Brexit a studia w Wielkiej Brytanii

Co musisz wiedzieć?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • co z finansowaniem studiów w UK po Brexicie,
  • co czeka obecnych i przyszłych studentów oraz czy mają się czego obawiać,
  • co z wysokością czesnego,
  • co ze spłacaniem kredytu studenckiego po Brexicie,
  • czym jest i kiedy kończy się "okres przejściowy",
  • czy muszę obawiać się Brexitu.

Już od czterech lat pojęcie Brexitu przewija się niemal wszędzie. Bez względu na to, czy interesujesz się tematem studiów w Wielkiej Brytanii, mieszkasz za granicą lub planujesz wyjazd, czy nawet mieszkasz i żyjesz w Polsce, z pewnością nie raz udało Ci się usłyszeć o Brexicie w telewizji lub przeczytać w internecie czy w gazecie. Czy tak naprawdę jest się czego bać? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule, w którym skupimy się na Brexicie i jego potencjalnym wpływie na studia w Wielkiej Brytanii dla obecnych i nowych studentów.

Czy wciąż warto wyjechać na studia w Wielkiej Brytanii?

O tym, że warto wyjechać na studia w Wielkiej Brytanii piszemy już w wielu miejscach. Przede wszystkim należy pamiętać, że studia w Wielkiej Brytanii nadal są najlepszą opcją dostępną w Europie.

Co najważniejsze, w tym roku (2020) wciąż jest możliwe rozpoczęcie studiów w Anglii, Walii, Irlandii Płn. czy Szkocji na dotychczasowych zasadach dostępnych przez cały okres studiów bez względu na Brexit.

“Przecież Wielka Brytania już wyszła z Unii Europejskiej”

Teoretycznie, z dniem 31 stycznia 2020 nastąpił Brexit, co oznacza, że Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. W praktyce jednak, z początkiem lutego rozpoczął się “okres przejściowy”, w trakcie którego Zjednoczone Królestwo wciąż jest w ścisłej relacji z Unią Europejską. Oznacza to, że tak naprawdę nic się nie zmieniło. Wiemy na pewno, że aż do końca 2020 roku nie czekają nas żadne zmiany zarówno w podróży, mieszkaniu, pracy, ubezpieczeniach zdrowotnych jak i wszelkich formalnościach.

Studia w Wielkiej Brytanii po Brexicie?

W kontekście studiów w Wielkiej Brytanii pewnym jest, że osoby, które rozpoczęły dotychczas studia jak i również osoby, które rozpoczną studia w 2020 roku, mają zapewnione dotychczasowe warunki na cały okres studiów w ramach home fee status. Oznacza to, że wysokość czesnego będzie przez cały okres taka, jak dotychczas i taką jak mają studenci z UK. Ponadto, niezmieniona zostanie również dostępność obecnych kredytów studenckich na czesne oraz na życie. Tak więc jeszcze w tym roku, studia rozpoczynasz (i później kończysz) na tych samych zasadach, co wszyscy dotychczasowi studenci i absolwenci brytyjskich uczelni.

Twoje czesne nie wzrośnie, a kredyt nie zostanie anulowany.

Co ze spłacaniem kredytów studenckich?

Nic nowego. I na tym moglibyśmy zakończyć ten akapit. Zasady spłat kredytów studenckich dla obecnych studentów i osób rozpoczynających studia w 2020 roku nie zmieniają się bez względu na Brexit i wciąż pozostają zależne od dochodów. A jak to działa w praktyce i dlaczego kredyt studencki powinien być interpretowany jako rozszerzenie podatku zamiast “pożyczki”, opisaliśmy szczegółowo w artykule o mitach związanych z kredytem studenckim.

Rok akademicki 2021/22

Niestety rząd brytyjski potwierdził już zatrzymanie finansowania i zmianę statusu osób z UE na international. Niestety kredyty studenckie dla osób rozpoczynających studia w 2021 roku i później nie będą już dostępne.

Czy muszę coś zrobić przed Brexitem?

Jeśli jesteś już w Wielkiej Brytanii, nie musisz się specjalnie niczym przejmować. Przede wszystkim, dobrze abyś posiadał/a paszport. Warto jednak zaaplikować o pre-settled status, aby móc legalnie przebywać w Wielkiej Brytanii po zakończeniu okresu przejściowego i formalnym rozłączeniu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Deadline aplikacji o pre-settled status jest w połowie 2021 (wypadek wyjścia UK z UE z umową). Tutaj znajdziesz nasz artykuł o statusach pre-settled oraz settled, w którym dowiesz się m.in. jak o nie aplikować, czy do kiedy należy to zrobić..

Czy muszę obawiać się Brexitu?

Naszym zdaniem – nie. Tak naprawdę Wielka Brytania pozostaje wciąż tą samą wyspą, którą była dotychczas; wciąż zamieszkują ją ci sami ludzie i bez względu na wynik referendum czy późniejsze jego konsekwencje, wciąż wszyscy są mile widziani w kraju. Wszelkiego rodzaju plotki o dyskryminacji, czy niechęci do obcokrajowców nie mają przełożenia na rzeczywistość, a cała Wielka Brytania wciąż cieszy się olbrzymią liczbą aplikantów i studentów z całego świata.

Podsumowując

Brexit niewątpliwie może wiele zmienić w sytuacji osób rozpoczynających studia w Wielkiej Brytanii w 2021 roku i później. Jednak jeśli udało Ci się już rozpocząć studia w UK lub masz zamiar to zrobić w roku akademickim 2020/21, możesz żyć, spać i studiować spokojnie. Twoje czesne będzie opłacone na obecnych zasadach przez cały okres Twoich studiów, a jego wysokość nie wzrośnie. Ponadto, nikt nie ma zamiaru Cię deportować bez względu na wynik Brexitu.

A jeśli dopiero planujesz aplikację na studia w Wielkiej Brytanii rozpoczynające się w 2020 roku – możesz na nas liczyć! 👇

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Rozmowa kwalifikacyjna o pracę na studiach w Anglii

Sprawdź jak przygotować się na interview o pracę w UK i czego się podczas niej spodziewać, aby zapewnić sobie sukces mimo braku doświadczenia.
Czytaj więcej

Wszystko o pracy dla studentów jako barista w Starbucksie, Caffè Nero i Costa Coffee

W tym artykule dowiesz się na czym polega praca baristy i jak dostać się do kawiarni takiej jak Starbucks, Costa Coffee oraz Caffè Nero na Wyspach.
Czytaj więcej

Grupy tematyczne Smart Prospects na Facebooku

Smart Prospects to przede wszystkim społeczność. Poznaj nasze grupy tematyczne na Facebooku, w tym grupy dotyczące mieszkania, pracy, finansów i miast
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
UWAGA: Ostatnia szansa na finansowanie studiów w UK to nabór na styczeń 2021 Dowiedz się więcej

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐