Brexit a studia w Wielkiej Brytanii - nasza pozycja

Brexit a studia w UK – czy coś się zmienia?

UWAGA! Najnowsze informacje dotyczące sytuacji związanej z Brexitem z dnia 28.07.2017:

Ostatnimi dniami a wręcz tygodniami pojawiały się głosy o tzw okresie przejściowym w procesie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Głosy te dochodziły głównie z peryferii partii torysów oraz od oficjeli z niższych szczebli w hierarchii rządowej. Dziś jednak pojawił się pierwszy znaczący głos w tej sprawie od jednej z najważniejszych osób w rządzie, kanclerza Philipa Hammonda. Hammond potwierdził, że rząd będzie starał się zabezpieczyć 3-letni okres przejściowy po 2019 roku, w trakcie którego praktycznie nic nie zmieni się w stosunkach UK-UE. Co to może oznaczać dla społeczności Smart Prospects i wszystkich zainteresowanych tematem studiowania w Wielkiej Brytanii?
Po pierwsze, prawdopodobnie osoby które będą zaczynały studia w UK w 2019 i później będą mogły liczyć na takie same warunki przyjęć i finansowania jak obecnie. Po drugie, osoby które skończą licencjat i zaaplikują na magisterki w UK przed 2022 najprawdopodobniej również będą mogły liczyć na finansowanie.
Po trzecie, prawdopodobnie nie trzeba się martwić o sytuacje gospodarczą kraju w trakcie studiów, co jest bardzo istotne z perspektywy osób liczących na zatrudnienie. Są to nasze wczesne, pobieżne i oczywiste przemyślenia, które mamy nadzieję że pocieszą przynajmniej cześć z Was. Oczywiście warto dodać, że Artykuł 5 Traktatu Lizbońskiego tak nie przewiduje ‘okresów przejściowych’ jak i nie zawiera żadnych wytycznych tego dotyczących. Całkiem niedawno słychać było gosły polityków z UE, że ‘okres przejściowy’ to wyłącznie wymysł wyobraźni brytyjskich polityków. Czas pokaże, dlatego warto z zainteresowaniem obserwować stronnicze i merytorycznie jakościowe źródła informacji.

Więcej na ten temat na oficjalnej stronie rządowej tutaj: https://www.theguardian.com/politics/2017/jul/28/philip-hammond-confirms-uk-will-seek-brexit-transitional-deal

UWAGA! Najnowsze oświadczenie rządowe dotyczące kwestii finansowania studiów w Wielkiej Brytanii dla studentów z Unii Europejskiej z dnia 11.10.2016:

Rząd Brytyjski oficjalnie potwierdził, że studentom z UE rozpoczynającym studia w 2017 roku, również będzie przysługiwać kredyt studencki na tych samych warunkach co w poprzednich latach i że warunki te będą obowiązywać przez cały okres studiów.

Więcej na ten temat na oficjalnej stronie rządowej tutaj: https://www.gov.uk/government/news/funding-support-for-eu-students


Publiczność brytyjska jednogłośnie wyraziła swoją wolę odłączenia się od projektu europejskiego. W obliczu nowej rzeczywistości osoby składające podania na uczelnie w Wielkiej Brytanii potrzebują teraz informacji, na podstawie których mogą podjąć tę, jeszcze trudniejszą niż wcześniej, decyzję dotyczącą wyjazdu.

Smart Prospects, jako ambasadorzy sektora edukacji wyższej w Wielkiej Brytanii, odwołujemy się bezpośrednio do oficjalnych oświadczeń rządowych oraz zapewnień samych uczelni. Dnia 24go czerwca 2016 roku, różne grupy zrzeszające uniwersytety w UK wydały oświadczenia, że szanują głos opinii publicznej i będą robiły wszystko, aby w trakcie negocjacji wyjścia UK z UE zapewnić pracownikom akademickim oraz studentom z UE możliwie jak najlepsze warunki dostępu do brytyjskiego systemu edukacji wyższej na wiele przyszłych lat.

Na chwilę obecną, zdecydowana większość ekspertów potwierdza, że do momentu faktycznego wyjścia z UE, status studentów z UE nie zmieni się. Oznacza to, że osoby zaczynające w 2016 i w 2017 mogą czuć się pewne, że jeśli rozpoczną studia na danych warunkach, to na takich samych je ukończą. Jeśli dostaniesz kredyt na czesne w tych latach to w przyszłych również, na takich samych zasadach. W tej kwestii nie ma powodów do zmartwień.

Naszą najważniejszą obawą dotyczącą sytuacji obecnych i przyszłych studentów z UE w UK jest i będzie kwestia gospodarki. Jak widać, giełdom Brexit nie przypadł do gustu, co może przekształcić się w recesję ekonomiczną większych lub mniejszych rozmiarów.

Jeśli takowa nastąpi, dostępna ilość miejsc pracy w niektórych częściach UK może być problemem. Większość z Was nie wyobraża sobie studiowania w UK bez podjęcia pracy na część etatu w celach utrzymania się. Bardzo ważne będzie więc, aby w najbliższych dniach, tygodniach i miesiącach śledzić najważniejsze wskaźniki gospodarcze i brać je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji związanych z wyjazdem do UK. 

Dla wszystkich, którzy pomimo niepewności i wyzwań związanych z Brexitem są zdeterminowani, aby złapać swoją szansę na edukację w UK, jedno jest pewne: wsparcie respektowanych doradców akademickich oraz solidarność społeczności studenckich w UK będzie teraz istotniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Założeniem Smart Prospects zawsze było odgrywanie takiej właśnie roli. Naszą obietnicą od początku było pełne wspieranie Waszych lepszych możliwości rozwoju. Zapewniamy, że będziemy pracowali dla Was ciężko, tutaj na miejscu, tak długo, jak będziecie nas potrzebowali. Nadchodząca zmiana warunków politycznych nie wpłynie na zmianę naszej obietnicy czy działań.

Na chwilę obecną rozmawiamy z możliwie największą ilością przedstawicieli uczelni w UK, aby przekazać im Wasze i nasze wątpliwości. Uzbrajamy się w cierpliwość i uważnie śledzimy dalsze wydarzenia polityczne i gospodarcze. W poczuciu ogromnej odpowiedzialności informujemy Was na bieżąco.

Wszystkich, którzy do tej pory nie współpracowali z organizacją wpierającą Was w wyborze, aplikacji i przyjeździe na studia w UK, zapraszamy do przyłączenia się do naszej społeczności.

Debata na temat ostatnich wydarzeń odbywa się w naszej grupie głównej na Facebook’u, serdecznie zapraszamy do dołączenia: https://www.facebook.com/groups/StudiawUK/

Pozdrawia zespół Smart Prospects


Inne, przydatne artykuły

Odkryj uniwersytety w Wielkiej Brytanii

Uniwersytety w Anglii

Uniwersytety w Londynie