FAQ - o przeprowadzce do Wielkiej Brytanii i pierwszych krokach tuż po przybyciu

Najczęściej zadawane pytania dotyczące przeprowadzki do Wielkiej Brytanii oraz pierwszych kroków tuż po przybyciu


Zastanawiasz się, co zrobić przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii oraz jakie kroki podjąć zaraz po wylądowaniu? Ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i dzięki niemu, odpowiednio przygotujesz się do prawdopodobnie pierwszej tak istotnej przeprowadzki! Jeśli jednak któraś z naszych odpowiedzi nie jest dla Ciebie wystarczająca a nawet nasuwa kolejne pytania, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami poprzez chat box w prawym dolnym rogu bądź fanpage na Facebook’u. Najlepsze pytania dodamy anonimowo do naszego FAQ. Miłego przeglądania i do zobaczenia w Wielkiej Brytanii!

Co należy zrobić przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii?

  1. Przygotować listę rzeczy które chcesz zabrać oraz upewnić się, że na swoim polskim numerze masz włączony roaming zagraniczny (możesz potrzebować skontaktować się z kimś bezpośrednio po wylądowaniu w UK),
  2. Stworzyć CV w języku angielskim i wydrukować przynajmniej kilkadziesiąt kopii – pomocne rady i artykuły dotyczące CV znajdziesz tutaj,
  3. Zorganizować sobie mieszkanie w miejscu, do którego się wybierasz. Jeśli nie jesteś w stanie załatwić “stałego” lokum na własną rękę, zawsze możesz poprosić kogoś ze społeczności Smart Prospects o pomoc. Dobrym przejściowym rozwiązaniem jest również użycie serwisu takiego jak na przykład Air Bnb,
  4. Jeśli masz polską kartę bankomatową do konta – zabierz ją ze sobą. Nie wymieniaj wszystkich pieniędzy na funty w Polsce, nie zabieraj również całej gotówki ze sobą. Najlepiej zabrać tylko odrobinę pieniędzy – 100-200 funtów w gotówce (zakupione w Polsce) powinno wystarczyć. Dzięki temu, po założeniu brytyjskiego konta, będziesz mógł przelać na nie pieniądze z konta polskiego poprzez zaufane strony internetowe (np. Transferwise.com – najkorzystniejsza opcja z najlepszym kursem sprawdzona przez nas! A pieniądze przelewając z Polski do Anglii możesz mieć na koncie już nawet w 2 minuty lub używając konta Revolut).

Więcej informacji tutaj:

Co należy zrobić zaraz po przyjeździe do Wielkiej Brytanii?

  1. Zakupić angielski starter do telefonu (np. Giffgaff, o2, 3 itd.) – więcej informacji znajdziesz tutaj.
  2. Umówić się na spotkanie o NIN (więcej szczegółów tutaj)
  3. Założyć konto w brytyjskim banku (o tym dlaczego go potrzebujesz oraz jak założyć konto w brytyjskim banku bez proof of address przeczytasz tutaj),
  4. Udać się do miejscowych agencji pracy,
  5. Roznieść swoje CV po miejscach, w których potencjalnie możesz rozpocząć pracę.

Co należy zabrać podczas przeprowadzki?

Z doświadczenia polecamy zabrać śpiwór bądź kołdrę (jeśli na takową znajdzie się miejsce w bagażu i jeśli nie przewidujesz zakupu pościeli zaraz po przyjeździe), gdyż niemal żadne mieszkanie nie oferuje domownikom pościeli. Zestaw sztućców i naczyń dla jednej osoby również jest wskazany.

Informacje na temat tego, co nie zabierać na studia w Wielkiej Brytanii tutaj.

Co to jest National Insurance Number (NIN)?

Jest to numer ubezpieczenia społecznego (odpowiednik polskiego PESELu i NIPu) i jednocześnie pierwsza formalność, którą należy załatwić po przyjeździe do Wielkiej Brytanii, aby móc legalnie pracować.

Na czym polega aplikacja o NIN?

Możesz przeczytać o tym w tym artykule.

O czym należy pamiętać podczas aplikacji o NIN?

Dokładne informacje na temat aplikacji o national insurance number opisaliśmy w tym artykule.

Czy można zadzwonić po NIN jeszcze z Polski, aby przyspieszyć proces aplikacji?

Dokładny proces aplikacji o NIN opisaliśmy w tym artykule.

Czy można zacząć pracować jeszcze przed uzyskaniem NINu?

Tak. Agencje pracy przyjmują zazwyczaj z numerem referencyjnym, który został nam podany podczas rozmowy telefonicznej z job centre. Niektóre miejsca nie przyjmują jednak do pracy nawet z NINem tymczasowym (np. McDonald’s).

Jak wygląda aplikacja o konto w banku?

Proces aplikacji o konto bankowe od 2017 roku jest odrobinę bardziej skomplikowany niż był do tej pory. W tym momencie, do założenia konta bankowego w zwyczajnym banku potrzebny jest proof of address. Jest to rzecz bardzo trudna do zdobycia świeżo po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Jak założyć konto bankowe bez proof of address jak i również informacje nt. zwyczajnych i internetowych banków opisaliśmy dokładniej na tej stronie.

Do czego potrzebny jest mi proof of address?

Potwierdzenie adresu potrzebne jest przede wszystkim do założenia konta w banku. Możesz potrzebować go również na spotkanie o NIN. Może być to list z banku, umowa z landlord’em i wiele innych formalnych pism.


Inne, przydatne artykuły