Brexit a studia w Wielkiej Brytanii

Co musisz wiedzieć?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • co z finansowaniem studiów w UK po Brexicie,
  • co czeka obecnych i przyszłych studentów oraz czy mają się czego obawiać,
  • co z wysokością czesnego,
  • co ze spłacaniem kredytu studenckiego po Brexicie,
  • czym jest i kiedy kończy się "okres przejściowy",
  • czy muszę obawiać się Brexitu.

Już od czterech lat pojęcie Brexitu przewija się niemal wszędzie. Bez względu na to, czy interesujesz się tematem studiów w Wielkiej Brytanii, mieszkasz za granicą lub planujesz wyjazd, czy nawet mieszkasz i żyjesz w Polsce, z pewnością nie raz udało Ci się usłyszeć o Brexicie w telewizji lub przeczytać w internecie czy w gazecie. Czy tak naprawdę jest się czego bać? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule, w którym skupimy się na Brexicie i jego potencjalnym wpływie na studia w Wielkiej Brytanii dla obecnych i nowych studentów.

Czy wciąż warto wyjechać na studia w Wielkiej Brytanii?

O tym, że warto wyjechać na studia w Wielkiej Brytanii piszemy już w wielu miejscach. Przede wszystkim należy pamiętać, że studia w Wielkiej Brytanii nadal są najlepszą opcją dostępną w Europie.

Co najważniejsze, w tym roku (2020) wciąż jest możliwe rozpoczęcie studiów w Anglii, Walii, Irlandii Płn. czy Szkocji na dotychczasowych zasadach dostępnych przez cały okres studiów bez względu na Brexit.

“Przecież Wielka Brytania już wyszła z Unii Europejskiej”

Teoretycznie, z dniem 31 stycznia 2020 nastąpił Brexit, co oznacza, że Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. W praktyce jednak, z początkiem lutego rozpoczął się “okres przejściowy”, w trakcie którego Zjednoczone Królestwo wciąż jest w ścisłej relacji z Unią Europejską. Oznacza to, że tak naprawdę nic się nie zmieniło. Wiemy na pewno, że aż do końca 2020 roku nie czekają nas żadne zmiany zarówno w podróży, mieszkaniu, pracy, ubezpieczeniach zdrowotnych jak i wszelkich formalnościach.

Studia w Wielkiej Brytanii po Brexicie?

W kontekście studiów w Wielkiej Brytanii pewnym jest, że osoby, które rozpoczęły dotychczas studia jak i również osoby, które rozpoczną studia w 2020 roku, mają zapewnione dotychczasowe warunki na cały okres studiów w ramach home fee status. Oznacza to, że wysokość czesnego będzie przez cały okres taka, jak dotychczas i taką jak mają studenci z UK. Ponadto, niezmieniona zostanie również dostępność obecnych kredytów studenckich na czesne oraz na życie. Tak więc jeszcze w tym roku, studia rozpoczynasz (i później kończysz) na tych samych zasadach, co wszyscy dotychczasowi studenci i absolwenci brytyjskich uczelni.

Twoje czesne nie wzrośnie, a kredyt nie zostanie anulowany.

Co ze spłacaniem kredytów studenckich?

Nic nowego. I na tym moglibyśmy zakończyć ten akapit. Zasady spłat kredytów studenckich dla obecnych studentów i osób rozpoczynających studia w 2020 roku nie zmieniają się bez względu na Brexit i wciąż pozostają zależne od dochodów. A jak to działa w praktyce i dlaczego kredyt studencki powinien być interpretowany jako rozszerzenie podatku zamiast “pożyczki”, opisaliśmy szczegółowo w artykule o mitach związanych z kredytem studenckim.

Rok akademicki 2021/22

Niestety rząd brytyjski potwierdził już zatrzymanie finansowania i zmianę statusu osób z UE na international. Niestety kredyty studenckie dla osób rozpoczynających studia w 2021 roku i później nie będą już dostępne.

Czy muszę coś zrobić przed Brexitem?

Jeśli jesteś już w Wielkiej Brytanii, nie musisz się specjalnie niczym przejmować. Przede wszystkim, dobrze abyś posiadał/a paszport. Warto jednak zaaplikować o pre-settled status, aby móc legalnie przebywać w Wielkiej Brytanii po zakończeniu okresu przejściowego i formalnym rozłączeniu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Deadline aplikacji o pre-settled status jest w połowie 2021 (wypadek wyjścia UK z UE z umową). Tutaj znajdziesz nasz artykuł o statusach pre-settled oraz settled, w którym dowiesz się m.in. jak o nie aplikować, czy do kiedy należy to zrobić..

Czy muszę obawiać się Brexitu?

Naszym zdaniem – nie. Tak naprawdę Wielka Brytania pozostaje wciąż tą samą wyspą, którą była dotychczas; wciąż zamieszkują ją ci sami ludzie i bez względu na wynik referendum czy późniejsze jego konsekwencje, wciąż wszyscy są mile widziani w kraju. Wszelkiego rodzaju plotki o dyskryminacji, czy niechęci do obcokrajowców nie mają przełożenia na rzeczywistość, a cała Wielka Brytania wciąż cieszy się olbrzymią liczbą aplikantów i studentów z całego świata.

Podsumowując

Brexit niewątpliwie może wiele zmienić w sytuacji osób rozpoczynających studia w Wielkiej Brytanii w 2021 roku i później. Jednak jeśli udało Ci się już rozpocząć studia w UK lub masz zamiar to zrobić w roku akademickim 2020/21, możesz żyć, spać i studiować spokojnie. Twoje czesne będzie opłacone na obecnych zasadach przez cały okres Twoich studiów, a jego wysokość nie wzrośnie. Ponadto, nikt nie ma zamiaru Cię deportować bez względu na wynik Brexitu.

A jeśli dopiero planujesz aplikację na studia w Wielkiej Brytanii rozpoczynające się w 2020 roku – możesz na nas liczyć! 👇

Nadal głodny wiedzy?

Sprawdź wszystkie artykuły o studiach w UK

Przydatne artykuły

To z pewnością Cię zainteresuje!

Jak Smart Prospects pomaga w dostaniu się na studia w Wielkiej Brytanii?

Dowiedz się o zakresie naszego kompleksowego i całkowicie bezpłatnego wsparcia Smart Premium na wszystkie uczelnie w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej

Kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Poznaj dokładniej kierunki studiów w Wielkiej Brytanii, dowiedz się o ścieżkach kariery, jakie zarobki osiągają absolwenci i wiele więcej.
Czytaj więcej

10 rzeczy, które ułatwią Ci przeprowadzkę na studia do Wielkiej Brytanii

Stresujesz się wyjazdem na studia? Czujesz się kompletnie nieprzygotowany do zmiany miejsca i otocze
Czytaj więcej

Uczelnie w UK

Poznaj uniwersytety w Anglii
Poznaj uniwersytety w Szkocji
Poznaj uniwersytety w Londynie
© Copyright - Smart Prospects Ltd. Company no 08423213, registered in England and Wales. Address: Orchard House, 15 Market Street, TF2 6EL, Telford, England UK.
Koniec finansowania studiów w UK po 2020 roku - co dalej i jakie zostały opcje? Sprawdź klikając tutaj

Szukaj

Po prostu wpisz to, co Cię interesuje! 🧐