierunku-lub-uczelni-podczas-studiow/

Czy w trakcie pierwszego roku studiów możliwe jest przeniesienie się na inny kierunek w obrębie jednej uczelni?

Tak, jest to możliwe, pod warunkiem, że w obrębie tego samego departamentu i na kierunek zbliżony do pierwotnie wybranego. Więcej informacji na ten temat tutaj: https://www.sp.edu.pl/zmiana-kierunku-lub-uczelni-podczas-studiow/

Co to jest Freshers’ week?

Jest to jedno lub dwutygodniowy okres poprzedzający rok akademicki, przeznaczony dla studentów, aby mogli poznać okolicę, uczelnię oraz innych ‘świeżaków’.
Wszystkie informacje na ten temat znajdują się tutaj: https://www.sp.edu.pl/studia-w-anglii/freshers-na-brytyjskiej-uczelni-przewodnik/

Czy mogę przenieść się z polskiej uczelni na brytyjską?

Tak, jednak warunki, na jakich może się to odbyć, zależą tylko i wyłącznie od brytyjskiej uczelni a także Twoich ocen i przedmiotów z Polski. W przypadku, gdy uniwersytet, na który chcesz się przenieść, uzna, że Twój dotychczasowy program nauczania znacznie różni się od ich własnego (na Twoją niekorzyść), może poprosić Cię o zdanie specjalnych egzaminów, bądź rozpoczęcie studiów od początku.

Mam dysleksję – czy dostanę się na studia i poradzę sobie? Jak uczelnia może mi pomóc?

Dysleksja nie powinna stać na drodze do dostania się i poradzenia sobie na studiach w UK. Informacje o tym jak uczelnie wspierają osoby z dysleksją zawarte są tutaj: https://www.sp.edu.pl/studia-w-anglii/dysleksja-a-wsparcie-na-studiach-w-wielkiej-brytanii/

Czy z polskim licencjatem mogę rozpocząć studia magisterskie w Wielkiej Brytanii?

Tak i nie musi być to koniecznie kierunek związany bezpośrednio z tym studiowanym w Polsce.

Czy podczas studiów w Wielkiej Brytanii mogę pracować?

Tak, studia na Wyspach dają możliwość pracowania w trybie part-time, dzięki czemu dobrze zorganizowane osoby, mogą podczas studiowania utrzymywać się tylko ze swojej wypłaty. Jeśli jednak nie masz doświadczenia z szukaniem pracy i samodzielnym utrzymywaniem się, nie licz na to, że bez posiadania oszczędności lub wsparcia od rodziców czy sponsorów, zawsze poradzisz sobie finansowo sam.

O procesie aplikacji

Jak składa się podania na studia w Wielkiej Brytanii?

Opisaliśmy wszystkie najważniejsze aspekty składania podań tutaj https://www.sp.edu.pl/wszystko-o-aplikacji-na-studia-w-uk/. Cały proces aplikacyjny na studia licencjackie odbywa się poprzez system UCAS, natomiast aplikacja na studia magisterskie ogranicza się tylko do bezpośredniego kontaktu z Admissions Office uczelni. Aby zapewnić sobie sukces w dostaniu się na dowolnie wybrane przez siebie uczelnie, pobierz nasze szablony i chociaż wstępnie omów aplikację z nami.

Co to jest UCAS?

Jest to organizacja utworzona przez brytyjskie uczelnie i placówki edukacyjne, umożliwiająca efektywny i uczciwy proces aplikacyjny studentom z całego świata. Wszystkie informacje na ten temat są zawarte tutaj: https://www.sp.edu.pl/ucas/  

Kiedy można składać aplikację na studia?

Rekrutacja na wszystkie studia* danego roku rozpoczyna się 15 września poprzedniego roku. Pierwszy deadline jest 15 stycznia, a tzw. druga tura kończy się 30 czerwca.

* Poza University of Oxford, University of Cambridge oraz kierunkami medycznymi, dentystycznymi i weterynaryjnymi – w tym przypadku rekrutacja kończy się 15 października roku poprzedzającego rok rozpoczęcia studiów.

Więcej informacji w dolnej części tej strony: https://www.sp.edu.pl/ucas/

Dlaczego aplikację na studia w Wielkiej Brytanii składa się przed zdaniem matury?

Na miejsca na brytyjskich uczelniach jest duży popyt wsród aplikantów z całego świata. Dla celów uczciwej konkurencji, uczelnie oferują aplikantom miejsce na podstawie personal statement, referencji i przewidywanych wyników maturalnych pod warunkiem, że zdane później matury osiągną określony przez uczelnię pułap.

Czy polska matura wystarczy, aby dostać się na studia w Wielkiej Brytanii?

Jako kwalifikacja akademicka tak, jednak niezbędna jest również kwalifikacja językowa na określonym poziomie. Niektóre uczelnie uznają maturę rozszerzoną z języka angielskiego zdaną na 60-80% jako odpowiednik takiej kwalifikacji (zapytaj nas które). Jednak duża część uczelni wciąż wymaga, aby kandydaci zdali egzamin ILETS na poziomie min 6.0. Pomożemy Ci przygotować się do tego egzaminu bezpłatnie, więc jeśli znasz język angielski na poziomie upper intermediate, to żadne specjalne kursy nie będą potrzebne. Sam egzamin, organizowany przez British Council Polska, kosztuje około 720 zł. Niektóre kierunki i uczelnie wymagają dodatkowych egzaminów.

Więcej informacji na ten temat tutaj: https://www.sp.edu.pl/ucas/o-testach-wstepnych-na-studia-w-uk/

Czy brytyjskie uczelnie biorą pod uwagę świadectwo ukończenia szkoły średniej (oceny)?

Bardzo nieliczne uczelnie w wyjątkowych sytuacjach mogą poprosić o oceny końcowe, jednak jest to raczej niespotykane.

Czy muszę zdawać dodatkowe egzaminy językowe, aby dostać się na studia?

Wszystko zależy od uczelni, ponieważ niektóre wymagają takowych egzaminów, podczas gdy innym wystarczy matura rozszerzona z języka angielskiego na poziomie min. 60%-80%.

Co poza maturą jest potrzebne, aby dostać się na studia?

Aplikant na studia musi:

– dobrze wybrać kierunek studiów i uczelnie, na które ma realistyczne szanse się dostać (pomożemy Ci z tym bezpłatnie od A do Z w następujący sposób https://www.sp.edu.pl/ucas/aplikowanie-na-studia-w-wielkiej-brytanii-ze-smart-prospects/),

– napisać dobry personal statement (więcej o tym tutaj:
https://www.sp.edu.pl/ucas/dlaczego-personal-statement-jest-taki-wazny/),

– zdobyć satysfakcjonujące referencje od nauczyciela (poproś nas o interaktywny szablon: https://www.sp.edu.pl/ucas/szablony-do-planowania-studiow-w-wielkiej-brytanii/),
– złożyć podanie przez system UCAS (więcej na ten temat tutaj: www.sp.edu.pl/ucas),

– pomyślnie zdać maturę na wskazanym przez uczelnie poziomie,

– uzyskać kwalifikację językową, czyli albo maturę rozszerzoną z języka angielskiego na min. 60% albo egzamin językowy typu IELTS na min. 6.0 w przypadku niektórych uczelni.

A w przypadku specyficznych uczelni oraz kierunków (przede wszystkim artystycznych) aplikant musi także:

– stworzyć odpowiednie portfolio (więcej o tym tutaj: https://www.sp.edu.pl/ucas/portfolia-rozmowy-kierunki-kreatywne/)

– przystąpić do testu wstępnego (więcej o tym tutaj: https://www.sp.edu.pl/ucas/o-testach-wstepnych-na-studia-w-uk/)

– odbyć rozmowę wstępną (więcej o rozmowach kwalifikacyjnych tutaj: https://www.sp.edu.pl/rozmowy-kwalifikacyjne-na-studia-w-wielkiej-brytanii/)

Kto może być moim referentem?

Referentem powinien być wychowawca lub nauczyciel języka angielskiego Może być to również nauczyciel przedmiotu, który ma dużo wspólnego z wybranym przez Ciebie kierunkiem studiów, pod warunkiem, że osoba ta będzie w stanie podążać instrukcjami w naszym szablonie, aby napisać dobry i poprawny list w języku angielskim.

Ile rozszerzeń muszę zdać na maturze, aby dostać się na studia?

Prestiżowe uczelnie wymagają zazwyczaj 3 rozszerzenia, podczas gdy większość bardzo dobrych i dobrych uniwersytetów oczekuje dwóch (z wyjątkiem De Montfort University, na który można dostać się z tylko jednym). Uczelnie średniego kalibru są osiągalne z jednym rozszerzeniem. Jeśli nie masz żadnych rozszerzeń bedziesz musiał rozważyć Foundation.

Na ile uczelni mogę aplikować poprzez UCAS?

Na studia licencjackie, przez system UCAS aplikować można na maksymalnie 5 uczelni. W niektórych przypadkach można zaaplikować dodatkowo (zapytaj nas o szczegóły). Na studia magisterskie można aplikować na dowolną ilość uczelni.

Ile kosztuje aplikacja na studia w Wielkiej Brytanii?

£12 (na 1 uczelnię) lub £23 (na 2-5 uczelni) – opłaty te pobiera UCAS. W roku 2016-2017 ceny wzrosną o jeden funt.

Jak mogę zapłacić za aplikację UCAS?

Za aplikację zapłacić możesz kartą płatniczą (debetową/kredytową/przedpłaconą), która  pozwala na płatności online.

Co to jest IELTS?

IELTS to międzynarodowy egzamin z języka angielskiego, regularnie organizowany m.in. w Polsce. Kosztuje 720zł i jest honorowany na wszystkich brytyjskich uniwersytetach.

Jeśli wybrana przeze mnie uczelnia wymaga egzaminu IELTS, kiedy powinienem go zdać?

Wyniki z egzaminu językowego, tak jak i przetłumaczone świadectwo maturalne, można dostarczyć do uczelni do 30 sierpnia. Na wyniki IELTS czeka się 13 dni, więc egzamin można zdać nawet na początku sierpnia przed samymi studiami (British Council nieodpłatnie wysyła wyniki egzaminu do 5 wskazanych przez uczestnika placówek typu uczelnie). Wyniki egzaminu IELTS są ważne 2 lata.

Co to jest buzzword?

Wszystkie informacje na ten temat zawarte są tutaj: https://www.sp.edu.pl/ucas/buzzword/

Co to jest Foundation?

Wszystkie informacje na ten temat zawarte są tutaj: https://www.sp.edu.pl/wszystko-o-roku-zerowym-czyli-foundation-year/

Co oznaczają skróty typu BA, BSc, BEng, MA, MSc, MEng i PhD?

Wszystkie informacje na ten temat zawarte są tutaj: https://www.sp.edu.pl/studia-w-anglii/terminy-skroty-studia-w-uk/ 

Czym jest sandwich course i placement year?

Roczny płatny* staż zwykle między 2. a 3. rokiem studiów.
* płatny = zarabiasz £1000-2000 miesięcznie

Czy po wysłaniu aplikacji do wybranych uczelni, mogę zmienić swoje wybory?

Tak, ale tylko w ciągu 7 dni od wysłania aplikacji i tylko raz.

Co to jest oferta od uczelni i jakie są jej rodzaje?

Uczelnia po otrzymaniu Twojej aplikacji może złożyć Ci jedną z 3 możliwych ofert:

  • Conditional offer (oferta warunkowa) – uczelnia przedstawi wymagane wyniki z matury oraz niezbędne kwalifikacje językowe, które musisz zdobyć, aby mieć zagwarantowane miejsce na uniwersytecie.
  • Unconditional offer (oferta bezwarunkowa) – prawdopodobnie jesteś zeszłorocznym maturzystą i masz już kwalifikację językową oraz spełniasz wszystkie wymogi uczelni. Niekiedy uczelnia daje ofertę bezwarunkową osobom, które jeszcze nie zdały matury, a które zachwyciły swoimi osiągnięciami, bądź personal statement.
  • Unsuccessful – uczelnia zdecydowała, że Twoja aplikacja jest niepoprawna, bądź nie spełniasz jej wymagań i nie została Ci zaoferowana szansa ubiegania się o miejsce.

Czy po wysłaniu aplikacji do wybranych uczelni, mogę zrezygnować ze studiów w Wielkiej Brytanii?

Tak, w każdej chwili możesz zrezygnować ze studiów. Jeśli zrobisz to do 14 dni od momentu wysłania aplikacji, UCAS zwróci Ci pieniądze, które na nią wydałeś.

Czy po wybraniu uczelni firm i insurance mogę zrezygnować ze studiów w Wielkiej Brytanii?

Tak.

Czym jest UCAS Extra i UCAS Clearing?

Wszystkie informacje na ten temat zawarte są tutaj: https://www.sp.edu.pl/terminy-skroty-studia-ucas/

Czy, gdy nie spełnię wymagań uczelni, mam jeszcze szanse się na nią dostać?

Każdą ofertę, którą otrzymałeś, możesz spróbować negocjować – pokaż, jak bardzo Ci zależy i udowodnij, że jesteś właściwą osobą na właściwe miejsce. Skonsultuj to jednak najpierw z nami, aby nie popełnić prostych błędów i zaprzepaścić swoich szans.

Jak się przelicza wymagania A level na polską maturę?

Nie istnieje jednolity przelicznik A levels na odpowiednik wyników z polskiej matury. Niemal wszystkie uczelnie mają swoje własne kryteria do przeliczania wyników i ustalania progów przyjęć. Zazwyczaj znajdziesz indywidualne odpowiedniki na stronie danej uczelni, ale dla pewności skontaktuj się z nami.

Czym są firm choice i insurance choice?

Czy jeśli spełnię wymagania uczelni firm, mogę ją odrzucić i pójść na uczelnię insurance?

Nie jest to niemożliwe ale zakładaj, że nie. Więcej informacji na ten temat tutaj: https://www.sp.edu.pl/studia-za-granica/jakie-studia-wybrac/jak-wybrac-firm-oraz-insurance-choices/

Kiedy należy odpowiedzieć na oferty uczelni i w jaki sposób?

Po wysłaniu aplikacji do wybranych uczelni, UCAS daje aplikantowi dostęp do tzw. UCAS Track – panelu do śledzenia aplikacji. Po uzyskaniu odpowiedzi od wszystkich uniwersytetów, należy odpowiedzieć na oferty, a tym samym wybrać uczelnie firm i insurance, właśnie w tym systemie.

  • Jeśli wszystkie uczelnie zaoferują Ci miejsce do 31 marca, na odpowiedź masz czas do 4 maja,
  • Jeśli wszystkie uczelnie zaoferują Ci miejsce do 5 maja, na odpowiedź masz czas do 8 czerwca,
  • Jeśli wszystkie uczelnie zaoferują Ci miejsce do 8 czerwca, na odpowiedź masz czas do 22 czerwca.

O finansach na studiach w UK

Czy studia w Wielkiej Brytanii są płatne?

1. Studia w Anglii kosztują rocznie £9000, jednak wszystkim obywatelom Unii Europejskiej przysługuje kredyt studencki na bardzo korzystnych warunkach. Więcej informacji tutaj: https://www.sp.edu.pl/studia-w-anglii/koszty-studiow-w-anglii/

2. Czesne w Walii również kosztują £9000/rok, jednak rząd walijski udziela studentom bezzwrotnego grantu na £5190, a co za tym idzie, kredyt studencki bierze się tylko na £3810 rocznie,

3. Studia w Szkocji kosztują zazwyczaj £1820 rocznie, jednak szkocki rząd pokrywa koszty studiów wszystkim studentom z Unii Europejskiej. Na studia w Szkocji jest jednak o wiele, wiele trudniej się dostać.

Czy studenci spoza Wielkiej Brytanii mogą dostać stypendia?

Tak, są one jednak rzadkie a ich otrzymanie zależy najczęściej od Twoich wyników maturalnych. Dla przykładu, oraz w najczęstszym przypadku, jeśli pójdziesz na uczelnię, której progi to średnia 70-80%, a Twoje wyniki są o 5-10% wyższe, możesz dostać stypendium (jeśli jest ono dostępne). Jeśli chcesz wiedzieć, które uczelnie mają najlepsze stypendia, skontaktuj się z nami. Więcej informacji tutaj: https://www.sp.edu.pl/studia-w-anglii/koszty-studiow-w-anglii/

Na ile lat nauki przysługuje kredyt studencki?

Kredyt można dostać na maksymalnie n lat kursu + 1 dodatkowy, zapasowy rok finansowania w przypadku gdybyś musiał powtarzać rok. Jeśli studiowałeś w Polsce, za każdy rozpoczęty rok studiów przysługuje Ci jeden rok finansowania w UK mniej.

Czy przysługuje mi kredyt studencki, jeśli w trakcie studiów przeniosę się z uczelni polskiej do brytyjskiej?

To zależy, gdyż każdy rozpoczęty rok nauki w Polsce = jeden rok finansowania studiów w UK mniej.

Ukończyłem licencjat w Polsce i chciałbym zrobić drugi w Wielkiej Brytanii. Czy przysługuje mi kredyt studencki na czesne?

Nie, kredyt studencki nie przysługuje osobom, które ukończyły już studia pierwszego stopnia.

Ile kosztują studia magisterskie w Wielkiej Brytanii?

Studia magisterskie kosztują zazwyczaj od £5000 do £10000. Magisterki w biznesie na najlepszych uczelniach mogą kosztować nawet £20000.

Czy przysługuje mi kredyt studencki na studia magisterskie?

Tak, od 2016 roku można ubiegać się o kredyt studencki na studia magisterskie w wysokości do £10000.

O Smart Prospects

Czym jest i czym zajmuje się Smart Prospects?

Smart Prospects to organizacja oraz społeczność zrzeszająca naszych ambasadorów, aplikantów na studia w UK, obecnych studentów, absolwentów a także osoby zwyczajnie zainteresowane tematem edukacji wyższej na Wyspach.

Ze względu na nasze wieloletnie doświadczenie w zakresie doradztwa edukacyjnego, zajmujemy się głównie pomocą związaną z procesem aplikacyjnym na studia w Wielkiej Brytanii.

Więcej o nas tutaj: https://www.sp.edu.pl/o-nas/

Na czym konkretnie polega pomoc Smart Prospects?

Współpraca z naszymi aplikantami dzieli się na 3 etapy – przed aplikacją na studia, w trakcie składania aplikacji oraz po dostaniu się na daną uczelnię.

Wszystko o naszej pomocy tutaj: https://www.sp.edu.pl/ucas/aplikowanie-na-studia-w-wielkiej-brytanii-ze-smart-prospects/

Jak mogę skontaktować się ze Smart Prospects?

Najlepszym wyjściem będzie napisanie do nas poprzez formularz znajdujący się na stronie: https://www.sp.edu.pl/. Możesz skorzystać również z:

Ile kosztuje pomoc ze strony Smart Prospects?

Nasza pomoc jest całkowicie darmowa. Dlaczego? Więcej na ten temat dowiesz się tutaj:

Czy współpraca ze Smart Prospects jest zobowiązująca?

Nie, aplikant w każdej chwili może zrezygnować z naszych usług i nie mieć żadnych należności lub zobowiązań. Spodziewamy się, że za wsparcie otrzymamy Waszą wdzięczność, szacunek i lojalność naszej marce.

Czy Smart Prospects posiada własną siedzibę?

Tak, mamy swoją siedzibę w Bradford, UK.

Adres: re:centre, Richmond Road, Bradford, BD7 1DP (West of Yorkshire), UK

Które uczelnie partnerskie reprezentuje Smart Prospects?

Smart Prospects reprezentuje interes aplikantów i pomaga dostać sie na dowolnie wybrane uczelnie w Wielkiej Brytanii.


Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie