Dziwne pytania zadawane podczas interview i jak się na nie przygotować

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej na studia zadawane są najróżniejsze pytania dotyczące Twoich zainteresowań, doświadczeń czy umiejętności. Zdarza się też, że z ust pracowników uniwersytetu padają bardziej osobliwe pytania, jak na przykład:

• Co możesz powiedzieć na temat kaktusów?
  • Czy szympansy powinny mieć prawa takie jak ludzie?
  • Czy mieszkańcy domów spokojnej starości lubią tam przebywać?
  • Opisz pracę układu oddechowego na przykładzie rurki do nurkowania.
  • Czy roboty i maszyny mogą podejmować decyzje?
  • Pada deszcz, zapomniałeś zabrać swojej parasolki. Jedyne schronienie przed deszczem znajduje się w niezamkniętym samochodzie na parkingu. Czy jesteś winny jeśli zrobiłeś to bez zgody właściciela pojazdu?
  • Jak oznajmisz rolnikowi, że jedna z jego krów właśnie zdechła?
  • Czy rok 2011 był niezwykły dla fizyki?
  • Czy wybrałbyś pójście na imprezę zamiast pisania wypracowania?
  • Kto jest najbardziej wpływową osobą: Obama, Merkel czy Adele?
Pytania stanowiące wyzwanie

Czy pytania zadawane podczas interview rzeczywiście są dziwne? A może stawiane są po to, aby sprawić przyszłemu studentowi trudne wyzwanie? Tak naprawdę ich celem jest sprawdzenie jak myślisz, wyrażasz opinię, szybko podejmujesz decyzje, wykorzystujesz swoją wiedzę i nabyte wcześniej umiejętności, stawiasz czoła problemom, argumentujesz postawione tezy. Osoba, która przeprowadza rozmowę z uczniem, odnosi się również do napisanego przez nią wcześniej personal statement. Sprawdza, czy jest na bieżąco z wiadomościami dotyczącymi świata i dziedziny nauki, na którą aplikuje i czy dołożył odpowiednich starań, aby dostać się na wymarzony kierunek. Wszystko to za pomocą ciekawych, niekiedy dziwnie brzmiących pytań.

Nie ma pytań zawierających podstępy

Osoby przeprowadzające rozmowy z uczniem nie zadają pytań, w których czai się podstęp, a zarazem pułapka na ucznia. Niektóre mogą brzmieć podejrzanie, ale w rzeczywistości takie nie są. Wymagają tylko dobrego sposobu myślenia i wykorzystania swojej wiedzy, zachęcają do rozważań i argumentacji. Mają sprawdzić to, jak radzisz sobie w niektórych sytuacjach. Jeśli aplikujesz na kierunki kreatywne, możesz usłyszeć pytanie, na które liczy się odpowiedź kreatywna, bardzo przemyślana i twórcza.

PAMIĘTAJ!

Podczas swojego interview myśl kreatywnie i nigdy nie daj się zaskoczyć. Wykaż się potencjałem, zaskocz pozytywnie osobę, która przeprowadza z Tobą tę rozmowę. Nie bój się, jeśli usłyszysz dziwne pytanie – są one zadawane po to, aby postawić Cię w obliczu wyzwania i dać odpowiednie warunki do wykazania się!