Dawka motywacji przed rozpoczęciem studiów w Wielkiej Brytanii

Drogi przyszły studencie!

Ten artykuł został stworzony z myślą o Tobie. Odnajdziesz w nim odpowiedzi na pytania oraz strategie na wszelkie wątpliwości, które mogą pojawić się od czasu akceptacji Twojej oferty przez uczelnie, aż do rozpoczęcia studiów.

Delektuj się smakiem niepewności, gdyż jest to ostatni raz, kiedy go czujesz w związku z rozpoczęciem studiów w Wielkiej Brytanii.

Bądź z siebie dumny/a!

Jeżeli zostałeś/aś przyjęty i od października zaczynasz studia w na Wyspach, składamy Ci szczere gratulacje!

Oficjalnie należysz już do grupy ambitnych i zdeterminowanych przyszłych studentów brytyjskich uczelni. Jest to ogromny powód do dumy i radości! Nie tylko spełniłeś/aś wymogi danej uczelni, ale także wytrwałeś/aś i nie zmieniłeś/aś swojego zdania. Jesteśmy pewni, że było wiele momentów zwątpienia, braku wiary w siebie czy po prostu zaistniały czynniki zewnętrzne takie jak finanse, które miały wpływ na Twoje wątpliwości.

Jesteś już oficjalnie w gronie ludzi, którzy decyzją o studiowaniu w Wielkiej Brytanii, otworzyli jeden z najpiękniejszych i najistotniejszych etapów w życiu. Tak, teraz powinieneś o sobie myśleć! Jednak wiemy z doświadczenia, że im bliżej mety (rozpoczęcia studiów) tym więcej wątpliwości i obaw typu: “czy sobie poradzę?” i “jak to wszystko zorganizuję?”.

Co zrobić gdy…

Myśl o studiowaniu w Wielkiej Brytanii wywołuje zarówno pozytywne jak i negatywne emocje?

Po pierwsze:

Nie ma w tym nic złego. Co więcej, byłoby to “dziwne” gdybyś nie miał/a absolutnie żadnych wątpliwości czy też różnych kontrowersyjnych przemyśleń. Każdy z nas jest inny, więc różnie podchodzimy do podejmowania i zmierzania się z ważnymi decyzjami. Szczególnie, że decyzja o studiowaniu na Wyspach, jest prawdopodobnie pierwszą tak ogromną i niezależną w Twoim życiu.

Po drugie:

Między pozytywnymi i negatywnymi emocjami musi być balans. Jedne nie istnieją bez drugich, albo inaczej mówiąc, uzupełniają i napędzają się wzajemnie. Ważna jest strategia, jaką wybierzesz. Nie możesz pozwolić, aby negatywne myśli wpłynęły na Twoją przyjemność ze studiowania w Anglii i cieszenia się zupełnie innym stylem życia. Jednak łatwo mówić czy też pisać, trudniej zrealizować.

Jak uporządkować plan?

Trzy podstawowe elementy właściwej i efektywnej strategii pomogą Ci w uporządkowaniu planu:

  • Cel –  jasno sprecyzowany (opisany w kolejnym punkcie)
  • Realistyczne podejście do studiowania i życia w UK – w razie jakichkolwiek pytań posłuchaj rad tych, którzy mieszkają i studiują w UK. Wykorzystaj nasze grupy pełne setek obecnych polskich studentów brytyjskich uczelni. Te osoby najlepiej przedstawią jak wygląda studiowanie w UK, czy jest możliwe łączenie nauki z pracą i przyjemnościami (a naprawdę jest to możliwe) itp.
  • Spełnienie własnych oczekiwań – musisz wiedzieć, czego chcesz i czego tak naprawdę oczekujesz.

Cel nastawiony na Twój cel

Jak pisaliśmy w artykule o motywacji, istotnym jest posiadanie jasno sprecyzowanego kierunku, dla którego zdecydowałeś/aś się studiować w UK. Uświadom sobie, co tak naprawdę stoi za pytaniem “dlaczego?”. Nie musisz mieć dokładnego, szczegółowego planu swojej przyszłości, gdyż jak wiemy, plany często podlegają zmianie, jednak musisz mieć kierunek, do którego dążysz.

Jeżeli Twój cel jest klarowny i Ty sam/a jesteś do niego przekonany, będzie Ci dużo łatwiej zaadaptować się w nowym środowisku i poradzić sobie z tęsknotą za krajem, znajomymi, domem czy też ulubionymi miejscami w Twojej okolicy. Jesteś na etapie, kiedy Twoje marzenie staje się rzeczywistością, ale im bliżej rozpoczęcia roku akademickiego, tym coraz częściej będą pojawiać się momenty zwątpienia w siebie i słuszność decyzji studiowania za granicą.

Rada numer 1 – weź głęboki oddech.

Pomyśl, jakim szczęściarzem jesteś, że zostałaś/łeś wybrany spośród tysięcy kandydatów i jesteś przyszłym studentem danego uniwersytetu. Powtarzaj sobie to często, ponieważ pozytywne wzmocnienie pomaga i jest teraz Tobie bardzo potrzebne. Od teraz Twoje życie będzie zależne wyłącznie od Ciebie. Poznasz mnóstwo ludzi, różnie kultury, Twój światopogląd znacznie się poszerzy. To jest Twój czas, żeby zmienić i wpłynąć na swoją przyszłość. Wykorzystaj go.

Co więcej, za rok to Ty będziesz doradzać innym aplikantom na studia w UK, jak ogromną możliwość dają te studia oraz jak wiele drzwi otwierają.

Kiedy cel i marzenie stają się Twoją rzeczywistością

Jak poradzić sobie z myślą, że Twoje życie kompletnie się zmieni, kiedy zaczniesz studia w UK? Jak odgonić myśli, że nie poradzisz sobie w tym kompletnie samodzielnym życiu?

Najważniejsza rada – na tym etapie nie słuchaj tych, którzy podsycają Twoje wątpliwości. Pomimo, że na każdym kroku różne osoby z Twojego otoczenia, rodzina czy znajomi, będą próbowały wpłynąć na Twój sposób myślenia, pamiętaj – Twoja decyzja została już przez Ciebie podjęta! To zależy wyłącznie od Ciebie, czy posłuchasz ich głosów, czy też wybierzesz swój własny rozsądek. Oczywiście, wśród tych rad są też te, które są dla Ciebie istotne. Musisz sam/a wypośrodkować opinie innych i wiedzieć, co warto wziąć pod uwagę, a co jest tylko próbą zniechęcenia czy też zazdrości (w kwestii znajomych). Pamiętaj, że każdy będzie Ci doradzał z własnego punktu widzenia. Nikt nie jest i nie będzie na Twoim miejscu. Nikt nie czuje tego samego, co Ty, każdy ma inne preferencje. Ważne jest, abyś potrafił/a znaleźć balans i skupił/a się na celu, do którego dążysz.

A gdy coś pójdzie niezgodnie z planem…

Czyli lista rzeczy, które mogą się przydarzyć po drodze i jak im zapobiec.

  • Zmieniłeś/aś zdanie odnośnie uczelni lub nie dostałeś/aś się w poprzednim naborze? Nic straconego! istnieje opcja UCAS Clearing. Wiele osób z tego skorzystało i wszyscy chwalą takie rozwiązanie.
  • Finanse – nie trać motywacji i wiary w siebie tylko ze względu na kwestie finansowe. Istnieje wiele możliwości, wystarczy tylko bardzo tego chcieć. Liczy się bycie zaradnym! Znalezienie pracy dobrze płatnej, w czasie dogodnym dla Ciebie jest w pełni realne i wcale nie musi kolidować z nauką.
  • Ludzie – niestety, często się zdarza, że nas zawodzą. Może być tak, że osoby, z którymi miałeś/aś zamieszkać, zmienili zdanie i nie będą Twoimi współlokatorami. Nie wpadaj w panikę! Oznacza to, że pora znaleźć sobie innych przyjaciół! Nie zniechęcaj się! Żyjemy w XXI wieku – z pomocą Internetu i portali społecznościach, a przede wszystkim z pomocą Smart Prospects z pewnością znajdziesz nowych współlokatorów.
  • Mieszkanie – znalazłeś/aś mieszkanie, przylatujesz do UK jednakże okazuje się, że ta opcja nie jest już aktualna? Oznacza to, że może tak właśnie miało być. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Moja rada – absolutnie się nie poddawaj. Może być ciężko przez pierwsze dni, ale wszystko da się załatwić szczególnie tutaj, w Wielkiej Brytanii. Na pewno znajdziesz inne mieszkanie. Na początku, znajdź jakieś lokum dla siebie – zapytaj znajomych albo skorzystaj z portali takich jak ‘couchsurfing’ czy ‘airbnb’, jeżeli nie chcesz płacić za hotel/hostel. W tym samym czasie osobiście udaj się do agencji lub zacznij intensywne poszukiwania przez internet. Zawsze istnieje też opcja akademika.
  • Przerasta Cię myśl o nowym trybie życia i samodzielności? Większość z nas przez to przechodziła i poradziliśmy sobie, więc i Ty dasz radę. Zapewne będzie taki moment, że po prostu stwierdzisz, iż studiowanie w Polsce jest bardziej odpowiednie dla Ciebie i nie wymaga tak wielkich zmian.
    UWAGA! Nic bardziej mylnego! W takiej sytuacji zwątpienia i kiedy będziesz bliski/a “poddania się”, napisz na kartce i powieś w najbardziej widocznym miejscu: co jest Twoim celem i odpowiedź na pytanie “dlaczego?”. Przeczytaj głośno i zastanów się jeszcze raz, czy te wątpliwości mogą pokrzyżować Twoje plany i marzenia? Zabrzmi to banalnie, ale jest sprawdzone – żyjemy tylko raz, realizujmy więc marzenia!

Drogi przyszły studencie!

Zostałeś/aś wybrany/a spośród tysięcy kandydatów. Właśnie dostałeś/aś jedną z największych szans w Twoim życiu. Studia w UK dadzą Ci mnóstwo możliwości do rozwoju, kariery i poznania ciekawych ludzi. Twoja perspektywa na świat znacznie się poszerzy, zauważysz jak wiele opcji stoi przed Tobą. Nie poddawaj się chwilom zwątpienia oraz sile demotywacji. Od tej pory Twój cel staje się Twoja rzeczywistością. Wykorzystaj to!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐