Najczęściej zadawane pytania dotyczące przeprowadzki do Wielkiej Brytanii oraz pierwszych kroków tuż po przybyciu

Zastanawiasz się, co zrobić przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii oraz jakie kroki podjąć zaraz po wylądowaniu? Ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i dzięki niemu, odpowiednio przygotujesz się do prawdopodobnie pierwszej tak istotnej przeprowadzki! Jeśli jednak któraś z naszych odpowiedzi nie jest dla Ciebie wystarczająca a nawet nasuwa kolejne pytania, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami poprzez chat box w prawym dolnym rogu bądź fanpage na Facebook’u. Najlepsze pytania dodamy anonimowo do naszego FAQ. Miłego przeglądania i do zobaczenia w Wielkiej Brytanii!

Co należy zrobić przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii?

 1. Przygotować listę rzeczy które chcesz zabrać oraz upewnić się, że na swoim polskim numerze masz włączony roaming zagraniczny (możesz potrzebować skontaktować się z kimś bezpośrednio po wylądowaniu w UK),
 2. Stworzyć CV w języku angielskim i wydrukować przynajmniej kilkadziesiąt kopii,
 3. Zorganizować sobie mieszkanie w miejscu, do którego się wybierasz. Jeśli nie jesteś w stanie załatwić “stałego” lokum na własną rękę, zawsze możesz poprosić kogoś ze społeczności Smart Prospects o pomoc. Dobrym przejściowym rozwiązaniem jest również użycie serwisu takiego jak na przykład Air Bnb,
 4. Jeśli masz polską kartę bankomatową do konta – zabierz ją ze sobą. Nie wymieniaj wszystkich pieniędzy na funty w Polsce, nie zabieraj również całej gotówki ze sobą. Najlepiej zabrać tylko odrobinę pieniędzy – 100-200 funtów w gotówce (zakupione w Polsce) powinno wystarczyć. Dzięki temu, po założeniu brytyjskiego konta, będziesz mógł przelać na nie pieniądze z konta polskiego poprzez zaufane strony internetowe (np. Transferwise.com – najkorzystniejsza opcja z najlepszym kursem sprawdzona przez nas! A pieniądze przelewając z Polski do Anglii możesz mieć na koncie już nawet w 2 minuty).

Więcej informacji tutaj:

co nie zabierać na studia

co zrobić, aby ułatwić sobie przeprowadzkę

Co należy zrobić zaraz po przyjeździe do Wielkiej Brytanii?

 1. Zakupić angielski starter do telefonu (np. Giffgaff, o2, 3 itd.),
 2. Zadzwonić do job centre i umówić się na spotkanie w sprawie National Insurance Number (nr telefonu: 0345 600 0643),
 3. Założyć konto w banku (np. Lloyds, Natwest, Barclays, Santander itd.),
 4. Udać się do miejscowych agencji pracy,
 5. Roznieść swoje CV po miejscach, w których potencjalnie możesz rozpocząć pracę.

Co należy zabrać podczas przeprowadzki?

Z doświadczenia polecamy zabrać śpiwór bądź kołdrę (jeśli na takową znajdzie się miejsce w bagażu i jeśli nie przewidujesz zakupu pościeli zaraz po przyjeździe), gdyż niemal żadne mieszkanie nie oferuje domownikom pościeli. Zestaw sztućców i naczyń dla jednej osoby również jest wskazany.

Informacje na temat tego, co nie zabierać na studia w Wielkiej Brytanii tutaj.

Co to jest National Insurance Number (NIN)?

Jest to numer ubezpieczenia społecznego (odpowiednik polskiego PESELu i NIPu) i jednocześnie pierwsza formalność, którą należy załatwić po przyjeździe do Wielkiej Brytanii, aby móc legalnie pracować.

Na czym polega aplikacja o NIN?

Aby uzyskać National Insurance Number, należy zadzwonić pod następujący numer: 0345 600 0643 a następnie podać podstawowe dane: imiona, nazwisko, data urodzenia, data przyjazdu do Wielkiej Brytanii, adres w Wielkiej Brytanii oraz w jakim celu ubiega się o NIN (zazwyczaj mówi się, że do pracy). Rozmówca poda numer referencyjny, konkretną datę oraz godzinę spotkania a także nazwę job centre, w którym to spotkanie ma się odbyć. Wizyta w job centre ma miejsce zazwyczaj do 3 tygodni od rozmowy telefonicznej. Podczas niej dostaje się tymczasowy NIN, aby w ciągu następnych 3 tygodni dostać na podany wcześniej adres list z prawdziwym National Insurance Number.

O czym należy pamiętać podczas aplikacji o NIN?

 1. Przed rozmową telefoniczną należy zorientować się gdzie jest najbliższe job centre, w którym odbywają się spotkania o NIN, gdyż nie wszystkie miasta oferują taką usługę (jednym z nich jest Leicester). Dzięki temu w sytuacji, w której rozmówca oferuje spotkanie w mieście oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania, można poprosić o inną lokalizację, która bardziej nam odpowiada.
 2. Na spotkanie należy przynieść tzw. proof of address, czyli dokument, który potwierdza miejsce zamieszkania (może być to list z banku bądź umowa z landlord’em).

Czy można zadzwonić po NIN jeszcze z Polski, aby przyspieszyć proces aplikacji?

Teoretycznie nie można dzwonić do job centre przed przeprowadzką do Wielkiej Brytanii (a co za tym idzie, jeśli wspomnisz o tym, że nadal mieszkasz w Polsce, nie zostaniesz umówiony na spotkanie). Warto również pamiętać, że przyspieszanie procesu aplikacji nie jest konieczne i polecamy wykonać połączenie zaraz po przyjeździe na Wyspy.

Czy można zacząć pracować jeszcze przed uzyskaniem NINu?

Tak. Agencje pracy przyjmują zazwyczaj z numerem referencyjnym, który został nam podany podczas rozmowy telefonicznej z job centre. Niektóre miejsca nie przyjmują jednak do pracy nawet z NINem tymczasowym (np. McDonald’s).

Jak wygląda aplikacja o konto w banku?

Proces aplikacji o konto bankowe nie różni się znacznie w poszczególnych bankach. Dla przykładów, w banku Lloyds wygląda on tak:
Aby założyć darmowe konto, wystarczy uzupełnić aplikację online (można liczyć na naszą pomoc), a potem w ciągu 14 dni udać się do banku z dowodem tożsamości oraz następującymi numerami: bank account number, sort code i reference number, które po wypełnieniu aplikacji, zostają przesłane na wcześniej podanego e-mail’a. Podczas spotkania w banku, pracownik placówki zrobi kopię dowodu tożsamości i poinformuje w ciągu ilu dni przyjdą listy z potwierdzeniem założenia konta, kartą płatniczą oraz numerem PIN – trwa to zazwyczaj około 7 dni.

Do czego potrzebny jest mi proof of address?

Potwierdzenie adresu potrzebne jest tylko na spotkanie w job centre o NIN. Może być to list z banku, umowa z landlord’em i wiele innych formalnych pism.

Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie