FAQ - o finansach

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania dotyczące finansów na studiach w Wielkiej Brytanii

Czy studia w Wielkiej Brytanii są płatne?

1. Studia w Anglii kosztują rocznie £9000, jednak wszystkim obywatelom Unii Europejskiej przysługuje kredyt studencki na bardzo korzystnych warunkach. Więcej informacji tutaj: https://www.sp.edu.pl/studia-w-anglii/koszty-studiow-w-anglii/

2. Czesne w Walii również kosztują £9000/rok, jednak rząd walijski udziela studentom bezzwrotnego grantu na £5190, a co za tym idzie, kredyt studencki bierze się tylko na £3810 rocznie,

3. Studia w Szkocji kosztują zazwyczaj £1820 rocznie, jednak szkocki rząd pokrywa koszty studiów wszystkim studentom z Unii Europejskiej. Na studia w Szkocji jest jednak o wiele, wiele trudniej się dostać.

Czy studenci spoza Wielkiej Brytanii mogą dostać stypendia?

Tak, są one jednak rzadkie a ich otrzymanie zależy najczęściej od Twoich wyników maturalnych. Dla przykładu, oraz w najczęstszym przypadku, jeśli pójdziesz na uczelnię, której progi to średnia 70-80%, a Twoje wyniki są o 5-10% wyższe, możesz dostać stypendium (jeśli jest ono dostępne). Jeśli chcesz wiedzieć, które uczelnie mają najlepsze stypendia, skontaktuj się z nami. Więcej informacji tutaj: https://www.sp.edu.pl/studia-w-anglii/koszty-studiow-w-anglii/

Na ile lat nauki przysługuje kredyt studencki?

Kredyt można dostać na maksymalnie n lat kursu + 1 dodatkowy, zapasowy rok finansowania w przypadku gdybyś musiał powtarzać rok. Jeśli studiowałeś w Polsce, za każdy rozpoczęty rok studiów przysługuje Ci jeden rok finansowania w UK mniej.

Czy przysługuje mi kredyt studencki, jeśli w trakcie studiów przeniosę się z uczelni polskiej do brytyjskiej?

To zależy, gdyż każdy rozpoczęty rok nauki w Polsce = jeden rok finansowania studiów w UK mniej.

Jak zabrać ze sobą pieniądze do Anglii lub do Polski na święta lub inne wyjazdy?

Aby najkorzystniej przewalutować swoje pieniądze – niezależnie czy ze złotówek na funty, odwrotnie, czy na dowolną walutę – możesz użyć portalu transferwise (klikając w ten link)- który został sprawdzony przez nas i naszych aplikantów i zdecydowanie możemy polecić. Pierwszy przelew jest darmowy, a za każdy kolejny pobierana jest niewielka opłata – całość wychodzi wiele korzystniej i bezpieczniej niż wożenie gotówki. Ponadto – wysyłając pieniądze z Polski do Anglii – płacąc kartą – pieniądze możesz mieć na angielskim koncie już w 2 minuty od zlecenia przelewu.

Ukończyłem licencjat w Polsce i chciałbym zrobić drugi w Wielkiej Brytanii. Czy przysługuje mi kredyt studencki na czesne?

Nie, kredyt studencki nie przysługuje osobom, które ukończyły już studia pierwszego stopnia.

Ile kosztują studia magisterskie w Wielkiej Brytanii?

Studia magisterskie kosztują zazwyczaj od £5000 do £10000. Magisterki w biznesie na najlepszych uczelniach mogą kosztować nawet £20000.

Czy przysługuje mi kredyt studencki na studia magisterskie?

Tak, od 2016 roku można ubiegać się o kredyt studencki na studia magisterskie w wysokości do £10000.

Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie