Coronavirus a studia w Wielkiej Brytanii

Jak epidemia Covid-19 wpłynie na rekrutację i rozpoczęcie studiów w UK?

Data powstania artykułu: 28.03.2020

Data ostatniej aktualizacji: 05.06.2020

Ten artykuł będziemy aktualizować na bieżąco z rozwojem sytuacji.

Czy coronavirus może wpłynąć na rozpoczęcie studiów w Wielkiej Brytanii w roku akademickim 2020/21? Jaki los czeka Cię w związku z przeniesioną maturą polską oraz odwołaną maturą międzynarodową (IB)? Co się stanie, jeśli tegoroczna polska matura również zostanie finalnie anulowana? Co z dalszym procesem rekrutacji oraz wsparciem Smart Prospects? Co z wymogiem IELTS? A co z maturami ustnymi?

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania, które z pewnością przychodzą na myśl wielu tegorocznym aplikantom. Ponadto, poznasz możliwe scenariusze związane z rozwojem sytuacji dot. pandemii koronawirusa.

Polska matura przeniesiona i odwołane ustne – co dalej?

Aktualizacja tego paragrafu: 24.04.2020

W dniu 09/04/2020 polski rząd ogłosił przełożenie matur na bliżej nieokreślony termin w drugiej połowie czerwca 2020 roku. Z kolei dziś, czyli 24 kwietnia, ogłosił, że matury odbędą się w dniach od 8 do 29 czerwca, matury ustne nie odbędą się, a wyniki maturalne zostaną udostępnione dopiero 11 sierpnia. Co to w praktyce oznacza?

 • przełożone matury nic nie zmienią w sytuacji tegorocznych maturzystów;
 • matury ustne nie mają większego znaczenia dla brytyjskich uczelni, więc i odwołanie ich nie będzie problemem;
 • a jeśli chodzi o przesuniętą datę ogłoszenia wyników maturalnych – brytyjskie uczelnie z pewnością się do tego dostosują i będą przyjmować skany świadectw wraz ze skanem tłumaczenia przysięgłego do końca sierpnia.

Dla pewności, po konferencji premiera, skontaktowaliśmy się ze wszystkimi brytyjskimi uczelniami w celu poinformowania ich o zaistniałej sytuacji, by mieli jej świadomość i mogli już się zacząć do niej dostosowywać (nawet jeśli jakaś uczelnia do tej pory wymagała dosłania wyników do końca lipca albo w swojej ofercie zawarła wymóg odpowiednio zdanej matury ustnej z angielskiego i/lub polskiego).

Dlatego też, jeśli zależy Ci na rozpoczęciu studiów w Wielkiej Brytanii (a zakładamy, że skoro to czytasz, to tak jest) – możesz być spokojny/a! 🙂

Zmiany w maturach ustnych

Aktualizacja tego paragrafu: 22.05.2020

Matury ustne 2020 zostały odwołane, z możliwością podejścia do nich przez aplikantów aplikujących na uczelnie zagraniczne. Niestety, termin zgłoszenia się do matur ustnych był bardzo krótki, a ilość formalności w niektórych szkołach skutecznie uniemożliwiała zgłoszenie się do ich podejścia. Nie martw się!

Jeśli Twoja uczelnia w ofercie nie precyzuje części ustnej z matury oraz zgodnie z naszymi zaleceniami nie podawałeś/aś ustnych matur w sekcji education w UCAS w trakcie składania aplikacji na studia – nie masz się czym martwić. Jeśli masz wątpliwości czy matury ustne były przez Ciebie wpisane czy też nie – napisz do nas śmiało używając chatu w prawym dolnym rogu tej strony (lub poprzez messengera / maila [email protected]), wspólnie wszystko ustalimy.

A jeżeli Twoja uczelnia wymaga matur ustnych i/lub wpisałeś/aś w UCAS, że będziesz takie zdawać, lecz nie zdążyłeś/aś zgłosić się do ich zdawania – bez obaw, również nie musisz się przejmować. Jesteśmy już w kontakcie z brytyjskimi uczelniami, aby przekonać je, by porzuciły wymóg ustnej matury z wystawionych w tym roku ofert. Jeśli wpisywałeś/aś ustne w swoim UCAS – daj nam znać używając chatu w prawym dolnym rogu tej strony (lub poprzez messengera / maila [email protected]), wspólnie skontaktujemy się z uczelnią, aby sprostować całą sytuację. Z nami nie zginiesz! 🙂

Co jeśli polska matura zostanie finalnie odwołana?

Aktualizacja tego paragrafu: 24.04.2020

Mimo ustalonych już dat, w których odbędą się polskie matury, wciąż może wydarzyć się sytuacja odwołania “egzaminów dojrzałości” w tym roku. Jeśli matury zostaną odwołane (co stało się już z maturami brytyjskimi i międzynarodowymi), uczelnie będą brały pod uwagę inne elementy Twojej aplikacji, jak np.: predicted grades, wyniki ze wszystkich klas szkoły średniej, personal statement, referencja itd. Uniwersytety na Wyspach w ciągu najbliższej przyszłości będą ustalały konkretny sposób, w jaki będą oceniane aplikacje aplikantów, których egzaminy końcowe zostały anulowane. Tak czy inaczej, nie musisz się niczym przejmować i możesz mieć pewność, że zarówno my (Smart Prospects) jak i brytyjskie instytucje edukacji wyższej pracują nad tym, abyś mógł/mogła rozpocząć swoje wymarzone studia tak, jak planowałeś/aś.

IB Diploma – co z aplikantami z tego programu?

Jak pewnie już wiesz, instytucje odpowiedzialne za maturę międzynarodową, poszły w ślady swoich kolegów z Wielkiej Brytanii i odwołały ją. Na szczęście nie oznacza to, że kandydaci International Baccalaureate Diploma Programme nie będą mogli rozpocząć w tym roku studiów na Wyspach. Wręcz przeciwnie! Na tę chwilę wygląda to następująco:

 • Oficjalna strona IB ogłosiła informacje, wg których uczniowie szkół z programem IB otrzymają wyniki na podstawie swoich courseworks (które zostaną dostarczone przez szkoły i dodatkowo ocenione przez kogoś z zewnątrz), predicted grades oraz subject grades;
 • Oceny te zostaną ogłoszone w tym samym terminie, w którym powinny być ogłoszone wyniki maturalne, czyli 5 lipca 2020 roku;
 • Brytyjskie uczelnie oczywiście są na to przygotowane i jak najbardziej będą rozpatrywać aplikantów na podstawie wyżej wymienionych wyników.

Więcej szczegółów tutaj.

Proces rekrutacji i zmiana deadline’ów

Rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii rozpoczynające się w tym roku nadal trwa – standardowo do 30 czerwca. Po 30 czerwca rusza UCAS Clearing, czyli rekrutacja uzupełniająca, dzięki której wielu aplikantów Smart Prospects zapewniło sobie miejsca na świetnych uczelniach. Jednak jeśli chodzi o kluczowe daty, to UCAS postanowił dostosować je bardziej do obecnej sytuacji i wydłużyć czas na podjęcie pewnych decyzji zarówno aplikantom jak i uniwersytetom:

 • do tej pory, w przypadku aplikantów, którzy wysłali podanie na studia przed 15 stycznia 2020, uniwersytety miały obowiązek odpowiedzieć ofertą lub odrzuceniem do 6 maja 2020. Termin ten wydłużył się jednak do 20 maja 2020;
 • Każdy aplikant, który otrzyma wszystkie odpowiedzi przed 31 marca 2020, standardowo powinien wybrać spośród nich swój firm choice (i opcjonalnie insurance choice) przed 5 maja 2020. Dzięki zmianom wprowadzonym przez UCAS, ten deadline wydłużył się o 6 tygodni (do 18 czerwca 2020).

Zmiany w wymaganiach uczelni? Co z IELTS?

Aktualizacja tego paragrafu: 05.06.2020

Jako Smart Prospects rozmawiamy z uczelniami o porzuceniu wymogu egzaminu językowego typu IELTS (lub zamiany go na alternatywne rozwiązanie). Ze względu na obecną sytuację, niektóre uczelnie zdecydowały się już podjąć takie kroki. Najprawdopodobniejszym rozwiązaniem na wielu uczelniach będzie zastosowanie testów online Duolingo (test kosztuje $49, w porównaniu do IELTS kosztującego ponad 700 zł). W tym momencie, wśród uczelni akceptujących test Duolingo zamiast IELTS/CAE/ TOEFL są już placówki takie, jak:

Nieustannie pracujemy, aby powyższe grono uniwersytetów się powiększyło! ❤️👆Niebawem udostępnimy również więcej informacji na temat samego egzaminu.

Standardowo nasi aplikanci mogą liczyć na wsparcie w przygotowaniach poprzez dostęp do naszej grupy premium na FB IELTS & Duolingo ze Smart Prospects

Wysyłanie wniosków o kredyt studencki

Aktualizacja tego paragrafu: 05.05.2020

Terminy aplikacji o kredyt studencki nie zmieniły się i wciąż pierwszy termin (‘best before’) to 22 maja 2020. Oczywiście o kredyt studencki można aplikować również po 22/05 (zalecamy jednak NIE zostawiać tego na później)

Od 04/05/2020 Poczta Polska wznowiła już wysyłkę listów poleconych do Wielkiej Brytanii więc wysyłanie wniosków o kredyt jest juz w pełni możliwe. Jak poprawnie wypełnić wniosek o kredyt studencki na czesne na studia licencjackie oraz jakie dodatkowe dokumenty załączyć razem z wnioskiem opisujemy jak zawsze w naszej niezawodnej instrukcji dostępnej tutaj.

Wnioski na studia magisterskie jeszcze nie są dostępne (będą dostępne na lato).

Start roku akademickiego – możliwe scenariusze

Szkoły i uczelnie są w tym momencie zamknięte, a wychodzenie z domu wszyscy powinniśmy ograniczyć do minimum. Nie wiemy jak sytuacja będzie się rozwijała, jednak na podstawie przykładu z Chin, wszystko powinno się unormować w ciągu najbliższych miesięcy i w okolicy wakacji życie powinno zacząć wracać do normy.

Jednak co, jeśli tak się nie stanie? Jak to wpłynie na rok akademicki 2020/21? Czy studia w ogóle się nie rozpoczną?

Na podstawie naszych nieustannych rozmów z brytyjskimi uniwersytetami oraz osobami pracującymi w sektorze edukacji wyższej na Wyspach, pozwolimy sobie przedstawić 2 najbardziej prawdopodobne scenariusze:

 1. Pierwszy trymestr online
  W obecnej sytuacji, studenci odbywają swój ostatni semestr drogą online. Uczelnie w Wielkiej Brytanii są na to doskonale przygotowane, gdyż podobnie jak te w Stanach, mają spore doświadczenie jak i odpowiednie narzędzia.
  Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Niekwestionowanym plusem jest to, że pozwala na rozpoczęcie studiów zgodnie z terminem, niezależnie od okoliczności. Ponadto, jest to okazja do zaoszczędzenia pieniędzy w trakcie pierwszego semestru – w końcu możesz go odbyć z dowolnego miejsca na świecie, w tym z rodzinnego domu. Niestety, studia online nie oddają całej esencji studiów za granicą, która jest kluczowym argumentem dla wielu osób, przemawiającym za wyjazdem. A mianowicie, chodzi o cały experience związany z życiem w obcym kraju: mieszkanie i studiowanie z ludźmi z całego świata, przeprowadzanie projektów grupowych, branie udziału w studenckich klubach i społecznościach, imprezowanie, pracowanie w trakcie studiów itd. Te rzeczy są możliwe tylko na studiach stacjonarnych. Nie mniej, jeśli biorąc pod uwagę fakt, że byłoby to rozwiązanie tylko przejściowe (na jeden trymestr), to naszym zdaniem brzmi to bardzo dobrze. 🙂
 2. Przesunięcie startu roku akademickiego
  Jeśli sytuacja wciąż wymagałaby ograniczania kontaktów z ludźmi, w tym zgromadzeń, a studia online z jakiegoś powodu nie wchodziłyby w grę, rozpoczęcie roku akademickiego w Wielkiej Brytanii mogłoby zostać przesunięte np. na styczeń 2021.
  Bez obaw! W takiej sytuacji, kredyty studenckie wtedy wciąż byłyby normalnie dostępne, ponieważ start w styczniu zaliczałby się do roku akademickiego 2020/21. Poza tym, cały rok odbyłby się w taki sam sposób tylko… odrobinę później. Wysoce prawdopodobne jest również to, że następny rok akademicki rozpocząłby się standardowo w październiku 2021. Oznaczałoby to oczywiście skrócone wakacje, ale dzięki temu rozwiązaniu kolejne lata akademickie byłyby takie, jak wszystkie dotychczas.

Pandemia a studia w UK 2021 – breaking news

Aktualizacja tego paragrafu: 11.04.2020

Obecna sytuacja, a w zasadzie kryzys, który dotknął brytyjskie uczelnie, wymusił na nich konkretne działania. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, zależy im na tym, by obecne warunki finansowania studiów były dostępne dla obywateli Unii Europejskiej rozpoczynających studia również w 2021 roku. Co więc zrobiły i co to tak naprawdę oznacza? Na te i inne pytania, odpowiedź znajdziesz w naszym nowym artykule.

A co ze wsparciem Smart Prospects?

Nie martw się, jesteśmy bezpieczni i osobiście nad wszystkim czuwamy. Z naszej strony nie ma absolutnie żadnych zmian – cały zespół Smart Prospects od zawsze pracuje zdalnie, więc obecna sytuacja nie jest dla nas szczególnie nowa. 🙂 Podejmujemy wszystkie zalecane środki ostrożności w taki sposób, aby wciąż móc dawać Ci najbardziej kompleksowe i najlepsze dostępne na polskim rynku wsparcie w aplikacji na studia w Wielkiej Brytanii. 

Jesteśmy dostępni tak, jak dotychczas (najłatwiej złapać nas na messengerze) i odpowiadamy na wszystkie pytania. Ponadto, konsultujemy kwestie dopasowania warunków dla studentów z Polski zarówno z uczelniami w Wielkiej Brytanii jak i tamtejszą organizacją rządową odpowiedzialną za wydawanie kredytów studenckich.

Co możemy powiedzieć… Jesteś w dobrych rękach! A jeśli jeszcze nie złożyłeś/aś aplikacji na studia w UK, to nie ma na co czekać! Rekrutacja wciąż trwa i możesz na nas liczyć – podobnie jak ponad 1000 innych tegorocznych aplikantów!

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Wszystko o rocznym stażu na studiach w Wielkiej Brytanii

Dowiedz się wszystkiego o rocznym stażu na studiach w UK, podczas którego nie tylko zdobywasz doświadczenie z zakresu swoich studiów ale i zarabiasz.
Czytaj więcej

Studia licencjackie w UK – Rekrutacja i przeprowadzka – krok po kroku

Dowiedz się wszystkiego o krokach aplikacji, naszym wsparciu jak i również co zrobić po aplikacji na studia w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Płn.
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
Koniec finansowania studiów w UK po 2020 roku - co dalej i jakie zostały opcje? Sprawdź klikając tutaj

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐